Sağlıklı Beslenmenin Anahtarı: Kadın!

Sağlıklı Beslenmenin Anahtarı: Kadın!

Tüm dünyada kadınların eğitimden dışlanmasına karşı durmak, sosyal ve ekonomik olarak güçlenmelerini desteklemek ve toplumsal cinsiyet eşitliğini savunmak her bireyin insani görevidir.

Kadınların işgücüne katılarak sosyo-ekonomik kalkınmaya katkı sağlamaları kesinlikle gereklidir. Ancak kadınların ağır sanayide, doğasına aykırı olarak fiziksel güç gerektiren işlerde çalıştırılması, toplumun yaşam ve beslenme alışkanlıklarında köklü değişliklere yol açtı.

Kadınlar II. Dünya Savaşı koşullarında, daha önce görülmemiş düzeyde sorumluluk üstlenmek zorunda kaldı. Savaşların asıl acısını, yükünü kadınlar çekiyor denebilir. Gerçekçi olalım; savaşlar genelde erkeklerin egosundan kaynaklanıyor, ölenlerin çoğu yine erkek ama yıkıntıları hep kadınlar kaldırıyor.

Sovyetler Birliği, 6 yıl süren II. Dünya Savaşında erkek nüfusunun yaklaşık %20'sini kaybetti. Sovyetlerin 25,6 milyon dolayındaki insan kaybı, büyük bir toplumsal yıkım oldu. Erkek işçi eksikliği nedeniyle, Sovyet ekonomisini omuzlayan ve ülkeyi yeniden kalkındıran gene kadınlar oldu. Türkiye'nin II. Dünya Savaşına katılmamış olması, bu açıdan büyük şans tabii.

50'li yıllardan 2000'li yıllara kadar Rusya'da ev hanımlığı küçümseniyor, çalışmayan kadın kınanıyordu.

Sağlıklı Beslenmenin Anahtarı: Kadın!

Çocuklar için kreş, işyerine servis, kantinde ucuz yemek ve tatil desteği gibi birtakım sosyal yardımlarla çalışmak özendiriliyordu.

Sanayileşme sürecinde yalnız Sovyetler Birliği'nde değil, Avrupa ve Amerika'da da erkeklerle aynı ağır işlerde çalışmak "cool" sayılıyordu. Böyle bir düşünce kalıbı kadınlara rol model olarak sunuldu. Şimdi aynı yanlış yolu sanayileşmiş toplumlara özenen diğer halklar izlemekte.

İnsanlığın doğal evrimsel gelişimi boyunca, kadınlar üretime her zaman katılmış hatta erkeklerden daha üretken olmuşlardır. Bir örnek verelim; Antropologlara göre insanlık tarihindeki en etkili buluşlardan biri olarak, kemikten dikiş iğnesi üretmeyi kadınlar akıl etti.

Kadın balık tutmak için iğneyle ağ örmüş, erkeği balığa göndermiştir. Gerektiğinde balık tutmaya kendi de gitmiştir. Balık tutmak neyse de, mamut ya da fil avlamak gibi işler kadının doğasına aykırı. Bunu erkek yapmalı. Aynı şekilde, kadınlar demir-çelik fabrikasındaki ağır işlerde de çalıştırılmamalı.

Yoğun istihdam edilmeleri kadınların evden uzak kalmasına, beslenme kalitesinin bozulmasına ve zamanla toplumun sağlıksızlaşmasına yol açan etkenlerden biri oldu. Geleneksel yapıdan farklı olarak, kadının yemek yapmaya zaman bulamaması, yarı hazır ve hazır yemeklerin mutfağa girmesine ve restoranda yemek yemenin gittikçe yerleşmesine yol açtı.

Tat artırıcılar, yapay şekerler ve doymuş yağlar içeren paketlenmiş gıdalar, uzun ömürlü donmuş gıdalar, aroması birbirine benzeyen sebzeler, renkli soslar, çabuk çorbalar, rengarenk içecekler, protein barları ve cipsler artık hızlı şehir yaşamının "yeni normali" içinde yer alıyor.

Fabrikasyon gıdaların tüketim oranı, Türkiye'de bile yakında taze sebze-meyve tüketimini geçebilir. Ayrıca salam, sucuk, jambon ve sosis gibi işlenmiş et türevlerini içeren market dolapları da gittikçe büyüyor.

Bize yaşam gücünü işlenmiş gıdalar değil, kendi doğal ortamında acele ettirilmeden yetişen taze ve temiz gıdalar sağlar.

Sağlıklı Beslenmenin Anahtarı: Kadın!

Ne yazık ki, yanlış motivasyon nedeniyle çoğu anne-baba yiyeceklerin doğallığını, tazeliğini ve besin değerlerini sorgulamıyor. Eh sonra da vitamin ve mineral eksikliğini kimyasal takviyelerle gidermeye çalışıyor.

Kentlerin bol ışıklı, yüksek tempolu yaşantısından vazgeçerek doğaya dönen kadınlar, herkes için esin kaynağı olabilir. Koşturmaca sırasında aniden durup, "nereye koşuyorum ben böyle" diyerek, bir kasabada çiftlik kuran kadın sayısı az değil . Kadın ne kadar kentlileşse de içindeki doğaya ve doğala dönüş isteğine direnemez diye düşünüyorum. Çiftlik kurmasa bile hobi bahçesinde mutlu olmayı başarabilir.

Toplumsal kalkınmanın sürdürülebilir olması, gelecek kuşakların sürdürülebilir biçimde sağlıklı beslenmesine bağlı. Bu amaçla, doğaya ve doğala dönüşün kadınların öncülüğünde başlaması gerektiğine inanıyorum..

Yediğimiz her lokma, içtiğimiz her yudum, organizmamızın fiziksel ve bilişsel yapıtaşlarına dönüşür. Neler yediğimiz bu nedenle inanılmaz derecede önemlidir.

Sağlıklı Beslenmenin Anahtarı: Kadın!

Kadının fabrika ayarlarında, bir yiyeceğin bebeği için yararlı olup olmadığını sorgulayan müthiş bir mekanizma var. Bu içsel düzenek maalesef moda kalıplar, medyatik akımlar ve reklamların yanıltıcı bilgileriyle örtüleniyor olabilir. Kadınların bilgilenerek yanılgılara karşı durabileceğine güvenmeye devam edelim.

Meral Seçer'in Silifke Atayurt'taki çiftçi kadınlarla birlikte anlamlı bir projeyi canlandırmasını alkışlıyoruz. 1936'da Atatürk tarafından kurulan (sonra unutulan) Gazi Çiftliği'nin tarihi binasında bilgilendirme ve dayanışma toplantıları yapılıyor, üretim ağı kurulacağından bahsediliyor. Anadolu mutfak bilgeliğini yaşama döndürecek aydınlanma projelerinin çoğalmasını diliyoruz.

Bizler belki Türkiye'de durumun pek ayırtında olmaya biliriz ama batılı sanayi toplumlarında kadının eve, aileye zaman ayırabilmesi çok önemli bir ayrıcalık ve lüks olarak kabul görülüyor.

Sağlıklı Beslenmenin Anahtarı: Kadın!
11
15
Görüşünü yaz
Kapat

En İyi Erkek Görüşü

 • doksanaltılıcocuk
  Mükemmel bir paylaşım günümüzde kadınların çalışması özendirikiyor takdir de edilesi ancak ev hanımlığı da bir meslek bunu böyle görmeliyiz çünkü kadının evde yaptıkları bir aileyi hayatta tutuyor insanlar sabah kahvaltı edebiliyor sağlıklı besleniyorlar aile olabiliyorlar ev hanımlığı çalışmamak değildir ve kötü bir şeymiş gibi aktarılmamqlıdır genç kadın ve erkeklere bunun değeri aşılanmalıdır.
  Görüş hala geçerli mi?

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Kızlar & Erkekler Ne Diyor

1114
 • Abidikgubidikss
  Kadınların ezildiği horlandığı toplumlar ne yazık ki ağır aksak ilerliyolar bu bir gerçek.
 • Benim de göbeğim in sebebi kadinlar annemin yemekleri ama sagligimi da anneme borçluyum
 • 22tamer2222

  Kadının eve ve aileye zaman ayırması lüks olarak kabul görmesi👍👍
  Çok bilgilendirici bir bence olmuş teşekkürler 💐💐
 • Sadiaksoy
  sağlıklı beslenmek istiyorsanız her şleye dikkat etmeniz gerekir
 • nis22
  Öutlulık bağırsakla ilgili diye bir söz vardı çok doğru sağlığımıza öok dikkat etmeliyiz
 • Sevimsizşüküfe
  Sağlıklı beldenin kızlar çokmeyin. Kadın her zaman geçtir
 • Denizdibindeinciiii
  Çok doğru paylaşım teşekkürler
 • Çok güzel bir bence olmuş elinize sağlık :)
 • Anı_yakala
  Doğal kabul edilen ürünler bile artık doğal değil
 • Güzel olmuş, eline sağlık!
 • Parlamentmavi
  Emeğine sağlık
 • Emeğinize sağlık
 • roJ49
  Güzel bilgiler için teşekkürler 👍
 • Jokerr_21
  ellerine sağlık kadınlar teşekkür edin
 • serradzx
  Kadınları dinleseniz sağlıklı insam dolcak her yer
 • TTEKLAT
  Güzel olmuş, eline sağlık!
 • Meryemevlimutsuz
  kadın herseydır salatalık ve patlkıcan severım
 • Kamilerr
  besin dengesinin sağlanması gerekmektedir
 • biraslanparcasi
  Kaçıncı yüzyılda kaldınız Halil bey, boş yapmayın
 • Qxsdgdhdj
  Güzel bilgiler 👍
 • İfşavefotoyorumcusu
  Evet mantıklı kadinlar candir
 • beratbyz
  Kadın hem eş hem annedir
 • Gizli Üye
  Hocam bu kadar naif ve yararlı bir bence hazırladığınız için teşekkürler, baştan sona kadar zevkle okudum, saygılar. 😊
 • Gizli Üye
  Kadının eve ve aileye zaman ayırması lüks olarak kabul görmesi👍👍
  Çok bilgilendirici bir bence olmuş teşekkürler 💐💐
 • Gizli Üye
  Kadını yatak da yemek den başka nasıl yeriz yahu
YÜKLENİYOR...