23 gü

Creed: Kralların Parfümü

Creed: Kralların Parfümü

House of Creed, yönetimi hala babadan oğula geçen dünyadaki tek parfüm şirketidir. Creed hanedanının tarihi, 1760 yılında Londra'da kurulan küçük bir dikiş stüdyosuyla başladı. Creed'in kurucusu James Henry Creed'in terzilikle uğraşmıştır. Ve Creed'in portföyünde 18. ve 19. yüzyıllarda yaratılan birçok koku bulunsa da, aslında parfümeri dünyasında gerçek şöhret Creed'e ancak 20. yüzyılın seksenli yıllarında geldi.

Aslında Creed'in 19. yüzyılda kraliyet sarayları için parfüm ürettiğine dair hiçbir kanıt yok.

Creed'in kurucusu James Henry Creed, modaya uygun kıyafetler yaratma alanında önemli bir başarı elde etti, bu nedenle 19. yüzyılın ortalarında Creed zaten Londra centilmenlerini giydiriyor ve Kraliçe Victoria için kıyafet dikiyordu.

19. yüzyılın ortalarında, Fransa İmparatoriçesi Eugenie'nin markanın müşterilerinden biri olması ve Creed'e kraliyet sarayının resmi tedarikçisi statüsünü vermesinin ardından Creed'in genel merkezi Paris'e taşındı.

1781'de, muhtemelen Kral George III için, Creed evi Royal English Leather kokusunu yarattı ve Fransız İmparatoriçesi Eugenie için, birkaç on yıl sonra Creed parfümcüleri, bugün hala üretilen Jasmin Imperatrice Eugenie kokusunu yarattı.

1956'da Monako Prensi Rainier III, gelecekteki eşi Grace Kelly için parfümcü Creed'den özel Fleurissimo kokusunu sipariş etti.

Birçok Hollywood efsanesi Creed parfümlerinin hayranıydı. Örneğin Douglas Frabanks, Creed Citrus Bigarrade kokusunu seviyordu (muhtemelen 1901'de yaratılmıştı), Frank Sinatra, Creed Bois du Portekiz'in büyük bir hayranıydı ve Errol Flynn, Creed Bois de Cedrat'ın büyük bir hayranıydı. Bazı kokular Creed tarafından özellikle ünlü müşteriler için yaratıldı: 1965'te Brigitte Bardot için yaratılan Creed Aubepine Acacia, 1968'de Sophia Loren onuruna yaratılan Creed Irisia piyasaya sürüldü.

Creed için gerçek atılım seksenlerin ortalarıydı - Olivier Creed, parfümcü Pierre Bourdon'un yardımıyla, anında en çok satanlar arasına giren ve ünlülerin dikkatini çeken Green Irish Tweed kokusunu yarattı. Green Irish Tweed, 1985 yılında yaratıldı ve bir yıl sonra ölen Hollywood'un “altın çağı” efsanesi Cary Grant'e ithaf edildi.

Creed'in modern başarısının sırrı ünlülerle işbirliğinde değil, aynı zamanda yıldızların adlarının doğru zamanda yetkin bir şekilde anılmasında da yatıyor.

Creed: Kralların Parfümü
Cevapla