Sanal Dünyanın Emek Tacirleri: Siber Avcılık

Luccᴀ u
İnternetin günümüzde en önemli iletişim araçlarından biri hâline gelmesi, başkalarının üzerinden prim kazanmaya çalışan emek tacirleri için yeni oltalama alanı yarattı.
Sanal Dünyanın Emek Tacirleri: Siber Avcılık

Kullanıcıları tuzağa düşürmeye programlı düşünceleriyle siber güvenlik konusunda fazla bilgisi olmayan internet kullanıcılarını hedef alan sanal dünya dolandırıcıları, insanları kendi ağlarına düşürebilmek için her geçen gün yeni yöntemler bulmaya çalışıyor. Pandemi döneminde siber zorbalığa uğrayanların sayısı da yadsınmayacak düzeyde arttı.

Siber güvenlik konusunda dikkat edilmesi gereken birkaç kritik noktadan bahsederek, sizleri tecrübelendirmek istedim. Belki de bu yazıyı okurken bazı kişilerin aklından geçen cümle şu, hatta kulaklarımda yankılanıyor diyebilirim; "biz de biliyoruz diyeceklerini, okumaya gerek yok. Off sıkıldım, ben gidiyorum."

Ama işler her zaman göründüğü gibi olmuyor, anlık boşluğa gelip de av olmamanın garantisini verebilir misiniz? Eminim ki, veremezsiniz; tek bir linkle bütün bilgilerini almak aslında hiç de zor değil, neyse. Gelelim dikkat edilmesi gereken birkaç noktaya:

Mutlaka güncel antivirüs kullanılmalı

Sanal Dünyanın Emek Tacirleri: Siber Avcılık

Sanal avcıları engellemek için yeterli bir alan olmasa bile, güncel bir antivirüs programının kullanılması, teknolojik cihazlarınızın korunması için ilk adım olarak kayda geçmeli. Antivirüs kullanırken de mümkün olduğu kadar ücretli programları kullanılmalı. Deneme sürümü nitelikli ücretsiz programlar cihazınız için sadece dışardan gelebilecek ufak virüsler için kalkan olabilir.

Https protokolünün önemi

Sanal Dünyanın Emek Tacirleri: Siber Avcılık

Kişisel bilgilerinizin istendiği herhangi bir siteye girerken, alan adı yazısının başında https simgesinin olup olmadığını mutlaka kontrol edin. Https, http düzenine şifreleme fonksiyonun eklenmesiyle ortaya çıkan internet protokolüne verilen isimdir.

Https'de; site ve sizin aranızda şifrelenmiş sanal güvenlik yoluyla bilgiler iletilir, ikili anahtar mekanizması vardır. Siz kişisel bilgilerinizi girdiğinizde bilgileriniz anahtar protokolüyle şifrelenir, girmek istediğiniz sitenin sunucusuna iletilir. Sunucuda sizdeki anahtarın aynı şifreleme düzeninde yer alan mekanizma vardır, sunucuda bu kilit açılır; o sırada ağınızı dinleyen birinin bunları okuması zorlaşır.

Https protokolüne sahip olmayan sitelere bilgilerinizi girdiğinizde, o sırada sizin ağınızı dinleyen saldırgan bilgilerinizi çalabilir. Şunu da asla unutmamak gerekir; https protokolü var diye o site %100 güvenilir değildir, https protokolü satın alan bazı dolandırıcılar kendi sitelerine bunu simgesel olarak ekleyip, bilgilerinizi yine çalabilir, bu nedenle güvenmediğiniz sitelerden asla alışveriş yapmayın, bilgilerinizi girmeyin.

Site alan adlarına dikkat edilmeli

Sanal Dünyanın Emek Tacirleri: Siber Avcılık

Site alan adlarında ufak nüanslar yoluyla siber zorbalık yapılabiliyor. Bu nedenle kişisel bilgilerin girildiği sitelerde mümkün olduğu kadar, site adları manuel olarak yazılmalıdır. Çeşitli sitelerin birebir kopya sayfasını hazırlamak çok kolay bir işlemdir, kopya siteyi herhangi bir sayfaya yerleştirip, sizi yönlendirmek mümkündür. Anlık dikkatsizlik sonucu bilgilerinizin saldırganın önünde belirmesi içten bile değildir. Kimlik bilgilerinizin, kullanıcı adlarınızın, şifrelerinizin üçüncü gözle paylaşılma olasılığı korkutucu değil mi?

Önünüze çıkan linklere tıklamayın; fazla merak iyi değildir! 😊

Sanal Dünyanın Emek Tacirleri: Siber Avcılık

En dikkat edilmesi gereken noktayı en sonda belirtmek istedim. Siber zorbalığa uğramamak için, tanıdığınız bir kişiden gelen bir link bile olsa, kaynağından emin olmadığınız bir paylaşıma asla tıklamayın.

Oltalama saldırısı olarak geçen bu yöntemde, ya saldırganın tasarladığı sahte sayfaya yönlendirilirsiniz ya da linke tıkladığınız anda cihazınıza arka planda casus yazılım yüklenir. Bu yazılım sayesinde, bütün bilgileriniz hacker'ın önüne düşer. Telefonunuz ele geçirilebilir, kredi kartlarınızın bilgileri toplanabilir. Bu nedenle; e-postalara, linklere dikkat edelim, tanıdığınızın telefonu hacklenmis ve sizden ona bir mesaj içerisinde link gelmiş de olabilir. Onu tanıyorum diye her linke tıklamayın; fazla merak iyi değildir.

Her link iyi niyetli olmayabilir, okuduğunuz için teşekkür ederim. ❤

Ya çok güzel bir fotoğraf değil mi, bakar mısın şuna: Tıkla gelsin 😊

Sanal Dünyanın Emek Tacirleri: Siber Avcılık
25
40
Görüşünü yaz
25Kız Görüşü
40Erkek Görüşü
Kapat

Bi’Bot Seçimi

Çok Süper Görüş
 • ismimhakan
  Merhaba.

  Verdiğiniz bilgiler son derece yararlı ve herkes tarafından dikkat edilmesi gereken hususları içeriyor. Emeğinize sağlık.

  Yaşım itibariyle bilgisayar teknolojisinin her aşamasına şahit oldum. Lisede iken kullandığımız Commodore64 ve Amstrad bilgisayarlar sonrasında 1990'da üniversitede PC'lerin ilk versiyonlarını da kullandım ve internetin ülkemizde kullanılmaya başladığı 1991-1992 yıllarında üniversitede iken adres yerine bir sürü numara yazarak ODTÜ (METU)'nün chat odalarına girerek ilk internet deneyimimi yaşadım. sonrasında bu teknoloji çok hızlı gelişti. İyi okullarda eğitim görme şansına ulaştığım için bu teknolojiyi her aşamasında "kullanıcı seviyesinde" takip ettim ve ulaşabildim.

  Bu gözlerim, bilgisayar virüslerinin mikrop gibi olduğunu düşünerek "Disketini benimkinin üstüne koyma, virüs bulaşacak" diyenleri bile gördü. Tabii bu 1990'lı yıllarda idi :)

  Bilgisayarlar yetmiyormuş gibi başımızda bir de akıllı telefon belası bulaştı. Neslimin şanslı bireylerinden birisi olarak bilgisayar teknolojisinin imkân kabiliyetlerinin ve kötü maksatlı kişilerin yapabileceklerinin farkındayım. Bu nedenle hiç lisanssız yazılım kullanmadım ve bilgisayarlarıma kurmadım. 2005 yılından beri lisanslı antivirüs yazılımı kullanıyorum. Şu anda tüm kullanıcıların internet servis sağlayıcıları sayesinde bir nebze olsun korunmasına vesile olan Güvenli İnternet Protokolünü kullanıyorum ve Güvenli Web (guvenliweb.org.tr) adresinden ve oradaki güncellenen bilgilerden faydalanmaya çalışıyorum.

  Sosyal medya da aynı şekilde dolandırılmamıza neden olacak tehlikeler içeriyor. Gizli profillerin görülmesini sağlayan instagram ek uygulamaları gibi uygulamaların aslında tuzak olabileceğini biliyorum ve çocuklarımın internet kullanımları konusunda hassasiyet gösteriyor, onları da uyarıyorum.

  Herkesin dikkatli olması gerekli. Boş bulunduğumuz anda kazık yiyebiliriz. Aman dikkat.
  Hatırlatma ve uyarı için teşekkürler.
  Sevdim 3 Kişi
  Görüş hala geçerli mi?
  • ismimhakan

   Ayrıca online alışverişlerde sanal kredi kartı kullanmak, diğer kartları ve telefonları internet ödemelerine kapatmak da çok önemli.

  • Luccᴀ

   Çok teşekkür ederim abi, az da olsa başkalarına faydam olsun istedim. Sizi de harika cv'nizden dolayı tebrik ediyorum 👏

   Bana bir şey olmaz cümlesi sanal ortamdaki en tehlikeli düşünce hâli, tekrardan teşekkürler 😊

  • ismimhakan

   Rica ederim. Tekrar emeğinize sağlık.

  • Hepsini Göster

En İyi Erkek Görüşü

 • Alphonse55
  Anti-virüs önermiyorum ya ne zaman anti-virüs kullansam başıma bir şeyler geliyor son 4 yıldır hiç kullanmadım hiç başıma bir şey gelmedi. Diğer maddelere uyunca zaten gerek kalmıyor ona da. İndirdiğim veya tıkladığım sitelerin güvenilirliğine dikkat ettiğim müddetçe bir şey olacağını da düşünmüyorum. Genel anlamda gerçekten dikkat edilmesi gereken bir bence olmuş eline sağlık :)
  Sevdim 2 Kişi
  Görüş hala geçerli mi?
  • Luccᴀ

   Sen de güzel değindin dostum, aynen öyle 😊

   Teşekkür ederim ayrıca 👍

  • Alphonse55

   Rica ederim :)

En İyi Kız Görüşü

 • _LydiaMartin_
  İki gün önce telefonuma MyHerigate diye bir uygulama indirdim, bu uygulama fotoğraf canlandırma uygulaması oluyor, son günlerde trend oldu zaten. Denk gelmiş olmanız olası. Neyse, uygulamayı çözmeye çalışırken birden hesabınızdan 60 tl kesildi diye bir mesaj geldi. Otomatik abonelik sağlamışlar, boş yere 60 TL’m gitti.
  Dikkatli olmak lazım, eline sağlık. :)
  Sevdim 2 Kişi
  Görüş hala geçerli mi?
  • Luccᴀ

   Bu online uygulamalara da çok dikkat etmek gerekiyor, otomatik ödeme seçeneği mutlaka kapalı olsun. Tarayicinda da kart geçmişini asla tutma.

   Rica ederim, ben teşekkür ederim 😊

  • Rica ederim. :)

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Kızlar & Erkekler Ne Diyor?

2438
 • papatya__6
  Merhaba...


  Antivirüs programı kullanmıyorum girdiğim sitelere ve linklere dikkat ediyorum her genel linke tıklamam millet gibi şu zamanlarda baya arttı link atma olayları elimden geldiğince dikkatliyim bu zamana kadar başıma bişey gelmedi bundan sonrada gelmez umarım🙃 verdiğin sağlıklı bilgiler için teşekkür ederiz😊🌸
  Sevdim 1 Kişi
  • Luccᴀ

   Evet, link işlerine dikkat etmek gerekiyor. Rica ederim 😊

 • minikhırçınkedi
  Çok güzell anlatılmış, emeğinize sağlık🙂
  Normalde maile veya tlfna gelen mesajlardaki linklere tıklamamm :) ama bence sonunndakiiiii sonundaki linke tıkladımmmm pişman mıyım 🤔hayııır 🤗minnoş bi kediii gördümm 😂😻😇
  Sevdim 1 Kişi
  • Luccᴀ

   Teşekkür ederim 😊

   Bu linkten zarar gelmez, yine de korkanlar oldu tabi 😄

 • Râyîza
  Bilgisayarı açıp kapamak dışında hiç anlamıyorum. Bilgisayarım da bir tane antivirüs programı yüklü, o program da sürekli, sürümü yükselt proya geç diye bildirim gönderiyor. Kaldırmayı düşünüyorum. İnşallah siber zorbalığa falan uğramam.
  Sevdim 1 Kişi
  • Luccᴀ

   Yazdıklarımı uyguladığın sürece bir şey olmaz, korkma

  • Râyîza

   Oradaki linke tıklayabilir miyim korktum şu an🤣🤣

  • Luccᴀ

   Tiklayabilirsin 😄 Sürpriz var 🎁

  • Hepsini Göster
 • suumisali_
  Anlık boşluk gibi bir gaflete düşmemek gerekiyor. En akıllı insan bile hesabını çaldılarabilir, dikkat etmek gerekiyor. Http ve https konusunu da öğrenmiş olduk
  Sevdim 1 Kişi
  • suumisali_

   Bu arada kedi çok sevimliymiş 🌺

  • Luccᴀ

   Insanlar her an gaflete düşebiliyor dediğin gibi, dikkat etmek gerekiyor.

   Faydalı olduysa ne mutlu:)

   Bal küpü o 🐱 😀

 • _Gizlibahçe_
  O kadar ciddiyet ile okudum ki en sonda ki fotoğrafın ne kadar güzel olduguna bakmaya cesaret edemedim...
  Parmaklarım tıklama yetisini kaybetti.. 😳
  Sevdim 1 Kişi
  • Luccᴀ

   Teşekkürler ama benim linke guvenebilirsin, buraya oltalama linki koymayiz herhalde 😄👍

  • Artık çok geç. Okurken Bi ara telefonu formatlamayı bile düşündüm..
   Bundan sonra bana link atanın ağzına kürekle vururum.. 😀

  • Luccᴀ

   😄 yok artık, dikkat ettikten sonra bir şey olmaz

  • Hepsini Göster
 • mranonim123
  aslında mobil ortamda pek önemli bir şeyim yok, güvence alma gereği duymuyorum yani.
  pek internetlik bir işim yok zaten, telefonlarımda genellikle internet kapalıdır
  Sevdim 1 Kişi
 • Grandiflora
  Çok faydalandığım bir yazı oldu. Gayet anlaşılır sade bir anlatımınız var. Ellerine emeğine sağlık.. ha bide sana güvendim tıkladım pişman değilim 🤗
  Sevdim 2 Kişi
  • Luccᴀ

   Teşekkür ederim, faydalandiginiz için sevindim. Link konusunda geribildirimler sevindirici 😊

 • spacescom
  kesinlikle burada yazanlari ve daha detaylilarini artik ilkokullardan itibaren ogretmelerinde fayda var
  Sevdim 1 Kişi
  • Luccᴀ

   Medya okuryazarligi dersinin içeriği olarak verilmesi taraftarıyım ben de, artık teknoloji cagindayiz.

  • spacescom

   bir sekilde her kulagin isitmesi saglansa iyi olur iste

  • Luccᴀ

   Evet abi

 • Kravat_takan_adam
  İnternet kullanımı arttıkça güvenlik zafiyeti de paralel olarak artıyor ve gerçekten güzel noktalara değinmişsin, eline sağlık 👌🏻
  Sevdim 1 Kişi
  • Luccᴀ

   Teşekkür ederim dostum 😊

 • ta00ta
  Bilgilendirici bir bence olmuş, emeğine sağlık.
  Keşke her tıklamada böyle bir şey gelse. 😄
  Sevdim 2 Kişi
  • Luccᴀ

   Teşekkür ediyorum, dimi.. 😊

 • Elfprincess
  Harika bir bence olmuş.

  Https olayını hiç bilmiyordum şaşırdım doğrusu.👀 Eline sağlık.😍
  Sevdim 1 Kişi
  • Luccᴀ

   Teşekkür ederim 😊 Https kişisel bilgi güvenliği için mutlaka olmalı, yoksa bilgilerin çalınmaya müsait olur.

 • superpsikolog
  Çok derin bir yaraya parmak basmışsınız. Çok sağolun.
  Sevdim 1 Kişi
 • Wlsya
  Asla tıklamam bilmediğim bir linke.
  Gereksiz merakım hiç yoktur.
  Sevdim 1 Kişi
 • Coollife01
  Banka aradığında bile bilgi vermiyorum. Ama kadınlar çok çabuk inanıyor.
  Sevdim 1 Kişi
  • Luccᴀ

   Telefon hacklenmesi sonrasinda da onay kodu bile bankadan gelmiş gibi yollanabiliyor, dikkat edilmeli.

   Evet, kadınlar bir daha çabuk kanıyor.

 • rolyapamayanoyuncu9
  yazı için teşekkür ederim. benim için oldukça faydalıydı
  Sevdim 1 Kişi
  • Luccᴀ

   Rica ederim, faydamiz olduysa mutlu oldum

 • focussbluee
  Teşekkürler cidden çok güzel bir yazı olmuş eline sağlık
  Sevdim 1 Kişi
 • aphelionnn7
  Okumadan önce aşağı inip linke tıklayan ben ahagsgs
  Sevdim 1 Kişi
  • Luccᴀ

   😄 Tehlikeli hareketler

  • 😂 sonra okuyunca çok güldüm ama akıllanır mıyım? Sanmam 😂😂

  • Luccᴀ

   Dikkat etmek gerekiyor, bu son olsun 😊

  • Hepsini Göster
 • DreamWhileAwake
  Bilgiler için teşekkürler. Kedi de çok tatlıymış 😄
  Sevdim 1 Kişi
 • djfurkan13
  Çok faydalı ve ayrıntılı bir Bence paylaşımı olmuş. Paylaştığın bilgiler için teşekkür ederim.
  Sevdim 1 Kişi
 • Powerby_MusTi
  https://voca.ro/1bfl0pmYstQY
  buna guven ses kaydı
  Sevdim 1 Kişi
 • Daha Fazla (42)
YÜKLENİYOR...