Orta Çağ'da Kurtlar Sofrası: Mount & Blade Warband!

Merhaba,

Öncelikle Bence'me hepiniz hoş geldiniz. Bugün Türk yapımı bir oyun olan ve 30 Mart 2010 tarihinde piyasaya sürülen Mount & Blade Warband'a bakacağız. Anlatmaya başlayalım keyifli okumalar dilerim.

Mount & Blade
Mount & Blade

Bir Türk Firmasının Doğuşu ve İlk Oyunu

Bir Türk firması olan TaleWorlds Entertainment, kısaca TaleWorlds, video oyunları geliştiren bağımsız bir Türk oyun firmasıdır. Bu firma 2005 yılında Armağan Yavuz ve İpek Yavuz tarafından Ankara 'da kurulmuştur. Bu firma tarafından geliştirilen Mount & Blade Warband aslında bir genişleme paketi. İlk olarak 2004'te "Warrider" adı altında ilk sürümü yayınlanan oyun, daha sonra Mount And Blade adını aldı. Oyun 2008'e kadar geliştirilmeye devam edildi ve 2008 yılında tam sürüm olarak çıkış yaptı. 2009 yılında bu oyun için Warband adında bir genişleme paketi duyuruldu. Bu paket 2010 yılında piyasaya sürüldü.

Orta Çağda Kurtlar Sofrası: Mount & Blade Warband!

Bir Türk Firmasının Yükselişi ve Dünyaya Açılması

2010 yılında yayınlanan genişleme paketinin yani Mount And Blade Warband'ın sadece Türk oyuncular tarafından değil bazı Dünya'nın 4 bir yanındaki oyunculardan tam not alması ile firma bu seriye "Napolyon Savaşları" ve "Ateş ve Kılıç" adında yeni paketler getirdi ancak bu paketler Warband kadar beğenilmedi ve tutmadı.

Orta Çağda Kurtlar Sofrası: Mount & Blade Warband!

Orta Çağ'da Kurtlar Sofrası; Mount & Blade Warband!

Gelelim yazımızın asıl konusuna. Türk yapımı bir oyun olan ve 30 Mart 2010 tarihinde piyasaya sürülen Mount & Blade Warband oyununda 6 adet krallık bulunuyor.

Bu krallıklar: Nord, Vaegir, Rodok, Svadya, Kergit ve Sarranid krallıkları. Bu krallıkların hepsinin avantajları ve dezavantajları bulunuyor. Bu avantajlar, krallıkların bulunduğu coğrafya ve sahip olduğu birliklere göre değişebiliyor. Bu birlikler kale kuşatmalarında, meydan savaşlarında ve savunma savaşlarına becerileri doğrultusunda etki ediyor. Oyunun en güzel yanlarından birisi ise hiçbir krallığın çok güçlü olmaması veya çok güçsüz olmaması. Bir krallığı alt etmeniz için o krallığın eksilerini iyi bilmeniz ve ona göre davranmanız gerekiyor. Bir başka yol da kendinize ittifak bulmak.

Oyundaki krallıklar sürekli birbirleri ile sürtüşme halinde oldukları için bu en basit yol. Oyundaki en önemli şey ise savaşlardaki birlik seçiminiz ve savaşı yaptığınız coğrafya. Savaşı kazanmak istiyorsanız bunlara dikkat etmeniz gerekiyor. Eğer atlı birlikleriniz varsa ve savaş çölde ya da bozkırda geçiyorsa ( Rakibinde birlik seçimi önemli) Savaşı muhtemelen kazanırsınız. Kale kuşatmalarında ise birliğinizde süvariler yerine okçu ve muhafızlar ile katılmalısınız ki hezimete uğramayın :D .

Orta Çağda Kurtlar Sofrası: Mount & Blade Warband!

Asla Bitmeyecek Bir Mücadele

Mount And Blade serisinin en önemli özelliği oyunlarında asla bir "Game over" olmaması. Oyunda istediğiniz kadar savaş kaybedin istediğiniz kadar esir düşün ama asla mücadeleyi bırakmayın. Bu oyun mücadele ettikçe açılacak ve verdiğiniz kararları sonuna kadar hissettirecek bir oyun. Kendi hikayenizi yazmayı sağlayan ve o hikayenin başrolü olmanın gücünü hissettirecek bir oyun olma özelliği taşıyor.

Orta Çağda Kurtlar Sofrası: Mount & Blade Warband!

Oyunun 2. ise yani Mount And Blade 2 diyebileceğimiz Mount & Blade Bannerlord ise Warband paketinin piyasaya çıkışından tam 10 yıl sonra 30 Mart 2020 tarihinde piyasaya sürüldü.

Orta Çağda Kurtlar Sofrası: Mount & Blade Warband!

Okuduğunuz için teşekkür ederim. Bugün böyle bir yazı yazmak istedim umarım beğenirsiniz. İyi günler dilerim. Siz Mount And Blade serisini nasıl buluyorsunuz?

Orta Çağ'da Kurtlar Sofrası: Mount & Blade Warband!
Cevapla