Paralel Evren ve Bilmeniz Gerekenler!

Andromedadanbirkız

Bu bencemde paralel evren teorisini konu alıyorum. Sade ve anlaşılır bir biçimde, sizlere aktarmaya çalışacağım.

Fiziğin büyüklüğü dünyasında sizinle minik bir yolculuk yapmaya başlayacağız!

Young deneyi / Çift -Yarık deneyi nedir?

Paralel Evren ve Bilmeniz Gerekenler!

Basitleşmiş bir biçimde anlatacak olursak, karşımızda bir duvar var ve bu duvarda düz bir çizgi şeklinde bir yarık bulunuyor. Bu duvara nesneler fırlatıyoruz ve kimisi çarpıp bize tekrar dönüyor, kimisi ise yarıktan geçerek duvarın öteki tarafında tek bir çizgi oluşturuyor.

Daha sonra bu deneyi çift yarıkla yapıyoruz. Normalde bu deneyi nesnelerle yaparsak 2 şer çizgi oluşmasını bekleriz, peki ya elektronlarla yaparsak ne olur?

Tahmini olarak 2 çizgi oluşacaktır. Lakin bu deneyi çift yarıkla yaptığımızda onlarca çizgi oluşuyor. Bu oldukça şaşırtıcı bulunuyor zira elektronların geçmesi için 2 aralık var fakat arka kısımda geçtiklerinde onlarca çizgi oluşturuyorlar. Elektronlar tıpkı dalga gibi davranıyorlar ve girişim deseni oluşturuyorlar. Basitleştirmek adına 10 çizgi diyelim.

Daha sonra tekrar denemek amaçlı diğer deneylerden farklı olarak tek bir elektron gönderiliyor. Tahmini olarak elektron ya 1. delikten geçecek ya da 2. delikten geçecektir lakin sonuç böyle olmuyor yine 10 çizgi oluşuyor. 1 elektron aynı anda 10 tane konumda yer alabiliyor! Sizce de oldukça enteresan değil mi? Oldukça tuhaf bulunan deney sonucu, tekrar denemeye karar verdiler fakat bu sefer deney ortamına kamera yerleştirildi ve sonuç olarak elekron izlendiğinde 1 tane iz bıraktı. Yani elektron izlendiğinde 1 iz bırakırken, izlenmediği taktirde 10 iz bırakıyor. İzlendiğinde parçacık gibi davranırken, izlenmediğinde dalga gibi davranıyor. Buna kuantum fiziğinde "ölçüm problemi" diyoruz.

Elektronlarda gözlemlediğimiz üzere var olabilecek her olasılık aynı anda var oluyor. Yani evren olarak da böyle düşünebilirsiniz. Biz ise o olası evrenlerden yalnızca birindeyiz.

Schrödinger denklemi

Paralel Evren ve Bilmeniz Gerekenler!

Bir sistem düşünün ve zamanla evrimleşiyor yani devamlı olarak durumu değişiyor. Bu denklemle de bu değişken durumları hesaplıyoruz. Olasılık hesaplaması veya olasılık dağılımı da denebilir.

Süperpozisyon prensibi

Paralel Evren ve Bilmeniz Gerekenler!

Halk arasında kedi deneyi olarak geçen deneyi duymuşsunuzdur. Bir kutuya bir kedi konur ve kedinin ölme ihtimali vardır. Kutuyu açarsanız kedinin yaşama veya yaşamama durumu ile ilgili bir gerçeği öğreneceksiniz lakin kutuyu açmazsanız kedinin hem ölü , hem de diri olabildiğini söyleyebilirsiniz. Kuantum dünyasında bu duruma süperpozisyon diyoruz. Bunu elektronun gözlenme ve gözlenmeme durumundaki sonuca benzetebilirsiniz.

Paralel evren modeli: Everett yorumu

Paralel Evren ve Bilmeniz Gerekenler!

Hugh Everett' e göre evrenin kendisi, gözlemlediğimiz dalga fonksiyonundan ibaret. Peki bu ne demek?

Yine aynı deneyi gözünüzde canlandırın 2 yarık var ve 1 elektron. Elektronun ya 1.den ya da 2.den geçmesini düşünüyorsunuz. Siz bunu yaparken dalga fonksiyonu, yani çoklu iz bırakan fonksiyon sistemini kendinizden ayrı bir sistem olarak düşünün. Everett yorumuna göre siz elektronu sadece sağdan geçtiğini düşünseniz de ,bu sırada evrende bir dallanma oluşuyor. Yani siz sağdan geçtiğini görürken aynı zamanda soldan da geçiyor fakat ayrı bir evrende.

Peki sonuç nedir?

Paralel Evren ve Bilmeniz Gerekenler!

Sonuç olarak evrende her kuantum ölçüm yapıldığında dallanmalar gerçekleşiyor. Bizler olan bir evrenin üzerine tekrar bir paralel evren inşa etmiyoruz. Olasılıkların gerçekliği aynı anda var oluyor. Biz ise bu olasılıklardan birinin içerisinde yer alıyoruz. Bunu okuyan sen de bu benceyi okumaya karar verdiğin anda tüm olasılıkların gerçekleşmesine neden oldun.

Belki başka bir evrende bu benceyi okumamışsındır. Ne dersin? Senin bu konudaki fikrin nedir?

Paralel Evren ve Bilmeniz Gerekenler!

Geleceğe olan yolculuğunuzda hepinize keyifli bir hayat dilerim..

#Andromedadanbirisi #ParalelEvren #Androm

Paralel Evren ve Bilmeniz Gerekenler!
18
7
Görüşünü yaz
7Kız Görüşü
18Erkek Görüşü
Bilgisayar / İnternet Teknik Destek Uzmanı, Dijital Dünya

En İyi Kız Görüşü

 • wiosnna
  Sonuna kadar hepsini okudum. Belki bir başka olasılıkta sadece başlıklara göz gezdirmişimdir. İlgimi çok çeken ve beni hayrete düşüren bir konu.
  Sevdim 1 Kişi
  Görüş hala geçerli mi?

En İyi Erkek Görüşü

 • canfk
  Young deneyi / Çift -Yarık Deneyi harika emeğine koluna parmaklarına sağlık meleğim benim ❤️😘 çok güzel bence yazmışsın harika olmuş
  Sevdim 1 Kişi
  Görüş hala geçerli mi?

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Kızlar & Erkekler Ne Diyor?

616
 • jaapoonnkızz
  Çok güzel bir bence olmuş bilmeyenler için severek okudum. Ellerine sağlık.
  Sevdim 1 Kişi
 • PR0METHEUS
  Beni en çok ürküten ve şaşkına çeviren olaydır Parçacık ve Dalga ikilemi.
  Evrende farklı bir iradenin var olduğu konusunda güçlü bir ipucu sunuyor.
  Işığın her iki şekilde hareket edip, olması gereken çift çizgi halinden, olmaması gereken dalgalara dönüşmesi. Bunu da izlendiğine göre değiştirip sunması bir çeşit bilinç şekli gibi.
  Mekanik bir gözlemciyi bile aldattığına göre algıladığımız evren dışında algılarımıza yakın başka bir evrenin, farklı yasalara sahip olduğunu bize fısıldıyor gibi.
  Bu hem korkutucu hem de cezbedici. Olasılıkların aynı anda var olması da gayet mantıklı bir düşünce.
  Peki acaba hangi evren mutlak gerçekliği yansıtıyor? Yoksa iki evrende de algılarımızın rolü mü var ve gerçeklik aslında her zaman biz ne istersek o mudur?

  Çok güzel bir konuya değinmişsin, emeğine sağlık :)
  Sevdim 1 Kişi
 • Abdurrahman00t
  Çift yarık deneyi ilgimi çekmiştir hep ama halen neden böyle yaptığını çözebilmiş değiller.
  Sevdim 1 Kişi
 • MaysaSu
  Paylaşımınız sayesinde bilgi sahibi olduk 😊 teşekkürler
  Sevdim 1 Kişi
 • Mario45
  BU konular gerçekten ilgimi çekiyor. Ama diğer tarafta ne olduğunu bilememek üzücü :)
  Sevdim 1 Kişi
 • EmekliTanrı
  Zaman aslında bir nokta içinde evren var evren genişledikçe zaman oluşuyo genişleme değilde daralmayı yaratabilirsek olay çözülür.
 • doanylmz
  Çift yarık deneyi çok başka bir kafa ve inanılmaz bir bilşnmezlipe itiyor bilim dünyasını. Işığın sanki izlendiğini bilmesi gibi.
  Sevdim 1 Kişi
 • İsmimAlper
  Schrödinger kedi örneğini bu düşünceye muhalefeten verdi diye biliyorum. Her olasılığın gerçek olması mantıksız geliyor. Biz kutuyu açıp öğrenmesek bile kedi ölüp ölmediğini biliyor.
  Benim daha çok aklıma yatan paralel evren teorisi şu şekilde. Gök cisimlerini gözlemleyerek öğrendiğimize göre evren bir uzay zaman tekilliğinde meydana gelen patlamayla oluştu. Yani Big Bang.
  Şimdi sahip oldukları kütle çekim kuvvetinden dolayı kara deliklere uzay zaman tekilliği diyoruz. Evrende birden fazla kara delik var. Peki bu kara deliklerin içinde biriken enerjini neden patlamasın? Peki ya bizim evrenimizi oluşturan Big Bang aslında başka bir evrende oluşmuş bir kara delikse. Bu şekilde milyarlarca big bang meydana gelmiş olabilir.
 • İndeepth
  Teşekkür ederim bu güzel paylaşımın için.
  Sevdim 1 Kişi
 • beautéVisuelle
  emegine sağlık
  Sevdim 1 Kişi
 • EmirAdakul
  Eline sağlık
  Sevdim 1 Kişi
 • Atlas_du
  Güzel yAzi olmus bilgi verici
  Sevdim 1 Kişi
 • Ad1mb1l1nm1yor
  Ellerine sağlık
  🖤❤️
  Sevdim 1 Kişi
 • üye645811
  Keyifliydi eline sağlık
  Sevdim 1 Kişi
 • staybehind2
  çalışma güzel ama o denklem bi işe yaramaz
 • parodiks
  Keyifli bir bence olmuş, teşekkürler.
  Sevdim 1 Kişi
 • Bisxlanl
  acaba paralel evrende kavuşabildik mi
  Sevdim 1 Kişi
 • _euphoria
  Hepsini okudumm
  Sevdim 1 Kişi
 • elegance3101
  Hicbir bilgim yok bu konuda
  Sevdim 1 Kişi
 • masttuzzmanı
  bunları düşünerek beynim patlar
  Sevdim 1 Kişi
 • Daha Fazla (2)
YÜKLENİYOR...