Kategorilerine Göre Kitap Tavsiyeleri -2-

Değerli KS üyeleri için kütüphanemden seçtiğim bazı yapıtları tanıtmaya devam ediyorum

Daha önce yayımladığım Bence: Kategorilerine göre kitap tavsiyeleri -1-

Sürükleyici Tarihi Romanlar

Kemal Tahir - Esir Şehrin İnsanları - İthaki Kitap Evi

Ne Anlatıyor ?

Ülkemizin yetiştirdiği büyük yazarlarımızdan Kemal Tahir'in Esir Şehrin İnsanları oldukça sürükleyici bir romandır. Kitabımızın Kahramanı Kemal Bey oldukça iyi bir eğitim almış pek çok Avrupa ülkesini gezmiş elit bir insan olarak karşımıza çıkıyor.

Osmanlı 1. Dünya Savaşında yenilmesinin ardından malesef işler ters gitmeye başlamış ve ülkesine dönmek zorunda kalmıştır. Ancak ülkesindeki politik ve sosyal sıkıntılar kendisini pek ilgilendirmemektedir. Nihayetinde Avrupa insanıyım ben demektedir.

Ne varki Milli Mücadeleye destek veren bir gazetede çalışmaya başladıkça ülkesinin vahim durumunu fark eder ve daha fazla kayıtsız kalamaz. Aynı zamanda bu gazete anadolu ile iletişimi sağlamaktadır. Yoksul Anadolu tüm çıplaklığı ile karşısına dikili vermiştir.

Düşman Askerlerinin Anadoluya bir saldırı düzenleyeceklerinin isparatını alan ekip, bir an önce bunu Anadoluya bildirmesi gerekmektedir. Bunu Kemal bey üstlenir.

Ancak kendisini ihanetin ve entrikaların arasında bulacaktır. Ve bir seçim yapması gerekecektir.

Film anlatır gibi oldu :) Lakin film gibi akıp giden bir yapıttır ve Cumhuriyete gebe Türkiye'nin o dönemlerdeki halini oldukça iyi anlatmaktadır.

Bu kitabın ilk ciltidir. Eğer kitabın sizi sardığını fark ederseniz, devamını bulmak ve okumak size kalmış :)

Poulo Coelho - Simyacı - Can yayınları

Ne Anlatıyor ?

Bu yaşınıza gelmiş halen bu yapıtı okumamışsanız ayıplanırsınız. Son yüzyılın en iyi yapıtlarından biri olmasının ve hemen her dönem gündeme gelmesinin mutlaka bir nedeni vardır değil mi ?

Brezilyalı Türk sever yazarımız Coelho yüzlerce basıma ulaşan bu yapıtında, okuyucu mistik ve gizemli bir hikayeye davet ediyor.

Sen tut İspanyada sıradan bir çobanken kalkıp taa Mısıra Piramitlerin eteklerine gömülü hazinenin peşine düş. İşte Santiago'nun felsefi ve garip hikayesinin tüm özeti budur diyebiliriz. Lakin bu kolay bir yolculuk olmayacaktır.

Rahip olmasını isteyen babasına karşı gelen çobanımız, çıkınını ve babasının verdiği 3 altını alarak yollara düşer. Santiago büyük balığın peşinde lakin dünya fazla büyük. Acaba amacına ulaşabilecek midir ? Yolculuğu boyunca Santiago'nun yaşam felsefesini ve var olan dünyanın gerçekliğini anlamak söz konusudur.

Okuduğunuzda garip bir haz hissetmeniz olası bir durum.

Siyasi İnceleme Araştırma

Cengiz Özakıncı - İblisin Kıblesi, United States Of İrtica - Otopsi yayınları (Başka bir yayın evinde baskısı yok)

Ne Anlatıyor?

Cengiz Özakıncı bu önemli kitabında ABD'nin Ortadoğu ve Türkiye üzerindeki eylemlerini belgeleri ile okuyucuya anlatmaktadır.

Kitabın Fotoğrafındaki sakallı adamı tanıdınız mı ? Bir zamanların ünlü Teröristi Usama Bin Laden. Peki yanında kendisine silahı tanıtan adam kim dersiniz ?

ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Siyonist bir Yahudi olan Zbignew Brzezinski.

İyide ABD Usama Bin Ladene neden kendi güvenlik danışmanını göndermiş olabilir ki ? O büyük bir terörist değil mi ?

3 Şubat 1980 de Afganistan'ın Hayber Çölünde Brzezinski kendi elleri ile ABD silahlarını Bin Ladene taktim ediyor.

Kitapta Emperyalism nediri bu ülkede acaba neler oldu ve neler olacağı oldukça yalın bir dilde okumak söz konusudur.

Hep duyduğumuz 12 Eylüller, 12 Martlar, 27 Mayıslar, 28 Şubatlar neymiş ne değilmiş tamamını öğrenmeniz söz konusudur. Ve unutmayınız ABD bizi seviyor! Tıpkı Ladeni de sevdiği gibi.

Hulki Cevizoğlu - Masonluk Ve Rotaryenlik -Ceviz Kabuğu yayınları (başka yayın evi baskısı yok)

Ne Anlatıyor?

Hep tartışılan bir konu Masonluk Nedir ?

Rotaryenlik nedir ? Neden gizlidirler, ne için varlar gizli bir tarikatlar mı yoksa loca mı. Ülkemizde ve Dünyada yaşanan küresel olaylarda parmak izleri var mı ?

Ülkemizin en büyük gazetecilerinden Hulki Cevizoğlu bu sorunun yanıtını Masonluktaki en yüksek kademe olarak bilinen 33. derecedeki 'Büyük Üstad' tanımlı kişiye bizzat sorarak yanıtlarını arıyor.

Aynı zamanda Rotaryenliğin Guvernörü yani en yüksek derecede ki yetkilisini de programına davet ederek, merak edilenleri tek tek soruyor. Cevizkabuğu programındaki yayının kitaplaştırılmış hali olan bu eserde, eğer meraklısıysanız hemen her sorunun cevabını bulabileceğinizi düşünüyorum.

Zübeyir Kındıra - Cemaatin Copları - Togan Yayın Evi

Ne Anlatıyor?

Son Zamanların belki de en tartışılan konularından biri Milli Savunma güçlerimizden olan Türk Polisimizin içine çekildiği kumpası konu almaktadır. Neden sürekli polisleri cemaatin askeri olarak görünmesi istenmiştir ? Bu tanım Doğrumudur ? Gülen Cemaati ve Polis Akademileri arasında nasıl bir bağ bulunmaktadır ?

Polis akademilerinde neler yaşanmıştır nasıl bir süreç, eğitim almaya giden vatan sever gençleri kendisine çekmeyi başarmıştır ? Son yıllarda onlarca Komiser, Başkomiser ve Emniyet müdürleri neden görevden alınmıştır ? Cemaat - Akp kavgasının neden emniyet teşkilatında kaosa neden olduğunu kitabı okuyunca anlamak söz konusudur.

Psikoloji Üzerine Araştırmalar

Sigmund Freud - Cinsellik Üzerine - İlya yayınları ( Bu yayın evinin çevirisi daha iyi)

Ne Anlatıyor?

Sigmund Freud yani psikeanalizin babası ile henüz tanışmamışsanız, sarsılmaya hazır olun derim. Oedipus Kompleksi, Hadım Edilme Korkusu, Fallik organizasyon, ergenlik,

Kadının Penis eksikliği ve baba arzusu, erkeğin anneye sahip olma arzusu gibi bilinç altımızın garip olaylarını dile getirmektedir. Freud malesef dünyayı ikiye bölmüştür. Kendisini sevenler ve kendisinden nefret edenler diye. Özellikle Feminist çevrelerin neden kendisinden nefret ettiğini okuyunca anlayabiliyorsunuz.

Cinsellikle aslında kaç yaşında tanışırız ? (Bebekkenmiş) Normal bir insan olmadan önce nasıl anormal durumlardan geçeriz. İçe tıkama ve psikolojik rahatsızlıkların temelinde neler var. Eş cinsellik nedir ? Neden vardır ?

Psikolojik rahatsızlıkların temelinde cinsellik mi vardır ? Kitabı okumadan önce Sigmund Freud'un kabul edilmiş büyük bir araştırmacı ve psikolog olduğunu unutmayınız derim. Zira içinizden sık sık bu adam manyak mı ? Sorusunu geçirmeniz söz konusu çünkü.

Sen neymişsin meğer cinsellik... ( Okuduktan sonra bir tuhaf oluyorsunuz şimdiden uyarayım)

Üstün Dökmen - Empati - (Sistem yayıncılık ya da Remzi Kitap evi baskıları var)

Ne Anlatıyor?

Daha önceki bencemde de belirttiğim üzere malesef kişisel gelişim kitaplarını okuyamıyorum. Ancak Üstün Dökmen gibi saygın bir Profesör Doktorumuzun bu kitabını bir kaç yıl önce okuma şansım oldu.

Gerçektende gündelik hayattan özel ilişkilerimize, sosyal yaşantımıza, yani kısaca insanlarla olan iletişimimizde ne yazık ki en büyük eksiklik Empati kurmak. Sanırım bu yapıtı okumasaydım konunun ne kadar önemli olabileceğini anlayamayabilirdim.

Ailemizle, çocuklarımızla, dostlarımızla, iş yerindeki insanlarla ara sıra ya da sık sık tartışmalara girdiğimizden dem vuruyor Üstün Dökmen. Ve bunun nedenleri üzerinde duruyor. Çoğumuz insanların bizi anlamadığından şikayetçiyiz. Ailemiz annemiz babamız ya da sevgilimiz bizi anlamıyor.

Peki biz onları anlamaya çalışıyor muyuz ?

Eğer sosyal yaşantınızda sıkıntılar çekiyorsanız bu kitap oldukça işinize yarayabilir.

Felsefi, Psikolojik Romanlar

Kazuo Ishiguro -Beni Asla Bırakma - Yapı Kredi Yayınları

Ne Anlatıyor?

Bu kitap ilk çıktığında öylesine tutulmuştur ki aynı isimde filmi de çekilmiştir. Ancak filme göre kitap çok daha dokunaklı çok daha etkileyicidir.

Kitabın hikayesine dönecek olursak,

Hailsam Yatılı bir okuldur. Ancak bildiğimiz yatılı okullardan epey farklı. Çünkü burada öğrenciler, tatile çıkamazlar, aileleri ile görüşemezler, bu yatılı okuldan önceki yaşamlarını bilemezler. Asla dış dünya ile iletişim kuramazlar.

Öğretmenler yerine gözetmenler tarafından eğitilir ve özellikle sağlıkları, bedenleri üzerinde büyük bir hassasiyet gösterirler. Asla düşüp bir yerlerini incitmemeleri gerekir. Sürekli spor yapmak zorunda ve çok sağlıklı beslenmeleri gerekmektedir. Sanat ve spor oldukça önem teşkil etmektedir.

İşte böylesi garip bir yatılı okulun tramva etkisi yaratacak garip bir özelliği vardır. Ve kitap bu konu üzerine olay döngüsünü oluşturmuştur. Okuduğunuzda gerçekten etkileneceksiniz ve düşüneceksiniz.

Bile bile ölüme gitmenin garip bir hikayesi ...

Patrick Süskind - Koku - Can Yayınları (Evet Filmi de var)

Ne Anlatıyor?

Süskind'in bu akıllara zarar yapıtının filminide bulunuyor. Lakin filmi kadar kitabıda son derece başarılı bu yapıtı sizlere sunuyorum.

Jean-Baptiste Grenouille ile tanışın.

Dünyanın en hassas burnuna sahip kahramanımız Fransanın ücra bir çöplüğünde, bir balık pazarında doğuyor. Lakin Annesi onu doğumundan kısa sonra ölüyor. Zaten yasa dışı olan çocuğu öldürmeden önce son anda fark ediliyor. Grenouille ile kendiniz arasında hiç bir bağ kurmanız söz konusu değil.

Çünkü o insancıl duyguların hiçbirinden nasibini almamış acımasız bir insan. Ancak bir özelliği onu tüm insanlıktan ayırıyor, Burnu. Suyun altındaki balığın, kilometrelerce ötedeki çiçeğin, hemen herşeyin kokusunu alabiliyor ve bu kendisinde bir saplantıya dönüşüyor.

Ve kusursuzun peşine düşüyor. Tek bir damlası ile tüm dünyayı ayaklarının altına serebilecek eşsiz kokunun..

Jose Saramago - Körlük - Can Yayınları

Ne Anlatıyor?

Bu Bencenin de sonuna gelirken sizlere tanıtmak istediğim son yapıtta Körlüktür. Son derece garip bir olay döngüsüne hazır olunuz.

Adamın biri sıcak bir Haziran günü, arabasının içinde yeşil ışığın yanmasını beklemektedir. Tam kırmızı yanacakken birden araç durur. Arkasına arabalar birikir, herkes arabaya bakmaya başlar.

Arabadan inen kişi inlercesine yardım istemektedir. Çünkü bir anda kör olmuştur. Doktora gider, hiç bir tanım konulamaz. Derken körlük dalga dalga, doktora, ailesine arkadaşlarına, onların çevresine derken tüm dünyayı kaplayı verir.

TÜm insanlığın kör olduğunu düşünün. Acaba bu nasıl bir dünya olurdu ? İşte kitabımız bu garip konu üzerinden izleyicilerine akıcı bir hikaye vadediyor.

Fırsat buldukça ve gelen tepkilere oranla kütüphanemden seçtiğim çalışmaları yine sizlere sunacağım.

İyi okumalar.

Farklı konularda tavsiye almak isterseniz de yorum atabilirsiniz.


6|4
911

En İyi Kız Görüşü

 • Harika bir yazı dizisi olmuş. Emeğinize sağlık.

  İki Bence paylaşımınızı da takibe aldım ve zaman zaman birkaç kitabı alıp kütüphaneme ekleyeceğim.

  0|1
  0|0

En İyi Erkek Görüşü

 • Sürükleyici tarihi takipteyim. Lisedeykendi sanırım, simyacı vardı evde. Ama nedense 2 kere başladığım halde sıkılıp koymuştum kenara. :)

  0|1
  0|0

Senin görüşün nedir?

Kızlar Ne Diyor 8

 • Güzel bir yazı ama içine yine küçük bir provakatiflik kondurulmuş öbür ilk bence de yaptığınız gibi yukarıda güzel klasik bir eser paylaşırken ortaya sadece kendi zihniyetinize uygun bir kitap sıkıştırıyorsunuz. Yok liberal yok emperyalist falan filan. . . Şahsen hoş değil ve kasıtlı ama fikirlerinizi yansıttığı için bir şey diyemem yeter ki dayatma olmasın. Yoksa herkes istediğini düşünmekte özgürdür ve saygı duyarım
  Emek verip yazmışsın teşekkür ederim.

  0|0
  1|0
  • Benceler de belirttiğim üzere kendi okuduğum kitapları tanıtıyorum. Sizin 'zihniyetinize' uymayan kitapları provakatif eylem olarak nilendirirseniz, yarın aynısını size de derler.

   Daha açıp okumadan da bir kitaba kılıf takmak bence size hiç yakışmadı.

  • Okuduğum için biliyorum. Okumadığımı da nereden çıkardınız :)

  • Hangisini okudunuz sevgili P-Loneliness?

 • Beğendimm..

  0|1
  0|0
 • En güzel bence konusu :)

  0|1
  0|0
 • Can Dündar , Hamdi ve Can Gezmiş ' in yayınladıkları harika bir eser "Abim Deniz" .

  0|1
  0|0
 • Harika gerçekten ! :)

  0|1
  0|0
 • uzun zamandır babil in en zengin adamı adlı kitabı arıyorum. bilen, bulan var mıdır?

  0|0
  0|0
 • Ellerine sağlık, güzel bir paylaşım olmuş.

  0|0
  0|0
 • Emeğinize sağlk.

  0|0
  0|0

Erkekler Ne Diyor 10

 • doğan cüceloğlu'nu tavsiye ederim dili biraz ağırdır ama çok faydalı kitapları vardır

  1|1
  0|0
  • Doğan Cüceloğlu'nun yalnızca Savaşçı kitabını okuma şansım oldu.
   Sizin okuduğunuz diğer kitapları nelerdir?
   Konuları nedir?

  • savaşçı çok iyi bir kitabıdır.
   insan insana var o da iletişimi anlatıyor. tabi içinde diğer psikolojiyle alakalı konularda var.

 • Talha bora Öğe ' DEN aşkın iki yüzü , ve Kahraman tazeoğludan YARALIYI tavsiye ederim..

  0|1
  0|0
 • Çoğu okuduğum kitaplar, kesinlikle güzeller...

  0|1
  0|0
 • Ellerine sağlık güzel tavsiyelerinizi değerlendireceğim..

  0|1
  0|0
 • Yeraltı edebiyatı okumadıysan edebiyat anlamında eksiksin :)

  0|1
  0|0
  • Yer altı edebiyatından okuduğum son kitap,
   Palahnıuk'un Tıkanma adlı eseridir.
   Siz ne okudunuz?
   Ne önerirsiniz yeraltı edebiyatından?

  • Dövüş kulübü

 • Harika olmuş benceniz..

  0|0
  0|0
 • Bence için teşekkürler :)

  0|0
  0|0
 • Güzel çok beğendim.

  0|1
  0|0
 • güzel olmuş

  0|1
  1|0
 • teşekkürler paylaşım için. sağ ol Rembrand

  0|1
  1|0
Yükleniyor...