İlişkide Haklı Olma Savaşı

Hepinize merhaba KScan'lar. İlişkilerde en büyük sorunlardan biri; Sürekli haklı olmaya çalışmak ya da sürekli haklı olduğunu düşünerek ilişkiyi kontrol etmeye çalışmaktır. Haklı olmak ve mutlu olmak arasındaki ayrımı yaparsan, haklı olmanın çok sağlıklı bir şey olmadığını ve mutlu olmanın daha anlamlı olduğunu görmüş olursunuz. Neyse, kısa kesip başlayalım.

#_toxics_

Haklı Olmak İsteyen Taraf

Kim haklı? :)
Kim haklı? :)

Bir insan sürekli haklı olmak istiyorsa, burada bir problem olduğunu kabul etmemiz gerekiyor. Ya da sen ilişkide sürekli haklı olan taraf isen, bu ilişkide bir sorun var ve belki de senin tarzınla ilgili bir sorun olabilir. Eğer sen sürekli haklıysan şu maddelere biraz göz gezdirmende fayda var :

 • Sen ilişkiyi sürekli kontrol eden taraf olabilirsin.
 • Sen haklı olmakla beraber, ilişkinin sürekli merkezinde olmak isteyen tarafta olabilirsin.
 • Sen sürekli rasyonel ( mantıksal ) yol ile durumlara baktığın için, duygularını gösteremediğin de haklı olmaya çalışıyor olabilirsin.
 • Amacını net olarak çizmelisin. Sen bu ilişkide mutlu olmak mı, haklı olmak mı istiyorsun?
 • Hep haklıydın ne kazandın? Hep haklıydın eline ne geçti? Ne kazandığını söyleyim mi?

Sen sürekli kendini haklı gördüğün için karşındaki insana ne yaptın? Onu sürekli suçlu hissettirdin, onu yönettin, onun sana itaat etmesini sağlamış oldun. Hep haklıydın ve her şey senin istediğin gibi oldu. Hep haklıydın ve güçlü görünen taraf oldun. Hep haklıydın ve istemediğin hiç bir şeyi yapmak zorunda kalmaman sebebiyle konforlu bir ilişki yürüttün. Hep haklı olan taraf olduğun için aslında sorumlulukların tahmin ettiğinin aksine, daha az bir hale geldi. Çünkü hep haklı olan insan; İstediği kişiye, istediğini yaptırır. Bunun en büyük beslenme kaynağı ise, karşıdakini suçlu hissettirmektir.

Aslında haklı olmak; Görün ve bilinenin aksine güçlü bir profil değildir. Bir insan sürekli bir ilişkide haklıysa, bil ki ilişkinin zayıf noktası sensin! Şimdi burada biraz kendine bakmanı tavsiye ederim.. 🕵️

Süreklilik

Düştüm sana..
Düştüm sana..

Şimdi kendimize ayna tutmaya ne dersin? Şimdi sen bir ilişkide sürekli haklısın diyelim, karşıdaki insan hep suçlu.. İster istemez şu sesi duyabilirsin; Peki ben bu kadar haklıyım.. Karşımdaki bu kadar sorunlu, sıkıntılı, hatalıysa o zaman ben bu ilişkiyi neden düzeltmiyorum? Ya da karşındakinin bu kadar hatalı olmasına rağmen neden ilişkiyi bitirmiyorsun? :) ( Yemedi değil mi? :) ) Bazen etrafımdaki arkadaşlarıma bakıyorum ki; Erkek/Kadın 7 yıldır hep haklı.. Hep şikayetçi, hep yakınan, hep kendisinin doğru yaptığını düşünüyor ama bir adım dahi ilerleyememişler. Aslında fark edemedikleri nokta şurası; Bitmek bilmeyen bir güç ve ego savaşına yenik düşmüşler. 💪 :) O zaman bazen şunu soruyorum: E arkadaşım madem bu kadar şikayetçisin, madem hayatındaki insan bu kadar hatalı, hiç bir kadınlık/erkeklik rolünü yerine getirmediğini söylüyorsun, e hiç ayrılmayı düşündün mü? Bu soru aslında ayrılmaya teşvik edici bir soru olmaktan öte, sizin kendinizle yüzleşmenizi sağlayan bir soru olmalıdır. Çünkü bu soruya cevap verdiğinde sen şunu göreceksin; Bizimle ilgili problemlerinde ne kadar yüksek olduğunu göreceksin. Bu insanların partnerine veya eşine sorun, en az haklı olan kişi kadar şikayetçi olduklarını göreceksin. Haklı olan kişiyle ilgili ne kadar çok rahatsızlık duyduklarını göreceksin. :)

Final: Ne kadar haklı olursan ol, sonuca bakalım.. Bu ilişkide tatmin düzeyi nedir? Bu ilişkide mutluluk düzeyi nedir? İki tarafın birbiri ile ilişkideki mutluluk kalitesi nedir? :) Mutlu olmadıktan sonra HAKLI olmanın bir önemi yok.

Neden Sürekli Haklı Olmaya Çalışırsın 😈

İlişkide Haklı Olma Savaşı

E şimdi biraz kendimizi ezme zamanı geldi..! Bir insan neden sürekli haklı olmak ister? Temel de bulunan en büyük nokta; Aileden gelen anne veya babanın çocuk üzerindeki çok fazla müdahaleci, eleştirel veya mükemmeliyetçi yapısıdır. Çocuk ne yaparsa yapsın, her zaman haklıdır. Bu durum da aslında, ailenin yanlış yetiştirme tarzına bir örnektir. Çocuğu bu kimliğe sokan iki kişi var: Anne ve Baba..! Peki başka ne olabilir? Dürtüsel veya narsistlik taraf. Şimdi sen ne hata yaparsan yap, anne ve baban sana her konuda hak verdi. Peki şimdi kendini tanımaya hazır mısın? Aşırı kontrol edilmiş, eleştirilmiş ya da yargılanmış çocuk ile, bu durumları hiç yaşamamış çocuk arasında bir haklılık şeması ortaya çıktı. Biri her istediğini bencilce yaptırmaya çalışırken, diğeri her istediğini kontrol ederek veya mükemmel yaptırmaya çalışıyor. Sen hangisi oldun peki? :) Şimdi her ikisi de haklı.. :) Biri kontrolü kaybetmemek ve mükemmelliği yakalamak için sürekli eleştiriyor ama diğeri sürekli haklı ama daha çok suçlamaktan öte kendi yaptıklarını savunarak ortaya koyuyor. Şunu unutma: Haklılık, en büyük romantizm düşmanıdır. ;)

Görüyoruz ki; Bir taraftaki haklılık konformist, diğer taraftaki haklılık kaygılı.. Çünkü haklı olan insanların şöyle bir çocukluğu vardır: Ben hep haklı olmazsam, hep başarılı olmazsam, hep mükemmel olmazsam eğer benim başka insanların gözünde bir değerim olmaz. Partnerimin gözünde sevilen biri olmam...! Sevilmem için sürekli mükemmel olmam lazım.! Bu sadece aşk hayatı için değil, diğer yaşam alanlarına da yansır.

Bencil Beklentiler

İlişkide Haklı Olma Savaşı

Ya hacı şunu biraz düşün sen bence: Sen ne kadar haklıysan, karşındakini o kadar haksız duruma düşürüyorsun. Örnek verelim; Bir boks maçına çıkıyorsun ve o kadar yumrukluyorsun ki o maçın galibi sen oldun. Sonra az önce o kadar yumrukladığın insandan seni öpmesini bekliyorsun. Bu kadar mağlup ettiğin insandan, ilgi ve seni sevmesini bekliyorsun. Her gün seni mağlup edicem ama sen hiç bir şey olmamış gibi bana, aşkım canım cicim diyeceksin! Hadi len oradan. :) Bu kadar haksız duruma düşürdüğün, mağlup ettiğin, özgürlük alanı tanımadığın biri sana içten gönül bağı kurması çok zayıf bir ihtimaldir. Çünkü haklı olan tarafın diğerine hissettirdiği en temel duygu, KORKUDUR KORKUDUR KORKUDUR. İnsan, mağlup olduğu insana karşı sadece korku hisseder. Mağlup ettiğiniz kişi size karşı her zaman içten içe öfke hisseder.

Çok konuştum şimdi özetleyeyim: İlk başlarda haklı olarak yürüttüğünüz ilişkide, bir süre sonra karşınızdaki insanın sizi yok saymaya başladığını göreceksiniz. Umursamadığını ve beklentilerinizi görmezden, duymazdan geldiğini görmeye başlayacaksınız. E brom, o noktaya sen getirdin. ;) Karşıdakinin hatalarının olması, beklentilerinize göre davranmamış olması, sizin bir ilişkide sürekli haklı olmanızı gerektirmez. E bir zahmet şimdi bunları okurken şunu düşün: Kaç yıllık/aylık ilişkinde hep haklı oldun ve ne kazandın? :) Bir ilişkide bir çok sorun vardır. Sorumsuzluklar var, sadakatsizlik var, umursamama var, bencillik var, saygısızlık var ama bir ilişkide sürekli sen haklıysan eğer bu zaten başlı başına bir sorundur. Bu durumu ele alıp çözecek olan kişi, sadece ve sadece sensin..! :)

Efem vakit ayırıp okuduğunuz için teşekkür eder, iyi forumlar dilerim. ;)

İlişkide Haklı Olma Savaşı
21
26
Görüşünü yaz

En İyi Kız Görüşleri

 • Güç savaşı ilişkinin merkezine konduğu zaman iki tarafıda tüketir ve ilişkiyi bitirir.
  Tatsız tuzsuz yemek yemeye benzer. Haklı olan kişi o yemeğin ana malzemesini kattığını düşünürken haksız olan da sadece su kattığını düşünür. Yemeğe tat veren ne ana malzemedir nede su. İkiside bunu farkettiğinde çoğunda ilişkinin ipi kopmuş olur. Çünkü duygular öyle kolay yönlendirilecek bişiy değildir. Pişmiş aşa sonradan tuz baharat yağ soğan vb ek malzemeler katmak lezzet vermeyecektir. 👒
  Çok farkındalık dolu bir bence olmuş yazan elini sevdiğim.💗
  Görüş hala geçerli mi?
  • _ToxiCs_

   Ahh teşekkürler.. Okuyan gözlerini sevdiğim <3

 • Haklı olmaya çalışmak gerçekten insana zarar veriyor. Her defasında haksızlığa geldiğim zaman katlanamıyorum ve çabalarım sonucunda haklı taraf oluyorum. Fakat fazla önemsemek lazımmış insanların düşüncesini, sadece benim haklı olduğumu bilmem yetiyormuş.
  Eline sağlık güzel bir bence 🌸
  Görüş hala geçerli mi?

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Kızlar & Erkekler Ne Diyor?

1926
 • ayna35
  Mükemmel çalışma olmuş. Tebrikler..
  Iliskide kim haklı-kim haksız çatışması aslında ilişki için gerekli biseydir ; tabiki bir sınırı vardır.
  Bu sayede kişiler birbirini çok daha iyi tanıma fırsatı bulur..
  Sinir asildıktan sonrası ilişki için harcanacak güzel zamanlardan çalıntı anlardır.
  • _ToxiCs_

   Teşekkür ederim.

  • ayna35

   Rica ederim dostum, emek güzel..

 • Hissiz72
  Şimdi şöyle birşey söyleyeyim ben de sana ;
  Her zaman beni haksız çıkar diye yalvardigim bir ilişkim oldu... okuyunca gülümsedim..
  Eline emeğine sağlık, çok güzel bir bence olmuş...
 • İlk Tanışma , çıkma , tanıma, anlaşma gelecek hesapları , ve hayatları buluşturma , benim sevgili durumunda sıralamam bu , haklı haksız çekişmeleri ancak liseli aşkı olur. Sevgili iken anlaşamama durumları çok tuhaf geliyor bana , sırf gündem oluşturmak için tartışma yaratan çiftler var. Anlayamıyorum. Yalan olmadığı sürece her ilişki mutlu son ile biter.
 • “Mutlu olmadıktan sonra, haklı olmanın bi anlamı yok.”


  Emeğine sağlık, yine çok güzel bir Bence olmuş ☺️
 • Haklı olsamda bir türlü haklı olmadim haksız olan taraf oldum ciddende bu beni artık umursamaz bir insan yaptı... Haklı olmak önemli değil ortak çözüm bulup mutlu olmak önemli ama haksizsin sus, haksizzsin bunu böyle yapamazsın, haksizsin böyle davranman gerekiyor böyle konuşmam gerekiyor hakliliktan öte istedikleri kılıfa sokmaya çalışıyorlar bir zaman sonra hı hii evet o dediğinden deyip saliyosun
 • İlişkiye bir maç olarak bakmamak gerek iki tarafta bir şeyleri vermeli koymalı ortaya ki mutlu huzurlu bir piknik eğlesinler. Hak savaşları çıkan bir ilişkinin akıbeti genelde hüsranla sona eriyor. Eline sağlık abi anca okuyabildim malum pazartesi ev gürültü dolu :D
 • İlişki ilişki değil savaş meydanına dönüyor bir süre sonra.. Eline emeğine sağlık Keyifle okudum..
  • _ToxiCs_

   Teşekkür ederim, aynen öyle..

 • iSLaNDBaZaRr
  Hakli haklıdır haksız haksız. Her iki tarafta hatasını bilecek.. haksızsa kuyruğunu kıstırıp susacak zeytin yağı gibi 2 krş aklı ile iste çıkmaya kendini haklı görmeye çalışmayacak.
 • rolyapamayanoyuncu9
  ilişki değil de ego savaşı ve benliğini güçlü gösterme isteği. işin tuhafı böyleleri çoook mutlu ve tonla ilişkisi var
 • Mikserella
  Ben peki deyip kestirip atan tarafim🤣🤣öyle mi olmuş peki 🤣
 • Haksız da ben hep haklı olmaya çalıştım. Ellerine sağlık...
 • Haklı olduğum halde zaten hep hep haksız taraf oluyorum. Elinize sağlık.
 • kavanozadusensinek
  Sürekli hakli çıkma, gücü elinde tutsn taraf olma, sürekli yargılayıcı tavırlar içerisinde yer alma eğilimi ilişkiyi zaten içinden çıkılmaz bir hâle götürecektir
 • __Agapi__
  Uzun zaman sonra yine güzel bir bence okudum 😊. Eline emeğine sağlık her zamanki gibi muazzam olmuş 🍀
 • Hakli olmak için hiç bir zaman uğraşmam çünkü zarar verir emeğine sağlık
 • bizibilenbiliyor
  Tamam haklısın diyince dahada uzuyor tartışma nedense. En iyisi oradan koşarak uzaklaş
 • SafaBerkayKolaçan
  Güç savaşı ilişkinin merkezine konursa iki tarafı tüketir bence konulmamalı
 • Cyberhead
  Haklı olmak önemli değil önemli olan affetmek ve sevgiyi göstermek
 • Ellerine sağlık 💫
 • Pl060606
  Yürütmesi zor bir ilişki olur. Emeğinize sağlık
 • Emeğine sağlık çok güzel anlatmışsın🌺
 • huseyin_yilmaz96
  Güzel yazmışsın devamlı haklıyım diyen sevgiliyle isimiz olmaz onu bırakıcaksın kendi haklılığıyla başbaşa
 • byznr2626
  Çok güzel anlatmışsınız
 • armstor
  Bu ilişkiyi çok yıpratır
 • LacivertGandalf
  Teşekkürler. Güzel olmuş.
 • Haksız olup haklı olmaya çalışan çok kişi var ya.
 • Gerçekten haklıysam savaşımı veririm
 • Neyseki ben hepp hakısızım😂😂
 • Rekabete dönüşüyo böyle
 • Diğer bir adı ilişkiyi bitirme savaşı
 • Selenay1990
  Gerçekten çok güzel anlatmışsınız...
 • Mavibeyaz12
  Egodan ve bncil olmaktan geliyorr
 • aleksis18
  Evet
 • Qldio
  haklının haksızın önemi olmuyor bazen
 • Uye694772
  Hakliyi bilmem ben hakkiysam susmam
 • Xecutioner_X
  Çok güzel bir çalışma olmuş teşekkürler
 • Barışş3434
  Huzurlu olmadıktan sonra haklı olmuşsun ne yazar
 • Toprak_-_Kokusu
  Güzel paylaşım olmuş teşekkürler
 • screamy7
  sırf haklı olmak için ayrıldı gururunu s**tiğim
 • Gizli Üye
  İlişkilerimin en büyük sorunuydu, öğrendim. İyi ki 🙏🏻 Bundan sonraki hayatım daha değişik olacak. Teşekkür ediyorum.
 • Gizli Üye
  Valla kimseye tahammülüm kalmadı artık, kimseye tolerans gösteremiyorum. Hümanist olmak enayilik bu devirde 😞 kurtarılması gereken bir ilişki varsa zaten bitmiştir. Artık kendimi düşünüyorum sadece ben varım ve en haklı benim. 😊
  • TheLostArtist

   Bi an bunları boşandığım kişi yazıyor sandım.

  • Gizli Üye

   @TheLostArtist Eksileyen siz misiniz? 🤔 Akıllı kadınmış 😂

  • TheLostArtist

   Kendisini seven ve ilgisini hiç eksitmeyen birisini, bencilliğiniz yüzünden terk ettiğinizde akıllı olmuyorsunuz. Özellikle tartışmalarda konuyu tatlıya bağlamaya çalışan birisini enayi yerine koyduğunuzda. Ve boşanma sonrası arkadaşlığı da yine başka bencilce duygular yüzünden mahvettiğinizde hiç ama hiç akıllı bir kadın olunmuyor.

 • Gizli Üye
  Haklı haksız aranmamalı bence
 • Gizli Üye
  Hep kendini haklı göstermeye çalışan insanlar uzak durulması gerek insanlardır bana göre, güzel bence
 • Gizli Üye
  Elinize sağlık güzel olmuş
 • Gizli Üye
  kim hakliysa o haklidir.
YÜKLENİYOR...