Kuantum Dolanıklığı ve Ünlü Kedi

Bilim_manyağı

Erwin Schrödinger’in bu malum Schrödinger'in kedisi deneyi kuantum fiziği açısından oldukça büyük bir deneydir ve çoğunlukla yanlış anlaşılır.

Erwin Schrödinger
Erwin Schrödinger

Ancak bu deneye geçmeden önce deneyin baz aldığı mantığı günlük hayattaki kullanımını anlatma ihtiyacı duyuyorum.

Bebeklerin ce-e oyunundan çok etkilenmesi. Siz elinizi yüzünüze koyunca bebekler için adeta yok olursunuz dünyadan silinip gidersiniz. İşte bu mantık kuantum fiziğinin asıl başlığıdır.

Bir başka anlatma biçimi ile insanlar bir cismin var ya da yok olduğundan kesin olarak emin olmak için onu görmeleri lazımdır.

Örneğin iki tane kapalı kapı düşünelim bunların birinin arkasında top, birinin arkasında ise araba var olduğunu varsayalım. Bu kapıları açmadan ve arkasındaki asıl olan şeyi görmeden 1 numaralı kapının arkasında hem araba hem top olacaktır ancak açtığınızda %50 şansla ikisinden biri olacaktır aynı durum 2. Kapı içinde geçerli eğer kapıyı açmazsanız sizin için o kapının içinde hem araba hem top aynı anda vardır ve açınca gene %50 şans ile ikisinden biri çıkacaktır.. Siz en iyisi kapı deliğinden bakın ve arabayı alın.

Schrödinger’in malum kedisi

Evet şimdi ünlü bilim adamı Schrödinger'in malum kedi deneyine gelecek olursak. En baştan söyleyeyim ki Schrödinger karşıtları çıkmasın. Bu deney bir düşünce deneyiydi ve hiçbir kediye zarar verilmemişti.

Schrödinger’in dediğine göre kapalı bir kutuya kediyi koyup yanına da hava ile %50 imkanla tepkimeye girecek bir radyoaktif madde koyalım. Eğer bu madde hava ile tepkimeye girerse kedi ölecektir ancak girmez ise kedi ölmeyecektir...

Yani Schrödinger’in dediği şey gayet açık eğer bu deneyden sonra kutuyu açmazsanız içerdeki kedi hem ölü hem de diridir ne olduğunu bilemezsiniz.

Kuantum Dolanıklığı ve Ünlü Kedi

Schrödinger ve diğer kuantum fizikçileri (Örneğin: Neils Bohr) gelen sorulara kolayca cevap verebiliyordu ancak Einstein gene oyunbozanlık yapacaktı.

Oyunbozan Albert Einstein.

Neils Bohr Einstein’ın EPR paradoxunu ortaya atana kadar her sorusunu cevaplamayı başarmıştı bu savaşta şu anlık kazanıyordu...

Ancak Einstein’ın EPR paradoxu kuantum fizikçilerini çok düşünmeye itmişti hatta bir ara pes bile etmişlerdi

Kuantum Dolanıklığı ve Ünlü Kedi

EPR paradoxu yani kuantum dolanıklığı

Kuantum dolanıklığına göre iki parçacığı ne kadar uzak tutarsanız tutun isterseniz metrelerce isterseniz milyonlarca ışık yılı uzakta olsun.

Bir tanesini saat yönünün tersine çevirirseniz diğeri de saat yönünün tersinde dönecektir hem de nerdeyse aynı anda yapacaklardır bunu.

Kuantum Dolanıklığı ve Ünlü Kedi

Bu konuya ilgisi olmayan çoğu kişi ilk okuyunca Ee ne var bunda? Diyebilir ancak ortada ışık hızından hızlı bir uyarılma vardır.

Bu iki tanecik milyonlarca ışık yılı uzakta olmasına rağmen bir birleriyle aynı anda haberleşebilirler.

Kuantum Dolanıklığı ve Ünlü Kedi

Ve Einstein şunları söyler

Formüllerinize dikkat edin bir yanlışlık var ya da bu bilim tamamen bir safsata formülde gizli bir değişken var ve şu anlık bunun ne olduğunu bilmiyoruz sadece olduğunu biliyoruz.

Neils Bohr’un yanıtı ve Einstein’ın kısa cevabı...

Neils Bohr Einstein’ın bu karışık paradoxuna cevap olarak:

Ortada bir değişken yok bu parçacıklar uzaklaştırılmadan önce birbirlerinden haber aldılar ve o haberlerle hareket etmeye devam ediyorlar.

demişti.
Neils Bohr
Neils Bohr

Einstein’ın verdiği kısa ama unutulmaz cevap ise:

Ölçün, göreceksiniz bana hak vereceksiniz.

olmuştu.
Albert Einstein
Albert Einstein

Doğruyu bulma çabaları ve yapılan deneyler...

Einstein’ın ölümünden 9 yıl sonra yani 1964 yılında Einstein’ın tarafında olan teorik fizikçi John Stewart Bell bu konuyu ele almaya karar vermişti çünkü parçacıkların ışıktan hızlı şekilde haberleşmesi ona da inanılmaz geliyordu.

Kuantum Dolanıklığı ve Ünlü Kedi

John Stewart Bell’in anlattığı şey kısaca şöyleydi:

Bunun için dolanık fotonların gönderileceği polanizatör adı verilen iki adet dedektörümüz var ve bu dedektörlere fotonları gönderirken belirli aralıklarla konumlarını değiştiriyoruz. Şimdi Einstein EPR paradoksunda öncedende bahsettiği gibi özete şunu söylüyordu: Her parçacığın konum ve hız bilgisi kaynaktan çıktığında bellidir aksi halde bir ölçüm yapılamaz.

İşte eğer bu bilgi parçacıkta kodlanmış ise Bell’in tasarladığı deneyde sırasıyla gönderilen fotonların dedektörler tarafından belirli bir oranda algılanması gerekiyordu eğer kuantum mekaniğinin hesapları doğru ise oran çok başka olacaktı.

Kuantum Dolanıklığı ve Ünlü Kedi

Ancak Bell bir teorik fizikçiydi ve bu olay deneyler olmadan kanıtlanamazdı işte o sırada John Clauser araya girdi.

John Clauser ve ilk deney

John Clauser Einstein ve Bohr takımları arasındaki çekişmeli savaşı yakından takip ediyordu ve Bell’in yayınladığı makale ile olaya dahil olmaya karar verdi.

Kuantum Dolanıklığı ve Ünlü Kedi

Ancak bunun için bir makineye ihtiyacı vardı e aynı zamanda Bell’in eşitsizliklerini hesaplaması gerekiyordu. O da hesapladı.

Uzun zaman sonra Clauser makineyi yaptı ve deney yapmaya başladı ve binlerce fotonun dönüşünü hesaplamaya başladı.

Kuantum Dolanıklığı ve Ünlü Kedi

Ancak deneyden sonra söylediği ilk söz “Nerde yanlış yaptım acaba” oldu. Çünkü yaptığı deneylere göre söz konusu değişken diye bir şey ortada yoktu bu fikri destekleyecek Fransız bir bilimcinin ayak sesleri ise duyuluyordu.

Alain Aspect ve kanıt

Aspect Clauser’ın yaptığı deneye benzer ancak çok daha gelişmiş bir halini yapmıştı ve sonuçları hiç de farklı değildi. Ortada gizli bir değişken yoktu. Bohr Haklıydı Einstein kaybetmişti.

Kuantum Dolanıklığı ve Ünlü Kedi

#BilimManyagi

Kuantum Dolanıklığı ve Ünlü Kedi
4
26
Görüşünü yaz
4Kız Görüşü
26Erkek Görüşü

En İyi Erkek Görüşü

 • Auxerre
  Schrödinger superpozisyonu açıklamak için, kedi deneylemesi, dalga geçtiği amacının, radyoaktif maddenin bozunması, kuantum mekaniği yasalarıydı, yani mekanik iki olasılığın bir bütünleşmesi olarak, kedi aynı anda hem ölü, hem de diri olarak sona ermesi. dalga fonksiyonu çökmelerinin sadece bu hayali deneylemeyle tümdengelimc olarak açıkmasıdır. Bohr, Heisemberg ile çok ciddi konum ve monentum belirsizlik ilkesi hakkında mükemmel teorileri vardır, zaman üzerine de ama, Einstein kuantum mekaniğinin istatistiksel doğasından duyduğu memnuniyetsizliği ve konum ve zaman gibi belirli gözlemlerin aynı anda herhangi bir doğrulukla ölçülemeyeceği gerçeğini aslında hiç gizlemedi, Bohr tabi ki daha radikal ve elle tutulur teorileri var, dolanıklık teorisinde fotonlar ve spinlerin hareketlerini, uzay zamanda bazen asimetrik olarak dizilim olduğunuda tartışmalarında yazmıştır, aslında Aspectinde Einstein üzerine birçok tümleme yanılgısını göstermiştir, ama Bhor bana göre Heisenberg ile yaptığı matris matematiği ile hep farkını ve ne kadar tutarlı bir bilim insanı olduğunu göstermiştir ama ne yazik ki popüler kültür Einsteinı ünlü yapmıştır.
  Görüş hala geçerli mi?

En İyi Kız Görüşü

 • Neyimbenmayki
  Einstein filmin en heyecanlı yerinde ölmüş ve en güzel yerini görememiş, ve deneyin sonrası muamma olmuş. Emeğine sağlık.
  Görüş hala geçerli mi?

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Kızlar & Erkekler Ne Diyor?

325
 • miayn_menk
  Benim her zamanki favorilerim Erwin Schrödinger ve John Stewart Bell olmuştur eline sağlık
  • John Stewart Bell fizik tarihindeki en gururlandırıcı buluşlardan birini yapmıştı benimde en sevdiklerimden biridir maalesef kendisi 1 Ekim 1990 da vefat etti ama John Stewart Bell’in doğum tarihi olan 28 temmuz benim için her zaman önemli bir gün olmuştur

 • xorxix
  benim bir sözüm vardır quantum fiziğiyle alakalı ışığın bile sesi vardır diye fiziği özellikle quantum leap çok severim
 • aerolite
  Geçmişte de sıkça bilim teknik okuyan birisi olarak bu konuya da ilgi duyarak okudum. Anlamaya çalıştım ama anlayamadım. Konu bence biraz daha anlaşılır ifade edilmeliydi.
 • ihtimallerperisis
  hep ilgi çekici gelmiştir bunlar okumayı çok seviyorumm
 • experienced16
  .

  Tek kelime ile mükemmel olmuş.

  Teşekkür ederim.

  .
 • Kaan6565zz
  Einstein takip ediyordum da ilk defa bu adamın kaybettiğini gördüm. İlginç gerçekten.
 • birfahişefilozof
  kuarklara kadar keşfettik daha ki einsteının bahsettiği de buydu daha altyapıyı bilmeden nasıl olurda herşeyi çözdük diyoruz xd
 • biradetmehmet
  fizik görünce ben arkama bakmadan kaçıyorum üstelik elektrik okuyan birisiyim düşün artık
 • Sirednod
  Yahudi einstein in bilime hizmeti bu kadar olur kral sensin bohr
  • ya da senin gibi aptlların insanları sınıflandırıp uzaklaştırması xd

  • Sirednod

   @birfahişefilozof he he tabi

  • einsteinin yaptıgı tek hata senin gibileri yok edebilecek zekadayken onu sana enerji olarak vermesi yazık xd

  • Hepsini Göster
 • EmirAdakul
  Bu konuyu araştırmıştım çok dikkatimi çekmişti
 • kdrogz34
  Güzel yazı olmuş ellerine sağlık 👏
 • Mario45
  Güzel bir yazı olmuş teşekkürler
 • _ElCapitan_
  Bana cok karışık gelen bisey bu yaw
 • cagınkaraman
  Analar ne evlatlar doğurmuş
 • BADLOWE1234
  Güzel yazı olmuş eline sağlık
 • callmedestroyer
  Güzel bir yazı gerçekten, harika.
 • Dilers
  Güzel bir yazı olmuş teşekkürler
 • Ben_arıza
  güzel makale
 • El-Turco-Stuttgart
  cok enteresanmis.
 • LacivertGandalf
  Vay be. Güzel bence
 • Geceyi_SevenKız
  Eline sağlık👍
 • sllmm
  Güzel paylaşım için teşekkürler..
 • Hüseyin_33
  Eline sağlık güzel bilgiler.
 • _BaşBelası_
  Albert Einshtein
 • edipelagöz
  Emeğine sağlık güzel olmuş
 • regiss
  eline sağlık.
 • Yengec0707
  Bu mevzu çok karışık emeğine sağlık
 • halocoin
  hiç inanmam fiziğe
YÜKLENİYOR...