Mutsuz Ailede Yetişen Çocukların Evliliğe Bakışı Nasıl Olur?

Evet...

Bu Bence'mde biraz farklı bir konuya değineyim dedim.

Herkesin bildiği, yaşadığı ve gelecekteki kendisinin etkilendiği yaşanmışlıkların insanın üzerindeki etkilerine dikkat çekelim istedim. Mutsuz bir evlilik... Ve bu evlilikte sıkışan çiftler...

Çoğu zaman çiftler; kendi mutsuzluklarını düşünürler. Hakları da. Çocuklarını düşündükleri yadsınamaz bir gerçek. Ama bilmedikleri şey ise o evladın gelecekteki kişiliği, düşünceleri...

"Nereden bilirsin ki" sen diyebilirsiniz. O çocuklardan bir tanesi de benim çünkü. Öyle bir ortamda büyümek nasıl anlatılır? Kelimeler yetmez. Cümlelere sığmaz. Her gece yastığa başını koyduğunda neler düşünür bilemez anne babalar... Ama ben bilirim. Ve benim gibi olanlar.

Ailedeki kavga ve huzursuzluk; en çok o miniklerin kalbinde yara açar..

Mutsuz Ailede Yetişen Çocukların Evliliğe Bakışı Nasıl Olur?

Duyulmaz denilen o kavgaları en çok çocuk duyar. En çok onun yüreği korkar. Ruhu tükenir.. Çiftlerin her kavga edişi çocuğun geleceğine, kişiliğine işlenen nakış gibidir..

O çocuklar büyüdüğünde bir genç kız/delikanlı olduğunda bütün seçimleri bu yaşanmışlık üzerine kurulmaya başlanır..

Mutsuz Ailede Yetişen Çocukların Evliliğe Bakışı Nasıl Olur?

Meslek, arkadaş, çevre seçimi.. Bu seçimler onun yaşadıklarının bir sonucudur aslında.. Olmak istediği, yaşamak istediği bütün her şeyi bu seçimlerde görebilirsiniz.

Evliliğe, karşı cinse olan inancı..

Mutsuz Ailede Yetişen Çocukların Evliliğe Bakışı Nasıl Olur?

İnanç mı dedim. Aslında olmayan inanç demeliydim. Çünkü bu gençlerin bu duygulara inancı yoktur. Mutlu bir evliliğin olduğunu bile bilmezler belki. Hepsi hikayelerde diye düşünürler. Onun için uzaktır. O sadece seçtiği mesleği, kariyerini düşünmeye çalışır.. Hayatlarında çoğu zaman aşka, sevgiye yer olmaz.

Ta ki bu düşüncelerini değiştirecek insanla karşılaşana dek... O zaman önündeki bekleyen gelecekteki kendisini tekrar yazabilir.

Aşkı bulduğunda da o aşka sımsıkı sarılır..

Mutsuz Ailede Yetişen Çocukların Evliliğe Bakışı Nasıl Olur?

Onu değerli bir hazine gibi muhafaza ederler. Hissetmediği mutluluğu, aşkı doyasıya yaşamak ve yaşatmak isterler.. Ailesindeki yaşadıklarını yaşamamak için elindekinin kıymetini bilirler. Aynı şekilde kıymetinin bilinmesini isterler.

Rabbim bulmayı, yaşamayı isteyenlere nasip etsin.😊😊

Mutsuz Ailede Yetişen Çocukların Evliliğe Bakışı Nasıl Olur?
15
9
Görüşünü yaz

En İyi Kız Görüşleri

 • eegzoo
  Ne yazık ki günün birinde onlardan kopsan da etkilerinden kurtulamayacağın bir durum. Onlara benzememek için, onlar gibi bir ilişkide kalmamak için verdiğim mücadeleyi bir tek ben biliyorum. Kendi kendime öğrettim ben her şeyi, kendime psikolog oldum. Ben her mutlu olduğumda bunun onların iyi geçindiği anlar kadar kısa süreceğini düşünürken.. yaptıkları annelik ve babalık, verdikleri korkular ve güvensizliklerden daha değerli mi ki? Herkes bir değil ama en azından benzer derdi olanların varlığını hissetmek bile iyi geliyor. Güzel bence olmuş, eline sağlık.
  Görüş hala geçerli mi?
 • Mavirüzgarım
  Kimi hırslanır kendi yaşantısında mutsuzluğa yer vermemeye dair kimiside aynı karaktere bürünüp aynı mutsuzluğu yasatır kendi ailesine kimiside tamamen karamsarlaşır ve evliliğe soğur değişken bir durum yani
  Görüş hala geçerli mi?

En İyi Erkek Görüşleri

 • CamKurtaran
  ben öyle olduğunu düşünmüyorum kendi açından bakmışsın duruma ama bu karşıdakinden aileden alamadığı mutluluğu vermesini beklemek onu boğmak anlamına gelir ve bu karşıdakini boğar özellikle erkekler fazla sevgiden hoşlanmazlar ayrıca bir çok araştırma göstermiştirki anne babasıyla bağı olmayan yani duygularını bastırmayı öğrenmiş kişiler ileride aileleriyle bağlanmakta zorlanırlar hatta tedavi olmadan bunu başarmaları çok zordur
  Görüş hala geçerli mi?
  • AsyaHayal

   Her erkek fazla sevgiden hoslanmaz mi fazla sevgi nasil olculur yani. Bir erkege ne kadar sevgi verilmeli?

 • UnconscionabLe1
  Bunu ileride anlarlar şimdi anlamazlar. Yani çocuğun psikolojisi genel olarak yıpranmış olucak ama bunun farkında değil aile bireyleri farkında olmaları şart gelecekte çocuklar büyük bir etki taşımış olucak inşallah farkına varır herkes ona göre adım atarlar
  Görüş hala geçerli mi?

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Kızlar & Erkekler Ne Diyor

713
 • Yaşayarak anlatmak çok daha kıymetlidir. Okuyanlar için normal, yaşayan için acı verici olabilir. Ellerinize sağlık.
 • superpsikolog
  Amin. Çok kısa ve hızlı bir özet ile herşey anlatılmış. Mutsuz bir aileden kopabilmek adına hayatını mahveden nice insanlar var. Kötü bile olsa evlenenler için dünyanın en şanslı insanları diyebilirim, diğerlerine ve onların başlarına gelenlere nazaran.
 • Bunun çok değişik örnekleri ile karşılaştım en önemli tespitim mutsuz ailelerdeki kızların bir an önce evlenip kendine yuva kurma arzusunun agir bastığı erkekler de ise evliliğe karşı bir endişe ve on yargı bulunması.
 • Beni anlattın resmen. Mesela ben annemle babamın bir kere bile sarıldığını görmedim. Ama evliler işte
 • dilanpınar1234
  Amin ne güzel söylemişsin 😊💕 o çocuklar çok değerli onlar hayatın acı yanını daha küçüklüklerinde görenler daha çocuk yaşta olgunlaşanlardır onlar
 • Psikologman
  Çocuklar anlamadığı konularda kavga edilmesinden hoşlanmadıkları gibi, anladıkları konulara da dahil olmayı istemezler.
 • mehmetkr153
  Özgüven: yok
  endişe: var
  sosyalleşme:yok
  sevgi:az
  saygı:az
  kuruntu:var
  böyle büyüyor çoçuk 7-0 geriden başlıyor
 • Revesma
  İki tane aklı başında insan ortak bir yol bulup anlaşamıyor, olan o zavallı aklı sadece oyuna eren masum çocuklara oluyor.
 • darkleyl96
  Sonu hariç diğerlerine katılıyorum, onların daha aşka inancı kalmamıştır bence
 • Gölebeyi
  Ne kadar evlenmek istesem de lanet olsun evliliğe
 • Crazygirl9779
  Evlilige aska sevgiye bakis acisi olmaz inanmaz...
 • mrskaif
  Güzel olmuş ⚘
 • Amin.. emeğinize sağlık kardeşim..
 • Ellerinize saglik guzel bilgiler
 • Wiilmaaa
  Evlilikten korkarlar
 • Batu__hann
  Ne kadar da doğru
 • Gayet guzel bir paylasim ellerine saglik
 • Nakavtnet
  Mutsuzluk kanımıza işledi artık
 • Ber276
  Paylaşımınız için teşekkürler
 • Gizli Üye
  Mutluluğun ve huzurun olmadığı bir ailede yetişen bir çocuk, intihar ve suça meyilli olur. Hiçbir zaman aile kurmak istemez, geleceğe karşı da hiçbir umudu yoktur.
YÜKLENİYOR...