Sade ve Minimalist Bir Hayat İçin Öneriler

VişneliBrowni_

Hayatımız minimalize olsaydı nasıl olurdu? Sade ve daha huzurlu bir hayat hiç düşündünüz mü?

Sade ve Minimalist Bir Hayat İçin Öneriler

Tüm stresten uzak sadece huzur içinde olduğunuz daha hafif hissettiğiniz bir ortam düşünün.

Daha az insan, daha az eşya, daha az göz ve ruh yoran şeyler ve sadece işinize yarayan veya sizi gerçek anlamda mutlu eden şeylerin hayatınızda olduğunu düşünün.

Ne kadar da hoş bir şey olurdu değil mi? Peki ama bu nasıl mümkün olabilir şimdi buna değinmek istiyorum.

1-) Gereksiz olan eşyaları hayatınızdan atın.

İlk olarak sahip olduğunuz eşyaları, objeleri, kıyafetleri, ıvır zıvırı düşünün. Bunları satın alırken sadece içinizdeki boşluğu doldurmak için aldınız aslında. Bunların %90'ı ihtiyaç doğrultusunda alınan şeyler değil sadece insanın içindeki bitmek bilmeyen doyumsuzluğun ihtiyacıdır.

Sade ve Minimalist Bir Hayat İçin Öneriler

Peki size bir çözüm yolu önersem. 30 gün boyunca evinizde veya odanızda size lazım olduğunu düşünmediğiniz, sizde kötü anısı olan, gördüğünüzde kötü hissettiren ama hala alanınızda bulundurduğunuz bu eşyaları her gün birer ikişer tane, her gün bir tane artırarak atsanız veya ihtiyacı olduğunu düşündüğünüz birine verseniz? Başta yapmak zor olabilir. Fakat zaman ilerledikçe aslında evinizde ne kadar gereksiz olan eşya olduğunu fark edeceksiniz.

2-) Hayatınızda gereksiz yere tuttuğunuz insanları bırakın gitsinler.

İkinci olarak hayatınızdaki insanların sizdeki yerini düşünmenizi istiyorum. Bu insanlar sizin hangi alanınıza hitap ediyor. Gerekli alan mı, gereksiz alan mı? Gerekli alan; gerçekten ihtiyaç duyduğumuz ve bize çok iyi gelen, ihtiyaçlarımıza cevap veren değerli insanlardır. Gereksiz alanda bulunanlar ise bize aslında zarar veren ama hala hayatımızda bulundurduğumuz insanlardır. Sosyal medya tabiri ile zehirli (toxic) insanlar..

Sade ve Minimalist Bir Hayat İçin Öneriler

İlla ki hayatınızda bu şekilde konumlanan biri vardır. Sizi üzen, yıpratan, enerjinizi alan, yolunuzdan alıkoyan işte tamda bu noktada böyle düşünüyorsak bu insanı ya da insanları hayatımızdan tamamen çıkaramasak bile mesafe ve sınır koymak oldukça mümkün ve faydalı olacaktır.

3-) Gösterişli ama içi boş hayatı değil gösterişsiz sade ama içi dolu bir hayatı tercih edin.

Lüks hayatı kim istemez? Herkesin hayalidir güzel bir ev, havalı bir araba, kaliteli bir yaşam.. Fakat bir anlığına bunlara sahip olduğunuzu düşünün. Elimize gerçekten ne geçecek? Mutluluk mu? Hayır. Huzur mu? O da hayır. Evet sahip olduğumuzda anlık olarak hissettiğimiz duygular huzur, mutluluk gibi görünüp bizi yanıltabilir. Fakat bir süre sonra tatmin olamayıp daha fazlasını otomatik olarak isteyeceksiniz. Çünkü insanoğlunun nefsi tatminsizdir.

Sade ve Minimalist Bir Hayat İçin Öneriler

Bu gibi şeylere sahip olsak bile bir süre sonra doymadığımızı fark edeceğiz. Bu sürekli bir döngü içerisine girecek ve tatminsizlik devam edecektir. Hep daha fazlası, daha fazlası ve daha fazlası.. Nereye kadar düşünür müsünüz? Elbette hiçbir yere kadar. Elde var sıfır. Mutluluk eşya, para, mal, mülk ile ölçülecek bir şey değildir aksine bunları daha çok artırma arzusuna sürükleyecektir bizleri. Bu da tatminsizliğe yol açar.

Sade ve Minimalist Bir Hayat İçin Öneriler

Gerçek mutluluk kendi benliğinizi bulduğunuz maddiyatla ölçülmeden yapılabilen bir olgudur. Zengin insanların çoğu bu yüzden tatminsizdir ve daha fazlasını ister ve sahip olsa da mutlu olamadığını söyler. Mutluluğu bir kağıt parçasına, bir eşyaya, bir insana bağlamayın. Kendinizi mutlu edecek şey yine kendinizden geçer..

Sade ve Minimalist Bir Hayat İçin Öneriler

Faydalı olabileceğini düşündüğüm güzel bir belgesel: Minimalizm.

Sevgiyle kalın..

Sade ve Minimalist Bir Hayat İçin Öneriler
24
10
Görüşünü yaz
10Kız Görüşü
24Erkek Görüşü

Bi’Bot Seçimi

Çok Süper Görüş
 • __Agapi__
  Merhaba,
  Öncelikle görüşüme kendimden başlamak istiyorum, yaklaşık 3 sene olacak minimalist bir yaşamı tercih eden minimalist bir hayat felsefesini yaşayan biri olarak itiraf ede bilirim ki; keşke daha önceden minimalist olsaydım. Bu hayatta kendim için verdiğim en güzel ve beni mutlu eden bir karardır diye bilirim tam samimiyetle.

  Evet, zamanın bizi nasıl bir noktaya getirdiğini hepimiz biliyoruz. Zira tüketmeye ne kadar meraklı bir toplum olduğumuz apaçık ortada duran bir gerçek! Evlerimizi hıncahınç eşyalarla dolduruyor, dolaplarımızı zar zor kapatacak durumlara getiriyor, sığmayan eşyalar için ekstra dolaplar alıyor ve tüm bunlar yetmezmiş gibi aynı yaklaşımla hayatlarımızı da yaşanmaz hale getiriyoruz. Etrafımızdaki gereksiz insanlar, zihnimizi kurcalayan yersiz düşünceler, kısacası çokluğun getirdiği azlıkla kendimizi mutsuz mu mutsuz ediyoruz. Sonra da “neden” diyoruz. Neden bu kadar çokken aynı derecede az hissediyoruz?
  Çünkü sadeliğinne kadar güzel, ne kadar huzur veren bir şey olduğunu bilmiyoruz. İnsanın sadeleştikçe özgürleşebileceği gerçeğini göremiyoruz. Bizi uçmaktan alıkoyan şeyin, sırtlandığımız ve inatla hep daha fazlasını yüklenmeye çalıştığımız yük olduğunu bilmiyor gibi davranıyoruz. Televizyonda gördüğümüz reklamlar, aralıksız gelen mailler, etraftan gördüklerimiz, kısacası zamanın geldiği nokta yüzünden pek çok kişinin kapılıp gittiği tufanda biz de azar azar yok oluyoruz.

  Ama olaya hepten de durumun farkında değilmiş gibi yaklaşmıyoruz. Çünkü ara sıra (tabii sadeliğin güzelliğini görebilmiş kadar yaşlı olanlar) “eskiden ne kadar da mutluymuşuz, keşke o zamanlara dönebilsek…” gibi düşüncelere dalıyoruz. Ama sonra yine aynı telaşa düşüyor, alışverişin içinde buluyoruz kendimizi. Tüketim günümüzde aldı başını gidiyor ve bizde bu tüketime kendimizi kaptırmışız.
  Oysaki bir şeylerin farkına vararak, diğer bir ifadeyle minimalist yaşam tarzını benimseyerek, geçmiş güzel günlerdeki iç huzurunu ve mutluluğunu yaşamak mümkün! Çünkü minimalizm kısaca; tüketim odaklı yaşam biçiminin karşıtı olarak ifade edilebilir. Hani tıpkı eski zamanlardaki gibi! Satın alma gücünün bu kadar olmadığı, insanların her şeyin azıyla hayat sürdürmeye çalıştığı zamanlar! Eskiyen eşyaların tamir edilerek yeniden kullanılabilir hale getirildiği, neredeyse hiçbir şeyin çöpe atılmadığı dönemlerden! Ne abartının ne israfın ne de doyumsuzluğun olmadığı vakitler! Yani günümüz yaşantısının tam tersi yönde sürdürülebilen hayatlar vardı.

  🌾MİNİMALİZM KENDİNİZİ ANLAMANIN ANAHTARIDIR
  Çevre dostu bir yaşam tarzı ve sağlıklı minimalizme geçiş sayesinde değerlerimi çok daha iyi anladığımı, ihtiyaç ve hedeflerimin daha iyi farkına vardığımı fark ettim.
  Belki de bunun nedeni hayattan duyduğum memnuniyet ve şu anda elde ettiğim sonuçlardır.
  Bir zamanlar iç acımı, kendimden duyduğum tatminsizliği ve o zamanlar bana göründüğü gibi satın almalarla işe yaramazlığımı bastırmaya çalıştığımda zor bir dönem yaşadım. Ev eşyası veya kıyafeti olan mağazalar bulup, her bir mağazanın içinde saatlerce dolaştım, bunları alıp "İhtiyacım var" ilkesinden değil, "Bunu daha önce hiç yapmadım" ilkesinden hareketle buldum. . "
  Sonra 8-10 kg'lık bir koli aldım, hepsini denemeye ve incelemeye başladım ve artık web sitelerinde arama yaparken ve düğmeye basarken hissettiğim sevinci hissetmiyordum "
  ödemek ". Söylemeye gerek yok, bu yaklaşım gardırobumda tam bir kaos yarattı, işler birbiriyle pek iyi bir şekilde birleştirilmedi ve diğer eşyalar alanı karıştırdı. Çoğunlukla kalitesizdiler, boyut olarak sığmayabilirler ve bir "ek bina" oluşturdular yani kıyafet yığını. Öylece beklediler.
  Şimdi o dönemi dehşetle hatırlıyorum. Bunun bir sorun olduğunu anlamadım, “kendi kendine tatmin olma” nedenlerini aramalıydım. Boşa harcanan zaman, para ve emek için çok üzgünüm. Bu süre zarfında, bir kişi birkaç eğitim kursunu tamamlayabilir, yaratıcılıkla meşgul olabilir ve çevrimiçi bir gönüllü olabilir. Ama görünüşe göre o zaman gerçekten boşa harcanan zamanın paranın benim için ne kadar önemli olduğuna dair hiçbir kaynak ve farkındalık yoktu.
  Minimalizm pratiği, yeni bir kendini algılaması için bir güç haline geldi.
  Dağınıklığı azaltarak, benim için gerçekten neyin önemli olduğunu anladım.
  Şimdi zevk, bir şeye sahip olma arzusuyla değil, ihtiyacım olan her şeye sahip olduğumun farkına varmasıyla getirilir. Yani kendinizi başkalarıyla karşılaştırmanın veya birini kıskanmanın bir anlamı yok. Bunda özgüven ve SİZİN değer ve arzularınızın tam farkındalığının kökenini görüyorum.

  Sadeleştirmenin, sıfırlamanın ve refahın olumlu etkilerinden ne kadar çok bahsedersem, azdır diyorum. Bu yazıda basit bir hayat yaşamakla ilgili yanlış kanılardan birini açıklamaya çalışacağım.
  🌾Minimalizm, bir tasarrufçu olmak, ucuza kaçmak anlamına gelmez. Bazen minimalistlerin her şeyi ucuza aldıkları, yerelde cimrilik yaptıkları düşünülür. Hayır!. Minimalist insanlar mantıklı satın alımlar, değer işlevselliği ve kalitesine bakar. Çünkü sade bir yaşam sürmeyi seven insanlar, ucuz şeyler alacak kadar zengin değil. Daha fazlasına sahip olmak yerine daha azına ihtiyacınız var. Çünkü hayatımızda sürekli olarak bazı anlamsız arzular yer aldıkça bir tür "ihtiyaç" haline gelirler. O halde farkında bile olmadan "muhtaç" yaşamaya devam ederiz. Bunun hayatın akışı üzerinde her zaman olumsuz bir etkisi vardır. Bazılarının hayalini kurduğu "pahalı" hayatı yaşama şansı bulan insanlar böylesine minimalist bir hayatı seçerler. Minimalist olmak, mutluluğun sadelik olduğu anlayışıyla yaşamaktır... Ama her şeyden önce sadeliğin ne olduğunu anlamak lazım. ✨Pahalı yaşam - her şeyi elde etmek için paraya sahip olmak mutlu bir yaşam anlamına gelmez...

  Peygamber Efendimiz’ "Sade yaşamak imandandır; sâde hayat sürmek imandandır.”buyurmuştur.
  Hz. Peygamber’in (s. a. s.) imanın göstergesi olarak ifade etmiş olduğu sade yaşam tarzı aslında modern dünyanın müzmin belalarının çok basit ve etkili bir ilacıdır. Çözüm basit: İhtiyaçtan fazlasını tüketmeyecek ve paylaşacağız.

  Dünyaya ve dünyanın süsüne, gösterişine, lüksüne, israfına dalmamak gerekir.

  Hayatımda minimalizm
  Basit yaşam, basit şeyler, basit hedefler - Sanırım hayatımızı bu şekilde karakterize edebiliriz. Kendim için basit bir hayat keşfettiğimde, bunun az idare etmekle ilgili olmadığını, gerekli olana sahip olmakla ilgili olduğunu fark ettim.

  Nedir minimalist olmak?

  Minimalist olmak hayatımızda bize hizmet etmeyen, zamanı geçmiş her şeyden kurtulmak ve kendini özgürleştirmek anlamına geliyor. Kendimizi kurtarmamız ve özgürleşmemiz gereken şey bazen yıllardır giymediğimiz bir kıyafet olur bazen bir duygu… Kimi zaman bize hiçbir yararı olmayan ve bizi mutsuz eden ilişkiler olur… Peki tüm bunlardan arındığımızda minimalizm bize ne vadediyor? Daha az stres, daha fazla konsantrasyon, daha fazla zaman, daha fazla özgürlük, kısacası günümüz insanın çok ihtiyaç duyduğu her
  şey…

  Hayatta minimalizm nedir?

  Minimalizm, yaşamın ve zamanın daha önemli olduğu, daha az şeyin olduğu bir hayattır. Minimalist ayrıca daha az satın alabilir, ancak daha kaliteli olabilir. Aynı zamanda, daha az satın alırlar, harcamalarının bilincindedirler. Ancak kendilerine yalın olma hedefi koymazlar çünkü daha iyi ve ihtiyaç olunan şeyler için harcama yapmak isterler.

  Minimalist Yaşam Tarzının Getirdiği Faydalar

  Minimalizm ihtiyaç duymadığın, kullanmadığın tüm her şeyden arınmak demektir.
  Minimalist yaşamın avantajları…

  LESS IS MORE”

  Minimalizm kullanmadığın ne var ise; ihtiyaç duymadığın halde beğenip satın aldığın her şeyi gözden çıkarmak demektir. Minimalist yaşamak evinizde daha az eşya bulundurmak, daha az biblo satın almak, daha az mobilya yer alması sizi daha huzurlu yapar. Kendinizi ruhen daha mutlu hissedersiniz. Aradığınız şeyleri kolaylıkla bulabilme imkânı bulursunuz. Haftalık yaptığınız ev temizliği sizin için daha kolay olur sizin. Daha az eşya stressiz yaşamanızı sağlar. O yüzden “LESS IS MORE “ sloganını hayatınıza uygulayın lütfen.

  Minimalizm, sizin için değerli olan her şeyi saklama ve dikkatinizi dağıtan her şeyden arınmak demektir.
  Minimalizm, minimum şeyle en fazlasını elde etmek isteyenler için bir yaşam felsefesidir.
  Ve unutmadan;minimalizm (sade yaşamcılık)
  Minimalizm; az şeye sahip olmak değil yeteri kadarına sahip olmaktır. İhtiyacimiz kadarıyla yaşamımızı idame ettirmek; istek mi ihtiyaç mi ayrimini iyi analiz etmektir.
  Birşey alırken mutlaka kendimize sormalıyız ihtiyaç mı yoksa istek mi?
  Ve alışverişlerimizi ihtiyaçlarımız doğrultusunda yapmalıyız. Benim bir alışveriş sırrımı da paylaşayım sizlerle; birşey alırken kaliteli, çok amaçlı olmasına çok dikkat ederek alırım. Bir kaç tane alacağıma, tüm o fonksiyonların tek bir üründe olmasını tercih ederim. ve de listesiz alışverişe çıkmam.

  Minimalizmin hayatı kolaylaştırmasının 4 nedeni
  1. Kullanışlı
  2. Zamandan, paradan ve doğal kaynaklardan tasarruf edersiniz
  3. Az daha çoktur
  4. Eşyalar yatırım değildir.

  Minimalizm ekonomi ya da açgözlülük değildir. Minimalizm, rasyonel ve makul tüketimdir, alanı gereksiz şeylerden ve gereksiz ayrıntılardan kurtarır.

  MİNİMALİZM modaya bir övgü değildir Bu içsel bir tutumdur.
  Aslında bilinçli mutluluk için çok az şeye ihtiyacım var. Yalnızca öz değerlendirmeye güvenirseniz, birçok şey gereksiz hale gelir.

  Minimalizm, ekonomi ve cimrilikle ilgili değildir. Bu, neye ihtiyacınız olduğunu doğru bir şekilde anlamaktır.
  Uç noktalara gitmiyorum, her şeyi evin dışına atmıyorum. Kendime ihtiyacım olanı alıyorum.

  Sadece etrafta ne kadar az şey varsa, o kadar az karmaşa.
  Gardırobunuz ne kadar basit olursa, sabahları kıyafet seçmek o kadar kolay olur.Sade ve Minimalist Bir Hayat İçin ÖnerilerMinimalist temizlik yaparken, daha çok zaman kazanır.

  Minimalizm bir felsefedir... bir yaşam biçimidir. Eşyaların köleliğinden ve yanlış sahte değerlerden vazgeçiştir... İhtiyacınız olmayan şeyler için kendinizi özgür bırakın.Sade ve Minimalist Bir Hayat İçin ÖnerilerSize Minimalist hayata yeni başlayanlara bir püf noktası da vermek istiyorum.
  Eşyalarınızı düzenlemeden önce, bir defada 4 paket veya kutuyu hazırlayın ve imzalayın:
  ⁣⁣⠀
  🔸 Verilecekler⠀
  🔸Satılık Ürünler ⠀
  🔸Onarılması gerekenler
  🔸 Bertaraf malzemeleri⁣⁣ ⠀

  Vee görüşüme bunları da eklemek istiyorum. Hayatımızdaki tüm gereksiz ve ihtiyacımız olmayan herşeyi hayatımızdan çıkardık ama
  Sıra geldi, dilinizdeki çer-çöpe…


  Sürekli şikayet ediyoruz, başkalarını suçluyoruz, dedikodu yapıyoruz, trafikte bağırıp çağırıyoruz, laf olsun torba dolsun diye konuşuyoruz, deyimleri olur olmaz her yerde kullanıyoruz, insanları kırıyoruz, tersliyoruz, kendimizi yanlış ifade ediyoruz… Belki de bu kadar çok olumsuz konuşma, düşüncelerimizi de kirletiyor olabilir. Aslında orada olmayan şeyleri abartarak kendimizi yoruyor olabiliriz. 1 gün boyunca hiç şikayet etmemeyi deneyin. Hatta buna “şikayet orucu” deyin. Bakalım günün sonunda nasıl hissedeceksiniz!


  🍀Daha etik yaşayın, gece başınızı yastığa huzurla koyun."Sadelik en derin ve güçlü güzelliktir. Sadeliğin güzelliği, pozitif yaşam enerjinizi besleyecektir."
  Minimalizm, azla yetinmeye çalışmak değildir, azda ki kaliteyi keşfetmektir.

  Minimalizmle ilgili daha çok yaza bilirim ama yer ve harfler kısıtlı olduğu şu anlık bununla bitiriyorum görüşum. biraz karmaşık olduysa affola 😊.


  Sade bir hayat diliyorum.
  Çok güzel bir benceydi emeğinize sağlık 🍀
  Görüş hala geçerli mi?
  • Yazınız ve görüşleriniz için teşekkürler 😊

  • __Agapi__

   Rica ederim 🌸

  • Fth37

   Bacım ne yazdın öyle ya, hepsini okuyamadım kusura bakma:)

  • Hepsini Göster

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Kızlar & Erkekler Ne Diyor?

924
 • Wlesya
  Hayatımda gereksiz yere insan tutmam tutacağım insan güven vermeli, naylon insan sevmiyorum, :) teşekkürler güzel bence olmuş.
 • OverNow
  Tavsiyeler için, teşekkürler.
 • Triggerr
  "Hayatınızda gereksiz yere tuttuğunuz insanları bırakın gitsinler" bu öneriye düştüm.
 • wiosnna
  Hayat felsefem minimalizm. Çok güzel bir bence olmuş.
 • askeradam1
  gereksiz olan çıkar için arkadaşlık kuran insanları çıkarmalıyız hayatimizdan
 • CaroLina_RapeR
  Bazı insanlar vardır küçük şeylerden mutluluk duyar ben bunu ona benzetiyorum
 • Haunters
  Tam isteyip ama başaramadığım bir hayat tarzı
 • Toprak_-_Kokusu
  Paylaşım için teşekkürler
 • SwordOfDemocles
  Güzel görüşler
 • Sonjin
  Eline sağlık güzel bence
 • dark_night_judge
  Güzel bir yazı olmuş..👏
 • Mario45
  Güzel yazı olmuş
 • ireemşeen
  Sıkıcı hayat bence
 • EmirAdakul
  Hayatım zaten minimalist :D
 • tecrubebılgı
  hepsi çok doğru. özellikle fazla eşyaları atın.
 • İzmirdenEmre
  Güzel bence olmuş.
  Eline, emeğine sağlık 😊
 • Görüncekadamlar
  Ben zaten minimalist bi hayat yaşıyorum
 • babyface06
  Fazla her zaman ağırlık ve zarar.
 • nirhamm
  Birazda para olacak tamamdır
 • VesSelamTR
  Ellerinize sağlık
 • AtLaS_006
  Güzel bir paylaşı olmus
 • KRALINIZASELAMDURUN
  Teşekkürler
 • Lezbiyenbierkek
  Guzel icerik elinize sahlik
 • Yalnızjedi
  fAYDALI BİLGİ
 • Sıla_vzn
  Çok iyi paylaşım
 • 58935891
  Eşya kalabalıklığından hiç hazzetmam
 • ladyxlara
  Güzel bir paylaşım olmuş elinize sağlık
 • Gizli Üye
  Eline sağlık
 • Gizli Üye
  Yararlı öneriler olmuş.
 • Gizli Üye
  Guzel olmus :)
 • Gizli Üye
  Guzel icerik sevdim ben
 • Gizli Üye
  Güzel öneriler
 • Gizli Üye
  Faydalı olmuş. :)
YÜKLENİYOR...