Evrenin Büyüklüğü

Merhabalar.

Bu bencemde sizlere evrenin ne kadar büyük olduğundan bahsedeceğim. Öncelikle bizim üzerimizde yaşadığımız bir gezegen var:

Dünya

Evrenin Büyüklüğü.

Bilim adamları gezegenimizin yaşlı olduğunu ve tahmini olarak 4,5 milyar yıl önce oluştuğunu öne sürerler. Dünyamız yaşlıdır. Güneş sistemleri içerisinde, canlıların yaşayabildiği tek gezegendir. Dünyayı diğer gezegenlerden farklı kılan en önemli unsur, şüphesiz ki içerisinde bir hayat barındırmasıdır.

Son zamanlarda ortaya çıkan, Mars'ta su bulunduğu iddiası doğru olsa da, bu orada, günümüz şartları altında yaşayabileceğimiz anlamına gelmez.

Mars'ta su olsa bile, insanların en çok ihtiyaç duyduğu yaşam kaynağı olan oksijen bu gezegende bulunmaz. Mars, gezegenler arasında Dünya'nın iklim çeşidine en yakın gezegen olsa da, burada ince atmosferinin Güneş ısısını yeterince depolayamaması sonucu büyük oranda sıcaklık farkları görülür. Öyle ki Mars'ta kutup kışı sırasındaki sıcaklık -140 C derece, yaz sırasındaki sıcaklığı ise 20 C derecedir.

Dünyamız, iklim özellikleri bakımından canlıların yaşamlarına müsaade ediyor. Dünyamızın güneşten gelen zararlı ışınları, diğer bir ifadeyle mor ötesi ışınlar veya x ışınları olarakta bilinen zararlı ışınların bir kısmının Ozon tabakası tarafından emilmesi buna örnektir. Ayrıca Dünyaya çarpan bu ısının çok az bir kısmı atmosferi geçiyor. Eğer Güneş'ten gelen bu ısının %100'lük kısmı tabaka tarafından emilmeyip, atmosfere direkt olarak geçiş yapsaydı, Dünya üzerinde yaşam olmazdı. İnsanların yaşam koşullarına uygun olacak şekilde sıcaklık değerleri dengelenmiştir.

Dünyamızdan daha büyük neler var?

Aslında neler yok ki ? Bize en yakın Güneş'i ele alalım.

Dünya'dan bakıldığında, bir pinpon topundan bile daha küçük görünen Güneş'in çapı, Dünya'nın çapının 109 (1,5 milyon km), hacmi ise 1,3 milyon katı büyüklüğündedir. Güneş ışınlarının Dünya'ya ulaşması tam 8 dakika sürer. Işığın hızı, saniyede 300.000 km'dir.

Güneş ışınlarının 480 saniyede Dünya'ya ulaşması, bu sürenin ışık hızıyla çarpımı sonucunda bize Dünya ile Güneş arasındaki mesafenin 144.000.000 km olduğunu bildiriyor. Fakat ışık uzay boşluğunda daha hızlı dalgalandığı için, bu aradaki mesafenin bize yaklaşık olarak 149.600.000 km olduğunu gösteriyor. Işık hızı bir saniyede Dünya'nın çevresini tam olarak 7,5 tur atabilmektedir. Ekvator çevresinin 40.076 km olması bize ışık hızının, ekvatorun çarpımına bölümüyle kaç tur atabileceğini açıkça göstermektedir.

Güneşten daha büyük ve parlak bir yıldız olan Sirius yıldızı.

Güneşten yaklaşık olarak 2 kat daha büyük ve 25 kat daha parlak olan bu yıldız, çıplak gözle bakıldığında Dünya'dan gözlemlenebiliyor. Sirius yıldızı Dünya'dan tam 8,5 ışık hızı uzaklığındadır. Bu kadar uzakta olması, evrenin ne kadar büyük olduğunun sadece çok ufak bir kısmını açıklıyor.

Sirius'tan daha büyükleri de var.

Pollux yıldızı tam 34 ışık hızı uzaklığındadır ve yaklaşık olarak Sirius yıldızından 2,5 kat daha büyüktür. Arcturus yıldızı ise 37 ışık hızı uzakta ve Güneş'in tam 20 katı büyüklüğündedir.

Tüm bu yıldızları ve Dünyamız'da dahil içerisinde barındıran galaksi Samanyolu Galaksisi'dir. Bilinen en büyük yıldız olan Uy Scuti tahmini olarak Güneş'in 5 milyar katı büyüklüğündedir. Fakat bu yıldız bile Samanyolu Galaksisi'nde nokta gibi kalır. Samanyolu Galaksisi'nde 400 milyar civarında yıldız bulunmaktadır.

Güneşten 5 milyar kat daha büyük olan Uy Scuti bile Samanyolu Galaksisi'nde nokta gibi kalıyorsa, bu galaksi ne kadar büyük olabilir ki ?

Kırmızı daire Samanyolu Galaksisi'dir. Romantik bir gecede gökyüzüne baktığınızda o parlak yıldızların hepsi fotoğrafta gördüğünüz kırmızı daireden ibarettir. Anlattığımız tüm bu büyüklüğü içerisinde barındıran Samanyolu Galaksisi'nden başka, gözlemlenebilen 100 milyar galaksi daha olduğu söylenmektedir. Bu da tüm bu büyüklüğün 100 milyara katlanabileceği anlamına gelir. Samanyolu Galaksisi'nden katlarca daha büyük galaksiler de bulunmaktadır. Tabi başka galaksilerde ki büyüklük tamamıyla çözülememiştir. Evrende, Dünya'da bulunan kum tanelerinden daha fazla yıldız ve gezegen bulunmaktadır.

Bazı yıldızların ışığının bize ulaşması milyarlarca yıl sürmektedir. Bu ışık hızıyla ilerleyen bir aracın, o yıldıza milyarlarca yıl sonra ulaşması demektir. Üstelik tüm bunlara rağmen evrenin büyüklüğü henüz çözülememiştir. Evren, gitgide genişlemektedir. Tüm bu zenginliğe ve çeşitliliğe rağmen hala insan benzeri akıllı bir uzaylı yaşantısına rastlanılamamıştır. Yaşam, sadece Dünya'da vardır.

Güneş sistemi gezegenleri ve tüm bu galaksiler bir düzen içerisindedir. Hareket eden yıldızlar rotalarından hiç şaşmazlar. Örneğin, Sirius A yıldızı ile Sirius B yıldızının birbirlerinden sapmaksızın bir yay biçimde ilerlemesi gibi... Güneş sistemi gezegenlerinin rotalarından hiç şaşmaması gibi. Hepsi bir düzen ve gaye içerisinde kodlanmışlardır. Bu da Allah'ın eşsiz sanatına bir örnektir.

Şu ana kadar Dünya dışında hiçbir canlı türüne rastlanılamamıştır. Tüm bu hayatların, yağmurların, iyiliğin ve kötülüğün yaşandığı bu Dünyayı şimdi ne kadar kocaman görüyorsunuz?

Bencemi okuduğunuz için teşekkür ederim. Esen kalın.


2|0
34

En İyi Kız Görüşü

 • Kuran diyor duz, sonuc; yuvarlak çikti. Vay mk sayin seyirciler, yine kandirildik. Cokzel ya, insani hayran birakiyor cidden. Alttaki herife eksi atim.

  0|1
  0|0
  • Evren değil de Dünya'nın düz mü yuvarlak mı şeklinde tartışmalar vardı bir ara Kuranda ayet vardı, öyle duymuştum bir ara.

  • Hepsini Göster
  • Şu mürekkep suyu sana fayda vermedi anlaşılan sadsdsd :D

  • Zemzemle dus aldim, yine kurtarmadi 😕

En İyi Erkek Görüşü

 • En sevdiğim ve ilgi duyduğum konular bunlar.
  Emeğine gerçekten teşekkürler.

  0|0
  0|0

Senin görüşün nedir?

Kızlar Ne Diyor 2

 • Allahim dehset bisey ya cok guzel bir bence olmus eline saglik

  0|0
  0|0
 • Tamam işte at gitsin. O duyguyu hayal ediyorum heyecanlaniyorum

  0|0
  0|0

Erkekler Ne Diyor 3

 • Marsta su bulunması ve eskiden atmosferi olması hem dünya dışı yaşam ihtimalini güçlendirir (ille iskelet sistemli canlılar olması gerekmez, bakteri bile yeter) hemde gezegenlerin kusursuz olmadığını gösterir zira bir gezegen hayat şartlarını kaybedebiliyorsa bizimki de kaybedebilir..
  Dünyada bile yaşadığımız yerler var yaşayamadığımız yerler var, sıcaklıkta sabit falan değil, buz çağlarını atlıyorsunuz sanırım..
  Ayrıca evren kaotiktir düzen falan yok tepemize hala göktaşları düşüyor ufakta olsa. Ayrıca ay da sabit bir yörünge çizmiyor, bundan çok uzun zaman sonra ay bizden uzaklaştığında dünyada yalpalama hareketinden dolayı kötü şeyler olacak ama biz yaşayacakmıyız bakalım.
  Neyse evren çok büyük ona katılıyorum, vy canis majoris' e selamlar

  0|0
  0|0
  • Günümüz şartlarında değerlendirdim zaten. Ayrıca insanların Mars'lı olabileceği yönünde iddialar var. Çok çok önceleri burada yaşam olduğunu fakat tükentiğini söyleyenler var.

 • bencene hayran kaldım

  kuranı kerimdede uzayın devsmlı büyüdüğü geçmekde ayrıca okuyunca rabbimin kudretini bir kez daha anladım sağol

  0|0
  1|0
 • Güzel ve farklı olmuş eline sağlık

  0|0
  0|0
Yükleniyor... ;