En Tatlı Bence'm: KizlarSoruyor Üyeleri Bir Tatlı Olsaydı Hangi Tatlı Olurdu?

Hiç düşündünüz mü? Bazen daralıp kızsak da, şikayet ederek 'Artık gidiyorum buralardan' nidalarını derin bir iç çekerek dile getirsek de, 'Kal, gitme' diyen bir ulu ses beklediğimiz, nedense bir türlü kopamadığımız sitemiz, canımız ciğerimiz KızlarSoruyor'umuzdaki biz üyeler, fenomenler, editörler bir tatlı olsaydı eğer, mevkilerine, konumlarına ve sitemizdeki edindikleri intiba nispetinde hangi tatlı olurdu? Geçen gün mutfak konusunda profesyonel olan canım annemin yaptığı harika bir şekerpare tatlısının verdiği ilham ile ben düşündüm. Ve ortaya 'bence' şahane tespitler çıktı. Bakalım siz bu tespitlerime katılacak mısınız diyerek hemen tatlı bir geçiş yapalım o şerbeti akan akan ve akan tatlı dakikalara. :)

18-24 yaş arası üyeler

En Tatlı Bence'm: KizlarSoruyor Üyeleri Bir Tatlı Olsaydı Hangi Tatlı Olurdu?

Fırında sütlaç

Sitemizin en genç üyeleri ile başlayalım. 18-24 yaş arası olan en genç üyelerimiz, sanırım siteyi en çok merak eden, keşfetmeye çalışan ve sadece kendi hayatlarının değil, site hayatının da başında, süt kadar taze üyeleri olunca haliyle onları benzettiğim tatlı, fırında sütlaç tan başkası olamazdı. Sütlaç hafif ama çok lezzetli bir tatlı olmakla beraber fırında üstü hafif kızartılınca bambaşka bir görüntü ve tat alır.

Çünkü

Fırında sütlacın sütü, onların masumiyeti, içindeki pirinç bereketi ve hayatın henüz çok başında olmalarını temsil ederken, üzerinin hafif yanık oluşu ise aslında hiç bir şey yaşamasalar da en küçük dertler de bile kendini dünyanın en bedbaht insanı sanmaları durumudur. Onların hafif yanık kalpleri, şekeri ise onların tatlılıklarından başka bir şey değildir. :)

24-35 yaş arası üyeler

En Tatlı Bence'm: KizlarSoruyor Üyeleri Bir Tatlı Olsaydı Hangi Tatlı Olurdu?

Vezir parmağı

Lütfen hemen gülmeye başlamayın.:) Biliyorum ve farkındayım. Tatlımızın ismi biraz, nasıl desem. Tamam buldum doğru kelimeyi. Biraz müstehcen. :) Amma velakin bizatihi bir saray tatlısı olur kendileri. Hem de harika bir hikayesiyle.

Osmanlı İmparatorluğu'nun en parlak dönemlerinden birinde padişahlardan biri ava çok düşkünmüş. Sürekli ava gider ve giderken mutlaka yanında vezirini de götürürmüş.

Bir gün padişahla veziri yine ava gitmişler. Ama nasıl olduysa olmuş vezir av sırasında yanlışlıkla padişahın tek parmağını kılıcıyla kesmiş. Sen misin koskoca padişahın parmağını kesen? Padişah çektiği acının etkisiyle iyice hiddetlenmiş ama vezir "Padişahım her işte bir hayır vardır" demekle yetinmiş. Padişah daha çok sinirlenmiş, "Bunda ne hayır olabilir ki?" diyerek pek sevdiği vezirini zindana attırmış.

En Tatlı Bence'm: KizlarSoruyor Üyeleri Bir Tatlı Olsaydı Hangi Tatlı Olurdu?

Aradan uzun bir zaman geçmiş, padişah ava çıkmaya devam etmiş. Ancak rivayet o ki padişah ve yanındakilerin yolunu bir kafile kesmiş ve bu kafile et yiyen bir kafileymiş. Kafile herkesi yakalamış ancak padişaha dokunmamış. Çünkü insan eti yiyen bu kafile vücudunda herhangi bir noksanlık olan kimseyi yemezmiş. Padişah da vezirin kestiği parmak sayesinde hayatını kurtarmış. Saraya döndüğünde zindana attırdığı vezirini çıkartıp büyük bir ziyafet vermiş. O güne özel yapılan bu tatlı günümüze kadar gelmiş.

İşte böyle harika bir 'Her şeyde vardır bir hayır' hikayesinin olduğu 'Vezir parmağı' tatlısı, ihtiva ettiği o yoğun şerbetinin tam delikanlılık çağında, kanların akıcılığı son raddede olan 24-35 yaş grubu KizlarSoruyor üyelerimizin hormonel dengelerine eş değer olarak onları çok iyi temsil edecektir. Adındaki muzurluk da onların gençlik enerjilerinden başkası değildir. 'Her şeyin hayırlısı gençler' :)

35 yaş ve üstü üyeler

En Tatlı Bence'm: KizlarSoruyor Üyeleri Bir Tatlı Olsaydı Hangi Tatlı Olurdu?

Aşure

Ve geldik en özel üyelerden bir gruba. Onlar hayatın artık en tap noktasında olup, tabiri caiz ise 'Feleğin çemberinden geçmiş', defalarca ve hayatları boyunca 'Sulu dereye götürülüp, susuz döndürenlerin attığı kazıkları tecrübe etmekle meşgul' bu yaş grubu özel üyelerimiz, herkesten çok hayatın anlamını bilen, artık keyfini çıkaran ve büyük farkındalık sahibi olup hayatın acısını da tatlısını da en iyi anlayan üyelerdir. Çoğu aile, eş, çoluk çocuk sahibidir. Ve KizlarSoruyor onlar için sohbetin, paylaşmanın keyfine vardıkları şahane bir platformdur.

Neden 'Aşure' Funda derseniz de, aşure çok farklı bir tatlıdır. Tıpkı onlar gibi doludur. Aşurenin her bir malzemesi 35 yaş ve üstü üyelerimizin bir yaşanmışlığıdır. En tatlı yeri şekeri ise artık bunca şeyden sonra, hayattan alınan keyiftir. Ailedir, çocuktur, Kısacası 'Yaşamaktır'.

'Guru' olan üyeler

En Tatlı Bence'm: KizlarSoruyor Üyeleri Bir Tatlı Olsaydı Hangi Tatlı Olurdu?

Künefe

KizlarSoruyor'da Fenomen ve Editör dışında mod, guru ve diğer şeyleri hiç bilmem. Amma velakin bu yazı için şöyle bir baktım da 'Guru' kelime anlamı 'Öğretmen, öğreten kişi' olarak geçse de benim anladığım 'Gurme'likten gelen bir kelime gibi. Öyle de olsa böyle de olsa 'Guru', sitede farklı bir konumda. Bu statüde olan üyeler ise tıpkı bir 'Künefe' gibi. Görünüşü enfes. Sıcak yenen ender tatlılardan ve tüm sürprizi içinde saklı. Tıpkı onların 'Guru' luğa gelene kadar kat ettiği uzuuun bir yol gibi uzayan bir peynir misali. Künefe candır. Tıpkı sitemizin 'Guru'ları gibi. :)

'Master' olan üyeler

En Tatlı Bence'm: KizlarSoruyor Üyeleri Bir Tatlı Olsaydı Hangi Tatlı Olurdu?

Fıstıklı irmik helvası

Siz sadece cenazelerde mi helva yenir sanıyorsunuz. Elbette öyle sanıyorsunuz.:) Genelde öyle bilinse de finallerin tatlısıdır helva. Hemde 'fıstıklı irmik helvası'. İnsan hayatının kaçınılmazın sonunda final onunla yapılır. 'Denizden babam çıksa yerim' diye balık tutkunlarının, özenli balık sofralarında da finalin adıdır kendileri. Ve geleneksel olup artık ustalığa, 'Master'lığa ulaşmış kişilerinde her şeyi yapmış, öğrenmiş, öğretmiş olmalarının da gururudur Finaldir, 'Fıstıklı irmik helvası.' Finallerin tatlısıdır. Tıpkı 'Master'ler gibi. Hürmetler. :)

'Fenomen' olan üyeler

En Tatlı Bence'm: KizlarSoruyor Üyeleri Bir Tatlı Olsaydı Hangi Tatlı Olurdu?

Kaymaklı ayva tatlısı

Geldik onlara. Olmak isteyen çok üye olsa da nedendir bilinmez hep hor görülen, küçümsenen bir paye olsa da Fenomen olmak bir ayrıcalıktır. Ve bence asla bu eleştirileri, en azından çoğunu hak etmeyen üyelerdir. Hani bazı insanların bir ışığı vardır ya, canımız ciğerimiz KizlarSoruyor'da bu parıltılarını, tutkunu oldukları konularda yazarken yansıtırlar. Çünkü insan tutkunu olduğu her ne varsa hizmetkarı olur.

Fenomenlerin yaptıkları ne kadar önemsizmiş gibi görülse de, basite alınsa da onlar aslında sitenin parlayan yıldızlarıdır. Tıpkı basit gibi görünen, ehil ellerde yapılırsa ancak lezzet patlaması yaşatan,hafif ekşi ve tatlının muhteşem birleşimi, üzerinde kaymakla taçlanan 'Kaymaklı ayva tatlısı' gibidir. Fenomenlerde sitenin taçsız kraliçeleri ve krallarıdır Basit görünen ama asla olmayan bir 'Ayva tatlısı' gibi. :)

'Editör' olan üyeler

En Tatlı Bence'm: KizlarSoruyor Üyeleri Bir Tatlı Olsaydı Hangi Tatlı Olurdu?

Cevizli baklava

Ve geldik olmaktan en çok mutluluk duyduğum, olduğum için kendimi çok şanslı gördüğüm bir payeye. Yani editörlüğe. Ee düşündüm taşındım diyeceğim ama çok da düşünmedim aslında. Aklıma gelen ilk tatlı 'Baklava' oldu. Darılıp gücenmece olmasın ama sitede en özel paye editörlük. Editörlüğü özel kılan ise bir konuda değil, her konuda tutkulu olmaları. Onların farkı yazmaya tutkun olmaları. Ve yazarken de konuya hakim olacak bilgi, birikime sahip olmak ve bunu düzgün cümlelerle, üstelik herkesin hoşuna gideceği şeklide yazabilmeleri.

Tıpkı incecik açılan baklava yufkasının tane tane dizilip, enfes tereyağı ile buluşarak, aralara enerji deposu ceviz kırıntılarını ekmek gibi. Nar gibi kızartıp özenle keserek dökülen koyu kıvamlı buram buram kokan şerbet ile bir aşığın sevgiliye vuslatı gibi. 'Baklava'. Başka söze ne hacet. Editörlük gibi ağır ve çoook özel. Bence cuk oturdu. :) Ya sizce?

Ve site yönetimi

En Tatlı Bence'm: KizlarSoruyor Üyeleri Bir Tatlı Olsaydı Hangi Tatlı Olurdu?

Karamelli triliçe

Son olarak da hepimizin kahrını çeken, yeri gelip üyelerin şikayet bombardımanına tutup 'her şeyin sorumlusu' tuttukları, kimseye yaranamayan ve ama her zaman sakinliklerini korumayı başaran can yönetime. Onları da bir tatlıya benzetmezsem eksik kalırdı. Şahsen ne zaman mesaj yazsam geri dönüş yapan, nazikçe sorunlara çare bulmaya çalışan, zaman zaman atarlansam bile kırmayan, ismini, cismini bilmediğimiz gizli kahramanlara, ölçülü geri dönüşlerine atfen, tam ölçüsü tutturulursa enfes olan, tadından yenmeyen bir tatlıyı seçtim. Üstüne bir de karamel sosu koydum. Ee ölçülü olanların ölçülü tatlısı karameliyle bir lezzet patlaması yaşatmaz mı? Yaşatır. Triliçe candır. KizlarSoruyor'un gizli kahramanları ise heyecan. :)

Karamelli triliçe uydu mu bilmiyorum ama hepsinin bir 'Kraliçe' oldukları kesin. :)


Süre gelen hayat mücadelemizin neşe eğlence ve öğrenme kaynağı sitemiz #kizlarsoruyor'da dolu dolu, birbirimizle barışık, sevdi dolu kalplerle geçen günlerimiz daim olsun. :)

Sevgiyle..

En Tatlı Bence'm: KizlarSoruyor Üyeleri Bir Tatlı Olsaydı Hangi Tatlı Olurdu?

5|5
3338
Funda_a KizlarSoruyor'da Editör
Editör kimdir?

En İyi Erkek Görüşleri

 • Vezir parmağı, fıstıklı irmik helvası, kaymaklı ayva tatlısı, ve cevizli baklava bence sen muhteşem dörtlüsün yani hepsi sende mevcut yaş, master, fenomen, ve editörlükle Nirvana yapmışsın

  1|0
  0|0

En İyi Kız Görüşleri

 • Şansıma en sevdiğim tatlılar denk gelmiş bana ya!😋
  Fırında sütlaç, Künefe ve Kaymaklı ayva tatlısı..😍😍Çok güzel bir paylaşım olmuş bence👍emeğine sağlık canım benim, harikasın 💐💐💐

  1|0
  0|0
 • Çok eğlenceli ve mükemmel bir paylaşım olmuş.

  Emeğine sağlık canım 🌸

  1|1
  0|0

Benzer Benceler

Senin görüşün nedir?

Kızlar & Erkekler Ne Diyor

3136
Daha Fazla
17
Yükleniyor...