İstanbul Sözleşmesi’nin artı ve eksi yanlarından kısaca bahsedebilir misiniz?

Gizli Üye
Ben şahsen genel olarak bir araştırma yaptığımda en dikkatimi çeken gelişme, Türkiye’de 10 yıllık bir zaman diliminde, kadın cinayetlerinin tek azaldığı yılın bu sözleşmenin kabul edildiği yıl olan 2011 olduğuydu. Fakat sosyolojik olarak şöyle bir gerçek daha var ki, her ne kadar aksi iddia edilirse edilsin, iki cinsiyet arasındaki genel mesafe çok daha fazla açılabilir, çünkü artık “şiddet”in tanımı çok genişleyeceği için, kötü niyetli hareketlerde bulunacak olan kadınlar kendilerine çok daha rahat yollarla koz bulabilecekler, dolayısıyla da karşılıklı güven iyice azalacak. Kurunun yanında yaş da yanar olayının çoğu kişinin başına gelmesi çok muhtemel, bence genel olarak şiddetle ilgili bir yasa tasarısı hazırlanıp AİHM’e sunulmalıydı, çünkü sonuçta bu yasa, misal, bir dönercinin sokak ortasında pala ile müşterisini kovalaması, ya da geçenlerde yine sokağın ortasında bıçaklanan İTÜ’lü genç konusunda bir düzenleme içermiyor. Bence cinsiyete dayalı yasalar çıkarmak toplum içinde psikolojik ve sosyolojik dengesizlikler yaratacağı gibi, genel olarak istenilene ulaşılabileceğinin garantisi olmayacaktır, sonuçta her kadının bu yasalardan ayrı bir kârı olacaktır, herkes iyi niyetli değil bu konuda. Siz ne düşünüyorsunuz bu konuda?
İstanbul Sözleşmesi’nin artı ve eksi yanlarından kısaca bahsedebilir misiniz?