REGL DÖNGÜNÜ KOLAYCA TAKİP ET!

Orkid

Pdr mi Psikoloji mi? Gelin Bir Karşılaştırma Yapalım.

PrettySweetyWoman

Bu sitede en çok okuduğum sorulardan biri. Pdr mi psikoloji mi.. Ben psikoloji 3. sınıftayım özel bir üniversitede. Kendi üniversitemden yola çıkarak söylüyorum ve genelleme yapıyorum; Türkiyede psikoloji eğitimi yerlerde..

Sonuçta insanla çalışıyorsunuz ama okurken 3 sene boyunca kitaptan işliyorsunuz her şeyi. Staj ise son sene, ne yararı olur siz düşünün haftada 1 olan stajın.

Pdr mi Psikoloji mi? Gelin Bir Karşılaştırma Yapalım.

-Psikoloji ve Pdr mezunları aynı unvana mı sahipler?

Gelelim unvanlara.

Psikoloji mezunu insan "Psikolog" unvanı alır. Hastanelerde çalışabilir, adliyelerde cezaevlerinde huzurevlerinde anaokullarında çalışabilir. Pdr mezunu ise "Psikolojik Danışman" unvanı alır. Adı üstünde olarak danışman olarak çalışırlar. Türk Psikologlar Derneği tarafından Psikolojik Danışmanların öğretmen oldukları, sağlık elemanı olamayacakları bildirilmiştir. Psikologlar ise insanın ruh sağlığıyla çalışan bireyler olduklarından sağlık çalışanı olarak görev alırlar.

-Yüksek lisans meselesi?

Psikoloji mezunları yüksek lisans yapmak 'zorundalar' diyeceğim çünkü ne yazık ki zorunluluk gibi bu. Özellikle İstanbul'da yüksek lisans yapmayan bir psikolog anaokullarına talimler diyebilirim. Yüksek lisans alanları olarak da Klinik Psikoloji, (en fazla öğrenci burada) Endüstri Psikolojisi, Gelişim Psikolojisi gibi alanlar mevcut.

Pdrde ise zorunluluk olduğunu duymadım henüz, ama Türkiyedeki eğitimi düşününce kendini geliştirmek iyi olabilir, siz de yapın yüksek lisans.

-Hastanede çalışan bir psikolog ne kadar maaş alır?

Ne yazık ki düşündüğünüz kadar değil. Hastaneler hekimlerin alanı. Dolayısıyla 4-6 sene okumuş olan fen edebiyat mezunu insanlara yaklaşımları pek hoş değil. Gelen hastaları sadece test uygulansın diye psikologlara gönderiyorlar. Ve uygulanan testler bize değil psikiyatristlere ek ücret kazandırıyor. Ezilmemiz de cabası.

Pdr mi Psikoloji mi? Gelin Bir Karşılaştırma Yapalım.

-Pdr mezunu psikolog olabilir mi?

Yüksek lisansla evet olabilir. Ama her üniversite Pdr mezunlarını psikoloji yüksek lisanslarına almıyor. Alsalar dahi ilk tercihleri psikoloji mezunları oluyor.

-Psikoloji mezunu okulda rehber öğretmen olarak çalışabilir mi?

En son aldığım bilgide formasyon alan psikologun rehber öğretmen olarak değil psikoloji öğretmeni olarak çalışabildiğini öğrendim. Bana göre iyi de oldu, kimse kimsenin mesleki alanına giremiyor. En iyisi.

Pdr mi Psikoloji mi? Gelin Bir Karşılaştırma Yapalım.

-Klinik açma?

Uzman Psikolog unvanına sahip biri (Klinik psikoloji üzerine yüksek lisans yapmış) kendine ait ofis açabilir. Bu çoğu psikoloji öğrencisinin hayali, ama ne kadar gerçekçi?

Ofis açtınız, tanınmadık bilinmedik bir isme kim neden gelsin? Uzunca bir süre yerinizde sayabilirsiniz, torpil olmadıkça..

Pdr mi Psikoloji mi? Gelin Bir Karşılaştırma Yapalım.

Gelelim benim fikrime. Psikoloji okuyorum evet, en büyük hayalimdi.. Ama Pdr bana her zaman daha kârlı bir meslek gibi görünmüştür. Mesleki alanınızda sizi ezebilecek kimse yok, bu bile yeter bence. Pdr okumadığım için net bilgiler veremedim, ama şöyle bir resim paylasabilirim;

Pdr mi Psikoloji mi? Gelin Bir Karşılaştırma Yapalım.

Okuduğunuz için teşekkürler.

Pdr mi Psikoloji mi? Gelin Bir Karşılaştırma Yapalım.
13
11
Görüşünü yaz

En İyi Kız Görüşü

 • doktorelaa
  Çok iyi olmus bencen :) Tıp okuyorum ve psikiyatrist olmak istiyordum. Ama malum agir gelince acaba psikolog mu olsam diye dusunur olmustum. Tm den de puanim yetiyor. Girmistim o alandan da. Ama su an vazgectim :) Cok tesekkurler :)
  Görüş hala geçerli mi?
  • Ben de psikoloji değil de bundan 7 sene öncesine dönüp sayısal okusam da psikiyatrist mi olsam diye düşüyorum arada :)

   Rica ederim, kolay gelsin başarılar 😊

  • doktorelaa

   Sağol sanada basarilar :)

En İyi Erkek Görüşü

 • Th3r4p1sT
  bence ye diyecek bişey yok gayet açıklayıcı. merak konularımı açıklamışsın. ben şeye takıldım, oradaki ikinci resme. pdr veya psikoloji bölümleri acaba neden kadınların çoğunlukla tercih ettiği alanlar oluyor. takıldım oraya ben :)
  Görüş hala geçerli mi?
  • İkinci resmi tıp alanından aldim, o alakalı değil bizimle..

   Ama evet özellikle psikolojide bayanlar ağırlıkta. 60a 10 falaniz su an öyle söyleyeyim.. Psikoloji popüler bir alan olmaya başladıkça erkekler de çoğalıyor ama :)

  • Teşekkürler bu arada :)

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Kızlar & Erkekler Ne Diyor

1012
 • uyrmgr
  ben de devlet üniversitesinde Uluslrarası İlişkiler okuyorum. Ama tüm dersleri İngilizce olarak görmek ve derslerin çok yönlü (sosyoloji, hukuk, iktisat, politika..) ve ağır olması beni ilk seneden korkuttu. ilk hedefim Psikoloji idi ama olmadı. bu sene tekrar gireceğim inşallah, eğer Psikoloji olmazsa PDR’yi denemeli miyim sizce?
  • Olmazsa çok benzer, pdr olsun denebilecek bir bölüm değil bence. Ama onu sa seviyorsan neden olmasın :)

  • uyrmgr

   Pdr’den geçiş oluyor mu peki?

  • Sabahın köründe yazmışım cümlemi okuyunca anlayamadım, pardon. :) Geçişle ilgili bir bilgim yok açıkçası. Ama pdr mezunu olup şu an klinik psikoloji yüksek lisansı yapan kişiler var.

  • Hepsini Göster
 • kotonn
  Benik en buyuk hayalim psikoloji. Merak etyigim bir kac soru var. Psikoloji bölumü icin hangi üniversite olmasi onemlimi? Psikoloji bölümunun dersleri zor mu?
  • Merhaba :)

   Psikoloji sosyal bir alan ve insanla çalışıyor. Bu yüzden üniversite/diploma yerine bunun yanına koyduğun şeyler daha önemli. Ayrıca tercih danışmanlarının da söylediği gibi tıp hukuk psikoloji gibi bölümler popüler bölüm olduğu için üniversiteye çok bakılmıyor.

   Derslere kolay diyemycem açıkçası. Zorluğu ise ezberden geliyor. Çok fazla kuram ve kuramcı var, sıkıntı buradan çıkıyor.

  • kotonn

   Çok tesekkür ederim. Benim icin cok iyi oldu bu bence.

  • Yardımcı olabildiysem sevindim :) bölümle ilgili herhangi bir sorunda mesaj da atabilirsin, cevaplarım..

 • Batuhan452
  Bende psikoloji okuyorum ama pdr cok yuzeysel bana gore isin olayina girmek tedavi olayi gerekli ama okullarda felan cok onemli heleki suanki dinemde okul zamani bende okb basladiginda daha hastaligin adini bilmiyorum ama takinti felan oldugunu anlamistim gittim sordum bole bolenoluyor felan bana dediki elini yikiyormusun sureklibyoo dedim biseyin yok diyip yolladilar bole basladi ilgim suanda okbli bir psikolog yolda ve bu cok super olucak taninma olayina gelirsek vakiflarda gonullu calisirsan adini duyurabilirsin bence
  • Hangi vakıfta gönüllü çalışacaksın? O kadar çok vakıf o kadar çok gönüllü var ki :) umarım tanınırsın sen

  • Batuhan452

   Onceden bir ortam yapmalisin tabiki ;D azci torpil olur herseyim icinde az cok alkol da olur ;D

  • Batuhan452

   Mesela ben terapi icin gittigim yerde baya ortam yaptim

  • Hepsini Göster
 • animecigenç
  Bunun aynısını çevre mühendisliği için yazıp " şimdi bitirince sen ne iş yapacaksın " diyenlere " al oku " diyesim geldi 😄
  Çok güzel açıklamışsın maşallah 😄
 • nevermind1992
  Bence pdr koyaslama yapilmayacak kdar guzwl bir bolum
 • esfkn
  Merhabalar ben psikolog olmak istiyorum pdr kazandım ama psikolojiye geçebilirmiyim?
  • Yatay geçiş ile okulun izin veriyorsa gecebilirsin. Ya da bazı okullar (git gide sayıları azalıyor) klinik psikoloji yüksek lisansina Pdr mezunu alıyor. Onlara da basvurabilirsin daha sonra.

  • esfkn

   anladım teşekkür ederim yani hastanede psikolog olabilirim yüksek lisans ile değil mi?

  • Sanırım evet olunabiliyor. Ama dediğim gibi azalıyor bu yüksek lisans programlarının sayısı. Bizim okul alıyordu psikoloji dışından, artık almıyor yeni fark ettim bunu.

  • Hepsini Göster
 • gizem2828
  peki bu yüksek lisans nasıl yapılır zorluğu nedir bir fikrin var mi
  • Şu an hiçbir programa kabul edilmiyorum. Var sen anla zorluğunu :) tabi benim ortalamam düşüktü mezun olduğumda, ortalamani yüksek tuttuğunda iyi yerler gelebilir ancak mülakatta torpil olanağı fazla olduğu için sıra da gelmeyebilir sana. Ben ne yazık ki para verip özelde yapacağım mecbur.

  • gizem2828

   psikoloji ile öğretmenlik arasında kaldım klinik psikolog olup klinik açmak hayalim bu olmassa psikoji okumak istemiyorum masa başında oturup resmi belgelerle ugrasmak istemiyorum onun yerine insanlarla iletişim kurmak istiyorum fakat psikoloji okursam özelde okuyacağım 50 burslu bide 2 yıl özelde yüksek lisans yapmak ailem epey zorlanır sizce onun yerine sınıf oğretmenliği yazıp devlette mi okusam daha iyi olur? psikolog olduktan sonra kreşlerde hastanelerede vs. çalıştığımda nasıl bir çalışma ortamı olur. buralarda çalışmak için atanmak mı gerekir illa baya oldu şimdiden teşekkürler :)

  • gizem2828

   tercih yapıcam pdr mi psikoloji mi sınıf öğretmenliği arasında sıkışıp kaldım. sınıf öğretmenliğinin atama sıkıntısı var psikolojinin yüksek lisans ingilizcwe ve para sıkıntısı diğer taraftan atanamadıktan sonra öğretmen olmanın bir anlamı da yok

  • Hepsini Göster
 • Crazystyles022
  Merhaba hocsm öncelikle son sınıf öğrencisiyim ve sinava cok az kalınca haliyle tercihlerde bizi boğuyor. Psikoji okumak cok istiyorum yüksek lisans yapmak ama tek cevap alamadığım 7 yil bu kadar cok okuduğumuz halde maaslarin arastirdia göre 3 4 bin arasi olmasi. Lütfen maaslari hakkinda bilgilendirir misiniz?
 • İnci2008
  Ben pdr okuyorum ve şu anda önü kapanacak diyorlar bence siz hangisine daha uygun olduğunuzu düşünüyorsanız onu seçin yok bu böyle iş imkanı yok şu şöyle bunlara bakmayın.
 • AlfaErr
  Hatila bir paylaşım ☺ ben de psikolojiye merakliyim.. biliyosun😂
  • AlfaErr

   ''Harika '' yazamamısım ya :D

 • Karanlıklarİçinden
  Pdr en iyisi
  • Kisisine göre değişir tabi ki, ama ben de daha iyi olduğu kanaatindeyim.

  • Daha doğrusu şöyle düzelteyim bende;

   Bana göre Pdr daha iyi bir seçenek. Çalışma alanı da daha geniş.

  • Genişlik konusunda ben psikolojiden yanayım. Hastanelerden tutun cezaevlerine kadar çok çeşitli alanlarda çalışabiliyorlar. Ama meslek yasaları olmadığı için görev tanımları da çok net değil, sıkıntı çıkarıyor bu.

 • berrak00
  mesela ben boğaziçi üniversitesinde pdr okuyorum
  başka bir arkadaşım eğitim olarak düşük bir üniversitede psikoloji okuyor hangimizin önü daha açık
 • Iris18
  Psikoloji öğretmeni olmak icn ne okumak gerekiyor
  • Psikoloji okuduktan sonra formasyon alıp psikoloji öğretmenliği yapılabiliyor.

  • Iris18

   Formasyon nasl alnyr peki

  • Açıkçası çok bilgim yok. Biraz araştırıp bilgi bulursam paylasirim.

  • Hepsini Göster
 • benşokbeniptal
  Bilgilendirici eline sağlık
 • blackwhite11
  Harikasın çok teşekkürler :)
 • rakko
  Basarili bir karsilastirma;)
  • Teşekkür ederim, daha çok kendi alanımı tanitmisim karsilastirmadan ziyade..

  • rakko

   Bende pek anlamadigim icin oyle anlamisimdir o zmn :)

 • Drakula3584
  Çok güzel anlatmışsın.
 • Gizli Üye
  Psikoloji mezunu olunca psikolog olmuyorsun psikoloji mezunu oluyorsun psikolog olabilmen için senin de yüksek lisans yapman lazım
  • Evet öyleymiş, mezun olunca anladım onu :)

  • Gizli Üye

   Ne zaman yaptin bu benceyi

  • 2015 imiş.

  • Hepsini Göster
 • Gizli Üye
  Güzel bence..
 • Gizli Üye
  Meslek seçecekler için iyi olmuş bu bence.
 • Gizli Üye
  bu gerçekten çok iyi bir bilgilendirme oldu kendi adıma teşekkür ederim
 • Gizli Üye
  Güzel bir paylaşım.
YÜKLENİYOR...