Kategorilerine Göre Kitap Tavsiyeleri -5-

Uzun bir aradan sonra kategorilerine göre kitap tavsiyelerine devam ediyorum.

Kendi içerisinde zengin sayılabilecek kütüphanem içerisinde (En son bin küsür kitaptı ev taşırken felaket dert oluyor) hemen herkesin okuyabileceği türde, nitelikli yapıtları sizlere sunuyorum.

Önceki Tavsiyeler şurada;

1. Tavsiyeler

2. Tavsiyeler

3. Tavsiyeler

4. Tavsiyeler

Sunay Akın Üzerine İnceleme

------------------------------ Tarihi Romanlar --------------------------------

Kategorilerine Göre Kitap Tavsiyeleri -5-

Emile AJAR - Onca Yoksulluk Varken - Agora Kitaplığı Yayınları (Çevirisi akıcı)

Ne Anlatıyor ?

Rahatlıkla dile getirebilirim ki ömrünüzün sonuna kadar unutamayacağınız bir çocukla tanışın; MOMO. Kendisi bir arap ve üvey annesi Fransız bir hayat kadını.

Hem yaşlı fahişe , hem Momo yalnızlığın sınırlarında geziyor yaşamda. Yalnızlığını yer yer hayali karakterler ve düşlerle zenginleştirmeye çalışıyor MOMO.

Hayatta kalma mücadelesi veren bir kadın ve onlarca çocuk. Hikaye Momo'nun bakış açısı ile anlatılıyor. Ağır bir trajedi içerisinde, pis bir hayatı anlamaya çalışan bir çocuğun, esprili ve çocuksu dünyası ile tanışıyor ve çoğu zaman hüzünlenip gülümsüyorsunuz. Dilde mahoş bir tat bırakan ve bitirdiğinizde bir süre zihninizi bulandıran gerçek anlamda iyi bir yapıt.

Trevanian - Şibumi (E Yayın Evi Yeniden Basımını Yayımladı)

Ne Anlatıyor ?

Aslında yanlışlıkla aldığım, ilk 100 sayfasından sonra vakit kaybı diye bırakmaya kararverdiğim, ancak inanılmaz bir şekilde beni içerisine çekip aralıksız 10 saat okuduğum kitaptır Şibumi.

Bu kitap özellikle nefret ettiğim tür olan Polisiye - Suç - Gizem sever okurların elinden bırakamayacağı bir kitap. Ancak diğer roman karakterlerinden farkı, ABD düşmanı bir asyalı oluşu. Felsefi öğretilerle çelik gibi yetiştirilmiş, rüzgarı hissedip, dağların sesini işitebilen bir karakter var karşımızda. Kendisi bir ninja felan değil. Ancak nereden baksanız 007 James Bond a taş çıkartacak kadar nitelikli ve keskin zekalı.

Kitap aynı zamanda özellikle Avrupa ülkeleri ve arap yarım adasına karşı ağır eleştirileri ile de dikkat çekiyor. Biraz Hollywood vari bir havası da var. Kitabın filmi çıksa bildiğiniz aksiyon filmi olurdu.

Ancak tek bir farkla, içerisinde felsefenin tozu da dolanmakta. Kendi içerisinde orijinal ve dilde şahane bir tat bırakabilecek bir yapıt.

Umberto Eco - Prag Mezarlığı (Doğan Kitap Yayın Evi'ne sesleniyorum buradan, çevirmeninizi kovunuz)

Ne Anlatıyor ?

Şu an yaşıyan en büyük yazar, felsefeci, tarihçi ve araştırmacı şüphesiz Umberto Eco'dur. Ölmesin diye dua ettiğimiz şahane yazarımızın bu yapıtı; sisli karanlıklarda işlenen cinayetleri, kaldırımlara atılmış cesetleri, gerçek tarihi ve mistisizmi ele almaktadır.

İnanılmaz tarih bilgisinden dolayı Eco, gerçek tarihlerde, gerçek mekanlarda inanılmaz kurgular hazırlayabilme başarısı gösteren en nitelikli yazardır.

Kitapta ne ararsanız var, satanist örgütler, çeteler, bağnaz dindarlar, çakal diplomatlar, sahte vasiyet belgeleri, dolandırıcılar neler neler. Kitaptaki komplo teorileri ve olay döngüsünü anlamak için gerçekten çok dikkatli okumak gerekiyor. (Hani sonunda dumur eden filmler diziler olur ya, emin olunuz halt etmiş yanında)

Hafif kitabın öyküsünden bahsedecek olursak; Esasında kitap dolaylı yoldan Nazilerin tabanının oluşumunu ele almaktadır. O dönemin masonlarını, yahudilerini inceleyen bir yapıtta diyebiliriz. Dolayısıyla bu kitabın dili biraz ağır gelebilir. 25 yaş üstü okuyuculara tavsiye ettiğim eserlerdendir.

Ayrıca bu kitap garip bir şekilde çoğu yemek tarifi veren sitelerde de dolaşmaktadır. Çünkü kitapta epey garip yemek tarifleri var. Okuyup denemeye kalkan olursa anlatsın tadı nasılmış..

---------------------- Siyasi Araştırma İnceleme -----------------------------

Sabahattin Önkibar - Takkeli Firavunlar (Kırmızı Kedi Yayınları)

Açıkcası uzunca süre merkez sağ yanlısı bir yazar olduğundan pek benimsemediğim, ancak son 7 8 yıldır, sağ'ın ve sol'un en büyük sıkıntılarını dile getiren ve Cemaat, Gülen, Erdoğan ve ABD arasındaki ilişkileri kendisi tanıklık ederek okuyucu ile paylaşmaya başlamış bir yazar.

Bu kitaba bir çeşit anı kitabı diyebiliriz. Ancak kitapta daha yıllar öncesinden bugünlere nasıl gelindiğini, ülkemizde yaşanan son yıllardaki olayların temel nedenlerini birinci ağızlardan okuyucuya aktarmaktadır. Özellikle D. Bahçeli ile yakın yıllarını ve giderek MHP'nin nasıl içten içe çürütüldüğünü sağ görüşlü okuyucuların dikkatini çekecektir.

Erdoğan'ın nasıl yükseldiğini ve bir zamanlar kimlerin yanında saf tuttuğunu, bu gün nasıl düşman kesildiklerini de anlamak söz konusudur.

Eren Erdem - ABDestli Kapitalizm (Destek Yayın Evi yeni basım, Ozan Yayın Evi eski basım)

Henüz genç bir araştırmacı gazeteci olsa da oldukça ses getiren kitaplara imza atan Eren Erdem bu yapıtında, siyaset ve Dincileri (!) ele almaktadır.

Kendiside dindar bir insan olduğunu dile getiren Eren Erdem aynı zamanda bir anti emperyalist olarak kendisini tanımlıyor. Dolayısıyla bu kitabında, sömürgeci ve emperyalist anlayışın islam dinine karşı bir savaş verdiğini, ve ortaya çıkan Dinci sınıfın (din istismarı yaparak bundan destek sağlayan kimse)ülkemizdeki faaliyetlerini ele almaktadır. RTE kendisini yıllardır mahkemeye vermektedir.

Özellikle günümüz iktidarına kur'an ayetlerinden örnekler vererek çeşitli eleştirilerde bulunmaktadır. E RTE mahkemeye vermesin de kim versin ?

İlker Başbuğ - Nasıl Bir Türkiye ? (Kaynak Yayınları dışında basımı yok)

Ne Anlatıyor ?

Aldatıldık ! Kandırıldık ! Nidaları atıldığı bu günden 4 5 yıl önce ülkemizin Genel Kurmay Başkanı Terörist(!) olarak tutuklanıp hapse atılmıştı. İşte o paşa bu kitabında ülkemizin bu durumlara nasıl geldiğini örnekleri ile anlatmaktadır.

İlker Paşa özellikle ABD ordusu ile Türk ordusu arasında yıllardır sessiz sedasız devam eden soğuk savaşı ele almaktadır. Ülkemizde terörün ve PKK nın son bulmamasının nedenleri, özerklik süreci ve daha pek çok konuyu ele alan sarsıcı bir yapıttır.

Özellikle ülkemizin siyasi tarihi ile ilgilenenler, ya da neler olup bittiğini merak edenlerin okuması gereken, etkileyici bir kaynak.

------------------------ Felsefi Psikolojik Öykü Araştırma --------------------

Fernando Pessoa - Huzursuzluğun Kitabı (Can Yayınları)

Ne Anlatıyor ?

Portekiz edebiyatının milli simgesi haline gelen bu garip yapıtta hayata ölmek için gelen bir adam resmen canınızı sıkıyor ve rahatsız ediyor.

Hani sosyal ağlarda dokunaklı cümlelerin geçtiği kitap sayfaları paylaşılır ya, işte onların çoğu bu kitaptan alıntıdır. Gerçek anlamda okuyucunun zihnin ele geçirmeye odaklı bir yapıt.

Yazar; isterim ki bu kitabı okuyunca, şehvetli bir kabus görmüş gibi olun..

Yazar kitabında tamda uyku ile uyanıklık arasında zihninden geçenleri direk okuyucuya anlatıyor ve aktarıyor. Öyle ki kitabın bazı yerlerinde, bundan yıllar sonra bu kitabı okuduğunuzda, bunu sizden yıllar önce yaşamış ve ölmüş birinin yazdığını unutmayınız diyor. Bildiğiniz ruh hastası olmak için baş ucu kitabı..

Fazla detay girmeyelim ki merak edip okuyun. Nede olsa pişman olmayacak ve alta teşekkür yazısı yazacaksınız.

Wilhem Reich - Dinle Küçük Adam (Pek Çok Yayın Evi Baskısı Bulunuyor)

Ne Anlatıyor ?

Hani bazen bir röportajda, kılığına baksanız yönünüzü çevirirsiniz tiplerde adamlar, beyin yakıcı sözler eder ve algınızı bir anda değiştirir ya, işte bu kitapta onların bir bütünüdür diyebiliriz.

Kitapta İNSAN VEBASI ele alınmaktadır. Dünyanın bakterileri olan insanların acımasızlığı, özellikle Nazizmin nasıl insanlık dışı bir kafa gerektirdiğini anlamamızı sağlıyor. İnsanlık dışı davranışları dile getirirken ötekileştirilen ne varsa ağır eleştirisini yapan bir kitaptır. Salt özgürlük fikrini savunduğu anlaşılıyor yazarın.

Söz gelimi, eğer çeşitli ideolijilere bağlıysanız, içinizden geçen bazı şeyleri tepki almaktan korktuğunuzdan dile getiremiyorsanız, sorgulamadan ve araştırmadan her hangi bir dine mensupsanız ağır eleştiriler sizleri bekliyor diyebiliriz.

Kitapta dinlemesi gereken Küçük Adam da aslında okuyucu olmaktadır.

Kitabı almasınız da olur, çünkü hemen her sayfasını sosyal ağlarda paylaşıyor insanlar etkileyici sözler diye. Biriktirseniz kitap haline gelir sanki.

Stefan Zweig - Acımak (Tehlikeli Merhamet)

Ne Anlatıyor ?

Daha önceki bencelerde de bahsettiğim, eşi ile birlikte intihar eden hayran olunası yazar Zweig, bu kez duyguları özellikle aşkı ele almaktadır.

Ancak belirteyim bu bildiğiniz aşk romanlarından tamamıyla farklıdır. Vıcık vıcık pembe dizi tadında bir aşk değildir bu. Aşkın psikolojisi üzerine yegane kaynak olduğu da dile getirilebilir.

Ah Hoffmiller ah yaktın resmen çıramızı ! Genç Viyanalı subay Hoffmiller ikinci dünya savaşı daha başlamadan önce Viyana da bir garnizona gönderilir. Ortada daha savaş felan yok. Görevleri dışında boş boş geçen günlerini değerlendirmek adına başına gelmedik iş kalmayacak soylu bir ailenin yaşıdığı bir konağa ziyaretleri başlar.

ACIMAK NEDİR ? O lüks malikanede yaşayan kötürüm bir kız ve bu genç subay resmen içinizi acıtacak bir öyküye davet ediyor okuyucuyu. Kitap insanı yaman çelişkilere düşürüyor, eğer bir ilişkiniz varsa bir tuhaf oluyorsunuz şimdiden uyarayım.

Acıma duygusunu abartırsanız, psikolojinizin nasıl lağımın içerisine kontrolsüzce aktığını görebilirsiniz.

Mahvettin bizi be Zweig !!

------------------------------------

Bu yazıyla birlikte sizlere 50 kitabın tanıtımını yapmış bulunmaktayım. Tanıttığım kitaplar arasında hiç beğendiğiniz ya da ilginizi çeken bir şeyler çıkmamışsa, ilginizi çeken konuları dile getirip sorabilirsiniz. Bakarım kütüphaneme. Ancak kişisel gelişim, aşk ve polisiye kitaplarından nefret ettiğimden bu konularda yardımcı olamam.

-----------------------------------

İyi okumalar

Rembrandt Van Rjin..


4|1
94

En İyi Kız Görüşü

 • Aralarinda Wilhelm Reich'i görünce kalabalik bir toplumda yakin dostumu görmüs kadar sevindim. Büyük adamlarin buralardan cikmasinin bir sebebi olmali öyle degil mi?

  Bahsi gecen kitaplarin her biri cok degerlidir mutlaka. Bir kismini simdilik bulamamanin üzüntüsünü yasarken, diger kismin orjinalini okuyabilmenin keyfini yasayacagim.

  Ilaveten @Infra-dignitatem e kismen katiliyorum. Fakat kitaplarin korunmasi gerektigi kadar birilerinin gözüne gözüne de sokulmasi gerekiyor kimi zaman. Eminim burada da iyi kitaplari okuyup, anlayip, icinde kaybolacak nitelikte insanlar var. Haksizlik etmemeli.

  "Bir kitap icinizdeki donmus degerleri parcalayarak bir balta olmalidir."
  Kafka

  0|2
  0|0

En İyi Erkek Görüşü

 • Anlamıyorum, bir insan Huzursuzluğun Kitabı'nı paylaşırken nasıl kıskanmaz? O kitabı gizlice raflarının arasına sıkıştırması gerekirken, ve dostlarından yalnızca seçkin olanlara adını söylemesi gerekirken, nasıl olur da bu kitabı böylesine bir ortamda, milletin döllerini boşaltacağı bir kişi aradığı sitede değersizleştirebilir?

  Ne denir ki, tebrik edilesi. Bana gerçek bir kitabı koruma inceliklerinden anlamadığını apaçık kanıtladın. Gerçekten etkilense idin, onu sağa sola anlatarak harcamazdın.

  Bencil falan diyeceksin bana, umurumda bile değil; çünkü bildiğim tek şey bu kitabın saklanmayı hak ettiği..

  ...
  Kitabı okumaya niyetli birkaç alakasız kişilik varsa da, onlara iki çift sözüm bulunmakta: Önce bi' dinlediğiniz şarkıları düşünün. Ve gerçeği söyleyin, nasıl onlar? Buruklar mı? Ya da yerlerde sürünen herhangi bir ruhun besteleri mi?
  Senin sık sık eğilim gösterdiğin yer hüzünlü tepe falan mı?
  Geceyi seviyor musun geceyi?
  En azından kendine dönüp, diyebiliyor musun dürüstçe, "Harbiden be! Benim huzursuzluk'la işim ne?" diye.
  Kendini bu berbat mağaradan biri sayıyor musun?

  Eğer sayamıyorsan okuma bu kitabı. Çünkü sana hiçbir yararı olmayacak. O pembe ipliklerden yapılmış dünyana da hiçbir şekilde etki etmeyecek senin. Bu kitap bariz bir şekilde ruhlarını hüzünle boğmuşların kitabı. Ve gerçekten anlatmak istediğim şey ise: Geçmek bilmez, yürek sıkıntısından ileri gelen öyle buz gibi bir durgunluk. Niteliksizliğin kaderiyle örülü bir hüznün ta kendisi.. Bir şey olamamanın hüznü, yalnızlığın, donukluğun, kişiliğinin içine kapatılmış bir hapishane gibi olduğu bir hüznün çeşidi bu. Eğer bu duyguları bilmiyorsan, kendine ve kitaba bir iyilik et, okuma bunu.
  Çünkü içinde ne kendine benzer bir şeyler bulabilirsin, ne de kendini anlatmak için heyecanla alıntı yapacağın sayfaların değerini bilebilirsin.

  Bu kitabı okumak isteyenler varsa, lütfen sadece kendiyle derdi olanlar ya da hasta bir kişiliğe sahip olanlar okusun. Diğerleri ise yalnızca kirletir bu kitabı.

  2|1
  0|0

Senin görüşün nedir?

Kızlar Ne Diyor 8

 • Siyasi olanlar dışında diğer eserleri gerçekten çok beğeniyorum. Güzel olmuş Acımak'ı herkes okumalı bence :)

  1|1
  0|0
 • ne yaptın be rembrand karmaşık dönemimin ortasına çöreklendi tam şurada kaldı Zweig görünce yutkunarak başlıyım birilerinin tozlu raflarında faydalı evlatları olur umarım şu eserler.
  umutsuz olup yüz buruştursam da ümit ederim.

  zweig görünce çok sevindim hayatını pislik gibi yaşayıp şanlı ölüm ile hayat nabzına kadınıyla sonlandıran nadide bam teline dokunanlar içinde inci.

  bütün kalem ağrılarını hemen hemen bilirim, olurda beyniyle kalbi arasında fikir edebiyatı yapmak isteyenler olursa : amok koşusu ve 3 büyük usta adlı karma kitabi sunarım.

  ilk bencelerin gözümden kaçmış olmalı takibe aldım ihtiyaçım var zevkle her harfini okuyacağım , sihirli parmaklara selam olâ.
  zweig 'a minnettar olâ kendi incilerinden biriyle perdeyi kapatayım ;

  - bütün yanlızlar gibi özgür ve bütün özgürler gibi yanlız..

  0|1
  0|0
  • Diğer yazılara da söyleyecek iki kelamınız varsa bizden esirgemeyiniz sevgili Kızılımsı.

  • bence-soru-yorum muazzam hepsine kolaşan ettim.
   şekere konmuş sinek misali birbirinden güzeller tebriklik birine tebrik koyulmaz sen devam et ben harfine okurum.

 • Şibumi ve acımak ı okudum. Gerçekten zevkli, ağır kitaplardı.
  Tarzını beğendim; emeğine sağlık. Böyle kitap özetlerini çok severim; insana fikir veriyorlar.

  0|1
  0|0
 • Iclerinden sadece Prag mezarligi ve Acimak kitaplarini okudum.

  0|1
  0|0
  • Daha önceki bencelerdeki kitaplarıma da bir göz atınız derim. Belki bir şeyler ilginizi çeker.

 • Cok iyi bor okuyucu oldugunuzu anlamak zor degil. Cugunu siparis edecegim uygun bir zamanda, okumak icin de can atiyorum, tesekkurler :)

  0|1
  0|0
 • Acımak ı çok merak ediyordum bak hatırladım sayende, teşekkür

  0|1
  0|0
 • Harika olmuş. Hiç bilmediğim kitaplar bir iki tanesi dışında.

  0|1
  0|0
 • Ellerine sağlık..

  0|0
  0|0

Erkekler Ne Diyor 3

 • Güzel paylaşım Teşekkürler.

  0|1
  0|0
 • Takibe aldim, ilgimi cekenleri bulmaya calisacagim.

  Eline saglik.

  0|1
  0|0
 • Kitap arıyordum iyi oldu bu güzel ve faydalı bir bence :D

  0|1
  0|0
Yükleniyor...