Öncelikle şunu belirtmek istiyorum: Biz ateistler her insanın inancına saygılıyız, tanrının olmadığını söyleriz ve bunu inananların çoğu saygısızlık olarak karşılar. O zaman tanrı yok demek inananlara saygısızlıksa, tanrı var demek ise ateistlere saygısızlıktır :) yani şunu anlatmak istiyorum, biz inananlara saygılıyız, inananlarda bize saygılı olmalıdır.

Neden Ateizm?

Ateist olmamızın başlıca nedenleri şunlardır: Bugüne kadar birçok dinin gelip geçmiş olması, tüm dinlerin bir coğrafyada çıkıp yayılmış olması, tüm peygamberlerin aynı coğrafyadan çıkmış olması, Nuh tufanı, ayın ikiye bölünmesi gibi olayların bilimsel ve mantıksal bir açıklamasının olmamasıdır.

Ateist Olma Nedenlerim

Nasıl Ateist oldum?

Ben dindar bir ailede doğup büyüdüm, 7 yaşından itibaren Kur'an-ı Kerim ve din dersi almaya başladım, 12 yaşına geldiğimde Kur'anı tecvitli ve hatasız bir şekilde okumaya başladım, 15 yaşında imam hatip lisesine başladım, lise bittikten bir süre sonra imam oldum, mesleğimi kazandığımda çok sevinmiştim tabi ailemde sevinmişti, 22 yaşına geldiğimde içimde dine karşı bir şüphe oluşmuştu ama bu şüpheyi aldırış etmeden hayatıma devam ettim, sonra bir düşündüm ki bir insan ne kadar iyi kalpli olursa olsun Allah Müslüman olmayanı sonsuz cehenneme atıyor, mesela bir insan çok kötü bir kişi ama müslüman olduğu için cezasını çektikten sonra cennete gidiyor, başka bir insan ise çok iyi bir kişi ama sadece müslüman olmadığı için sonsuz cehenneme gidiyor.

Bu konuyu biraz derinlemesine düşününce etrafıma baktım, evrimi araştırdım, canlılar alemini araştırdım ve ateist olmaya karar verdim, çünkü iyi bir Tanrı varsa insanları inançlarına göre değil, kişiliklerine göre yargılaması gerekiyordu.

Hala nüfus cüzdanımın din hanesinde İslam yazar, fakat ailem bunu yazdırırken bana sormadı, şu anda ise imamlık yapıyorum, ek iş olarak ta bir imam hatip lisesinde Kur'an öğretmenliği yapıyorum ve bu durumdan memnunum.

"Ateist Türk olmaz!" diyenlere sesleniyorum, milletlerin dini yoktur, kişilerin dini vardır. Ben ateist olduğum için Türklüğümden hiç bir şey kaybetmiyorum.

#Ateizm

#AteistTürk

#TuranTürk


6|7
2446

En İyi Kız Görüşü

 • Bu ülkede cidden çok cahil , kendini aşırı bilgili sanıp birkaç öğrendiğiyle hava atan çok sayıda insan var. Yorumları biraz okudum da cidden siz ne anlatmışsınız insanlar ne anlamış...
  Ben bu ülkede ki gerici zihniyetlerden nefret ediyorum. Eski atalarımın neye inandığı beni ilgilendirmiyor. Kültüre sahip çıkmak bu değil. Eski Türkler yok Gök Tengri'ye inanırmış yok şamanizme. Ve biz özümüze dönmeliymişiz. Bu gerici insanlar bir de ülkü gidüyorlar. Ben ne Selçuklu sultanlarının ne Osmanlı'nın padişahlarının ne de İslam öncesi Türk hanlarının dinine inanmak ve o zamana dönüp o kültürü yaşamak zorunda değilim.
  Bazı beyni gelişime kapalı kişilerde sözde çok dindar ve vicdan sahibi ya ekmek paranızla oynamakla tehdit etmişler.
  Aslında bilimle ilgilenen ve Kuran'ı dil açısından eğitimini veren bir İmam'a sahip olmak şanstır. İki zıt yönlü bir eğitim özgür düşünmeyi ve farklı sorgulamanın kapısını açar. Ama siz şeyh olup Kuran'ı değil kendi doğrularınızı din diye anlatsaydınız bu tipler karşınızda saygı duruşuna geçerlerdi.
  Ve ben İmam hatip mezunlarının yine de İmam olmasına karşıyım. İlahiyat mezunları bile yeterince dini anlamda kendini geliştirmiyor ve halka yardımcı olmuyor. Bir İmam için yeterli seviye değil bence.
  Ben ne öğretirsem siz de onu öğreteceksiniz. Aramızda fark olmalı.
  Zaten burada böyle ciddi bir konuyu paylaşmak doğru değil çoğu ergen ya da kendi Müslümanlık görevlerini yerine getiremeyip dini burada savununca Allah nazarında sevap işleyeceğini sanan savunmacı zavallı çıkarcılar.
  Arada görüşlerinize denk geliyordum ve ateist olmanıza şaşırdım doğrusu. Ne diyeyim hayırlısı olsun. Allah tekrar hidayet versin. :)

  5|4
  0|0
  • Sen turkte degilsin muslumanda degilsin yorum yazmana gerek yok. Ismine dobra yazmissin dobra da degilsin. Yorum yapiyorum altta kaliyorsun mesajda yazamiyorsun bilgili zannediyorsun. Birde mesajlarimi silme. Yemiyorsan yazmayacaksin. Seni kim editor yapti

  • Ben niye sana mesaj yazayım ya? :D
   Bu sitede modlar var. Site kurallarına uymayan görüşleri kaldırır. Benim öyle bir yetkim yok. Benim ırkımı ya da dinimi sorgulamak da sana düşmez.
   Benim bilgi seviyemi de. Şimdi sonsuza kadar konuşmamak üzere elvada.

En İyi Erkek Görüşü

 • Bende deistim. Üşenmedim tüm yorumları okudum ve gördüğüm şu ki insanlarımız kuranda sürekli "düşünün" demesine rağmen düşünmenin şeytan işi olduğunu sanıyo. Şimdi eğer ki bu tiplerden biri okuyosa şunun cevabını versin (bana değil kendine)
  Allah düşünün demiş. Düşünüp de inanmayan bir adam mı cennete layıktır, düşünmeden körü körüne inanan mı?
  Ha bide kadir gecesinde edilen dua kabul olur diye bir yalan var ki ne yalan. Ben bundan 7 sene önce bunu annemlerden öğrendim ve bütün bir yıl + 1 gün her gece aynı duayı ettim. 366 gün oluyo bu demektir ki kadir gecesini ıskalamış olmamın imkanı yok. Ama duam kabul olmadı. Öyle lamborghini falan da istemedim gerçekleşmeyecek bişey değildi. İyi insanın inanmazsa cennete gitmeyeceği ve kötü iğrenç bir insanın sadece inandığı için cennete gidecek olması zaten başlı başına bir saçmalık. Ki bu kitap 2 kadının şahitliğini 1 erkeğin şahitliğine eş tutuyo, sadece arap yarımadasına hitap ediyo (kendi zamanına göre düşünürsek) kitap indiği zaman yazıya dökülüp bir eskimonun eline versek bu adam kitaptan ne anlayacak. bir kere arapçadan uzak bir tercümana ihtiyacı var, sonra deveden çölden falan bahsediyo bu adam kutup ayısı penguen balık bilir. Sen bu adamın anlayamayacağı bir kitabı indirip de o adamı bu kitaptan sorumlu tutamazsın. Bide kitaptaki virgülleri kelimeleri heceleri sayıp bunları gerçek bilgilerle bağdaştıran tipler var. Onları da geçtim, kitap zaten kendi içinde onlarca çelişki ve açıklar barındırıyo ki bunun bir tanrı tarafından indirilmesi mümkün değil. Madem mükemmel bir kitap bu adamın eskimoya da aynı derecede hitap etmesi gerekiyo. Ve o akıl almaz mucizeler falan da o kadar peri masalı gibi geliyo ki. Asasını yere vurmuş deniz yarılmış. Ayı ikiye bölmüş falan. Hurafe hepsi.
  Bence bu bencenin altına yorum yazan kimseyi kale alma. %90 zaten boş beyin ot gibi inanıyo. Sadece benim garipsediğim hala imam olman 😂

  1|1
  0|0

Senin görüşün nedir?

Kızlar Ne Diyor 23

 • Ateist olma nedenlerim diye başlık attığını gördüğümde, enteresan bir bakış açısıni okuyacağım için sevinmiştim. Ama içerek çok basit ve üst düzeyde.
  Yani senin saydığın neden ile ateist olunmaz. Seninki yaratıcıya karşı inat sembolüdür. "nasıl olur da bir kötülük yapınca cehenneme girersin? böyle bişey olamaz Şimdi ateist olcam" yazdığım abes geliyor ama yazının yekünü bundan ibaret.

  İmam Hatipte okumuşun küçüklükten beri camiye gitmişsin imam olmuşsun ama dinin fıkıh bölümüne inmemişsin anlaşılan. Dinin esası Allah rızasıdir. Hayatı boyunca hayat kadını olan, ama belki bir köpeğe su kabı uzatan bir kadın belki allah katında cenneti boyladi bile, ya da aksine hayatı boyunca namaz oruç diye geçinen biri ticarette müşteriyi kandırdığı için cehennemi boyalamistir.

  İslam dininde kuran, sünnet ve icmai ümmet hüküm vermiştir. Bu nedenle yüzyıllardır din adamların islam dini hakkında ki bazı yorumlar katı olmuştur ve islamın esasını oluşturmaz. Bu nedenle günah işledin diye tamam cehennemliksin diye bişey olamaz. O allahın rızasına kalmıştir.

  7|5
  0|0
  • @cevirimici bunu begendi 👍👍

  • İnsanlara yanlış bilgi verme. Kur'an da kafirlerin cehenneme atılacağı ve orada ebedi kalacakları defalarca kez vurgulanır. Aşağı da bir tanesini örnek olarak yazdım. Hayatı boyunca hayat kadınlığı yapmış da sonra köpeğe su verince cennete gidecek. Öyle bir dünya yok!

   İnkâr edip âyetlerimizi yalanlayanlara gelince, onlar cehennemliktir, onlar orada ebedî kalırlar. (Bakara suresi 39. ayet) Kaynak: Diyanet Vakfı

 • Şimdi ben sana güzel bir cevap vereyim abiciğim.
  Iyilik nedir?
  Sen bir tane insana haksızlık yapsan, milyon tane insana da melek gibi davransan iyi olur musun? Olmazsın. Çünkü iyilik haksızlık etmemeyi gerektirir! Annesine kötü bir söz söyleyen, kırk tane arkadaşına iyi davransa da, kötüdür, ne yaparsa yapsın kötüdür, zalimdir. Ama insan hep kendini temize çıkarır.

  أَلَمْ تَرَ إِلَى الَّذِينَ يُزَكُّونَ أَنفُسَهُمْ بَلِ اللّهُ يُزَكِّي مَن يَشَاء وَلاَ يُظْلَمُونَ فَتِيلاً
  Bakmazmısın şu nefislerini tezkiye edip (temize çıkarıp) duranlara! Hayır, yalnız Allah dilediğini tezkiye eder (temize çıkarır), onlar da kıl kadar zulmedilmezler.

  Peki en büyük kötülük nedir? Anne-babasının kalbini kıran? Adam öldüren? Küçük çocukları öldüren? Anne-babasını öldüren? Babasını öldüren, normal adam öldürenden neden daha kkötüdür? Çünkü o en çok borçlu olduğu insanı inkar etmiş, ve ona zulmetmiştir. Peki babasına ne kadar borçlu? Bebekken ona bakması, ağlamasına, sızlamasına sabretmesi, yedirip içirip giydirmesinde , sefkat göstermesinde borçlu. O zaman en çok borçlu olduğumuza yaptığımız zulüm, en buyuk zulüm oluyor. Bir adam kendisine hep iyi davranan babasını öldürse ve bundan hiç pişman olmasa, bütün dünyayı da doyursa, giydirse kötüdür, zalimdir!

  Peki en borçlu olduğumuz kim? Bize varlık veren, gökleri ve yeri yaratan, denizleri, dağlari, ağaçları, kuşları, güneşi ve yıldızları, uçsuz bucaksız alemi bizim için yaratan, yedi kat Cennet'ti bizim için yaratan ve bize orada sonsuza kadar kalmayı, sadece kendisinin varlığını kabul edip, ilah olduğunu itiraf etmemiz karşılığı veren kim? Dünyada bütün bize iyilik yapan insanları, kalplerindeki şefkati yaratan kim? Bizim sahip olduğumuz hangi nimet Allah'tan başkasından geldi? O dilemeseydi nasıl ne bize gelirdi? İnsan O'nu nasıl inkar eder, şeytan değilse, kötü değilse, kalbi ziftleşmemişse nasıl inkar eder?

  Iste en buyuk kotu, en adi, en asagilik, Allah'i inkar edendir. O butun iyiliklerinde de iki yuzludur, yapmaz, vermez,

  4|3
  0|0
 • Ateistlere Saygı var ama senin gibi tabiri caizse Barzogillerden ateistler ehli kitap dinleri hakkında hadsizce şeyler söylüyor sonra saygı beklıyorlar hayır arkadaşım Saygı değil göreceğin teş şey Sana kafa geçirmem olur Hoşgörülü Olunki Hoşgörü Görün Bu dinsel değil İnsanlığın Altın kurallarındandır

  1|3
  0|0
 • Ben de atestim, sana saçmalayanlar sana saygı duymayıp senden saygı bekleyen bir sürü tip insan gelecek şimdi yorumlara

  1|2
  0|0
 • Ateist imam, işte bunlar hep ahir zaman musibetleri asdfs

  1|3
  0|0
 • Imamlik mi yapiyorsun 😰 Çok ilgimi çektin tanışıp din hakkinda konuşabilir miyim?

  0|3
  0|0
 • ''Ateist Türk olmaz!'' diyenler Türklerin Araplara karşı kaybettiği savaş nedeniyle kılıç zoruyla İslam'ı kabul ettiklerini, Araplaştırıldıklarını bilmiyorlar.

  0|2
  0|1
 • Tamamını okumadım fakat o en başta yazdığına katılmıyorum siz ateistler inanan insanları sürekli olarak bir ispat çabasına sokuyorsunuz kim neye inaniyorsa sürekli onu bir caydirma çabanız var o yuzden saygınız yok kim ne derse desin ben cogu yorumda sizinde bu tavırlarınızi gördüm kimsede aksini idda edemez. Bu da bir saygı örneğidir.

  3|1
  0|0
  • genelleme yapma

  • Hepsini Göster
  • Kurani da okumadin demekki. Bak ben inanmiyorum ama kitaptan okimasam. bile sabahlara kadar ders calisirken ramazanda tvde mealini cok okudum. Farkimiz da bu ben okudugum seye inanmiyorum, sen okumadigin seye inaniyorsun. Okusaydin en azinsan bazi inananlar gibi sak diye cevap verirdin sana ispatla diyenlere. Gerci ispat da bilimsel degil o da inanc uzerinden dolayisiyla ortada bir ispat yok.

  • @okocha6 ya biz diyoruzki "sizene bizim inancımızdan, kesin artık. İnanmıyorsanız inanmayın" hala gelmş ispat diyor ya. Ben sana ispat etmek zorunda değilim. Çok meraklıysan git araştır.

 • Görüşüne saygı duyarım. Sonuçta senin hayatın senin doğruların. Ama bir şeyi düzeltmek isterim; bütün peygamberler Arap değildi. Sadece 5 peygamber Arap soyundandı.

  0|1
  0|0
 • Yazık ki Kuranı kerim ı senden öğrenenlere

  2|3
  1|0
 • çok garip :D

  0|1
  0|0
 • Düşüncelerine saygılıyım fakat bir kere cehenneme giden müslüman dahi olsa çıkamayacak. Cezasını çektikten sonra cennete girecekler diye bir olay söz konusu değil. İnsanlar öteki alemde dinlerine göre değil önce yaptıkları insanlıklarına göre yargılanacaklar. Din insanın ruhunu arındırması için vardır. Sonsuz evrenin yaratıcısı hiçbir insanı cehenneme atmak için yaratmadı. Müslümanların dünyadaki her konuda geride olmaları Kur'anı doğru algılayamadıklarından kaynaklanıyor. Yobaz ve din üstünden para kazanan kesim kendilerini herkesten üstün görüp diğer dinlere ve inançlara saygısızca yaklaşıyorlar. Uydurma hadis kitaplarından alınan korku hikayelerini din olarak yaydılar ve şu an rezil bir konumdalar.

  1|1
  0|0
 • Saygı olduğu sürece sorun yok
  ama merak ettiğim şey ailen biliyormu düşüncelerin içindemi saklı

  0|1
  0|0
 • Ya bana çok tuhaf geliyor hayatın eğer gerçek ise tabi

  0|1
  0|0
 • İslâm’dır elbette en yüce ülkü, Neyleyim Allah-u Ekber demeyen Türkü! Uza şimdi lavuuk!

  0|1
  0|0
 • Ellerine saglik kardesim

  0|1
  0|0
 • Türkçülük kabul edenler genelde senin gibiler bide ateistler genelde derine inip öğrendiklerini sorgulayıp bir bakıma delirenler diye tanımlıyorum ben ve çok bilgililer herşeyi bilip ama kabul etmeyenler seçim sizin inananlara karışıp karşıt cevaplar vermeyin yeter herşey bilime kalsaydı... Ama üzülüyorum kendi insanımızın kabul etmediği güzellikleri bazı yabancıların görüp müslüman olması ayrı mesele tabi...

  0|0
  0|0
  • Türkçülerin geneli değil arkadaşım aynı ilde ikamet eden iki farklı türķçüyüz ben islamı o ateistliğı seçmiş. türkçülük, ırkına sahip çıkmaktır. en genel anlamıyla boyle. Aynı zamanda türkçülük bu konuda dil din ayrımı gözetmez. Türķ olmak esastır.

  • Hepsini Göster
  • @snowww ben de ırkçıyım ama sadece Türküm ve müslümanım çok karışık geliyo Türkçülük bana

  • Karisik bisey yok aslinda sende türkcusun. fb ya da twitter kullaniyorsan #tanriningazabiturkler diye bir sayfa var gir bir bak hosuna giderse konusuruz tekrardan :)

 • Ahirette görüceksin hayatındaki en büyük hatayı yaptığını ebedi yanıcaksın belkide elindeki imkanları kullanmalıydın hem dindar bir ailen falanda varmış büyük yazık ettin kendine ve sen nasıl okudn o kuranı allah çok bağışlayıcıdır nerden biliyosun iyi insanların cennete girmiyiceğini orasını allaha bırakıcaksın sırf o insanlara adeletsiz olduğunu düşündüğün için bütün hayatını bitirdin ebedi yanmaya makumsun sen zaman varken tekrar müslüman ol

  0|0
  1|3
 • İlginç :D inanmadığın bir şeyi nasıl aktarıyorsun öğrencilere? bence mantıksız bu.

  1|0
  0|0
 • Müslüman olmayan ın kesinlikle cehenneme gideceği nerde yazıyo ayet filan bilgi net bilgi alabilir miyim

  0|0
  0|0
  • (Allah, Meryem oğlu Mesîh’tir diyenler kâfir olmuştur. Allah, kendine ortak koşana Cenneti haram kılar; artık onun yeri ateştir ve zalimler için yardımcı yoktur.)
   [Maide 72]

   Bu ayette hristiyanların cehenneme gideceği yazıyor

  • Hepsini Göster
  • @tiaSena işte benim dediğim cok iyi ama ateist ise diye sorum? dine mensup değil artı ateist ama dünya iyisi ise?

  • Neticede Tanrıyı inkâr ediyor, en önemli şartı hiçe sayıyor. Hele hele bu yazıyı yazan adam gibi bide yok "tanrı varsa ayaklarima kapanıp özür dilemeli" falan diyorsa? Senin nefes almana sebep yaraticiyi inkâr etmişsin, bu günahı hangi iyiliğin ortebilir sence.

 • Kızlar Devam
  3

Erkekler Ne Diyor 45

 • 1. Bir Allah varsa vardır. Senin kalkıp Tanrı varsa böyle olması gerekirdi eğer böyle değilse tanrı yoktur demen oldukça mantık dışı. Yani Tanrının varlığı iyi olup olmamasından anlaşilamaz. Iyi olur haşa kötü olur.
  2. Dinler insanların bir yaratıcıya bağlanma isteklerinden doğmuşur. Bu istek Allah tarafından içimize yerleştirilmişki onu bulup ona inananalım ibadet edelim. Aslında Allah sana doğru yolu gösteriyor. Sen içinden sana doğru geleni bulduğunda Allahı tanımış oluyorsun. Çünkü yükün ağır Senin ölüm diye bir gerçek var. Aczini farkını anla Allaha yönel. Ondan başka siginacagin hiçbirşey yok. Görmüyormusun Kabir kapısını açmış hergün binlerce insanı ağzına atıyor genç yaşlı demeden senin yapmam gereken yaratıcına yalvarip yakamanr bu olmasi gerekli olan bir durum. Sen herhangi bir insana birşey. için yalvarmiyorsun. Güneşi yıldızları ayı galaksileri kisaca görüp görmediğimiz herşeyi yaratan birine yakariyorsun. Evet aczini ve fakrını anla sen demirden taştan yaratılmadin. Herdaim bozulacak muhtelif maddelerden yaratıldın her an ölebilirsin. Rabbine dön. O ne güzel yaratıcidır

  1|1
  0|0
 • Son cümleye kadar katılıyorum. Fakat sonunda yanılıyorsun. "Ateist Türk olmaz" diye bir kavram yok. Tam aksine, aslında Müslüman Türk olmaz. Götürklerden itibaren süregelen Tengri inancını, günümüz teistleri Allah'a inanmakla eşdeğer görüp, kendi Türklüklerine pay biçmeye çalışmışlardır. Hala çıkıp da "Türklerden atiest olmaz." diyebilecek insanlar çıkabilir tabiki. İşte bu insanlar, Türk İnanç Tarihi'nden bir haber insanlardır. Çünkü Gök Tanrı inancında dahi tek bir tanrı yoktur. Gök Tanrı dediğimiz, Türk mitolojisinde Ülgen'dir. Baş tanrıdır, aynı Zeus gibi. Ancak, Ülgen'in yanında Erlik gibi bir çok daha tanrı vardır.

  1|1
  0|0
 • Ya reiz..

  Ne adamsın la🚶

  Öncelikle Nuh tufanı, ve ayın ikiye bölünmesi, ondan farklı dünyanın manyetik bir bariyerle korunması, demirin dünya dışından indirilmesi, anne karnındaki karanlık evreler.. bunlar bilimde geçiyor...

  Sence tuhaf değil mi okuma yazma bilmeyen bir insan, bütün bunları colun ortasinda, astronomi ve doğumla alakalı ve, coğrafya vs vs bilimlerinin bile daha yeni yeni açıklayanildigi seyleri 14 yy önce söylemiş olsun mantık çerçevesinde , ve hata olmadan?

  Neyse sen ona kafa yorma, anlayana sivri sinek saz anlamayana davul zurna az. Saygı duyuyorum kardeşim sana, en az bir deve kuşuna duyduğum kadar 👏

  Bu arada, turk u gokturm alfabesi ile yazabiliyorsun ama ateist i yazamıyormusun, adsgghahcsjs 😆

  0|2
  0|0
  • 👏 İşte onuda resme koyaydın ya reiz

   Bu arada, bu konu ile alakalı değil sadece günlük hayatta bile kendine su soruyu sor arada;

   Nerden gelip nereye gidersin? Amaç ne.

   Ben bunu sınavda bile kullanıyorum, sorunun çözümü kolaylaşıyor sadece dinle diyanetle ilgili olmasına gerek yok.

   Kolay gelsin, guc seninle olsun, hep mutlu ol

 • Yanacaksınız zındıklar

  1|1
  0|0
 • Ayın ikiye bölünmesi olayı, Tufan olması gibi olayların olup olmadığı Kur'an okuyan birinin çok iyi bildiği meselelerdir. NASA bundan birkaç yıl önce bunu açıkladı dünya ayaklandı. Belki de okumamanın zararlarını bilime mal ettiğinden böyle düşünüyorsun. Bir ikincisi Kur'an okudum, imam hatip okudum vs. demişsin. Madem bu kadar bilgin bir insan isen cennet cehennem meselesinde neden bu kadar bilgisizsin. Size göre iyi kalpli olmak yeterlidir ama maaş almak için memur olmak şarttır. Memur olmazsan, çalışmazsan kimse para vermez bunu inkar edemezsiniz. Bunun karşılığında kâinatı insanın emrine sunan Allah'tan sadece iyi kalpli olma karşılığında cenneti istiyorsun. Yani küçücük dünya hayatında eziyet çekerim öyle para alırım ama cennet bana bedava verilsin. Kur'an okumuş biri olarak "Dünyada başıboş bırakılacağınızı mı sandınız" ayetini gözden kaçırmış olman zaten büyük bir fecaat. Kaldı ki madem Müslüman değilsen, İmamlık neden yapıyorsun, Müslümanlara karşı saygılı olduğunu söylüyorsun ama bir ateist olarak Müslümanlara namaz kıldırıyorsun bu mu saygı?

  2|0
  0|0
 • çöyle söyleyeyim kur'an a gerçekten hakimsen yeterli araştırmayı yapaaydın gerçekten o kadar çok doğayla bilimle uyuşan şey var ki, sadece onları bilmek bir yaradanın olduğunun ve bu kitabın da ondan olduğunun kanıtıdır. bir diğer mesele kişilik karakter gibi öncüllerin yargılanmay etkisi diyorsun; şöyle düşün her iyi niyet, hayırlı bir düşünce, yardım, iyilik vs. birer 0(sıfır) Allah'a inanmak ise 1(bir). iyiliğini yardımını hayırlı güzel amellerini yaptın bir sürü 000000000(sıfırlar) bu bir sayı ifade etmez ancak başında 1(bir) olursa en kötüsü 1(bir) bile o bir sürü 0(sıfırdan) iyidir hele birde o 0(sıfırların) başına 1(bir) geldiğini düşün 100000000 umarım yeterince açıklayıcı oldu

  1|1
  0|0
 • Temel arkadaşlarına bilmece sormuş “Saridur, kafeste durur, cik, cik öter, bilün bakayum bu nedir?”. Arkadaşları “Kanarya, bülbül” falan deyip bütün öten kuş cinslerini saymışlar, nafile Temel hep “Yanlış” demiş.
  “Bilemedük, sen söyle!” demişler. Temel “Hamsidur” demiş. Arkadaşları kızmışlar “Hamsi sarı olur mu?” demişler, Temel “Boyadim oni” demiş. “Kafeste olur mu?” demişler. “Koydum oni” demiş. “Cik cik öter mi?” demişler. Temel gülmüş “Bu da bilmecenin şaşırtmacasidur” demiş.
  Ateizm, Temel’in bilmecesi gibi bir bilmecedir.
  Yani ateistler bir kabulle hareket ediyorlar. Onlar “Ben böyle diyorum ve bu böyledir” iddiasındalar.

  1|1
  0|0
 • sen olayı çok kitabi anlamışsın. düz yani. sen muhtemelen dünya öküzün ve balığın üzerindedir sözünü de ciddi ciddi öküz ve balık kastediliyor olarak düşünüyorsundur.

  senin hayatın.

  0|1
  0|0
 • Size göre bütün Türk atalarımız saçma insanlardı ve Tengri'ye inanıyordu değil mi? Oğuz Kağan, Bilge Kağan.. bilemiyorlardı yani :D Ateizm Türk atalarımıza hakarettir bir nevi.

  3|1
  0|0
 • Bu yazdıklarının hepsini ss aldım ve seni şikayet edecem. İnançsız olabilirsin ama inanmadığın konu hakkında eğitim vermen nedenli doğru bilmiyorum. Umarım atacağım dilekçeye kulak verirler ve şikayetimi işleme koyarlar.

  1|1
  0|0
 • Ben hayatımda kendiyle bu kadar çelişen bir insan daha görmedim :D :D
  İsteyen istediğine inanabilir ya da inanmaz. İstersen 0.5 rotring kaleme inan. Kimseyi ilgilendirmez. İnanmadığın bir şeyi insanlara öğretemezsin. Bu boş lafları bir kenara bırak. Açık açık söylüyorum da ben kendiyle çelişen bir insanın görüşlerini görmek istemiyorum ve seni engelliyorum. Teşekkür ederim yazın için ve güldürdüğün için eline sağlık. :D :D :D

  0|1
  0|0
 • Ateistsin ve imamlık yapıyorsun.
  Yani menffat için mümünlerin arasındasın. Buda münafık olduğunu gösterir !

  3|2
  0|0
  • Cemaatteki herkesin namazı da kabul olunmayacağına göre hepsinin de hakkına girmiş oluyor. Allah akıl fikir versin demek geliyor sadece içimden.

  • kesinlikle mümün bir insandır

 • bunda senin bir suçun yok gibi görünüyor tabi anlattıklarından yola çıkıyorum çünkü malum nerde çokluk orda b. kluk derler muhafazakar bir aileye mensup olman ve daha çocuk yaşta kendini dine vermen tabi aile baskısı da var sanıyorum yanılıyorsam düzelt.. bir süre sonra insanda bir soğuma bir takım şeyleri sorgulama oluşabiliyor sende olduğu gibi, benim yıllar yıllar evvel tanıdığım bir aile dostumuzun oğlu da kendini dine fazla kaptırınca çocuk contaları yaktı sen ise ateist olmuşsun

  0|1
  0|0
 • Sayın kandaşım eğer meselelerin bunlarsa bu problemleri çok rahat çözeriz tabi dinlemek istersen ya da bu konuda gerçekten merakın varsa

  0|1
  0|0
  • İyi insanları müslüman olmadığı için sonsuz cehenneme atacak olan tanrıya beni inandıramazsınız andam

  • Ön yargılı olmayı bırakıp bana da biraz zaman verirsen sana durumu açıklarım tabi ki bizde teklif var ısrar yok

 • Ateist olduğumu fark ettiğimden beri çok daha huzurlu yaşıyorum.

  0|1
  0|0
 • şu yorumlara bak ulan ne değişik insanlarsınız para alıyormuş buda gösterir ki sizin önem verdiğiniz eğitim değil kişilerin kişisel fikirleri
  ona buna acıyıp doğuştan böyle gelip böyle gidenlerin bu kendini üstü görmesi beni benden alıyor

  0|1
  0|0
 • 4gün

  1- Madem ateistsi neden imamsın. Mesleği bırak başka birşey yap. inanan insanların inançlarını sömürmek oluyor seninki. düşüncenle yaşayışın bir değilse insanlardan saygı bekleme. nasıl düşünüyorsan oyle yaşaki saygı görmeyi hak et
  2 - Madem Allah var neden inanan inanmayan diye ayırıpda sadece inanları cennete alıyor iyi ama inanmayanları sonsuz cehenneme atıyor demişsin. ?
  EL CEVAP : Tüm dünyada üniversiteler var bu üniversitelere sadece hakeden girebiliyor. hak etmek içinde tü ülkelerin kuralları farklı bazı ülkelerde sınav var bazı ülkelerde ilkokuldan başlaya bir eğitim sistemi ve sınav döngüsü sonucu ünv. girişi hakediyorlar. giremeyenlerden biri şöyle dese ben çok iyi insanım beni neden ünv. almıyorsunuz dese herkes kıçıyla güler. dünyada en ufak bir ünv. girişde durum böyle iken ALLAH'ın insanları sonsuz cennetine sınavsız alması kadar abes bir durum olmaz. sınavın kurallarıda 1. kuralı imanlı olacaksın yani inancaksın. bu kural beni ilgilendirmiyor ben iyiyim demen kadar abes bir durum olmaz

  0|0
  0|0
 • Ben bunu çok sonra gören biri olarak sana bir şey söylemek isterim "Tanrı varsa insanları inançlarına göre değil, kişiliklerine göre yargılaması gerekiyordu"Bu cümlenin cevabı olarak kendime bir teori geliştirdim umarım görürsün ben kainatı bir eve benzetirim bu evin ev sahibi de Allah derim. Bence Allah'ın o kuralı koymasının nedeni bizi daha önce açıkça uyarması ve Allah'ın kurallarına uymayan aciz kulların çoğu kez hataya düşecek olmasıdır 2. teorimde de ev sahibi olan Allah bize evimde size verilen zaman kadar kalabilir ve istediğiniz hatayı yapabilirsiniz affederim ama şu odaya sakın girmeyeceksiniz bu odaya giripte ölürseniz sizi affetmem o odada Tevhid inancına aykırı hareket etmek oluyor Peygamber efendimizi düşünürsen o İslamı en iyi uygulayan peygamber ve hayatına bakarsanız çok zorlu bir hayatı vardı ama İslamı çok iyi uygulayabildiği için hiç bıkmadı üzülse bile sendelese bile yere düşmedi buda İslam dininde Allah'ın bize verdiği kuralların haklılığını gösterir. Son olarak bilim ve mantık hakkında konuşacak olursak ilim diye övündüğümüz o şey daha evrenin hepsini açıklayamamıştır ve zaten olan olaylar mucizedir Allah dilerse ayı bile 2 ye böler ve geri birleştirir burdan Allah'ın gücünü görebiliriz.

  0|0
  0|0
 • Ateist Türk olmaz diyenlere öyle diyorsun ancak din, milletlerin geleneklerini ve kültürlerini koruyan temel şeydir. Eğer halkı İslam'ı benimsemeyen ancak Türk kökenli devletlere bakarsan çoğunun asimile olduğunu görürsün.

  0|1
  0|0
  • Aynen, Tengrici Türkler tamamen saf Türk olarak kalmışlar, müslüman Tükler de araplaşmış

  • Tengrici Türklerin sayısı artık çok az. Orta Asya'da bile çok az. Onun dışında zaten Gök Tengri inancı ile İslam inancı kültürleri birbirinden ayıracak kadar zıt değil. Tabi burada düzeltmek istediğim bir şey var, sadece İslam inancını benimsemekten söz ediyoruz. Şu anda Anadolu'da İslam ile alakası olmasa bile benimsenmiş Arap kültürü var, bu yüzden Anadolu'da Araplaşmış bir bölgedir. Buna rağmen İslam'ı kabul etmiş ancak bir kaç değişiklik dışında genel olarak Türk kimliğini korumuş yerler vardır ki Orta Asya şu anda genel olarak öyledir.

 • 1. Ateistsen neden inanmadığın şeyler hakkında ders verip imamlık yapıyosun.2. Senin sorunun anladığım kadarıyla tanrıyla değil dinlerle buda senin ateist değil deist olduğunu gösterir. Kendini ve inançlarını tekrar gözden geçir.

  0|1
  0|0
 • Erkekler Devam
  25
Yükleniyor...