Kategorilerine Göre Kitap Tavsiyeleri -4-

Yeni bir kitap tavsiyesi ile karşınızdayım.

Kitap seçimlerimde sitenin genel yaş ortalamasını ve mümkün olduğunca popüler kültürün vasat yapımlarından uzak durmaya özen gösteriyorum. Kötü kitap kavramına inanan biriyim. Yaklaşık 2 bine yakın mini kütüphanemden herkesin okuyup anlayabileceği yapıtları seçmeye çalışmaktayım.

Bir çeşit seri haline gelen tavsiyelerin diğerleri şurada;

Tavsiye - 1

Tavsiye - 2

Tavsiye - 3

---- Tarihi Romanlar ----

Amin Maalouf - Semerkant - Yapı Kredi Yayınları

Kategorilerine Göre Kitap Tavsiyeleri -4-

Ne Anlatıyor ?

Ömer Hayyam'ı tanımanın en iyi yolu onun her hangi bir 4 lüğünü okumaktır. Keskin zekasını zengin edebiyatını şarapla karıştırıp içen bu ünlü şairin, İran topraklarında yaşanan oldukça akıcı ve ilginç hikayesi okuyucuları ile buluşuyor.

Daha önceki bencede de bahsettiğim tarihin ilk suikastçısı haşhaşiler (Assasins) ve Hasan Sabbah, Nizam ı Mülk, Selçuklu Hükümdarı Melih Şah ve daha niceleri.

Sıkıcı tarih derslerinde ezberlemekle mükellef olduğumuz bu isimleri olağan üstü bir hikaye ile bir arada görmek, kaybedilen ilgiyi yeniden tarihin üzerine çekebileceğini düşünüyorum.

Gerçek mekanlarda gerçek kişilerle İran'ın eski kültürden yeni kültüre geçiş sürecini akıcı bir dille öğrenmek söz konusudur.

Poulo Chello - Piedra Irmağının Kıyısında Oturdum Ağladım - Can Yayınları

Ne Anlatıyor ?

Simyacı adlı eşsiz eseri ile büyük bir üne kavuşan yazları Türkiyede tatil yapmayı pek seven yazar Coelho bu eserinde bize aşkı anlatıyor.

Aşk romanlarından gerçek anlamda nefren eden biri olarak, bence bu türü seven okuyucuların gerçek bir aşk kitabı ile karşılaşmalarını istedim. Bu yapıtta bir birine sevdelanan zengin kızla fakir oğlan gibi vasat bir hikaye yer almıyor.

Dünyanın gizli sırlarına uzanırken, aşktan daha da öte geçerek benliklerin birbiri içerisine girmeyi arzulayan iki ruh ele alınıyor. Oldukça akıcı oldukça etkileyici mitolojininde kıyısından geçen şahane bir eserdir.

---Siyasi Araştırma ---

Can Ataklı - Türkiye Yanıyor - Kaynak Yayınları dışında baskısı yok

Ne Anlatıyor ?

Sonunda kitap yazmaya karar veren usta gazeteci Can Ataklı'nın kitabı piyasaya çıktı. Köşe yazarlığına devam eden Can Ataklı bu kitabında, Türkiye'nin Pkk ve Suriye sınırı üzerinde dile gelmeyen olayları ele almaktadır.

Açılım olarak dile getirilen süreç neyi amaçlamaktadır ? Bu güne kadar neye yaramış ya da kime hizmet etmiştir ?

Kürt sorunu olarak dile getirilen sıkıntılar nasıl çözüme ulaştırılabilir ? Pkk, Mit BDP, KCK ve Talabani'n Kürt Politikası nedir ? Bunun kürt vatandaşlarımıza nasıl etkisi olacaktır ? Gibi soruları ayrıntılarıyla ele alan kitapta, tüm bu yaşananların dünyada yansımaları, Avrupa'nın Türkiye ye karşı tavrını ele alan görüşlerde yer almaktadır.

--Felsefi Araştırma--

Michel Foucault - Hapishanenin Doğuşu - İmge Kitap Evi

Ne Anlatıyor ?

Çağımızın en garip ve şahane filozofu ile tanışmamışsanız, günümüzde nasıl çığrından çıkan insanlar olduğumuzu, ve devletlerin bizi nasıl normalleştirdiğini anlamanız hemen hemen imkansızdır.

Foucault bu yapıtında iktidar ve toplum yöneticilerinin, kişileri açık cezalandırmadan, gizli cezalandırmalara alı koymalara ve kısıtlamayı nasıl sinsice yapabildiklerini garip hikayelerle özetliyor. Günümüzde yönlendirilmiş biz insanların aslında kocaman bir hapishane içine nasıl düştüğümüzü anlatıyor.

Okuduktan sonra beyninizde bir uyuşma hissetmek ve dünyanın garip sisteminin farkına varmanız söz konusudur. Hayatı sorgulamayı seven KS üyelerinin baş ucu kitabı olabilir.

Marshall Berman - Katı Olan Herşey Buharlaşıyor - İletişim Yayınları

Ne Anlatıyor ?

Marshall Berman bu çok tartışılan yapıtında, Modernizm adı verilen şu an içerisinde yaşadığımız çağı masaya yatırıyor.

19 YY dan önce her bir kültür ve uygarlık bir birinden bağımsız ve farklı bir yapıda varlığını korumaktaydı. Ancak modernizm ile birlikte aradaki farklar kaybolarak insanlığın giderek tek bir çizgiye çekildiği bir gerçektir.

Bu kitap biraz genel kültür ve entellektüel bilgi gerektirmektedir. Biraz daha 25 yaş üstü KS üyelerinin daha rahat kavrayabilecekleri bir yapıt olduğunu düşünüyorum. Nietsche gibi büyük düşünürlerin ışığında 19. YY modernizminin eleştirisi çevresinde okuyucuyu sarsan bir yapıttır.

Martin Bernal - Kara Atena - Kaynak Yayınları

Ne Anlatıyor ?

Mitoloji öykülerini hemen hemen herkes yaşamının bir noktasında karşılaşmıştır. Zeus , Afrodit, Eros, Apollon vs..

Bu sansasyon yaratan kitapta aslında Yunan Mitolojisi diye bir şey olmadığı gözler önüne serilmektedir. Medeniyetin Beşiği (!) olarak nitelendirilen Antik Yunan medeniyetinin aslında Antik Mısır medeniyetinden tamamen alıntılara dayandırılarak nasıl var edildiğini belgeleri ile dile getirmektedir.

Batı doğudan üstün olduğunu ispatlama derdine düşerek, nasıl böyle bir kandırmacayı var ettiğini bu kitapta görmek söz konusu, antik mısır mitolojisi üzerine derin bilgilere sahip olmak olasıdır.

Zaten Bernal bu kitabı yazdıktan sonra neredeyse vatan haini ilan edilmek üzereydi. Başına gelmeyen kalmadı diyebiliriz. Çünkü bu yapıtına anti tez bir kitap halen yazılmış değildir. Bir zamanlar Batıda yasaklı kitaplarındandı neyse ki sonradan yeniden basılmaya başlanmıştır.

---- Felsefi Ve Psikolojik Roman ----

Robert Silverberg - İçeriden Ölmek - İthaki Yayınları

Ne Anlatıyor ?

Bu kitabı hangi kategoride ele almalı karar veremedim. Doğa üstü fantastik bir yapıt mı desem, psikolojik bir kitap mı desem yoksa felsefi taşlamalarla dolu bir roman mı desem.

İlk sayfasından itibaren okuyucu resmen ele geçirmeyi başaran çok az yapıt vardır. İşte bu kitapta onlardan biri. Robert Silverberg aslında fantastik edebiyatın yolcularından. Ancak bu yapıtı garipliklerin hat safaya ulaştığı oldukça ilginç bir yapıt olduğunu düşünüyorum.

Eğer telepatik güçleriniz olsaydı neler yapardınız ? Evet önce hayatınızı düzene sokar, daha iyi bir hayat fikrine kapılırdınız ya sonra ?

Yavaş yavaş benliğin mahvoluşu ve çöküşü. İşte yazar tamda bu garip hikayeyi ele alıyor ve bir insanın nasıl içerden ölebileceğini gözler önüne seriyor. Hemde ütopik bir hikaye ile.

Mine Söğüt - Deli Kadın Hikayeleri - Yapı Kredi Yayınları dışında başka baskısı yok.

Ne Anlatıyor ? Uyarı Aranızda Deliliğin Çizgisinde Gezen Yazarlar Var Onlar Uzak Dursun Bu Kitaptan.

Mizah severler ve Penguen okuyucuları Bahadır Baruter ismine pek uzak değillerdir. İşte ünlü karikatüristin sevgili eşi Mine Söğüt oldukça garip hikayeleri ve Baruter'in çizgileri ile ruh hastası kısa hikayelerini okuyucuya sunuyor. Şu video ile kitabın nasıl bir şey olduğu sanırım daha iyi anlaşılır;

Bir keresinde bir jilete aşık olmuştum ...

Korkma demişti büyücü, kadın böyle birşeydir, aşk diye diye kendini öldürür..


Stefan Zweig - Satranç - Can Yayınları

Ne Anlatıyor ?

Daha önce ki bencede Amok Koşucusu adlı eserinden bahsettiğim, karısı ile birlikte intihar eden ünlü yazar Zweig bu kez yine insanın içini karartan bir hikaye ile karşınızda.

Bir deniz vapuruna satranç şampiyonu binerse neler olur ? Evet sıkıcı geçen yolculuğu zevkli hale getirmek için mini bir şampiyona organize edilebilir.

Ancak ya sonra ?

Kitapta dört duvar arasında bir hapishanede satrancı öğrenen adamın, bunu nasıl saplantı haline getirdiği ve Şizofreni ile psikoz arasında nasıl gidip geldiği anlatılmaktadır.

Zaten Zweig gibi bir yazardan bahsediyorsak, psikolojik olarak çöküşe de kendimizi hazır hissetmemiz gerekir.

Bir kitap tanıtımının daha sonuna geldik.

Bencenin el verdiği imkanlar çerçevesinde ele aldığım kitaplar ya da ilginizi çeken farklı konularda kaynak arayışında olanlar sorularını yazabilirler.

İyi Okumalar.


4|1
98

En İyi Kız Görüşü

 • Yine güzel bir bence ama araya Can Ataklyı da sokuşturmuşsunuz :) Aynıısnı ilk bencen de de yapmıştın. Hulki Cevizoğluyla da devam ettik Emin Çölaşanı ne zaman görebileceğiz bakalım :)
  Yine de tebrikler emek vermişsin. 10 kadar gider heralde bu bence dizisi bana öyle geliyor :)
  Takipçinim :) Bir ara bende kitaplarla ilgili bir bence paylaşayım diyorum :)

  0|1
  0|0
  • :) Okuduğum ve kendisine inandığım yazarların eserlerini paylaşıyorum ve sizinde bildiğiniz üzere sol görüşlü ve Atatürkçü bir insanım :) Bundan dolayı da kendi görüşümden okuduğum kitaplarını yararlı bulduğum kişileri aktarıyorum. Zaten aksi olsa samimiyetsiz bir bence olurdu.
   Emin Çölaşan ı severdim. Ancak eskisi gibi pek kendisini okumuyorum.
   Teşekkür ederim merakla bekliyorum bende sizin bencenizi.

  • Güzel :) Fikrinize uygun kitaplar paylaşmanız :) Sol olduğunu düşünmüyorum ama güzel paylaşımlar yapıyorsunuz emek veriiyorsunuz. Tebrikler
   En yakın zamanda paylaşmayı düşünüyorum. Fırsat olursa. .

En İyi Erkek Görüşü

 • Bunları hiç okumamıştım değerlendirmeye alıyorum hemen

  0|1
  0|0

Senin görüşün nedir?

Kızlar Ne Diyor 8

 • Takibe aldım kitap canavarı :) Teşekkürler..

  0|1
  0|1
 • Deli kadin hikayelerini merak ettim.

  0|2
  0|0
 • Okumak istediğim bir kaç kitap edindim sayende, güzel bir paylaşım teşekkürler.

  0|1
  0|0
 • İlk ikisini okudum çok yararlı bir paylaşım olmuş deli kadın ilgimi çekti ne de olsa hepimiz deliyiz

  0|1
  0|0
  • Evrenin tımarhanesinde yaşadığımıza göre bundan normal bir şey olamaz :)

   Teşekkür ederim. Keyifli Okumalar.

  • Ben teşekkür ederim hepsini bir kenara yazdım :)

 • sadece tarihi roman mı okuyosun?

  0|1
  0|0
  • Avrupa ve Türk klasik romanlarının tamamını okumuştum.
   Çağdaş roman tarzını pek benimsemiyorum ve Best Seller safsatasına inanmıyorum.

  • vaaay güzelmiş :)) mesela şu anda genellikle insanlar çağdaş romanlar ve bestseller okuyorlar. görüşünü merak ediyorum neden inanmıyorsun?

  • Bunun nedeni best sellerin aslında Avrupa endeksli basit bir boş kitap satma stratejisinden ibarettir olmasındandır.
   İçi boş ve insana bir şey vermeyen çerezlik kitapların edebi birer şaheser gibi tanıtılması oyunundan bahsediyorum.
   Çağdaş edebiyatta evet iyi yazarlar ve yapıtlar var ancak çoğu bana hitap etmeyen çalışmalar. Bundan kaynaklı durum.

 • bence de çok güzel bir paylaşım olmuş, elinize emeğinize sağlık :)

  0|1
  0|0
 • Ellerine sağlık, güzel bir paylaşım olmuş.

  0|0
  0|0
 • Emeğinize sağlık her zamanki gibi.

  0|1
  1|0

Erkekler Ne Diyor 7

 • Listeye eklenmesi gereken iki kitap.
  Abdülhamit in Kurtlarla Dansı
  Elif Şafak - Aşk

  0|1
  0|0
 • Güzeldi beğendim

  0|0
  0|0
 • teşekkurler guzel olmus

  0|0
  0|0
 • Çok güzel gerçekten

  0|1
  0|0
 • Emeğine yüregine sağlık

  0|1
  0|0
 • Güzel bir liste.

  0|1
  0|0
 • tavsiyeler için teşekkürler sayın rembrand

  0|1
  0|0
Yükleniyor... ;