Sürü Psikolojisi Hakkında

Sürü psikolojisi nedir?

Sürü psikolojisi kişinin içinde bulunduğu toplumun davranışlarını, örf, adet, gelenek ,görenek, kural ve yaptırımlarını gayesiz bir biçimde taklit etmesine denir.

Kişi içinde bulunduğu toplumun zihniyetini gayesiz bir biçimde kabul eder ve uygular. Bu duruma sürü psikolojisi denilmektedir. İlk kez Amerikan politik sisteminde 1848 yılında ortaya atılmıştır.

Neden sürü psikolojisine kapılırız?

SÜRÜ PSİKOLOJİSİ HAKKINDABunu basit bir örnekle açıklamak mümkün. Bir birey içinde bulunduğu toplumun zihniyetinin, örf, adet, gelenek, görenek ve kuralları dışarısına çıkarsa toplumdan tepki görecek ve dışlanacaktır.

İkinci nedeni birey içinde bulunduğu toplum tarafından yetişir ve şartlandırılır bu nedenle kendi öğretileri, düşünceleri yoksa içinde bulunduğu kesimin öğreti ve düşüncelerini benimseyecektir.

Üçüncü neden daha önce bahsettiğim gibi gayesizce içinde bulunduğu toplumun zihniyetini ve kurallarını benimseyecektir.

Korku ve sürü psikolojisi

İnsanların sürü psikolojisine kapılmasının en büyük nedenlerinden biride yalnızlık korkusudur.Eğer korkularımız olmasaydı özgün bir düşünce tarzına sahip olabilirdik.Eğer kararlarımız tam olarak mantıklı değerler üzerine kurulu olmazsa doğru bir karar vermiş olamazdık.

Sürü psikolojisi zararlı mıdır?

Sürü psikolojisi toplumda insanlar üzerinde zararlara sebep olabilir. Fakat, koşullara bağlı olarak bu zararlı sonuçlar hemen farkedilmeyebilir. Mesela belli bir düşünceye ya da ırka mensup bir topluluğa karşı nefret dolu genellemelerin yayılması kabul görürse korkunç nefret suçları işlenebilir. Buna örnek olarak yakın zamanda atlattığımız gezi parkı olayları örnek verilebilir.Terör suçları da bu konuya dahildir.


0|3
13

En İyi Kız Görüşü

  • Emeğine sağlık melegim faydalı bir bence

    0|1
    0|0

En İyi Erkek Görüşü

  • bizim toplumumuzun yüzde 99 u da var bu durum

    0|1
    0|0

Senin görüşün nedir?

Kızlar Ne Diyor 0

Kızlardan En İyi Görüş seçilmiş, ancak hala görüşünü paylaşarak katkıda bulunabilirsin.

Erkekler Ne Diyor 2

Yükleniyor... ;