Akdeniz Kıyısının İncisi: İskenderiye!

MÖ 332 Medeniyetin kültürü olacak İskenderiye kuruldu

İskenderiye, M.Ö. 331-332 yılları arasında Makedonyalı Büyük İskender tarafından kurulmuştur.
Büyük İskender, Mısır'da Helenistik bir merkez olarak ve Yunanistan ile zengin Nil Vadisi arasında bağlantı kurmayı amaçladı. Onun amacı Kendisiyle birlikte başlayan Helenistik dönemin, Yunan kültürü ile Mısır kültürü arasında mekik dokumak amacıyla, İskenderiye'yi kurdu.

İskenderiye'nin ateşi, Kleopatra!

Antik Mısırın son helenistik kraliçesidir. Kendi dili hariç 7 dil bilmektedir. (Farsça, Arapça, İbranice, Ermenice, Habeşçe, Somali dili) Kleopatra aslen Yunan olup, İskenderiye'de doğmuştur. Babası öldüğünde ise Kleopatra 18 yaşında tahta çıktı. Halk taraftan benimsenmek ve sevilmek isteyen Kleopatra, kendini dine verdi. Kardeşi tarafından sürgüne yollandı ve tahttan uzaklaştırıldı.

Sezar İskenderiye'ye geliyor!

Sezar ardında i ufak bir filo ile birlikte pazar günü öğle sıcağında, İskenderiye limanına gelmişti. Halk Kleopatra'nın tahttaki kardeşinin Sezar'ı karşılamak üzere gelmesiyle birlikte, halk yere diz çöküyor, kralı karşılıyorlardı. Sezar gösteriş göstermeden İskenderiye'ye giriş yapmıştı. Sezar'ın amacı kardeş çatışmasını engellemek, Kleopatra ile kardeşini barıştırıp İskenderiye'den faydalanmak idi. Sezar odasına çekildikten sonra, Mısırlı bir tüccar gibi giyinen üzerinde halı ile odaya giren Mısırlı, Sezar'a bir hediye getirdiğini belirtir. Sezar halıyı açtığında içinden çıkan kişi, saraydan uzaklaştırılan Kleopatra'dan başkası değildi.

İskenderiyeli Kleopatra ile Sezar aşkı!

Ağustos MÖ 48'den MÖ 47 yılına kadar geçen süre içinde Sezar'ın 4,000 askeri İskenderiye şehrinde Mısırlılar tarafından kuşatma altına alındı. Sezar, ağır bir kargı yağmuru altında klasik Roma savaş düzeni ile Mısır ordusuna saldırdı. Sezar her zamanki gibi rahat ve kazanacağından emindi. Mızraklarla silahlandırılmış olan Mısır ordusu bu saldırıdan bunaldığında, mızrak menziline giren Romalılar kısa klasik kılıçlarını (klasik meşhur) çekerek bir Mısır mevzisini yok ettiler ve ardından vuruşarak Ptolemaisların kampına ulaştılar. Aralarında Ptolemaios'un da bulunduğu binlerce kişi kaçtı ancak gemisi alabora olan XIII. Ptolemaios boğularak öldü.
Mısır'ın kontrolü artık Sezar'ın ellerindeydi. Beklenmedik bir hareketle, genç kraliçe ile yaşadığı gizli ilişkinin keyfini çıkartarak, Nisan ayına kadar Mısır'da oyalandı.

Mısır tahtının güvenliği sağlanmıştır, ayrıca bu güvenlik daha sonra Kleopatra ile Sezar arasında oluşan sevgi bağının ilk adımları idi. Sezar'ın burada bir çocuğu oldu.

Günümüzde İskenderiye

Mısırın Akdeniz kıyısında bulunan ikinci büyük şehridir. 4.5 milyon nüfusu ile Akdeniz kıyısındaki en büyük şehirdir. İskenderiye, Mısır'ın en büyük limanıdır ve Mısır'ın ithalat ve ihracatının yaklaşık% 80'ini karşılamaktadır. Suez'ten doğal gaz ve petrol boru hatları nedeniyle önemli bir sanayi merkezidir. Ayrıca İskenderiye, Akdeniz'in en önemli turistik yeridir.

İskenderiye Feneri

Yeryüzünün en büyük kütüphanesi İskenderiye Kütüphanesi


3|0
22

En İyi Kız Görüşü

 • keske hesap hala aktif olsa

  0|0
  0|0
  • Merhaba, bu benceyi ben yazmıştım. Daha önceki hesabımdan dolayı, diğer bir bence'm pellaydı. Zira tüm helen şehirlerini yazma nihayetindeydim, özellikle larissa ve athens. Fakat hesabımı kapatmak zorunda kaldım, bu hesabım açtım, söylemek istediğiniz bir şey varsa?

  • @Preisner yokta yani benceni ilginc buldum o yuzden boyle benceler yazan birinin hesabini kapatigini gormek uzdu daha cok boyle bence okumak isterim :)

En İyi Erkek Görüşü

Senin görüşün nedir?

Kızlar Ne Diyor 1

Erkekler Ne Diyor 1

 • 3 sefer gittim.. Mısırlılar malesef o medeniyeti sanki hiç yaşamamışlar gibi..

  0|0
  0|0
Yükleniyor...