İnsanoğlunun Şaşırtan Egosu, Evren'in Akılalmaz Büyüklüğüne Meydan Okuyor

Sperm ile yumurtalığın birleşmesi sonucu ortaya çıkan ve zigot, fetüs, embriyo şeklinde gelişim gösteren canlının ortalama 9 aylık süreç sonrası doğması ve belli periyotlarla gelişim gösterip yaşadığı toplumda karakterinin şekillenmesi insanoğluna kimlik kazandıran en somut süreçtir. İnsan, bu süreçte beyin sayesinde keşfediyor ve giderek öğreniyor. Başka insanlarla girdiği mücadelelere karşılık beyni aynı zamanda sahtekârlıkla hileyi de öğreniyor ve bencilliğin en hat safhası olan egosunu şişiriyor. Hatta öyle şişiriyor ki arşa çıkarıyor. Peki orada insan egosunu karşılayan ne var? Gelin bu Bence'de buna yanıt arayalım.

Türkiye'nin bir ucundan diğer ucuna yürümek ortalama 1 ay sürer

İnsanoğlunun Şaşırtan Egosu, Evrenin Akılalmaz Büyüklüğüne Meydan Okuyor

İstanbul'u ele alalım. Hiç İstanbul'un tamamını yürüyerek dolaşmayı hayal ettiniz mi? Bu çılgınca değil mi? Aslında şehrin ne kadar büyük olduğunu anlamamız için bu güzel bir yöntem olabilirdi. Üzerinde yaşadığımız ve 26 Ağustos 1071'de kapısını açtığımız ve yine 26 Ağustos 1922'de başlattığımız Büyük Taarruz ile kapısını düşmanın üstüne çektiğimiz zengin Anadolu toprağını bir ucundan diğer ucuna yürümeye kalkmak ortalama 1 ayımızı alacaktır. Bu 1 ay, bir ülkenin akıbetini belirleyecek kadar uzunca bir süre. Kendi bacaklarımızla yola çıktığımız bu süreçte maalesef bundan sonra vasıtalarla devam etmek zorundayız.

Sadece İstanbul'u dolaşmak birkaç gün, peki ya geriye kalan 2 milyon 469 bin 500 şehir?

İnsanoğlunun Şaşırtan Egosu, Evrenin Akılalmaz Büyüklüğüne Meydan Okuyor

Çok uçuk bir sayı öyle değil mi? Doğuştan sahip olduğumuz bacaklarımızla bu büyüklüğü dolaşmaya ömrümünüz yetmeyeceğine hemfikiriz. Bu kadar şehri ihtiva eden gezegenimizin adı Dünya. Son zamanlarda ona kötü davransak da o gene bize şans tanımaya devam ediyor. Dünya'mızın en geniş çevresi ''Ekvator'' olarak adlandırılmakta ve tam olarak 40.075 km çapında. Uçakla durmadan seyahat etseydik 2 günde çevresini dönerdik. Bu hâliyle bile ne kadar büyük olduğunu daha iyi anlayabiliyoruz.

Dünya'dan yola çıkan bir uçak durmadan Güneş'e doğru yol alsaydı 19 yılın ardından Güneş'e ulaşırdı

İnsanoğlunun Şaşırtan Egosu, Evrenin Akılalmaz Büyüklüğüne Meydan Okuyor

Günümüzün en hızlı ulaşım vasıtalarından olan bir uçakla Güneş'e seyahat etseydik bu seyahatimiz 19 yılda tamamlanırdı. Eminim aramızda bazıları daha 19 yaşında bile değil ama yaşadığı acılarla hayatın kendisini yorduğunu düşünüyor. Dünya'dan 149 milyon km uzağımızda duran Güneş'in saçtığı ışık ise bize 8 dakika sonra ulaşıyor. Yani Güneş, aniden patlayıp yok olsaydı biz onu gökyüzünde 8 dakika daha görmeye devam ediyor olacaktık. Işık hızı, uçakla 19 yıl süren bu yolculuğu 8 dakikada tamamladığı gibi Dünya'nın en geniş çevresini ise 1 saniyede 7,5 defa dönebiliyor. Artık bundan sonra ışık hızıyla hareket etsek iyi olacak çünkü kütle giderek büyüyor.

Dünya'dan 330 bin kat daha büyük kütleye sahip Güneş'ten 5 milyar kat daha büyük hacme sahip yıldız: Samanyolu'nun kraliçesi ''Uy Scuti''

İnsanoğlunun Şaşırtan Egosu, Evrenin Akılalmaz Büyüklüğüne Meydan Okuyor

İkâmet ettiğimiz Samanyolu Galaksisi'nde Güneş'ten başka milyarlarca daha yıldız vardır ve bunların birçoğu Güneş'ten katlarca daha büyüktür. Onlardan biri olan ve Samanyolu'nun en büyük yıldızı olan Uy Scuti, Güneş'ten 5 milyar kat daha büyük bir hacme sahiptir.

Bir ucundan diğer ucu 100 bin ışık yılı süren Samanyolu Galaksisi'nde Uy Scuti ufacık kalır

İnsanoğlunun Şaşırtan Egosu, Evrenin Akılalmaz Büyüklüğüne Meydan Okuyor

Kırmızı daire içindeki alan Uy Scuti'ye aittir. Geriye kalan o devasa alan ise Samanyolu Galaksisi'dir. Hani romantik bir akşamda gökyüzünde seyre daldığımız o yıldızlar tam da bu karededir. Ancak hepsini göremeyiz elbette. Çünkü milyarlarca yıldız bu galakside ikâmet etmektedir.

Samanyolu'nun komşusu Andromeda Galaksisi bize 2.2 milyon ışık yılı uzaklıktadır

İnsanoğlunun Şaşırtan Egosu, Evrenin Akılalmaz Büyüklüğüne Meydan Okuyor

Eğer Andromeda Galaksisi'nde bir medeniyet olsaydı ve söz konusu teleskop ile bize baksalardı Dünya'da hiçbir insan varlığına rastlayamazlardı. Çünkü ışığın oraya ulaşması 2.2 milyon yıl sürdüğünden Dünya'nın 2.2 milyon yıl önceki hâlini görmüş olurlardı ve dinozorlarla en büyük timsah türü Sarcosuchus'u gözlemlerlerdi. Bize en yakın olan komşu da epey uzağımızdaymış.

Samanyolu ve Andromeda'dan başka milyarlarca daha galaksi vardır ve giderek birbirlerinden uzaklaşmaktadırlar

İnsanoğlunun Şaşırtan Egosu, Evrenin Akılalmaz Büyüklüğüne Meydan Okuyor

O kadar mesafe sanki azmış gibi bir de aralarını giderek açmaya devam ediyorlar. Aslında Evren, giderek büyüyor. Samanyolu Galaksisi'nin büyüklüğünü idrak ettik, hani bir ucundan öteki ucu 100 bin ışık yılı süren ve ona 2.2 milyon ışık yılı uzaklıkta olan Andromeda. Bu ikilinin yanı sıra Evren'de 100 milyar galaksi daha olduğu düşünülmektedir ve her bir galaksilerde de ortalama 200 milyar yıldız olduğu varsayılmaktadır. Bu yıldızlar arasında Güneş'ten 5 milyar kat daha büyük Uy Scuti'den milyarlarca kat daha büyük hacme sahip yıldızların olabileceğini de unutmamak gerekir. Milyarlarca galaksilerin bazıları da birbirinden milyarlarca kat daha büyüktür.

Milyarlarca galaksiyi ihtiva eden Evren'den daha fazlasının olabileceği düşüncesi: Çoklu Evren Teorisi

İnsanoğlunun Şaşırtan Egosu, Evrenin Akılalmaz Büyüklüğüne Meydan Okuyor

Yukarıda saydığımız tüm kütleler Evren'in bir parçası ancak bu kütle dışında bir de boşluk var. Yani tüm bu yıldız ve galaksiler Evren'in %10'unu oluşturmaktadır, gerisi boşluktur. Ancak daha fazla Evrenlerin de olabileceği teoriler arasındadır. Yani 100 milyar belki daha fazla galaksi ihtiva eden çok sayıda Evren de olabilir ancak insanoğlunun gözlemleme teknolojisi henüz buralara kadar ulaşamamıştır. Bu sebeple bir mi yoksa birden fazla mı Evren olup olmadığı muammadır, bunu gelişen teknolojiyle paralel olarak zaman gösterecektir.

İnsanın Evren karşısındaki kütlesi, okyanustaki 1 damla suyun molekülü kadar bile değil

İnsanoğlunun Şaşırtan Egosu, Evrenin Akılalmaz Büyüklüğüne Meydan Okuyor

Ama gel gör ki, insanın egosu bazen Evren'den daha büyük olabiliyor. Oysa çevremize bakarsak ne kadar aciz olduğumuzu anlamamız o kadar da zor olmaz. Sadece Evren'e değil; bu üzerinde yaşadığımız gezegen de bile meydana gelen yıldırım çarpmaları, heyelan ve depremler anında varlığımızın yok olmasına neden olabiliyor. Peki insanın egosu, yıldırım çarpmalarını ve depremleri engelleyebiliyor mu?

1 günde ortalama 500 bin insan doğarken 200 milyondan fazla yıldız meydana geliyor

İnsanoğlunun Şaşırtan Egosu, Evrenin Akılalmaz Büyüklüğüne Meydan Okuyor

Yürürken bize çok büyük gelen ama Evren karşısında adı bile anılmayacak kadar küçük olan Dünya'da günde ortalama 500 bin insan doğuyor ve bir bu kadar daha insan hayatını kaybediyor. 500 bin insan doğumuna karşılık 200 milyondan fazla yıldız gökyüzünde teşekkül kazanıyor. Ama buna rağmen birçok insan kendisini Evren'in vazgeçilmez bir parçası olarak görüyor. Evren karşısında Dünya'ya kıyasla bir su molekülü bile etmeyen insanoğlunun aslında ne kadar küçük olduğunu anlaması için sadece ufak bir detaydır gökyüzündeki yıldızların büyüklüğü. Alçak yerdeki tepecik kendini dağ zanneder misali, dağları kendisinin yarattığını düşünen insanlara atılması gereken bir tokattır Evren'nin büyüklüğü.

İnsanoğlunun Şaşırtan Egosu, Evren'in Akılalmaz Büyüklüğüne Meydan Okuyor
13
13
Görüşünü yaz

Bi’Bot Seçimi

Çok Süper Görüş
 • beton_kafa13
  İnsanlar olarak soluk mavi noktanın; küçük, çok küçük, akılsız, cahil, aciz, zayıf, muhtaç... ama bir o kadar da kibirli yapı taşlarıyız. Elimizdeki verileri/ olayları/ durumları faydalı kullanmak gerekirse bence şöyle yapılmalı:
  Şu koskoca evrendeki küçüklüğümüz ve acizliğimizi göz önüne alarak kibrimizi yok etmeliyiz başta. Renksiz, tatsız, kokusuz, şekilsiz H2O denen bir şeye muhtacız. Ondan daha önemlisi O2 denen, daha görmeyi bile beceremediğimiz şeye muhtacız. Ne kadar da aciziz be! O muhtaç olduğumuz H2O ya karşı güçsüzüz de. Bizi boğup öldürmeye yeteri kadar gücü var. Ne kadar da zayıfız!
  Atom dediğimiz baya baya küçük adam enerjisini çıkardığı yerde canlı diye bir şey kalmıyor.
  Ama bir de şu açıdan bakmaya davet ediyorum sizi. Kendi öznel görüşlerim.
  Bu küçüklük ve acizliğimiz asla önemsiz olduğumuzu göstermez. Bizden başka canlı varlıkların olduğu görüşü, bilimden çok büyük destek almaktadır. Biz de öyle olduğunu düşünelim. Güneş sistemi içerisinde canlı organizma olmadığı şu an kabul edilen bir gerçek. Demek oluyor ki bu güneş sistemi koskoca güneş sistemi bizim için işliyor. Bizim için işlemese bile bu harika resme sanata dahil edilmişiz. Bu çok büyük bir lütuf. Bence büyük bir oyun dönüyor ve biz buna dahil edilmişiz. Öyle bir oyun ki kaoslar bile düzenin bir parçası. Bazılarımızca bu oyun bizim için dönüyor. Bu kendimizi önemli hissetmemiz için çok büyük ve gayet yeterli bir neden. Tabii altını çiziyorum "BENCE" böyle.
  Ya hiçbir şey olmasa müthiş fabrikalara ev sahipliği yapıyoruz. O çok fazla enerji dolu atomlar bizim içimizde işçi olarak çalışıyor. Bakmamız ve görmemiz gereken çok kocaman bir resim bir sanat var önümüzde. Akıl almaz gerçeklerle dolu.
  Biraz daha yazarsam konu sapacak.
  Sonuç olarak kibir için çok küçük ve aciziz. Kibirlenmeye ego kasmaya hakkımız yok. Fakat bir yandan da çok önemli varlıklarız. Bu önemi göz önünde bulunduralım, asıl resme odaklanalım ve ona göre yaşayalım.
  Çok güzel bi bence olmuş ellerine sağlık. Defalarca yeltendim, yazdım ama bir türlü cesaret edemedim bu gibi benceler yazmaya. Bir de hem fenomen hem editör... Gerçekten helal olsun. Eline emeğine sağlık. Çok beğeniyorum bu yazılarını.
  Görüş hala geçerli mi?
  • Söylediklerine katııyorum aslında hepimiz zincirini birer halkasıyız. Arılar da çok ufak bize göre ama fotosentez yapabilmemiz için olmazsa olmazlarımızdan. Einstein'a göre arılar olmasaydı 2 yıl hayatta kalabilirdik en fazla. Uzayda da hepsi birer halka ile birbirine bağlı. Teşekkür ederim okuyup açıkladığın için :)

  • Aynı şey insanda da var insanlar olmasaydı azot döngüsü, oksijen döngüsü gibi düzenler işleyemezdi ve canlılık kısa sürede sona ererdi.
   Her harfini okudum bencenin. Çok güzeldi. Ben teşekkür ederim asıl.

En İyi Erkek Görüşü

 • H2__O
  Güneş'ten 3 MİLYAR yıl kadar daha yaşlı yıldızları ve bunların çevresinde ki gezegenlerde ortaya çıkmış olası akıllı yaşam formları muhtemelen bizden 3 MİLYAR yıl kadar ileridedirler.

  Günün birinde onlarla karşılaşırsak ego falan kalmaz :)

  Belki de karşılaşmışızdır, hatta onların gen mühendisliklerinin ürünü ya da deney faresi olabiliriz...

  Bu kadar kadim bir evrende, çok kısa süredir var olan bizler çok yeniyiz. Bu egomuzu gören eskiler eğer hala gülme özellikleri ve götleri varsa bizlere götleriyle gülüyorlardır :)))

  Onları görsek tanrı zannederiz bence ve egomuz bir tarafımıza kaçar :)))
  Görüş hala geçerli mi?

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Kızlar & Erkekler Ne Diyor?

1212
 • ta00ta
  Her insanın bir yıldızı değil de birden fazla yıldızı var yani. Muhteşem! 🥳 Yıldızları da sahiplenmesek olmazdı. 😄
  Farklı ve okuması zevkli bir bence olmuş. Emeğine sağlık.
  • Aynı zamanda her insana bu galakside 5 gezegen düşüyor, kişi başı :D
   Teşekkür ederim

 • camdannesne_
  Aklıma şu ayet geldi,
  Göğü kendi kudretimizle biz bina ettik ve biz elbette genişleticiyiz.(Zariyat 47)
  Okurken kendimi galaksiler arasında yolculuk yapıyor gibi hissettim çok güzel bir yazıydı. Teşekkürler.
 • Adeta belgesel niteliğinde bir Bence olmuş. Anlatım tarzın ve ara ara eski kelimeler kullanman çok hoş. Eline sağlık.🥳.
 • PolyannaElisa
  Keyifle okudum, Güneşe yolculuğumuz 19 yıl sürüyormuş demek bilmiyordum.
  Eline sağlık.😊
 • Ellerine emeğine sağlık çok güzel bir yazı olmuş 🥳
 • ángelsinalasyocéano
  Mükemmel bir yazı olmuş, insan egosuz olmalı ve ego birşeye yaramaz makam mevkiler ne olursa olsun.
  • Kesinlikle. Albert Einstein, ne kadar çok bilgi o kadar az ego, ne kadar az bilgi o kadar çok ego der. :)

  • Çok güzel bir sözmüş :)

 • PresentVictoria
  Aklımda deli sorular ; Biz kendimizden büyük evrene böyle bakıyorsak, bizi oluşturan hücreler, bakterilerde bize böyle bakmaz mı? Madem onlar evreni hayal edemiyor biz edemiyoruz. O zaman bizimde evrenden sonrasını hayal edememe sebebimiz bu mu?
 • benZeynn
  Sorma her beynine soktuğumun boş ego yumağına şu satırları anlatsam yaşadığı evrende toz tanesi kadar bile hükmü olmadığına aklı basar mi?
 • SERT_MATKAP
  Güzel bir yazı olmuş emeğine sağlık. İyi bir misyonerlik faaliyeti aynı zamanda.
  • SERT_MATKAP

   Ama şunu da unutmamak gerekir ki bu koskoca evrende tek şuurlu ve en kıymetli varlık insandır. İnsan yaratılmayacak olsaydı kainat da var edilmezdi. Bütün kainat, eşrefi mahlukat olan insanın hizmetine sunulmuştur.

 • emrah_k
  Ağaları gelsin kurşun 2 buçuk milyon lafının söyleneceği yer aslında
 • endlesspomp
  peki salağa yatıp âmını evrenini doğru bildiklerini sqyim dese :D senin gibilerle akşamaca cebeleşiyorum derse hey Allahım ne mallar var derse mal bile faydalı eti var sütü var derse ahaha
 • FuulYAY
  Emeğine sağlık arkadaşım çok güzel bir bence olmuş
 • Mükemmel yazı olmuş
 • Râyîza
  Ürkütücü ve gerçekten acayip etkileyici.
 • _-Chucky-_
  Harika olmuş bayıldım teşekkür ediyorum
 • EmirAdakul
  Farklı bir bence olmuş eline sağlık
 • Allah 'Biz evreni genisletecegiz' diyor
 • Harika olmuş
 • 35Yas
  Kaç milyon yıldır insanoğlunun yapısını çözemedik.
 • DoWhatYou
  Eline emeğine sağlık güzel paylaşım olmuş.
 • MecaziAdam
  Egolu insanları sevmem hiç
 • doanylmz
  Güzel yapmışsın eğlenceli ve bilgilendirici
 • Eceminiz96
  Teşekkürler güzel bilgiler
 • mrmr3416
  bunu anlamak pek kolay değil
YÜKLENİYOR...