Tertemiz Çamaşırların Sırrı Çözüldü! Öğrenmek İçin Bize Katıl!
Kapat

Kendimizi Sevmediğimizi Anlamak

Hepinize merhaba KScan'lar. Bugün bir dizi izlerken aklıma bir soru takıldı ve bu soruya uygun bir bence yazmak istedim. Hepimiz kendimizi seviyoruz öyle değil mi? Peki kendimizi sevip sevmediğimizi gerçekten biliyor muyuz? Bu bence'de kendimizi sevip sevmediğimizi anlamaya çalışacağız. ✍️

#toxics

Kendisini Sevmeyen İnsan

Kendimizi Sevmediğimizi Anlamak

Kendisini sevmeyen bir insan bir başkasını asla sevemez. Olsa olsa başkalarının sevgisini elde etmek için çabalayan bir insan olabilir. Kişi kendisini sevmiyorsa toplum içerisinde veya ikili ilişkilerde; Kendini üstün, sıra dışı veya farklı özellikleri varmış gibi gösterir. Aşırı uyumlu ve aşı fedakar ve boyun eğici bir profil çizer ve insanların ilgisini, sevgisini bunlar üzerinden almaya çalışır. Aslında en açıklayıcı cümle şu; Kişi kendisini sevmediği taktirde, başkalarını da sevemiyor.

Kendini Yargılamak

Kendimizi Sevmediğimizi Anlamak

Kendisini sevmeyen bir insan yaptığı en küçük bir hatada, aksaklıkta ve hatta bir kalemi bile unuttuğunda kendisini öyle bir yargılar ki, dünyanın en büyük hatasını yaptığını düşünür. Sevgisizlik aslında kişinin başkalarına olduğu kadar, kendisine de merhametsizliğini doğurur.

Not: Kendisini sevmeyen insanların en büyük özelliklerinden biri; Kendilerine karşı inanılmaz derece savcılık yapmalarıdır ve diğer insanlara da müthiş derece de avukatlık yapmalarıdır. Yani kendini sevmeyen insanlar sürekli kendisini suçlar ve sürekli kusur bulmaya çalışır.

Kendisini Layık Görmez

Kendimizi Sevmediğimizi Anlamak

Kendisini sevmediği için; Kendisi için alışveriş yapmayı, kendisine bakmayı, saçını taramayı, kendisine güzel bir kıyafet almayı dahi layık görmez. O insanları dışarıdan baktığınızda tanıyabilirsiniz, peki nasıl görebiliriz? Kendisini ihmal etmiş, kendisi için para harcamayan, kendisine öz bakım göstermeyen kişiler olarak görmeye başlıyoruz. Aslında bu alt yapıya sahip değillerdir. Çocukluktan itibaren gelen bu değersizlik ve sevgisizlik şemasının, ebeveyn tutumlarının getirdiği dinamik önemlidir. Çünkü kendileri için ne yapacaklarını bilmezler, nelerden hoşlandıkları konusunda ve neleri sevdikleri konusunda fikir sahibi değillerdir.

Not: Kendinize yatırım yapmak kadar önemli hiç bir şey yoktur.

Kendini Sevmiyorsan Bir Başkasının Seni Sevdiğine Nasıl İnanacaksın

Kendimizi Sevmediğimizi Anlamak

İnsan kendisini sevmediği zaman bir başkasına asla inanmaz. Siz gözünüz ile gördüğünüze inanmadığınız da, bir başkasının anlattığına inanır mısınız? Kendi gözünüz ile kendinizi sevgiye layık bir insan olmadığınızı görüyorsanız, başkasının sizi gördüğü göz ile ortaya çıkan görüntüye inanır mısınız? Biraz düşünelim... Bu tip insanlar genellikle kaba ve kötü huyda olan insanlarla birlikte olduklarında, kendilerini daha iyi hissederler. Bu durumu belki kabul etmeyeceksiniz veya kendinize yakıştırmayacaksınız, fakat bir çok tanınmış psikolog bunu dile getiriyor.

Not: Bu sorunun en temel sebebi, anne ve baba faktörüdür.

İkili İlişkilerde Gösterilen Eylemler

Kendimizi Sevmediğimizi Anlamak

Eleştiri, iftira, değersiz hissettirme, aşağılama gibi olaylara tepki vermezler. Çünkü kendisi de kendisi hakkında böyle düşünüyor. İnsanlar ile kötü olmayı veya hayatındaki insanları kaybetmeye göze almadığı için her şeye boyun eğerler. Hayatlarındaki insanları o kadar yüceltirler ki, yeter ki benim hayatımdan çıkmasın ve bana değer versin algıları vardır. Oysa vazgeçilmez yoktur, vazgeçemeyen vardır. Vazgeçemeyen, ya konfor alanında çıkmak istemeyendir ya da kişinin kendisini sevmemesi ile ilgili durum olacak karşımıza çıkıyor. Eğer sen kendini sevmediğin için bir ilişkide kalıyorsan, gün geçtikçe o kötü davranışlar her geçen gün artacaktır.

Mutlu Olmak İle İlgili Bir Çaba Göstermezler

Kendimizi Sevmediğimizi Anlamak

Kendisini sevmeyen insanlar, kendilerini mutlu etmek ile ilgili herhangi bir çaba içinde bulunmazlar. Hobi edinmezler, arkadaşlıkları önemsemezler, akrabalık ilişkilerini görev veya sorumluluktan ibaret olarak görmeye başlarlar. Kendini sevmiyorsan aynı zaman da kendini mutlu da etmiyorsun.

Kırılma noktası: Kendini mutlu etmeye başladıkça, değerli olduğunu hissedeceksin. Şunu unutma; İnsan her daim somut şeylerle mutlu olma özelliğine sahiptir.

@Sun_shine_

Sitede fikir ve görüşlerine değer verdiğim büyüğüm olarak, fikrini merak ettiğim konuda kendisi beni kırmayarak eşlik etti. Tekrar teşekkür ederim.

Kendini sevmeyen insanı anlamak için kişinin çocukluğuna inmek gerekir. Sanki istenmeyen bir çocukmuş gibi baskı, şiddet ve bu gibi eylemler çocuk yaşta derinleşen bir yara olup, yaşamı boyunca ardın sıra peşinden gelir insanın. Karakutuda sürekli olarak sevilmemenin nedenini merak ettiği kadar sevmemek için birçok bahane bulmaya, sormaya başlar insan. Bu şikayete bağlı olarak sürekli negatif düşünceler, "beni neden sevsin ki" gibi birçok asılsız suçlamalar yapar kişi kendine ve çevresine. Bunların birçoğu çevresine ve ilişkide olduğu insana sevgisini açık etmeyi bir türlü beceremez.
Bu tip insanlara ya da çocuklara sevildiğinden çok kendisinin sevginin kendisi olduğunu anlatmak çok daha fayda sağlayacaktır.

Şunu unutmayın ki, sen dünyaya böyle gelmedin. Sen yanlış yetiştirmeler ve yanlış şartlardan dolayı, kendini sevmemeye itildin.

Benim için zor bir konu oldu ve yaklaşık olarak üç saatimi harcamam gerekti. Yazarken ben keyif aldım, umarım sizlerde okurken keyif almışsınızdır. Bir sonraki bence'de görüşmek üzere..

Kendimizi Sevmediğimizi Anlamak
17
17
Görüşünü yaz

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Kızlar & Erkekler Ne Diyor

1717
 • Sun_shine_
  Emeğine sağlık kardeşim. Her zaman ki gibi çok hoş çok güzel bir sunum hazırlamışsın.
  Tekrarlanmış değil, alıntı değil, her satırı ile senin yüreğinden, edinmiş olduğun bilgilerden olması bunu çok değerli yapıyor.

  Tekrar Emeğine sağlık. Ayrıca beni davet ettiğin için teşekkür ederim.
  • ToxiCs

   Ben teşekkür ederim üstad, görüşlerin benim için önemli.

  • Sun_shine_

   Sen cidden sitede tanıdığım nadide insanlardansın kardeşim. Hani insanın iyi ki dediklerinden..

  • ToxiCs

   Böyle düşünmen bile beni mutlu etti, karşılıklı. :)

 • Elinize sağlık yine çok güzel olmuş bu bence aslında biraz benden parçalar barındırmakta o da şöyle :
  Kendimi sevmediğimi sanırdım ama buraya göre %80 falan seviyormuşum.
  Başkasının beni sevdiğine kolay kolay inanmam çünkü insanlara olan güvenim çok düşük seviyelerde. Bu beni ne kadar kendimi sevmemek yapıyor bilemedim ama doğrusal olarak yapabilir. Mutlu olmak için bir çabam yok gerçekten mutluluk çabalamaya değmeyecek kadar geçici bir duygu olarak düşündüğüm için o da.
 • Emeğine sağlık güzel bir bence olmuş 💫
  @Sun_shine_ yine mütüşko görüşler 🥳
  • Sun_shine_

   Teşekkür ederim, ismini bilmediğim kahraman🥳

  • invictus16

   Öyle mi olduk şimdi vay vay vay anasını 🤧

  • ToxiCs

   Teşekkür ederim, @Sun_shine_ fikirleri her zaman önemli.

  • Hepsini Göster
 • _Kardem_
  Bu kriterler beni kendimi seviyor olmam konusunda tereddüte düşürdü. Galiba bazen 'yeterince' sevmiyorum. Yoksa bazı insanların sırf sevdiğim ve önemsediğim için bana karşı yanlışlarına bu denli tahammül etmezdim. Akıllanıyor gibiyim bu konuda gerçi hayırlısı.. çok güzel bir bence olmuş severek okudum ellerinize sağlık. :)
  • ToxiCs

   Rica ederim, farklı bir bakış açısı sunabildiysek ne mutlu.

 • Fazla fedakarlıkta insanın kendini sevmediğini kanıtıdır.
  Aslında bu hayatta birazda bencil olacaksın birileri beni sevsin diye dilenemktense sen kendine değer verdikçe başkalarınında sana değer verdiğini göreceksin.
  Ben merkezci olmak kulağa itici gelse de her insanda bir tutam bulunması gerekenlerden.
  Kaleminize sağlık...
 • İkinizinde emeğine sağlık çok güzel bir bence ortaya çıkmış. Kendinin sevmemenin ne olduğunu nereden nasıl geldiğini anlamış olduk.
  • ToxiCs

   Teşekkür ederim. 🙏

 • Öncelikle sabrın ve emeğin için seni kutluyorum katkısı içinde @Sun_shine_ a da bir 👏🏻👏🏻
  Benceni ve ayrıntıları okurken kendini sevmeyen bir insan psikolojisinin aynı zamanda asosyalliğinde bir alt nedenini ortaya çıkarıyor,
  hiç bir davranış biçimi kendiliğinden ortaya çıkmıyor ne yazık ki, geçmişe dair psikolojik nedenler -dediğin gibi çocukluktan gelen değersiz hissetme durumu ve özgüveni eksikliği..
  Benzer pek çok duygu buna öncülük ediyor ne yazık ki,
  kendimi seven biriyim ve kendine değer veren çocuklar yetiştirmek ise her zaman önceliğim..
  Kendini sevmeyen insanlar ne yazık ki çok fazla , birde kendini sevmeyen biri varsa hayatınız da sizin için sabır ve tahammül sınavı başlıyor demektir☺️

  Tekrar Emeğine sağlık arkadasım , sen bu işi biliyorsun🙏🏻
 • drifter00
  Güzel bir bence daha eline emeğine sağlık başkan 👍
 • Kendimi sevmediğimi en çok mutsuz olduğumda anlıyorum. Sağlıksız kalmışsam yine aynı şekilde kendimi sevmediğim ortaya çıkıyor. Kendime ne kadar iyi bakıyorsam o kadar seviyorumdur.
 • 'Oysa vazgeçilmez yoktur, vazgeçemeyen vardır' sözün zaten yazının özeti olmuş. Her şey kişinin kendi elindeyken neden ilk basamakta kalır ki? Kendini sevmezse, güvenini aşamazsa, sınırlarını çizemezse, kendine özenle bakmazsa, çevresi ile iletişimine dikkat etmezse, bunları bilemezse, her şeye boyun eğerse elbette kabuğunu kıramaz. Tabi ki dünya üzerine gelir, tabi ki pesimist olur, tabi ki kendini her seferinde suçlar ve daha fazlası. Bu hayattaki en güzel duygu sevgi iken; o duyguyu hissetmek ve yansıtmak paha bir çilemez...
  • eexx0101

   Eline sağlık :) yine döktürmüşsün

  • ToxiCs

   Teşekkür ederim. 🙏

 • 1_seda_1
  Ekleyecek bir şey bulamadım çok güzel olmuş, ellerinize sağlık
 • Güzel bir bence olmuş ellerinize fikirlerinize sağlık. Ciddi anlamda kendimizi sevmek çok önemli. Kendimizi önemsediğimiz ve kendimize değer verdiğimiz kadar toplumda yer alırız. Kendimizi sevmeyip kendimizi daima aşağılar ve ezersek toplumda bir yerimiz dahi olmaz bizim kendimizi umursamadığımız gibi başkaları da umursamaz. Hep savunduğum bir şey bu; ilk önce kendin hisset, kendin sahip ol ki başkasına veresin. Kendini sevmezsen başkasına sevgi, kendi mutlu etmezsen başkasına mutluluk veremezsin.. Benim kendimle olan durumum açısından bir tek şey patlak veriyor; kendimi yargılamak. Bunu çok sık yaptığımı farkediyorum gün içinde sürekli düşünceler ve neden neden neden diye ardı arkası kesilmeyen sorular. Özellikle geçmişe dayalı olan ve hala kapanmayan bir dava var ve bitmeyen yargı süreçleri.. Kaleminize, fikrinize sağlık olsun 🌟
 • İnciitanesi_
  Çok faydalı bir içerik olmuş. Yüreğinize, emeğinize sağlık
 • Bu duyguyu hiç yaşamadım kendimi, derdimi seviyorum
 • Miyav01
  Bir insan kendini sevmiyorsa zaten bunalımda dır hayatla ilişkisini kesmiştir,
 • Her ikinizin de ellerine sağlık..
 • skyhan055
  İnsan önce kendini sevmeli ki sevmeyi öğrenebilsin
 • Redscorpion25
  Kendimi seviyorum. Sıkıntı yok..😎
 • Neyse ki kendimi seviyorum 😊😇
 • Bluedabadi
  Emeğine sağlık.
 • Güzel bence olmuş eline sağlık.
 • Kendimi seviyorjm insan niye sevmesin kendini
 • TayyarRA
  Güzel
 • Msk27
  İnsan önce kendini sevicek sonra başkasını bence
 • ozgur00000
  Her şeyden öte olumlu düşünmek şart.
 • anladimseni
  Ben kendimi çok severim, teşekkürler
 • chefkobe
  Çok güzel olmuş uğraştığınıza değmiş
 • thebullrose
  Kendimi asla sevmeyeceğim
 • Dionysos__
  Kendimi seviyorum bu ama egoistcesine degil
 • tastycock
  Güzel bence olmuş ellerine sağlık
 • Gizli Üye
  Bende sevmiyorum bu aralar kendimi
 • Gizli Üye
  Bilgilendirici paylaşımın için teşekkürler. Ellerine sağlık
 • Gizli Üye
  Bilgilendirici paylaşımın için teşekkürler. Ellerine sağlık
 • Gizli Üye
  Kendini beğenmişlik seviyesinde değil ama seviyorum kendimi
YÜKLENİYOR...