Kuantum Evrenindeki Yolculuğumuza Minnoş Bir Kediyle Devam Etmeye Var mısınız: Schrödinger‘in Kedisi!

Katniss_Everdeen

Merhaba bilimi araştırmayı öğrenmeyi seven arkadaşlar. Yine bir kuantum deneyi olan Schrödinger‘in kedisi deneyinden bahsetmeye çalışacağım. Bir önceki kuantuma giriş ve çift yarık deneyi hakkındaki benceme aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

Kuantum Mekaniğine Giriş: Bir Parçacığın Aynı Anda İki Farklı Yerde Olabilmesi Heyecan Verici Değil mi? (Çift Yarık Deneyi)

Schrödinger Kimdir: Tam adı Erwin Rudolf Josef Alexander Schrödinger‘dir. 1887-1961 yolları arasında yaşamış Avusturyalı fizikçidir. 1933 yılında Schrödinger Denklemiyle Nobel ödülü kazanmıştır. Kuantum mekaniğine büyük katkıları olan bilim insanıdır.

Erwin Rudolf Josef Alexander Schrödinger

Erwin Rudolf Josef Alexander Schrödinger

Schrödinger ile ilgili bahsetmek istediğim konu kuantum dünyasında oldukça popüler olan, bir kısım bilim insanları tarafından destek gören diğer bir kısım tarafından yüzeysel bulunan meşhur Schrödinger’in Kedisi deneyi.

*Öncelikle şunu belirtmem gerekir bu deney düşünce deneyi olup, deney esnasında hiçbir kedi dostumuz zarar görmemiştir.*

Söz konusu kuantumsa şu uyarıyı da yapıp sizi daha fazla bekletmeden deneyin detaylarına geçmek istiyorum.

“Kuantum’u anlamak için bildiğiniz fizik kurallarını unutun.”

Unutabilirsiniz 🧠
Unutabilirsiniz 🧠

Schrödinger’in Kedisi deneyi kuantum mekaniğini daha somut bir örnekle anlatmaya yönelik yapılmış bir düşünce deneyidir ve paradokstur. Bir önceki bencemde bahsettiğim bir parçacığın aynı anda iki yerde olabilmesi duruma dayanır.

Aynı anda iki yerde olmak mı? 🤔
Aynı anda iki yerde olmak mı? 🤔

Bu deneyde;

*Belli bir süre içinde bozunma ihtimali olan bir radyoaktif atom

*Bir dedektör

*Bir şişe siyanür

*Dedektöre bağlı bir mekanizma

*Bir kedi

kapalı bir kutuya koyuluyor.

Muhtemel iki olasılık;

1- Bu atomun bir elektronu farklı bir yörüngeye geçerse atom bozunur dedektör bunu algılayarak bağlı olduğu mekanizmayı hareket ettirerek siyanür şişesini kırar ve kedi ölür.

2- Elektron mevcut yörüngesinde kalırsa atom bozunmaz dedektör mekanizmayı aktif etmez siyanür şişesi kırılmaz ve kedi hayatta kalır.

Deney Düzeneği ve Kedimiz
Deney Düzeneği ve Kedimiz

Buraya kadar sorun yok gibi bildiğimiz makro dünyaya göre gayet mantıklı bir durum.

Ancak ve ancak söz konusu kuantum olunca işler karışmadan duramaz.

Çift yarık deneyinde yapılan gözlemlere göre bir elektron aynı anda iki farklı yerde olabiliyor. Ta ki biz gözlemleyerek doğayı bir seçim yapmaya zorlayana kadar.

Deneye bu bilgiyle dönecek olursak. Yörünge değiştirme ihtimali olan elektronumuz aynı anda her iki yörüngede de olabiliyor demektir. Biraz daha makro dünyamıza doğru ilerlersek bu durumda söz konusu atomumuz aynı anda hem bozunmuş hem bozunmamış oluyor demektir ki bu durumda da kedimiz de hem ölü hemde canlı oluyor. Bu duruma süperpozisyon deniyor.

Bu durum ne zamana kadar devam eder?

Biz kutuyu açana kadar bu durum böyledir. Kedinin hayatta mı yoksa ölü mü olduğunu bilmemiz için kutuyu açmamız ve gözlemlememiz gerekir. Biz gözlem yaptığımızda elektronu bir seçim yapmaya zorlayarak kedinin ölmesini ya da ölmemesini sağlamış oluyoruz. Daha öncede bahsettiğim gibi bir parçacık bir şekilde gözlemlendiği zaman bir seçim yapıyor (Bunun nasıl olduğunu açıklanamıyor) ve resmen karar veriyor.

Sonuç olarak: Sadece gözlem yaparak doğayı bir seçim yapmaya zorluyoruz.

Aklıma şu soru geliyor aslında sonsuz olasılıklar ve ihtimaller evreninde mi yaşıyoruz. Tüm olasılıklar var ve biz sadece birini yaşıyoruz acaba paralel evrenler kuramı gerçek mi?

Belki görüşlerde bunlara bir cevap arayabiliriz.

Bugünlük benden bu kadar, tekrar hatırlatmalıyım ki; ben bu konunun eğitimini almış bir uzman değilim, sadece yaptığım araştırmaları, okuduğum makaleleri kendimce yorumlayıp paylaşıyorum.

Hatalarım varsa düzeltmenizden memnun olurum.

Saygı ve sevgilerimle araştırmalı ve öğrenmeli günler/geceler diliyorum.

Kuantum Evrenindeki Yolculuğumuza Minnoş Bir Kediyle Devam Etmeye Var mısınız: Schrödinger‘in Kedisi!
8
1
Görüşünü yaz

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Kızlar & Erkekler Ne Diyor

18
 • baybars15
  Yine iyi iş çıkardın:) Ben paralel evrenlerin olduğunu fakat bizim yeteri kadar idrak edemediğimizi düşünüyorum. Ha tam olarak Kuantum Fiziği ve Felsefesine göre değil benim düşüncelerim. Ama dediğim gibi, bence var.
 • maavera
  Bu bildiğin kader işte. Evrende yaşayabilme ihtimalimiz olan iki seçenegimiz var ve biz kendi seçimlerimizi yaparak kendi kaderimizi belirliyoruz. Yani hayatımızdaki kedinin ölmesi de yaşaması da bizim seçimlerimize bağlı.
  • Ama burada seçimi biz yapmıyoruz biz sadece bir seçim yapılmasına zorluyoruz

  • maavera

   Tamam hayat da bize bir seçim yapmayı zorluyor. Sorumluluklar da zorluyor mesela bizi.

  • Farklı bir boyut o tabi ki

 • cag1ar977
  paralel evren işi yanlış düşünülüyor bence. herkes flash dizisindeki gibi tastamam bir dünya/dünyalar var oraya portal vasıtası ile geçeceğiz diye düşünüyor ama sabah arabaya bindiniz işe uzun yoldan gittiniz huzurlu başka bir evrene, kısa yoldan gittiniz trafik sinir başka bir evrene gidersiniz bütün gününüzü etkiler. matrix'te diyor ya her şey seçimle alakalı arabadan vazgeçtiniz hava güzel yürüyeyim dediniz kaza yaptınız komple farklı bir evrene gidiyorsunuz hastane iş yok halbuki sizin evreninizde bir düzen vardı.
  • Aynen burada da söylenmek istenen seçim

  • cag1ar977

   bilimle alakalı olunca başlığın çok tutmayacağını düşürek affına sığınarak biraz kirletecem. ben buraya üye olalı bir iki sene olmuştur esprisine üye olmuştum dedim burası da bir sosyal medya duralım. kızlara hiç bulaşmıyorum cevap yazıyorlar seslenmiyorum dayak istemiyorsa ama kızlar resim atıyorlar özelden bu kız nasıl diye. ben doğrucu davut tabi diyorum şurası şöyle burası böyle diyorlar intihar edecem. iyice çekiliyorum beni takip ediyorlar yazıyorlar falan ben bir iki yazıp bırakıyorum takibi bırakıyorlar. hani tinder'de eşleşme oluyormuş da kız eşleşmeyi bozuyormuş ya aynen ona dönmüş burası. bir kız bir erkeğe cevap verirse erkek hemen ya bir takip et bişi diyecem. ne diyecen len hayirlikismet. com mu burası? belki evlendim boşandım belki evliyim belki sırf nanik nanik yapmaya geliyorum ama bir acayip oldu burası. daha çok bilim sanatla uğraşan konu görsek ilginç olurdu ama bu sefer de ya bunlar da kültürlü kızlar ve söylediklerine mağara adamı muamelesi yapmayan erkek mi arıyorlar diyorum yani sitenin adı çıkmış 9'a. ben bir bence yaptım yazan bile olmadı düşün o kadar doğru süper bence falan yaptılar resim mesim koymuşlar. aç bir regl konusu 50 mesaj garanti yani osmanlının yıkılış dönemindeki bilim adamları tadında bir konu burada anlamaz kimse kedi medi buradakiler kedi canını senin anlar.

  • Söylediklerinin hepsinin bende farkındayım. Çoğunlukta olan o bahsettiğin tiplerle hiç bir zaman o tür muhabbetlere girmeyi amaçlamadım, ben burada boş vakitlerimi geçirmek için katıldım bu esnada da bir kişiye bile birşeyler öğretebilsem ya da bir kişiden bile birşeyler öğrenebilirsem yeterli. Çok büyük beklentilerim yok. Ama çok düzgün bir kaç kişi tanıdım. Bu da bonus oldu.

 • Onemortime
  Burda ilk defa ilgimi çeken birşey gördüm:))
  bütün olasılıklar toplamı aslımda 1 eşittiri anlatıyor bir nevi
  kedi canlımı ölümü
  kutunun içindeyken her ikisidr mümkün
  biz bakınca sonuç tek
  bence yüzeysel degil basit bir açıklama getiriyor
  her twrcihimizin aiamasında yüm ihtimaller mümkün
  bilimin aradıgı bis tercihimizi yaptıktan sonra diger seçenekler alternatif şekillerde devam ediyor mu?
  bu konuyu bilim kurgu filmlerindede hatta aşk filmlerinde bile göreviliriz misal la la land ta vs gibi
  güzel konu;)
  • İnsanın aklına bir çok soru getiriyor, kim bilir belki zamanla bunların cevabını da bulabiliriz

 • MontanaMax
  Schrödingerin kedisi, pavlovun köpeği, maxwell in cini. bunlar üçü beraber takılıyorlar
 • bugencyazar
  iyi yazı olmuş
 • Teşekkürler.
 • Ghostshutterr
  Çok uzun geldi okuyamadim
 • Maestro81
  Okumayı sevmim görsel eğitim tercihim 🤔
YÜKLENİYOR...