Baskıcı Muhafazakar Bir Ailede Ateist Olarak Hayatta Kalmak

Gizli Üye
Baskıcı Muhafazakar Bir Ailede Ateist Olarak Hayatta Kalmak

Belli bir dönem depresyona girmeme sebep olan hem mental hem bedensel sağlığımı bozan bir başlık bu...

Bir kere ailenle aranda soğukluk resmi bir ilişki olması büyük bir duygusal eksiklik yaratıyor hayatında. Hiçbir zaman sağlıklı ilişkiler kuramıyorsun çünkü karşındakiler beklentini karşılayamıyor. Aile sevgisinin yeri çok ayrı bunu fark ediyorsun.

Ve tabiki kabul etmiyorlar... fiziksel, psikolojik her türlü şiddete maruz kalıyorsun. Ve ebeveynler her zaman haklıdır ilkesini kafana sokuyorlar. Onlar için senin ne düşündüğün önemli değil onlar zaten hep senin iyiliğini düşünür ve sen düşünmesen de olur.

En zoru da böyle bir aile içinde kız olmak, çünkü din en çok kadınlara yüklenir ve sen inanmadığın bir şeyi zorla ağır bir şekilde yaşarsın. Mesela tesettürlü giyinirsin ama aslında senin tarzın hiç değildir asosyal olursun evden çıkmak istemezsin, sosyalleşmeye çalışsan kendini yetersiz hissedersin.

Dinlediğin şarkılar, internette gezindiğin siteler, tuttuğun günlükler itinayla araştırılır. Tabiki özel hayat diye bir şey yaratmak çok zor en son kendini odaya kitliyorsun ve akşam yemeğine kadar kimseyle göz göze gelmemeye çalışıyorsun.

En sonunda bir şeyleri boş vermeyi öğreniyorsun, insanlarla konuşmaya çalışırken gelen anksiyete... Durup dururken gelen el titremeleri... Bunları yaşarken bedenimi sadece uzaktan seyredip ne kadar salağım heyecanlandığım şeye bak diyorum ve tabi insanlar farkedince çokça utanç hissediyorum.

Baskıcı Muhafazakar Bir Ailede Ateist Olarak Hayatta Kalmak
3
4
Görüşünü yaz
4Kız Görüşü
3Erkek Görüşü

En İyi Erkek Görüşü

 • Ragnar_Lodbrok
  Türkiye'nin geleneksel aile anlayışında, hele bir de aile dindarsa herhangi bir çocuk bireyden sayılmaz. Anne babanın uzantısı gibi algılanır, bizim ülkenin aile anlayışına göre bir evladın hayattaki en büyük amacı ana babasının gurur duyacağı örnek bir şahsiyet olmaktır.

  Din ise, bir inanç bile değil, bir kimliktir ortalama insan için. İster Türkiye olsun, ister resimdeki Amerikan Evanjelist tiplemeleri, bu tür geleneksel aile yapıları dini bir kimlik olarak algılarlar, din aslında topluma angaje olma aracıdır. O yüzden çok önemlidir ve o yüzden aslında sorsan ''Senin dinin sana, benim dinim bana'' şeklinde, özellikle haksız olduğunda tartışmadan kaçmak için kıvıracak tipler çoluğunun çocuğunun söz konusu dine inanmamasını kabullenmez. Çünkü din, içeriğindeki doktrin ne olursa olsun baskıcıdır.

  ''Ben gidip ateist olsun diye mi evlat yetiştirdim'' meselesine gelir konu. Hele kız çocuklarının ileride bir başka erkeğe ''hasarsız'' şekilde teslim edilmek üzere üretilmiş mal olarak görüldüğü ve bunu başaramamanın büyük bir onursuzluk sayıldığı bir kültürde, bir kızın böyle ateist falan olması büyük olaydır.

  Elde kalır o kız, ileride aileyi rezil eder, evlendirirsin kocası sonra ''Gavur olmuş karıyı bana verdiler'' diye laf çıkarır falan, hemen o kızın bütün hayatı ve fikriyatı lağvedilmelidir.
  Sevdim 1 Kişi
  Görüş hala geçerli mi?
  • Anlattıkların çok saçma nasıl ki kimse senin dini inancına karışmıyorsa sen de İslam a karışmamazsın. İslam hakkında yalan yanlış şeyler yazmışsın. Bu yazdıkların tamamen senin cahilliğinden kaynaklanıyor. Şahsi görüşün diyemem çünkü amacın sadece İslam'ı kötülemek. İnanmıyorsan inanma. Eğer biz senin dini inancına karışırsak bize baskıcı diyorsunuz. Ama aynı şeyi siz bize yaptığınızda konuşma özgürlüğü oluyor.

  • @YarenBerrak İstediğimi söylerim, o kadar argümandan, tartışmadan ve mantıktan uzaksın ki İslam yahut herhangi bir dinin yaşam biçimi hakkında gözlemde bulunmak ile, bir insanı tercihlerinden ötürü baskı altına almayı birbirinin aynı addediyorsun.

   Hayatınız ''Aman dini kimliğime laf gelmesin'' takıntısı üzerine. ''Ulan ben ne diyorum'' de önce.

   Biz size aynı şeyi yapmıyoruz hanımefendi, siz ne söylediğinizden, ne konuştuğunuzdan, neyi savunduğunuzdan bihabersiniz sadece.

  • Asıl sen ayrımcılık nedir bi öğren. Benim dinim seni ilgilendirmez. İstediğin yorumuda yapamazsın ayrıca eğer sevmiyorsan bu senin sorunun. Sen resmen benim dinime hakaret ediyorsun. Ve iftira atıyorsun. Senin bu yaptığına konuşma özgürlüğü değil. Ayrımcılık derler. Eğer ateizm hakkında en ufak bir şey söylersem bana kimsenin dinine karışamazsın derdiniz. Görüşünü geçtim birde iftira atıyorsun. Benim dinim hakkında yorum yapmak sana kalmadı. Ve yorum yapmadan önce bir düşün. İslam hakkında çirkin şeyler söyleyen herkes bunun konuşma özgürlüğü olduğunu söylüyor. Fakat biz yapsak bize ayrımcı baskıcı derdiniz. Önce bakış açını değiştir. Ve anlattıklarının İslam ile alakası yok. Bu şey diğer dinler içinde geçerli. Diyelim ki senin evladın Müslüman oldu kabul et moralin bozulur. Bu çok normal bir şey hiç bir aile bunu istemez bundan İslamın baskıcı bir din olduğuna nerden vardın? Ve kadınlar ile alakalı anlattıkların ise tamamen iftira. Dibimde olan bir şeyi söyleyip dinimi kötülemen gözlemlek değil ve sen üstüne üstlük olmayan şeyler söylüyorsun bu dahada beter. İftira.

  • Hepsini Göster

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Kızlar & Erkekler Ne Diyor?

42
 • SwordOfDemocles
  Ben de baskıcı ve muhafazakar bir aile ortamında büyüdüm. Hatta geçmişte camilede müezzinlik de yaptım, umreye de gittim. Ama zamanla düşüncelerim değişti. Bir ara ateizme de kaydı düşüncelerim ama şimdi kendimi daha çok panteist diye tanımlıyorum. Dindar bir aile içinde kendini ifade edememek gerçekten büyük sıkıntı. Seni çok iyi anlıyorum.
 • belamistiyon
  Cidden kötü bir durum seni anlıyorum dini konuları tartışmayı seviyorsan konuşabiliriz hemde daha detaylı anlatırsın istersen
 • Huzurummmmmmmm
  İnsan ailesini seçemiyor maalesef
 • MaysaSu
  Gerçekten aile yapilari bu sekilde olan var mı
 • bengünaz16
  O kadar çokki aslında bu örnekten
 • Gizli Üye
  Bende müslüman değilim ama ailem benim aksime çok inançlılar beni çocukken yatılı kuran kursuna gönderdiler ayrıca imamhatip okudum. Ailem islama inanmadığımı, dinlere inanmadığımı bilmiyor. Seneye kendi ayaklarımın üzerinde duracağım ve o zaman daha özgür olacağıma inanıyorum. Seninde yapabileceğin en iyi şey meslek sahibi olup kendi hayatını kurmak olur.
  • Bence yanlış yoldasın. Aklına takılan soruları araştırmak yerine içine atma. Çünkü günümüzdeki çoğu insan böyle bir şey aklına takılınca ateist oluyor.

  • Gizli Üye

   Sen de tıpkı benim gibiymişsin :) sadece bende olduğunu düşünüp kendimi garip hissediyordum.
   Müslüman bir ülkede yaşamak beni çirkin ördek yavrusu gibi hissettiriyor ama aslında sadece kuğu sürüsünü arıyorum.

  • Gizli Üye

   @YarenBerrak Ateist olmak kötü bir şey mi? yanlış bir yol olduğunu nereden çıkardın? Kime göre neye göre? Dünya tarihinde kaç bin tane din var oldu, unutuldu, ya da hala devam etmekte. Tek inanışın İslam olmadığını fark et. Dünya siz müslümanların çevresinde dönmüyor ya da bu birtakım oyunu değil lütfen artık insanları rahat bırak herkes inancını özgürce yaşasın.

  • Hepsini Göster
YÜKLENİYOR...