Ateistlere En Çok Sorulan Sorular ve Soruların Cevapları

Deistler (herhangi bir tanrıya inananlar) tarafından, çoğu, ateistleri köşeye sıkıştırmak amacıyla Müslüman arkadaşlar tarafından sorulan bazı popüler sorulara kendimce cevap vereceğim.

Ateistlere En Çok Sorulan Sorular ve Soruların Cevapları1. Bir yaratıcıya inanmıyor musun?

Çok zor bir soru gerçekten beklemiyordum bunu :) Bu soru neden soruluyor bilmiyorum ama cevabı: "Hayır, inanmıyorum."

Bu arada, resimdeki tanrı Vişnu'dur, Allah'ı temsil eden bir resim değil bu...

2. Allah yoksa ben bir şey kaybetmem dinimi yaşayarak ölmüş olurum, ama varsa sen bittin, ne dersin buna?

Demek ki ömür boyu yanlış bir şeyi gerçek zannetmek ve ona tapınmak senin için bir kayıp değil :)

Hatırladığım kadarıyla bu soru bir sahabeye dayandırılıyordu, aslında son derece ilginç psikolojik mesajlar barındırıyor bu soru... Bu sorudan benim çıkardığım sonuç şu ki bunu soran arkadaş " Ben yine namazımı kılayım, orucumu tutayım da Allah varsa cennete giderim, hurilerle yatarım, Allah yoksa da kafam rahat olsun, sakata gelmeyelim" kafasındadır, kurnaz bir tüccar gibidir, inancı tamamen pragmatik temellere dayanmaktadır. Cevaba gelecek olursak:

Din bir inanç meselesidir... Herhangi bir tanrıya inanmıyorsan kıldığın namazın hiçbir anlamı yoktur. Hiç kimse inanmadığı bir tanrıya ibadet etmez, ederse de sadece kendisini kandırmış, tanrıyı(?) da kandırmaya çalışmış olur. O sebeple inanmıyorum ama belki de Allah vardır, ben hacca gideyim demem saçmadır.

Ben senin yapmadığın bir şeyi yaptım, araştırdım... Son derece objektif bir şekilde, hakikat arayışı çerçevesinde sorguladım ve bu sürecin sonunda bir tanrının olmadığına karar verdim. Peki sen ne yaptın? Annenin babanın sana öğrettiklerini, Kuran'daki " Ya atalarınız yanlış yoldaysa???" ayetini hiçe sayarak, sorgulamadan kabul ettin, sence hangimiz dürüstüz?

Özetle, varlığına inanmadığın bir şeye inanmış gibi yaparak paçayı sıyıramazsın, bir de ben sorayım: Ya senin tanrın değil de diğer binlerce tanrıdan biri doğruysa, sen ne yapacaksın o zaman :) ?

3. Evrendeki bu mükemmel tasarım kendiliğinden olabilir mi?

Celal Şengör güzel cevap vermişti buna: "Yok öyle bir şey evladım!"

Muhabbetin tamamını buradan izleyiniz :)

4. Sanat eseri, sanatkarı icap eder, şu kanalizasyon borusunun vidası dahi kendiliğinden olamıyorsa koskoca bir evren nasıl kendiliğinden olabilir!?

Orta Çağ kafasında bir soru daha :) Bunu hakaret olarak algılamayın, sorduğunuz soru o dönemlerde tartışılıyordu bildiğim kadarıyla, siz de bu tartışma düzeyini sürdürüyorsunuz maalesef.

Maddesel boyuttan verdiğin örnekle maddenin olmadığı durumu anlayamazsın. Bir kalemin var olması için tahtanın, grafitin olması gerektiğini ve bunu da bir ustanın işlemesinin lazım olduğunu kabul edebiliriz tabi ki ama bir şeyin yoktan var olması durumu kalemin üretilmesi durumundan çok daha farklıdır. Kısacası, maddelerle oluştuğunu ve oluşum sürecini bildiğimiz bir unsurla, maddenin ortada olmadığı ve neyden geldiğini bilmediğimiz ortamı bir tutamayız.

5. Mesela göz nasıl görür? Hadi açıkla! Bak açıklayamadın işte, beynin içi karanlıktır ışığı orada nasıl algılarız? Bak mal gibi kaldın, işte bu Allah'ı kanıtlar!

Bu soru çok zor geldi, joker hakkımı kullanıyorum :)

Sizin açıklayamadığınız, bilimin de açıklayamadığı her şeyi bir yaratıcıya mı bağlamamız gerekiyor? Oyunu bu şekilde mi oynamak istiyorsunuz? O zaman Tanrı, değeri gittikçe azalan bilimsel cehaletten ibarettir.
Neil Degrasse Tyson

Kendi yorumumu da katayım: Bundan birkaç yüzyıl önce de mesela "Yağmur nasıl yağıyor açıklayamıyorsun bak! İşte Allah yapıyor!" diyorlardı. Şu an yağmurun nasıl yağdığını biliyoruz ve yağmurun yağma aşamasında hiçbir tanrıya bir görev ve zorunluluk düşmüyor. Bu sefer de şu anki bilimle anlayamayacağımız şeyleri öne sürerek yaratıcıyı kanıtlamaya çalışıyorlar. Bilimin ortaya koyduğu her şeyden anlıyoruz ki Tanrı olmasa da olur...

6. Kuran'daki onca mucize seni etkilemiyor mu, neden inat ediyorsun?

Efe Aydal... Tonton ve Arkadaşları isimli kitabı almış ve içinden ikna edici birtakım mucizeler/tesadüfler bulmuş, izleyelim :)

Ben de mesela Fenerbahçe'nin 29 yıl boyunca Türkiye Kupası'nı alamamasıyla dalga geçerken Galatasaray'ın şampiyon olduğu tarihin-saatin rakamlarını toplayıp 29'u bulup "Bu da mı tesadüf?" diye soruyordum, bunun dine uyarlanabileceği hiç gelmemişti aklıma :)

Sonuç olarak istediğiniz bir kitaptan yığınla mucize çıkarabilirsiniz dostlar, çok kasmayın...

7. Kuran'daki bilimsel ayetler hakkında ne düşünüyorsun, o zamanın teknolojisiyle bilinemeyen şeyler o kitapta nasıl yazar?

Mesela Musa Peygamberin yere attığı asanın yılana dönüşmesi, Kamer Suresi'nde anlatıldığı üzere ayın ikiye yarılması son derece bilimsel ayetlerdir, bu ayetlere rağmen inanmayacak kadar zındık biriyim ben...

Hadi bu ayetleri görmezden gelelim...

Bilime aykırı ayet gösterdiğimiz zaman bin dereden su getireceksiniz, o ayette mecaz var, bu ayetteki kelimenin şu anlamı da var diyeceksiniz, bilime uygun olması muhtemel bir ayet görünce de o ayeti hemen olduğu gibi kabul edeceksiniz, sizi uyanıklar sizi :)

Bu bencemde, ateistlere sık sık sorulan sorulara kendi yorumlarımla ve alıntılarla cevap verdim, alıntıların ardına kendi yorumlarımı da ekledim. Şunu da belirteyim ki ateist değilim, agnostistim...

Bencemin saygı çerçevesinde yazıldığını da belirtmek istiyorum, her inanca saygım vardır.


1|1
78

En İyi Kız Görüşü

 • Bırak da ateistler cevaplasin sen niye yordun ki kendini? yoksa ateistlige yönelme mi var doğru söyle :/

  0|0
  0|0

En İyi Erkek Görüşü

 • ''Peki ya varsa?'' sözü Hz. Ali'nin söylediği bir sözdür. Orada inancı konusunda tereddüt etmiyor. Ona bakacak olursak sen bile yaradanın tamamen yokluğunu ispat edemezsin. Bu sebeple din akla dayanır. Deney ve gözlemle keşfedilecek olsa, dünya üzerindeki herkes iman etmiş olurdu. Açıkçası bu kesim bilimle ilgilendiğini söyler. Lakin zerre alakası yok. Gerçekten araştıran, bilime merak saran bir kimsenin; bu kadar şeyin tesadüfen yaratılmayacağını idrak edebilir. Açıkçası reddeden birisine karşı bir tavrım yok. İster inansın, ister inanmasın. Ölümden sonra görecektir zaten.

  Bir de dinlere inanmama versiyonu var bunun. Tanrı bizi iyiliğin-kötülüğün, güzelliğin-çirkinliğin olduğu bir dünyada yarattı ve sonrasında huzura çekilip keyif sigarası yaktı. Bu mu?

  İnanmayanlar sadece İslam dini ile ilgilenirler. Hiçbir ateistin İncil'i, Tevrat'ı eleştirdiğini bilmem. Madem inanmıyorsun neden yokluğuna inanmadığın bir şeyin varlığı seni bu kadar boğuyor? İnanmıyorsan ''He'' de geç otur kenara. Bir dava içerisinde olmaları zaten ''inanç'' konusunda tereddütte olduklarını gösteriyor.

  0|1
  0|0
  • peki ya varsa tereddüt değilse bir şey diyemem :D ali belki de tereddüt etmiyordur ama ifadesinde şart var, neyse... zaten benim bir şeyin yokluğunu ispat etme derdim yok... varlığını da yokluğunu da kanıtlayamayız o sebeple müslüman olmam veya şamanist olmam gerekmez.

   bu sorduğun soruların cevabı da var hatta sen de bulabilirsin ben kendi görüşlerimi ayrıca bir bencede yazarım belki takipte kal ^^

  • Hepsini Göster
  • Ben senin yazdıklarına görüş yazıyorum. Tutupta durduk yere Ateistleri yermek amacıyla bir Bence yazmam. Ki varlığına inanmadığın bir şey hakkında yazılar yazmanın geriye tek bir açıklaması kalıyor: Provakasyon.

   Ayrıca Deistleri ve Hristiyanları yermek için bir Bence de yazmanı isterim. Malum sitede onlardan da çok var :)

  • İyi de yazdığın şeyin görüs olması veya bence olması önemli degil ki 😃 adı bence olsun soru olsun ne fark eder? Sen de allah var diyosun allah yok diyenle tartışıyosun o zaman bu da provokasyondur 😁 sen görüş olarak fikir beyan ettin ben bence ile ne farkı var

Senin görüşün nedir?

Kızlar Ne Diyor 6

Erkekler Ne Diyor 7

 • Şu ateistlerin bazı argümanlarına gerçekten çok gülüyorum :) Dini reddedip bilimle uğraştıklarını söylerler ama bilimin b'sinden haberleri yoktur. Evrendeki mükemmel tasarımı en ünlü ateist bilim adamları dahi kabul ederken bazı ateistler nasıl reddederler? En basitinden elektronların çok hassas bir enerjiyle yörüngelerinden ayrılmadan çekirdeğin etrafında dolanmaları bile muhteşem derecede ince bir ayarın ispatıdır. O enerji birazcık alt veya üst seviyede olsaydı elektronun yörüngesini değiştirmeden dolanması mümkün olamazdı.

  Ha bunu yaratıcıyla açıklarsınız veya tesadüf dersiniz bu sizin mantığınıza kalmıştır. Ama şurası gerçek ki müthiş bir ince ayar var. Son olarak meşhur belirsizlik ilkesini öne süren adamın bir sözünü paylaşarak bitiriyorum.

  ''Doğa bilimleri bardağından içilen ilk yudum insanı ateist yapar. Ama bardağın dibinde Tanrı sizi beklemektedir!'' Werner Heisenberg

  1|0
  0|0
  • İlk fotoğrafa bak tekrar gel, kendi adıma bir eleştiri yapayım bencelerim alt kesime hitap etmiyor. Biraz daha basite inerek yazmalıyım ve her seyi ince ince anlatmalıyım. Başka türlü anlayamıyorsunuz çünkü...

 • Müslümanım. Bu tarz soru soran insanların dinini adam gibi yaşamadığını öne sürerim. Bahse varım Kur'anı bile okumayıp TV'de duyduğu mucizelerden bahsederler. Deist olduğum zaman insanları dinden uzaklaştırmanın ne kadar kolay olduğunu fark ettim. Müslüman olduğum zaman ise bir o kadar zor olduğunu. İnsanın bunu kendisi bulması lazım. Ya da bıkmadan onunla tartışabilecek biri. :)

  0|0
  0|0
 • Şahsen hiç bir din ile sorunum yok saygıda duyarım. Hatta başka bir dine mensup ya da herhangi bir dine mensup olmayan bir ile konuşup tartışmak hoşuma gider ancak bizim ülkemizin insanında bu tür şeyler maalesef yok.

  0|0
  0|0
 • güzel bence

  1|0
  0|0
 • Güzel olmuş eline sağlık. Efe Aydal'ın Ateizmi Anlamak videosu da çok güzeldir bu arada.

  0|0
  0|0
 • emeğine sağlık panpa burası Türkiye. şarkı sözünü tersten okuyup aha lan illüminatı bu... diyenler var. neler neler daha :-D

  0|0
  0|0
 • Elhamdülillah Müslümanız :D

  0|0
  0|0
Yükleniyor...