Evrendeki Eşsiz Uyum

Evet arkadaşlar evrende eşsiz bir uyum var ve bunlar tesadüfen yani rastgele oluşmamıştır. Ben bu düzende gördüğüm şeyleri sizlere aktaracağım. Evren her dakika uyum içerisinde çalışmaktadır.

1) Besin Zinciri

Evet arkadaşlar gezegenimizdeki en temel zincirdir. Besin zincirinde ilk bir ototrof yani kendi besinini kendi üreten bir canlı yer alır. Sonra otobur bir canlı ototrof canlıyı yer daha sonra etobur canlı otobur canlıyı yer ve döngü böylece devam eder. Besin zincirindeki bir halkayı çıkarırsanız halka devam edemez ve yok olmaya mahkum olur. Bu konuda Einstein'in meşhur sözü vardır:

“Eğer arılar yeryüzünden kaybolursa insanın sadece 4 yıl ömrü kalır. Arı olmazsa döllenme, bitki, hayvan, insan olmaz”

Evrendeki Eşsiz Uyum

2) Vucudumuzdaki Sistemler ve İşleyisi

Boşaltım, sindirim, solunum, sinir, hareket sistemlerimizin koordine olarak çalışması ve birindeki bir bozukluğum hemen diğerini etkilemesi. Genetik olarak hiçbirimizin tıpatıp aynı olmaması ve parmak izlerimizin dahi farklı olması. Mesela yediğimiz bir yiyeceğin milyarca kez parçalara ayrılıp vucudumuz tarafından kullanımı ve düşünme hızının ışık hızında gerçekleşmesi, beynimizin fonksiyonları....

3) Dünyamız'ın Konumu,Şekli ve Atmosfer ve Uzayın Yapısı

Dünya'mız bulunduğu konuma göre Güneş'e ne yakın ne de uzaktır. Bilim insanlarına göre Dünya Güneş'e biraz yakın olsa sıcaktan kavrulurduk biraz uzak olsa soğuktan donardık görüşündeler. Ayrıca Dünya'nın şeklinden ötürü gece ve gündüz ardalanır bu da insanların uyku dönemini, yaşayışı, canlıları etkiler. Dünya'nın eğik olmasından oturu de mevsimler yaşanır ve gece-gündüz gibi mevsimler de ardalanır.

Atmosferin varlığı da tehlikeli uzayda Dünya'ya kalkandır. Mesela Ay'a hergün tonlarca gök cismi düşmektedir ve Dünya'nın atmosfere sahip olması sonucu pek etkilenmez. Atmosfer sayesinde de radyo sinyalleri iletilir. Ayrıca uzayda ses yayılmadığından dolayı hergün Güneş'teki patlamaları işitmek zorunda kalmayız. Ayrıca Dünya'nın konumundan ötürü Güneş ışığı yeterli mesafeden Dünya'ya ulaşabilmektedir ve canlılık sağlanmaktadır.

4) Su Döngüsü

Evet arkadaşlar ilkokuldan da bildiğimiz üzere sular Güneş ışığı ile buharlaşır ve göğe yükselir. Daha sonra başka bir yere yağmur suyu olarak döner. Daha sonra o suların tekrar buharlaşıp göğe yükselmesi. Bu tıpkı enerjinin korunumu yasasındaki gibidir.

5) Doğumlar-Ölümler

Doğumlar ve ölümler de bu evrenin doğal olaylarından birisidir. Canlılar ölür ve yeni canlılar doğar. Bu hep süregelmiş bir döngüdür. Her canlı ölümsüz olsaydı canlı artışı da geometrik olarak artardı ve Dünya kısa sürede tükenirdi. Darwin'in görüşü o yönde.

6) Enerjinin Korunumu Yasası

Evet arkadaşlar bu yasada da enerjinin hiçbir zaman yok olamayacağı vurgulanır. Yani bir enerji başka bir enerji çeşidine dönüşür. Örneğin arabada gidiyorsunuz ve arabayı aniden durdurdunuz. Arabanın tekerine bakarsanız ısındıgını görürsünüz. Yani hareket enerjisi ısı enerjisine dönüşür

Aklıma gelenler bunlar arkadaşlar vakit ayırıp okuduğunuz için teşekkürler. Yorumlarda belirtmek istediklerinizi belirtebilirsiniz...


1|0
22

En İyi Kız Görüşü

En İyi Erkek Görüşü

Senin görüşün nedir?

Kızlar Ne Diyor 1

Erkekler Ne Diyor 1

Yükleniyor...