Bu Patateslere Dikkat! (Zehirleyerek Ölüme Yol Açabiliyor)

Bu Patateslere Dikkat! (Zehirleyerek Ölüme Yol Açabiliyor)

Son günlerde fiyatıyla gündem olan patates şimdi de insan sağlığına verebileceği zararla konuşulmaya başladı. Doğru koşullarda saklanmayan patates, yeşillenip filizlendiği zaman zehirleyerek ölüme yol açabiliyor. Diyetisyen Beyza Köse, “Patates yedikten sonra mide bulantısı, boğaz yanması ve baş ağrısı başladıysa hemen hastaneye gidin” diyerek uyarılarda bulundu.

Sofraların vazgeçilmez sebzesi olan patates, lif/ posa içeriği sayesinde tokluk hissine katkı sağlayarak sindirim sistemini destekler; C ve B vitaminleri, potasyum minerali ile de enerji verir. Ancak patatesin faydaları kadar yanlış tüketiminin zararları da hayati önem taşıyor. Konuyla ilgili risklere dikkati çeken diyetisten Beyza Köse, “İnsan sağlığı üzerinde birçok olumlu etkileri olan patates, hasatından önce ve sonra depolanma sırasında yapılan hatalar sebebiyle besin zehirlenmelerine hatta bunlara bağlı ölümlere yol açabilir.Bitkiler; mantarlar, böcekler gibi dış faktörlerden kendilerini korumak için bazı toksik (zehir) maddeler üretir. Hasat ve depolanmasında yapılan hatalarda (depolama sıcaklığı, hasat ve taşıma sırasında mekanik yaralanma, nem, havalandırma ve zararlı böcekler) bu toksik maddelerin artmasına sebep olur ve insan hayatını tehlikeye sokar. Patates içeriğinde de bu kimyasallardan solanin bulunur” dedi.

Bu Patateslere Dikkat! (Zehirleyerek Ölüme Yol Açabiliyor)

Sarı renkten yeşile dönüyor...

Depolama ve hasat sırasındaki hatalardan dolayı solanin miktarının artabildiği vurgusunu da yapan Diyetisyen Köse, şunları söyledi: Güneş altında ya da yüksek neme sahip ortamda bekletilen patateste solanin miktarı artar. Solaninin artması, klorofil sentezini uyararak patatesin sarıdan yeşil renge dönmesine sebep olur. Solanin miktarı arttıkça yeşillenmeyle birlikte zehirlenme etkisi de oluşur. Bu yüzden üzerinde yeşil lekeler/ filizler oluşan patateslerin tüketiminden kaçınılmalıdır. Nemsiz, ışık olmayan serin yerlerde saklanmalıdır. Solanin zehirlenmelerinin belirtileri mide bulantısı, kusma, ishal, mide krampları, boğaz yanması, baş ağrısı ve baş dönmesidir. Ciddi zehirlenmeler, ölümle sonuçlanabilir. Bu nedenle patatesleri güneş altında çok uzun süre bırakmamaya, yeşillenme gördüğünüzde tüketmemeye, pazarda, markette alışveriş yaparken aldığınız patatesleri tek tek kontrol edip yeşillenmiş olanları asla satın almamaya dikkat etmelisiniz. Eğer farkında olmadan yeşillenmiş patates tükettiyseniz ve bahsettiğimiz belirtileri görmeye başladıysanız acilen doktora başvurun. Ramazan sofraları açısından değerlendirdiğimizde de patatesli pişmiş yemeklerin ortalama 3-4 günden fazla tüketilmemesi önem arz ediyor.

Bu Patateslere Dikkat! (Zehirleyerek Ölüme Yol Açabiliyor)
5
5
Görüşünü yaz

Senin görüşün nedir?

En İyi Erkek Görüşü

 • Centurion

  Güzelim patateslere evrim geçirttiler. Allah cezalarını versin stokçuların.

  Görüş hala geçerli mi?

En İyi Kız Görüşü

 • Me_Se-38

  Ne güzel döl vermişler 😂🙊

  Görüş hala geçerli mi?

Kızlar & Erkekler Ne Diyor

44
 • rasputinn

  Getirin ben dikeyim onları toprağa 3 ay sonra 5 kilo iade

 • Ha onu bilirim ya

 • SonbahardanSonrası

  Dikkat etmek lazım

 • mahmutuncerabi

  deniyeceğim

 • unikornlarıseverim

  Dikkat ederim bundan sonra 🙄😣

 • bir bu eksikti

 • whiteswan0

  Senelerdir yiyoruz valla 😂😂

 • Gizli Üye

  Siyaha bile dönüyor.

Yükleniyor...