Kurban Bayramı’nda Nasıl Beslenmeliyiz? Detaylar Haberimizde

Kavurma
Kavurma

Uzman Diyetisyen Gökçen Özüpek, Kurban Bayramı’nda sağlıklı ve dengeli beslenmeye yönelik çok önemli uyarılarda bulundu. Kurban Bayramı'nda et tüketimi artacağından dolayı dengelemeye gidilmesinin önemine vurgu yapan Özüpek, sağlıklı beslenmeye dikkat çekti.

Özüpek, “Bayram boyunca fazla et tüketileceğinden protein yönünden zengin diğer gıdaların alımı azaltılmalı, yağ tüketimine dikkat edilmeli, günde en fazla beş bardak çay, iki fincan kahveden fazlası tüketilmemeli” dedi. İstanbul Aydın Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü Araştırma Görevlisi Uzman Diyetisyen Gökçen Özüpek, Kurban Bayramı boyunca sağlıklı ve dengeli beslenmek için yapılması gerekenleri anlattı. Özüpek şu ifadeleri kullandı:

Kırmızı et, protein ve yağ içeriği açısından zengin bir besin olduğundan et tüketimindeki artış, doğal olarak protein ve yağ tüketiminin artışı demektir, bu nedenle, eğer gün içerisinde fazla et tüketilmişse protein alımını dengelemek için, proteinden zengin diğer besinlerin (kurubaklagil grubu, süt grubu ve yumurta gibi) alımını azaltmak gerekir.

Et tüketimi ile birlikte, yapısında mevcut bulunan palmitik asit, stearik asit gibi doymuş yağ asitlerinin de vücuda alımı artacağından, pişirme esnasında ete ekstra yağ eklenmemeli, kendi yağında pişirilmeli, tüketici ise eti yerken görünen yağlı kısımlarını tüketmekten kaçınmalıdır.

Kurban Bayramı’nda Nasıl Beslenmeliyiz? Detaylar Haberimizde


Bayramda şeker kullanımına da dikkat edilmesi gerektiğini ifade eden Özüpek, uyarılarına şöyle devam etti:

Bayramlarda etin yanı sıra ikram edilen tatlılar ile birlikte çay veya kahve tüketiminde de artış görülebilmektedir. Özellikle de şerbetli tatlılar, kompleks karbonhidrattan yoksun, (posa içeriği yetersiz) basit şeker içeriği yüksek gıdalar olduğundan, kan şekerinin dengelenmesini zorlaştırıp dalgalanmaya sebep olmakta bu da bireylerde hem uyku durumunu oluşturmakta hem de açlık-tokluk mekanizmasını bozmaktadır.

Bu sebeple şerbetli tatlılardan ziyade, ‘miktara dikkat etmek şartıyla’ şeker oranı az olan sütlü tatlıların tercihinin önemli olduğunu söyleyebiliriz. Çay-kahve tüketimini değerlendirdiğimizde ise, her ikisinin de kafein içerdiği bilinmekle birlikte kahvede daha fazla oranda bulunduğu belirtilmektedir. Kafeinin vücuda fazla miktarda alınması, tansiyon artışı, taşikardi gibi sağlık sorunlarını oluşturabilmektedir. Bu nedenle hep vurguladığımız gibi miktara dikkat edilmeli, sağlıklı bireylerde çay tüketimi günde en fazla 5 çay bardağı, kahve tüketimi ise 2 fincan ile sınırlandırılmalıdır.

Kurban Bayramı’nda Nasıl Beslenmeliyiz? Detaylar Haberimizde
5
6
Görüşünü yaz

Senin görüşün nedir?

En İyi Kız Görüşü

 • bir_deli_hatunnn

  Kusura bakma görseller bencenden daha güzel 😍😀 emeğine sağlık yararlı bir bence olmuş 🙏

En İyi Erkek Görüşü

 • kısaca az yerseniz formda çok yerseniz hastanede olursunuz :D

Kızlar & Erkekler Ne Diyor

45
 • blueandpurble

  Bilgiler için teşekkürler ama, bence bayramda gönlümüzce yiyebiliriz :d

 • Bu sene biraz kavurmadan uzak duracağım.
  Bıktım kavurmadan.

 • Begüm_akrep

  Bilgiler için teşekkürler😊mutlaka dikkat edicem🙈

 • yfccserhat

  Et yemeyerek 😁

 • Karabatmanşövalye

  Deli gibi kavurma yiyecez

 • Fezeness

  Hep kavurma yiyeceksin durmadan

 • burak_gunes

  Guzel yazi tskkrler

 • lorelty

  Tatlı gördüm mü dayanamıyorum.

 • gokcemdere99

  Ben tavukçuyum😂kurban eti yemem

  • onziguep

   tavuk ısmarlasam hep sana? :D

Yükleniyor...