Ailen Seni Nasıl Başarısız Biri Haline Getirir?

alarachan

Bugün düşündüğümde ailemin bana çok güzel bir eğitim ile başarılı olmayı aşıladığını fark ediyorum. Peki ya bunun tersini düşünürsek?

Sorumluluk alamazsın

Ailen Seni Nasıl Başarısız Biri Haline Getirir?

Eğer çocukken fiyatını bile bilmediğin bir şeyi ailen sana hemen aldıysa ya da yemek masasına bir tabak bile koymadıysan (hatta elle yedirildiysen) ailen senin sorumluluk öğrenme yaşını geciktirmiş ve bir anda ergenlikle birlikte belki aşırı sorumluluklar üzerine yüklenmiştir. Benim ailem ise çocukken bir oyuncağın fiyatının çok azını söyler ve o kısmı harçlıklarımdan vermek istemezsem almazdı.

Keşfetme duygusunu oyunlarda ararsın

Ailen Seni Nasıl Başarısız Biri Haline Getirir?

Bir çocuk keşfetme yoluyla bilgiye ulaştığında dopamin salgılar. Oyunlar bu psikolojiyi çok iyi bildiği için güzel, her bir levelde yeni bir zorluğu keşfettiğinde hissettiğin haz duygusu onu daha çok oynamanı sağlıyor. Ailelerin yaptığı en kötü yanlış bir oyuncağı sadece alıp çocuğa vermesidir. Bir süre sonra çocuk bu oyuncaktan sıkılır ve atar ama eğer ailen o oyuncak ile yapabileceği sınırsız şeyler olduğunu gösterseydi çocuklar bugün ellerinde tabletlerle dolaşmazdı. Bir bebek aldığında sadece saçlarını taramazsın onunla hayaller kurabilir, değişik dünyalarda dolaşabilirsin.

Dünyanızı sınırlamıştır

Ailen Seni Nasıl Başarısız Biri Haline Getirir?

Sana maaşlı ve refahlı bir iş belirlemiş ya da hayalinde hiç olamadığı kişi olman için sana baskı yapıp dünyan haline getirmiş ve başka seçenek bırakmamıştır. Çocukluktan itibaren sana hep tek ve sıkıcı o hayali dayatmıştır. Hiç potansiyelinin belki onların belirlediklerinden büyük olduğunu düşünmez. Bizim ailede ise çocukken hristiyan, sonra ressam, büyüdükçe de bilim kadını olacağımı söylerken ailemden her zaman hoşgörü gördüm.

Risk almaktan korkmana sebep olmuştur

Ailen Seni Nasıl Başarısız Biri Haline Getirir?

Bir kız toplumda her zaman "güzel" olmasıyla kabul gördüğünde zamanla bu güzelliği kaybetmekten korkmaya başlar. Bir çocuğa o bir şey yapmadan "zeki oğlum, zeki kızım" derseniz bu çocuk "bir şeyler yaptığında" başarısız olup sevgiyi kaybetme riskini almaz. Çocuğuna hak etmediği övgüyü veren aileler onlara en büyük kötülüğü yapıyor. Çocuğun başarısı küçümsenecek bir şey olmamalı ve başarı bu kadar ucuz gösterilmemeli. Ailem bazen bana cani davranmış ve "ne var onda?" diye zaman zaman üzerime gelmişti ama bunu dozunda yaptılar. Sadece gereksiz şeylerden gereksiz ego yapmamı istemediler. Ben 8 yaşındayken okuldaki büyük çocuklarla yaptığım satranç turnuvasında 1. oldum ve okuldan madalya verdiler. Akşam da ailemden güzel bir harçlık aldım.

Ebeveynlik çocuklarınıza tablet almakla olmuyor. Bu dünyaya zorla getirdiğiniz çocuğu bu zorlu dünyada yaşamanın kurallarına alıştırmalısınız.

Ailen Seni Nasıl Başarısız Biri Haline Getirir?
5
3
Görüşünü yaz
3Kız Görüşü
5Erkek Görüşü

Bi’Bot Seçimi

Çok Süper Görüş
 • Mahmutcano
  Özeti ben ! Yaşım 29, eğitim hayatımı mahveden hayatımı baltalayan ailem yüzünden bu yaşımda lisansımı yeni bitireceğim ! Onların tercihleri, onların istedikleri ! Yıllar önce gemileri yaktım, isyan bayrağını çektim ! Çok da iyi oldu, hayatınız için isyan edin gençler ;)
  Görüş hala geçerli mi?

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Kızlar & Erkekler Ne Diyor?

34
 • Ergenlikbasabela
  Beni anlatmissin. Daha bu sabah bu konu hakkinda dusundum. Gecmisimde bana ait nerdeyse hic bisey yok. Hep ne verdilerse onu yedim onu yaptim oraya gitdim o iste calisdim. Neden hoslandigimi bilmiyorum kime deger vermem gerek bilmiyorum
  Yardımcı 1 Kişi
 • HakanÇvk
  Bu kesinlikle doğru. Başarısızlığımı kendime bağlayarak yıpratıyordum kendimi önceden bu gerçeği görene kadar maalesef
  Eğlenceli 1 Kişi
 • Hayatverenperi
  Ailem iyi ya
  Sevdim 1 Kişi
 • Bambaskabiri97
  Sürekli başkaları ile kiyaslamak
  Yardımcı 1 Kişi
 • IAmarPresterAen
  Harika bence olmuş
  Sevdim 1 Kişi
 • Yellove
  Doğru tespitler, emeğine sağlık.
  Sevdim 1 Kişi
 • GezegenAdam
  güzel payulaşım olmui
  Eğlenceli 1 Kişi
YÜKLENİYOR...