Akdeniz'in incisi Mersin!

Öncelikle aramızda Mersinli hemşehrilerim varsa selamlar :) Mersinli olmayanlar da kendilerini kötü hissetmesin çünkü şehrimizi gören ya da duyan hiç mutsuz hissetmiyor. Sizlere Mersin'in geçmişini, şehrin önemli yerlerinden bazılarını ve turistik yerleri anlatacağım en kısa vakitte şehrimize gelmeniz ve tatil geçirmeniz dileğiyle :)

Akdeniz'in incisi Mersin!

Mersin'in özgeçmişi

Mersin (Kilikya), ilk başta Hititler olmak üzere Ermeni Krallığı, Memlükler, Roma İmparatorluğu, Tolunoğulları, Ramazanoğulları ve Osmanlı Devleti himayesi altında yaşamış bir şehirdir. Fakat Mersin'i asıl kalkındıran olay, Amerikan İç Savaşı olmuştur. Ta Amerikalardaki iç savaş yüzünden yaşanan pamuk kıtlığı, Mersin'in verimli topraklarıyla da giderilmeye çalışılmış ve 1866 yılında Mersin genişleterek önemli bir ticari merkez haline gelmiştir. 1918 yılında Sevr Antlaşması gereğince Fransa tarafından işgal edildi, 3 Ocak 1922'de şehir kurtarıldı ve 1924 yılında Mersin il yapıldı ve 1933'te İçel (Büyük Mersin) ilini oluşturmak için Mersin, İçel iline katıldı ve ilin merkezi Mersin oldu.

Mersin, bana göre Türkiye'nin Miamisidir :) Sahilleri, atmosferi ve gençliği ile adeta 80'lerde hissedersiniz kendinizi! Bildiğiniz gibi Mersin'in kışları ılık (aslında buz gibi ama öyle diyorlar) ve yağışlı, yazları ise aşırı nemli ve sıcak :( Mersin'in merkezinde en dikkat çeken yapı Mertim Binası yani Mersin Ticaret Merkezi'dir. Mersinliler arasında adı 52 katlı bina diye anılır :D

Sahilde çok güzel kafeler, barlar, diskolar ve Marina adlı bir alışveriş merkezi var (zengin mekanı ama iyi yani doğruya doğru). Özellikle günbatımını ve dalgaların kıyıya vuruşunu o sahillerde çok güzel izleyebilirsiniz içiniz ilham ile dolar.

Turizm

Mersin'in merkezinde az önce bahsettiğim sahil pek kullanılmıyor fakat Mersin'in Silifke,Gülnar,Anamur,Susanoğlu,Taşucu gibi ilçeleri yazları birçok turist çekmektedir. Mersin'in turistik ve kültürel olarak en güzide ve önemli yerleri Alahan Manastırı (Mut), Kravga Köprüsü, Kızkalesi, Yumuktepe, Kanlıdivane (Neapolis), Anamuryum Harabeleri, Viranşehir ( Soli), Tarsus - Aziz St. Paul Kilisesi, Silifke-Uzuncaburç, Karaduvar, Ayaş, Çamlıyayla Namrun Kalesi (Lampron) ve Sinap Kalesi, Alahan (Alacahan) Manastırı, Narlıkuyu, Zeus (Jupiter) tapınağı, Cennet Cehennem mağaraları, Çukurpınar Mağarası, Korikos Kalesi, Mamure Kalesi, Aslanköy Kaya Mezarları, Adam Kayalar, Tarsus-Ulu Cami, Tarsus-Eski Cami, Büyükeceli Kaya mezarlarıdır. Mersin'e bağlı olan Tarsus'ta da Hristiyanlar için önemli bir isim olan St.Paul'un kilisesi ve Kleopatra Kapısı vardır. Şehrimiz aynı zamanda Şahmeran efsanesi ile ünlüdür.

Kızkalesi

Cennet-Cehennem Mağaraları

Mersin/Tece

Şahmeran ile ilgili rivayet de şöyledir: Şahmeran yörenin kralının kızına aşık olur, cadının bir tanesi prensesin hamama geleceğini ve görmek isterse onu hamamda bir odaya gizlice alacağını söyler. Şahmeran her ne kadar biraz şüphelense de aşk gözünü karartır ve gider. Orada katledilir. Tarsus'ta halen ayakta olan eski hamamın göbek taşındaki kızıllığın şahmeranın kanı olduğuna inanılır. Rivayete göre Şahmeran'ın emrini bekleyen yılanlar Mersin topraklarının altında beklemektedirler :)

Mersin 321 km sahil şeridi ile Türkiye'nin önemli bir sahil kentidir. Mersin kıyılarının yaklaşık 108 km'lik bölümünü doğal kumsallar oluşturmaktadır. Önemli tarihi ve turistik mekanlara sahip olmasıyla turizmde son yıllarda adını sıkça duyurmaya başlamıştır. Önemli plajları ise Anamur, Kızkalesi, Susanoğlu ve Ayaştır.

Tisan, Taşucu, Narlıkuyu ve Dana Adası ise özellikle yerli turistlerin sıklıkla ziyaret ettiği bölgelerdir.

Kız Kalesi, Ayaş sahilleri, caretta-carettaları adeta bir yaz efsanesi yaşatır sizlere.

Yemek

Tantuni! Kökeni 70'li ve 80'li yıllara dayanan tantuni, rivayete göre tencerede pişen küçük et parçalarını karıştırırken çıkan tan-tun sesleridir (çoğunuz inanmadı ama öyle de olabilir yani :D) Eğer ki şehrimize gelirseniz benden tavsiye, sakın Göksel Tantuni'ye ve Yaprak Tantuni'ye gitmeyin size direkt orayı önerirler ama maydanozu dolduruyorlar içine bir gram et koymuyorlar :) Ayrıca cezeryemiz, limonumuz, domatesimiz ve turunçgillerimizle Çukurova'nın kilit noktasıyız.

Spor

1925 yılında kurulan Mersin İdman Yurdu, halihazırda Süper Lig'de oynamakta ve 5 hafta gol atamaz fakat attığında da 2-3 hafta arka arkaya üst biter maçlar. Mersin İdman Yurdu maçlarını 25,534 kişilik Mersin Arena Stadyumu'nda oynuyor normalde fakat kuruluştan beri kullanılan Tevfik Sırrı Gür Stadı'nda maçlar oynanıyor (yeri eski İnönü Stadı gibi denizin dibi). Mersin'e prestij kazandıran en önemli spor faaliyeti 2013 Akdeniz Olimpiyatları olmuştur. Olimpiyatlar için yeni yollar, kapalı spor salonları ve süslemeler yapılmıştır.

Ayrıca Mersin özellikle atletizm alanında önemli başarılar elde etmiştir. Olimpiyat Şampiyonu güreşçi Ahmet Kirişçi Mersinlidir ve Mersinli Ahmet olarak bilinir. Ayrıca Mersinli bir atlet olan Nevin Yanıt, Barcelona'da düzenlenen 2010 Avrupa Atletizm Şampiyonası'nda 100 metre engelli koşusunda yarı final ve finalde kendisine ait Türkiye rekorlarını yenileyerek 12,63 saniyelik derecesiyle Avrupa Şampiyonu olan sporcudur

Mersin İdman Yurdu'ndan göndermeler :D

Kültür ve Sanat

Mersin'de her yıl Uluslararası Mersin Müzik Festivali(Festival of International Mersin Music) düzenlenmektedir. Okuma yazma oranı %99 olan Mersin, Türkiye'nin dördüncü devlet opera ve balesi olan Mersin Devlet Opera ve Balesi'ne ev sahipliği yapmaktadır.

Mersin Olba Fotoğraf Derneği (MOF)
Mersin Fotoğraf Derneği (MFD),
Mersin Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrosu,
İçel Sanat Kulübü,
Mersin Polifonik Korolar Derneği,
Mersin Sinema Derneği (Mersinema) gibi dernekler ve kuruluşlar, şehrin sanat ve kültür elçiliğini üstlenirler.

Ekonomi ve İmar

2009 yılında Avrupa'nın en iyisi seçilen Forum Alışveriş Merkezi, Marinavista, Beymen Mall, PalmCity ve Kipa Outlet vb. Ticaret merkezleri Mersin'de çoğalmaktadır. Forum Alışveriş Merkezi, Mersin'in tam merkezi kabul edilmekte ve şehrin her yerinden en kolay ulaşılacak yerdir. Renkli ve hareketli bir alışveriş merkezi olan Forum, her an her saat dolu ve önemli yürüyüşlere, minik konserlere ve faaliyetlere ev sahipliği yapmaktadır. Mersin coğrafi açıdan lojistik merkez özelliğine sahip bir kenttir. Halihazırda bulunan liman, demiryolu taşımacılığının yanı sıra karayolu taşımacılığında da Mersin önemli bir noktadadır. Mersin Uluslararasi Limanı, Türkiye’nin en önemli ve en işlek limanıdır. Şehrin ekonomisi daha çok uluslararası ticarete ve narenciyeye dayanmaktadır. Mersin'in Anamur ilçesi, muzlarıyla dünyaya ün salmıştır. Anamur, Bozyazı, Aydıncık, Silifke ve Erdemli ilçelerinde muz, turunçgiller, çilek, papaya, pepino, ananas ve kahve yetiştirilmektedir. Mersin'in en önemli meydanı, kutlamaların ve törenlerin yapıldığı yer olan Cumhuriyet Meydanı'dır. Gençlerin en çok takıldığı yerler ise Marina,Forum ve Dershaneler Sokağı'dır (bilen bilir :D)

Mersin Forum

Mersin Marina Alışveriş Merkezi

Cumhuriyet Meydanı

Demografik özellikler

2013 verilerine göre il nüfüsu 1,705,774 olarak hesaplanmıştır. Fakat Suriye'deki iç savaş nedeniyle Mersin'e tahminen 1 milyon kadar Suriyeli mültecinin geldiği belirtiliyor. Toroslar'da ve Mersin'in dış ilçelerinde Yörükler, şehir merkezinde ciddi nüfusa sahip Araplar, Kürtler, Aleviler ve az sayıda Hristiyan vardır.

Beşiktaş Meydanı'nda bir günbatımından sevgilerle :)


0|0
1117

En İyi Kız Görüşü

 • Mersin'imm memleketim candır. 😍
  Ellerine sağlık çok güzel bir bence olmuş. :)
  Mersin'e gelirseniz tantuniyi Pozcuda Kushimoto sokağında Şişko tantunide yeyin 10 numara. :D

  0|3
  0|0

En İyi Erkek Görüşü

 • Mersin'in Aydıncık ilcesindeki tabiat anıtı ilan edilen dünyadaki tek ve essiz Aynalı göl mağarasını unutmuşsun. 😊

  https://i.hizliresim.com/lk4Vdl.jpg

  Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, fosil bir mağara olan Gilindire'nin, 555 metre yatay uzunluğa, 46 metre derinliğe sahip olduğu belirtildi. Girişten itibaren, 450 metre kadar yatay ilerleyen ana galerinin, daha sonra büyük boyutlu bir göl ile son bulduğu ifade edilen açıklamada, bu noktada su kotunun yaklaşık -47 metre (Deniz seviyesinden 47 metre aşağıda) seviyesinde olduğuna dikkat çekildi

  Mağaranın sonundaki gölün, Dördüncü Zaman başındaki son iklim değişikliği ile Buzul sonrası döneme geçişte, Akdeniz’in 70 metre yükselmesi ile oluştuğu belirtildi.

  Dipnot: mağara 1999 yılında bir çoban tarafından bulundu ve şu an resterasyonda olduğu icin ziyarete kapalı yakın zamanda cuzi bir miktar karşılığı gezilebilecek. 😊

  0|1
  0|0

Senin görüşün nedir?

Kızlar Ne Diyor 10

 • Mersinli olup Mersin'i sevmeyen tek kişi ben miyim? Bir türlü sevemedim şu memleketi. Benim kütüğü Ankara'ya aldırsak keşke.

  0|4
  1|2
  • Aaaaaa çok ayıplıyorum seni :D böyle güzel bir memleket nasıl sevilmez ya baksana resimlere :)

  • Hepsini Göster
  • Bence burada yazı da kışı da yaşamalısın gerçekten güzel bir şehir güzelleşti son yıllarda ama sen bilirsin :)

  • Bende mersindeym hiç sevmiyorum bu kappe sehri

 • Harika 😍😍 Mersin'in boyle guzel oldugunu tahmin etmiyordum :)!! Keske bu inciyi, guzelligi herkes tanisa ve bilse !! Burada ajanslarda genelde Antalya, İzmir , İstanbul on plana cikiyo yabancilara burayida tanitmak gerek !!

  0|1
  0|0
  • Kesinlikle! Mersin'i çok seviyorum bu şehirde çok şey yaşadım ve ne olursa olsun seviyorum buranın sahilini havasını atmosferini. Şansınız olursa mutlaka gelin Mersin'e hiç pişman olmazsınız :)

  • Hepsini Göster
  • Neden ki :D

  • GS'ye gitmek ne demek ya en iyi öğrencisin o zaman sen :D

 • gitmek isterdim ellerine sağlık abişko :D

  0|1
  0|0
 • Gerçekten güzelmiş😇👌

  0|0
  0|0
 • Özgecan olayından sonra Mersin'den ve insanlarından soğudum

  0|0
  1|1
  • Özgecan olayı Mersin'de değil Tarsus'ta yaşanmıştır Tarsus yıllardan beri kötü bir ilçedir ama o olayın nedeni Tarsus halkının sağcı olmasından değil o katilin manyaklığından dolayıdır ve Mersin ile Tarsus'un neredeyse alakası yoktur Mersin çok güzel bir şehirdir ve çok uluslu barış dolu bir şehirdir Mersin'de haberlerde kötü bir şey duymazsınız ben bizzat her gün sokaklardayım Mersin halkının arasındayım ve herkes işinde gücünde kınadık o iğrenç olayı hep birlikte. Mersin insanı kötü değildir hiçbir yerin insanlarının hepsi kötü değildir

  • Ben yıllardır her gün Tarsus'a gidip geldiğim için çok da gezmişimdir Tarsus'u ve insanlarını az çok tanıdım geri kalmış bir şehir yani pek de hoşgörülü değiller ama Tarsus'un adı kirlendi o olay yüzünden yani adamlar linç etmeye çalıştı Tarsus'ta. Öyle işte Mersin ile Tarsus'u karıştırmayın ayrıca tek bir şerefsiz yüzünden soğumayın bizden :)

 • Mersin (tarsuslu) bir arkadasim vardi ve inanilmaz egolu en guzel ben havasinda kendisini yuceltmeyi baskasinin kusurlariyla saglayan simarik biriydi ve bir suru sey. Sadece o insan o sehrin adindan bile nefret ettirmisti beni :)

  0|0
  0|1
 • Çok güzel yazı olmuş, ellerine sağlık :))

  0|0
  0|0
 • kalemine saglık

  0|1
  0|0
 • Çok güzel bir şehir. Teşekkür ederim.

  0|0
  0|0
 • Eline sağlık çok güzel olmuş teşekkürler

  0|0
  0|0

Erkekler Ne Diyor 16

 • Ben Mersin'in yerlisi olarak, öncelikle teşekkür ederim dostum sana, bu tarz bir paylaşım için. İlk ve son defa bir bence'ye yorum yazıyorum zaten. Ellerine sağlık gerçekten güzel olmuş. Fakat ufak bir eleştiride bulunacaktım, keşke Tantuni resmi olarak bunu kullansaydın, tam anlamıyla gerçek tantuni budur yani. Çünkü gerçek Tantuni somun ekmek arası değildir. O sonradan göçten dolayı doğudan gelenler ve öğrenciler için, bit pazarındaki tantuniciler tarafından uydurulmuş ve rağbet görünce de yaygınlaşmış birşeydir. Ayrıca naçizane düşüncem, Mersin'de şu an için tantuni yenilecek tek yer Memoş Tantunidir ;)

  https://i.hizliresim.com/Epn9y9.jpg

  0|0
  0|0
 • Mersin'i sevmiyorum, Aktivite yok, Forum'da heryer çakal dolu
  Marina güzelde daha büyük avm yapılması gerek :)

  1|0
  0|1
 • Mersin mi inci değil bakır bile olmaz bence

  0|2
  3|2
  • Gerekçeni neye dayandırıyorsun kanka inançlarına mı ters

  • Hepsini Göster
  • hayır ona göre değilde hırsızlık gasp su özgecan olayıda olduktan sonra tamamen soğudum sempatizanlar desen öyle tabi güzel şehir ama bozuluyor gittikce

  • Kardeş Özgecan olayı Tarsus'ta yaşandı Mersin'in ilçesi ama Mersin'le bir alakası yok ben her gün Tarsus'a gidip geliyorum okulum orada ve ne icraat var ne bir şey çoğu tipik ülkücü ama zaten o iğrenç olayın ülkücü zihniyetle alakası yok yani adamın manyaklığıydı. Asıl Adana'ya bak haberlerde neredeyse her gün duyarsın Adana'da hırsızlık, gasp, uyuşturucu operasyonu asıl her şey Adana'da. Mersin temiz bir şehirdir Kürt, Arap, Türk birlikte yaşar

 • güzel olmuş

  0|0
  0|0
 • eline saglik

  0|0
  0|0
 • şu an fazlasıyla hissettiriyor boşluğunu inşallah 40 gün sonra tekrar Evimdeyim ;)

  0|0
  0|0
 • Şehir Miami içerideki insanlar Tarlabaşı..

  0|0
  0|0
  • hahaha yani birazcık doğruluk payı var kanka ama herkes de öyle değil be :D

 • kardes mersınde guzel bır yer olabılırama o inci antalyadır.
  yinede emegıne saglık

  0|0
  0|1
  • Değil kanka Mersin'in yeri ayrıdır Antalya daha çok plaja sahip olduğu için tanınır ama Mersin daha güzeldir :) eyvallah

  • Hepsini Göster
  • lütfen bidaha gotunden uydurma bazı seyleri

  • Beyinlerimiz savaşsın isterdim görüyorum ki sen silahsızsın kardeş

 • Bende mersindeyime ama ilçesi Silifke :)

  0|0
  0|0
  • Silifke iyidir kanka ya her yaz mutlaka giderim birkaç kere :)

 • Mersin liyim eline sağlık hemserim cok güzel bir paylaşım olmuş

  0|0
  0|0
 • Güzel, Cennet Memleketim.

  0|0
  0|0
 • Abi bende mersinliyim ama ortaligi arap basti adamlar memleketi gibi geziyor

  0|0
  0|0
 • Süper olmuş

  0|0
  0|0
 • Güzzel. Teşekkürler.

  0|0
  0|0
 • eline sağlık :)

  0|0
  0|0
 • eline sağlık

  0|0
  0|0
Yükleniyor...