Saçı Gürleştirmek, Uzatmak ve Dökülmesini Engellemek İçin Ne Yapmalıyız?

Bendiiis

Merhaba kızlar, uzun yıllardır saçımı gürleştirmeye, uzatmaya, dökülmesini engellemeye çalıştım ve piyasadaki ürünlerin %80'nini denedim desem başım ağrımaz. Şimdi sizi biraz bu konulardan genel olarak bilgilendirmek istiyorum.

Öncelikle saçınızın uzamasını ve gürleşmesini istiyorsanız çok temel şeylerden başlamalısınız

Saçı Gürleştirmek, Uzatmak ve Dökülmesini Engellemek İçin Ne Yapmalıyız?

*Düzleştirici ve maşa kullanımı olabildiğinin en azına indirin. Bu benim içinde çok zordu. Lakin 1 ayda aradaki farkı göreceksiniz. Kullandığınızda ise en düşük derecede kullanın en azından.
*Saçınıza kullandığınız tarak plastik uçlu yerine tahta uçlu olması saçını kırmamaya yarayacaktır.
*Her gün saçınızı yıkamamanızı öneririm. Saçın kendi yağına da ihtiyacı vardır. Bu yağ görünen bir şey değil. Gün aşırı yani bir gün yıkayıp bir gün beklemek en uygun olanı.
*Duşta iken saçınızı çamaşır çiteliyor gibi değil biraz daha nazik yıkayın. Yuvarlak çizer gibi saçınızın köklerine masaj yapın. Bu saç köklerini rahatlatacaktır.
*Duşta kaynar su kullanmayın. Su kendinize göre olabildiğince soğuğa yakın ılık olmalı.
Saçınızın parlak olmasını isterseniz duştan çıkarken saçınıza çok az soğuk su tutup çıkabilirsiniz.
*Beslenme çok önemli. Demir eksikliğiniz kansızlık vs var ise saç dökülmesini engelleyemezsiniz. (Kafanıza göre kullanmayın kesinlikle doktora danışın. Kan testi verin.)

*Duştan sonra saçınızı kesinlikle kurutun dökülmeyi engellemek için özellikle saç diplerini kurutmalısınız.

*Saçınızı sabah akşam taramalısınız. Genelde gece yatarken taranmaz. Gece saçlarımız uzar ve karışık olmaması önemli.

*Saçınızı bol bol örmenizi öneririm. Örülen saç uzar kızlar. Gece yatarken genelde saçımı örüyorum. Bu baya işe yarıyor. (Arkadaşlarımda da fazlasıyla yaradı) Hem bu sayede düzleştirici kullanımım azaldı.

*Saçınızı kurutmadan önce havlu ile bastırarak kurutmayın. Havluyu başınızda bekletebilirsiniz genel ıslaklığı alması için ama havluyu çok sıkı yapıp kafanızda bekletmeyin. Saçı köklerinden kırar.

*Saçlarınız duştan sonra çok karmaşık olabilir. Taradığınız zaman saç ya kökten kopacaktır ya da ortadan kırılacaktır. Kesinlikle ama kesinlikle saç açıcı sprey kullanın. 20 TL alın bir marka 2 3 ay gider. Gün içerisinde de saçınızı taramadan önce saç açıcı sprey kullanın. Kuru saçı taramak saçı kırabilir. Hem de kolay taranması faydanıza.

*Saçınız çok karmaşık ise tararken kökünü tutup uçlarından saçı taramaya başlayın ve yukarı doğru ilerleyin. Saçınızı kökten tarayarak başlamayın.

*Saçınızı çok sıkı topuz veya at kuyruğu yapmayın. Saç Köklerinizi hafifleştirir ve saç kopmaya daha eğimli olur. Ayrıca baş ağrısı yapar.
*Saçınıza jöle, wax, sprey kullanmayın!

Şampuan

Saçı Gürleştirmek, Uzatmak ve Dökülmesini Engellemek İçin Ne Yapmalıyız?

Çok fazla şampuan denedim. Öncelikle bu konuda herkes için genel bir görüş kesinlikle yok. Marketten aldığımız şampuanlar herkeste farklı bir etki yaratıyor. Bu markaları (elidor, gliss, blendax, head shoulders, paten vs.) deneyip yanılma yoluyla kendinize uygun olanı bulursunuz.

Bitkisel şampuanlarda lokman hekimden eczaneden elde edeceğiniz şekilde (marka vermeyeceğim hepsi aynı çünkü) saç uzaması için sarmaşık özlü şampuanlar alın. Kesin çözüm herkeste vermeyebilir. Ama dökülme sorununa ve uzamaya yardımcı olur.

At kuyruğu şampuanı

Saçı Gürleştirmek, Uzatmak ve Dökülmesini Engellemek İçin Ne Yapmalıyız?

Bu şampuan bende çok işe yaradı. Kullanan arkadaşlarım da çok memnundu. Saç uzamasına çok etkili ancak tuzsuz bir şampuan olduğu için ve saçlarımız kimyasala alıştığı için saçı çok kurutuyor. Bu kurumayı da yağlar ile hallettim.(yağlar bölümünde bahsettim.) marka olarak Revox olanını alabilirsiniz.
Bu şampuanları almadan kendi düzenli kullandığınız şampuan ile diğer bahsettiğin temel şeyleri ve yağları da kullanmaya devam edebilirsiniz. Yağlar ve temel yapmamız gerekenler çok önemli. Şampuanınızı düzenli kullanın. Farklı bir yerde kalabilirsiniz kendi şampuanınız olmayabilir farklı bir şampuan kullanmayın. Her ay şampuan markasını değiştirmeyin. Deneme dışında. Deneme süreci ise 1 aydan uzun olmaz. Saç kremleri saçın kolay taranmasını ve saçı yumuşak yapsa da, içindeki kimyasallardan dolayı aslında saça zarar verir. Saç dökülmesini de arttırdığı söyleniyor. Saçınızın uzaması için yağ kullanıyor iseniz kesinlikle saç kremi kullanmayın.

Saç yağları

Saçı Gürleştirmek, Uzatmak ve Dökülmesini Engellemek İçin Ne Yapmalıyız?
Saçınıza kullanacağınız yağın orijinalini bulmak çok önemli ve maddi olarak da biraz pahalı.

Argan yağı en çok bilinen saç için kullanılan yağdır. Ama lokman hekimden falan aldığımız gerçek argan yağı değil. Bunun gerçeğini nasıl elde edersiniz bilmiyorum ama bulursanız düzenli kullanımda muhteşem etkisini alırsınız. (Bulamayanlar ya da alamayanlar için önerim olacak.)

Badem yağı da argandan sonra gelen ikinci önemli yağ. Bunun da orijinalini bulmalısınız. Yoksa fayda etmez.

Zeytinyağı: Bu yağa ulaşımınız en basiti olacaktır. Marketten aldıklarımız değil hakiki saf zeytinyağı rengi yeşil kokusu çok ağır olan. Bu yağı duştan önce yarım saat önce saç diplerinize az miktarda sürün. Az sürün çünkü yıkadıktan sonra geçmez. Bir havluyu ısıtın. Ütü ile olabilir. Havluya kaynar su dökenler var ama soğuduğu zaman saçı kötü etkiliyor. Sıcak havluyu başınıza sarın ve yarım saat bekleyip saçınızı iyice yıkayın. 10 günde bir bunu yapın. Sonucu çok iyi olur. Ama bunu yaparken saçınızı iyi durulamanız gerekiyor bitlenmeyin :)

Önerim: Ben son dönemlerde Restorex’in Argan saç bakım yağını kullanıyorum. İçindeki argan gerçek değil biliyorum ama faydasını gördüm. Saçım çok rahatladı ve parlak bir görüntüye sahip. Fiyatı da ucuz. Ancak ben gerçek argan yağı kullandım bir dönem şimdilerde bu yağı kullanıyorum ve işe yarar duruyor. Gerçek yağı Alamayanlar için öneririm.
Önerim: Keratin bakımı. Pahalı bir bakım. Ama bakımların babasıdır kendisi. Maddi durumu yerinde olanlar 6 ayda bir yaptırsa yeterli olur. 3 ayda bire bence gerek yok. Her kuaför bu bakımı gerçekten yapmıyor. Çünkü keratin dediğimiz şey pahalı ve saf keratin olmalı. Bazı kuaförler marketten keratinli ürünler alıp yapıyor. Bu yüzden güvendiğiniz kuaföre yaptırın.
Liste çok fazla uzayabilir ama bence gerek yok. Bunları kullanmanız yeterli.
Saç maskeleri genelde saçları kurutur ve benim sevdiğim bir olay değil. Kurutmasa dahi saçınızı alıştırırsanız, kullanmayı bıraktığınızda dökülme ile karşılaşırsınız. Bunla ilgili bir şey yazmayacağım. Lakin kullandığım bir yağ vardı saç maskesi diye geçiyor sanırım. Ürünün adı Dax Supergro. Gratisten 60 TL ye almıştım. 1 yıl düzenli kullandım (aynı kutuyu) ve saçım bu yağ ile düzelmeye başladı. Saç uzaması için en etki yaratan bu yağ ve at kuyruğu şampuanı olmuştu kesinlikle edinin. İlk alacağınız ürün bu yağ olmalı. İnternetten yorumları okuduğumda bu yağdan memnun kalmayan yoktu. Bence de muhteşem..

Saçı Gürleştirmek, Uzatmak ve Dökülmesini Engellemek İçin Ne Yapmalıyız?

Not: Kızlar ne kadar çabalarsanız çabalayın şu gerçeği unutmayın: Genetik. Eğer ailenizde uzun saç yok ise seyrek ve kel saç var ise bir yere kadar uzar. Siz istediğinizi yapın bu gerçeği değiştiremezsiniz. Saçınızı olabildiğinin en iyisi yapabileceğiniz en iyi çözümleri yazdım. Yağlı, karma ya da kuru saç olmasının bu yazdıklarımda bir önemi yok. Hepsi de kullanabilir.


Yazdıklarım sizin için umarım faydalı olur. İçinize yatanı kullanın ve ciddi farkı görün. İnşallah istediğiniz saçlara en kısa zamanda kavuşursunuz. Lakin sabırlı olmakta, düzenli kullanmakta fayda var..

Herkese iyi günler dilerim..

Saçı Gürleştirmek, Uzatmak ve Dökülmesini Engellemek İçin Ne Yapmalıyız?
2
6
Görüşünü yaz

En İyi Kız Görüşü

 • etkigirl
  restorex'in şampuanını kullandım. tekrar almayı düşünüyorum. revox'u birinin tavsiyesi üzerine kullandım, o da güzeldi. şu an vıtalızıng'i deniyorum. tavsiye ederim.
  Görüş hala geçerli mi?
  • Bendiiis

   Restorex in şampuanı bana iyi gelmemişti aöa yağı iyi geldi

En İyi Erkek Görüşü

 • MagRipOgLu
  Şampuan olarak dalin kullanırım ve içine kendi yapmış olduğum karışımım var onu eklerim.
  Görüş hala geçerli mi?
  • Bendiiis

   Sakin kimyasalı az bir şampuan ama çok kurutuyor saçı ☹️

  • Bendiiis

   En dalin ile yüzümü temizliyorum yüz yıkama jeli niyetine😂

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Kızlar & Erkekler Ne Diyor

15
 • elafos
  cocont oil asla unutmayalim
  • Bendiiis

   Badem yağı argan Hindistan aynı görevlerde kullanılıyor zaten

  • Bendiiis

   Benim tercihim argan

 • swinddler
  Stressden uzakdurmalı
 • Sademsi
  Mesela bakım nasıl fikir dimi kafa 10,
 • zupperzonick
  Neler neler denedim olmadı en sonunda kel kalmaya karar verdim
 • Lapaíxaprèslerêve
  tesekkürler emegine saglk
 • scorpion80
  Doğal sabun kullanın
  • Bendiiis

   Malesef eskiden insanlar hep kullanırmış iyi gelirmiş şampuana saçımız öyle bir alışmış ki sabun kullanınca katılaşıyor kalıp gibi oluyor. Bir kaç özel sabun almıştım saç el vücüt vs. Malesef saçım mahvoldu taranmıyordu bile..

YÜKLENİYOR...