Evlilikte Ailenin Önemi: Hayatımdan Bir Kesit

Hayat-Güneşi

KScanlar..

Genelde bu konu hep tartışılır. Önemi var diyenler de var.. Yok diyenler de... Hatta geçenlerde bu konu hakkında bir soru dahi sormuştum.

Bu sorunun cevabı insanın yaşadıklarıyla doğru orantılı aslında. Ne demek istediğimi kendi yaşantımdan örnek vererek anlatayım.

Bu hikayenin ana karakterleri ablam ve eniştem. Ablamın ismi Aysel, eniştemin ismi Faruk. Doğal olarak bizim aile ve eniştenin ailesi de baş karakterlerdeyiz...

Ablamla eniştem; bir tanıdık vesilesi ile tanıştılar. Eniştem Kastamonu'lu...Eniştem ile ablam birkaç defa görüştüler.

Evlilikte Ailenin Önemi: Hayatımdan Bir Kesit

Sonra baktılar ki kafalar denk; sıra ailelerle tanışmaya geldi. Ama ablamın kaynanasının aklında kendi memleketinden kız almak varmış. Biz tabi sonra öğrendik bunu... Neyse tanışıldı, edildi falan... Ama annemin içi rahat değildi. Kadının davranışları hoşuna gitmemişti. Tanışıldıktan sonra bir yüzük takıldı. Daha sonra annemle ablam rniştemin tüm ailesini yakından tanımak için İstanbul'a gittiler.

Evlilikte Ailenin Önemi: Hayatımdan Bir Kesit

Birkaç gün orada kaldılar. Ama annem hiç beğenmemişti aileyi. Ablamın kaynanası annemin ağzından çıkmadığı halde "Dünürler 8 adana burması bilezik istiyor" demişler. Ana-oğul epey bir kavga etmişler. Çok yakışıksız bir durum.

Evlilikte Ailenin Önemi: Hayatımdan Bir Kesit

Annem İstanbul'dan dönecekleri zaman ablama "Kızım bu aile sana göre değil. Yüzüğü at. Bu kadın sana çektirir" demiş. Ablam o gün şu meşhur sözü söylemiş. "Anne ben Farukla evleniyorum ailesi ile değil..."

Hayatında belki de ilk defa büyük konuşmuştu. Ablamla eniştem 8 ay bir nişanlılık yaşadı. O süreçte ailesi hiç aramadı, sormadı... Sadece düğünde gördük birbirimizi...

Evlilikte Ailenin Önemi: Hayatımdan Bir Kesit

Çocukların doğumunda birçok olay oldu. Annem ağlayarak ayrıldı o dönemde. Kaynanası bizim gelmemizi istemezdi. Çünkü onun düşüncesinde; bir kız evlendi mi artık kocasının ailesine aittir. Kız ailesine fazla gitmez. Annesi de fazla gelmez.

Gerçekten de kendi kızlarında da böyle. İstanbul'da kızı var ona bile senede bir gider neredeyse.

Ve burada anlatamadığım birçok olaylar... Sonuç ne mi?

Aileler olarak birbirimizi görmeye tahammülümüz yok... 17 senelik evliliklerinde birbirimizi hiç aramayız, sormayız... Adlarını duymaya katlanamaz annem.

Velhasıl böyle. Ailenin önemi var mı yok mu siz karar verin.

Tabi herkesin böyle bir dünür ilişkileri olmayabilir. Umarım çok güzel ilişkilere sahip olan ailelerle karşılaşırsınız..

🤗🤗

Evlilikte Ailenin Önemi: Hayatımdan Bir Kesit
15 Görüş