Hiç Oyun Geliştiricisi Olmayı Düşündünüz mü?

Teknolojinin hızla ilerlemesiyle birlikte artık sanal oyunlara ulaşmamızda çok kolaylaştı. Kişisel bilgisayarlar, oyun konsolları derken akıllı telefon ve tabletler ile artık canımız sıkıldığında nerede olursak olalım açıp oyun oynayabiliyoruz. Hatta sadece single player ile yalnız olarak değil internet erişimi ile birlikte multi player ile birçok kişiyle birlikte aynı oyunu oynayabiliyor, birlikte hareket ediyor, takım bile olabiliyoruz. Peki hiç hayalinizde yapmak istediğiniz bir oyun oldu mu?

Eğer çok büyük bütçeli bir oyun projeniz yoksa yalnız başınıza bağımsız bir oyun yapabileceğinizi ve bu oyunun yüz binlerce hatta milyonlarca kişi tarafından oynanabileceğini biliyor muydunuz? Oyun geliştirmek ciddi bir yazılım bilgisi gerektiren bir iş. Oyunda yaratacağınız karakterin neler yapacağını, hangi zamanda neler olacağı ve müziğin, görselin ne zaman devreye gireceği sizin yazdığınız kodlarla oluşmakta ama teknolojinin ilerlemesi ve yeni oyun motorları sayesinde hiçbir kod bilgisi bilmeden sadece algoritma oluşturarak ve oyun motorunu nasıl kullanacağınızı öğrenerek bir oyun yaratabileceğinizi biliyor muydunuz?

Bu bencemizde temel oyun motorları hakkında ufak bilgiler vereceğim:

1- Build box

Hiç Oyun Geliştiricisi Olmayı Düşündünüz mü?

Bu oyun motoru ile hiçbir kod bilgisine ihtiyacınız olmadan sadece oyun motorunu öğrenerek mobil oyun geliştirebilirsiniz. “Kod yazmadan oyun mu olur?” dediğinizi duyar gibiyim. Tabii ki yüksek bütçeli projelerin yapılamayacağı fakat insanların boş zamanlarında açıp oynayacağı oyunları yapmanız için gerçekten yararlı bir program. Hatta Google Play Store ve App Store’da trend olan birçok arcade oyunun bu oyun motoruyla yapıldığını biliyor muydunuz?

Tabii ki “Ben kodsuz oyun geliştirmem” diyen yazılımcı arkadaşlarımızı da saygıyla selamlıyor ve diğer oyun motorlarına geçiyorum.

2- Unity

Hiç Oyun Geliştiricisi Olmayı Düşündünüz mü?

Bu oyun motoru bizlere 2D ve 3D olarak hem mobil hemde PC oyunu yapabilmemizi sağlıyor. Fakat kod bilgisine ihtiyacımızın olduğu bu motorda C# dili ve geniş asset store imkanı ile hem basit hem de yüksek bütçeli oyunlar yapabiliriz.

3- Unreal engine

Hiç Oyun Geliştiricisi Olmayı Düşündünüz mü?

Unity gibi 2D ve 3D mobil/pc oyunu yapmamızı sağlayan Unreal Engine motoru bize Unity’den kıyasla daha gerçekçi bir grafik imkanı ve C++ dilini kullanmamızı sağlıyor. Tabi mobil oyun geliştiriyorsak çok gerçekçi grafikler kullanmanın oyuna erişen oyuncuların cihazlarının yetersiz olacağını düşünmemiz de gerekmekte.

Hatta CityEngine ve Esri programlarıyla gerçek bir şehrin sokaklarını Unreal ve Unity motorlarına aktararak grafik ayarlarını düzenleyebilir ve oyunda gerçek bir İstanbul, İzmir, Ankara sokaklarında gezebiliriz. Kendi evimizin olduğu sokağı, çocukluğumuzun geçtiği sokakları sanal bir haritaya aktarabiliriz.

Ama yine de unutmayalım ki bir oyun geliştiricisi olmak için en önemli etken ingilizcedir. Oyun motorlarının arayüzleri, dökümanlar, kullanacak olduğunuz yazılım dillerinin içerikleri ve oyun geliştirmeciliğine dair birçok bilgi ingilizcedir. İyi bir İngilizce ile yazılım dillerini daha rahat öğrenebilir, Oyun motoruna daha rahat kullanabilir ve oyun geliştirme sırasında alacağınız hataları çok daha hızlı çözebilirsiniz.

Hiç Oyun Geliştiricisi Olmayı Düşündünüz mü?
0
1
Görüşünü yaz

Senin Görüşün Nedir?

Kızlar & Erkekler Ne Diyor

01
 • xcanopus

  Düşündüm ve oldum

  0 görüş gelmiş ne kadar da acı

  • thewaax

   Yeni yayınlandığı için görüşler henüz gelmedi birde sabah saatinde yayınladı KizlarSoruyor ekibi o yüzden de biraz kötü oldu :)

  • xcanopus

   21 saat yazıyor

  • thewaax

   21 saat önce yazdım fakat benceler listesine girmesi için biraz bekliyor sorular gibi değil.

  • Hepsini Göster

Kendi cinsiyetinde ilk görüşü sen paylaş ve
1 Xper puan fazladan kazan!

YÜKLENİYOR...