Opel Vectra C Kasa İle Vectra C2 Arasındaki Farklar

Cod2009

Opel Vectra C Opel Vectra'nın son neslidir. Vectra C ilk çıkan C kasadır. C2 2006 makyajlı kasasıdır ama insanlar ikisine de Vectra C derler.

Vectra C, 2001 yılında Vectra B kasanın bitirilmesiyle 2002 yılında yerini C kasaya bırakmıştır. Türkiye'ye 2003 yılında gelmiştir. Çıktığı yılda motor seçenekleri 1.6 Ecotec gri kapaklı motor 100 HP güç ve 150 NM Tork LPG uyumlu motordur ve en çok tutulan motordur. 1.8 benzinli 122 HP güç ve 167 NM Tork motor çok fazla tutulmamıştir, 2003 ve 2004 yılında mevcuttur.

2.2 benzinli 147 HP güç ve 203 NM Tork motor da çok fazla tutulmamıştir ama 1.8 göre sayısı biraz daha fazla mevcuttur. Biraz fazla yakar ama performans güzeldir. Dizel motor olarak 2.2 DTI Isuzu motora sahiptir. 125 HP Güç Ve 250 NM Torka sahip motordur, 2003 ve 2004 yılları arasında mevcuttur.

Opel Vectra C Kasa İle Vectra C2 Arasındaki Farklar

Sonra gelen motor 2.0 Turbo benzinli 175 HP güç ve 265 NM torka sahiptir. Manuel 6 ileri bu motorda gelmiştir. 2004 yılında mevcut sadece. Elegance donanımla gelmiştir. Donanımlar Vectra C Comfort ve Elegance donanım mevcut. Comfort giriş başlangıç donanım, Elegance en full dolu donanım.

Farkları Comfort'da koltuklar manueldir, elle yapılır. Elegance'da elektrikli hafızalı koltuklar bulunur. Ön koltukta bazıları deri koltuktur, ısıtmalı olanları bile var. Yan dikiz aynası Comfort'da katlanmaz, elle kapatılır. Elegance'da otomatik elektrikli katlanır. Dikiz aynası ABS güvenlik donanım hepsinde mevcut standart olarak geliyor ama ESP sadece Elegance donanımda geliyor. Comfort'da makam perdesi bulunmuyor, Elegance'da mevcut. Sonra park sensörü Comfort'da bulunmuyor, Elegance'da mevcut. Ön kol dayama, arka kol dayama standart mevcut hem Comfort hem Elegance'da. Sonra farlar Comfort'da sarı ampül bulunur Elegance'da Xenon farlar ve far yıkama mevcut. Bu farklar dışında farkları yoktur.

Opel Vectra C Kasa İle Vectra C2 Arasındaki Farklar

Comfort giriş başlangıç donanımda otomatik kararan iç dikiz aynası, vites, aydınlatan ışık vardır, karanlıkta çalışır. 4 cam tam otomatik, 6 hoparlör, 6 airbag (hava yastığı), elektrikli yan iç dikiz aynaları, yağmur sensörü, sis farları, arka havalandırma mevcut. Giriş donanım ama oldukça dolu. Bir de hız sabitleyici mevcut Comfort donanımda Elegance zaten mevcut. 2004 yılında sadece 2004 yılına özel Edition donanım gelmiştir. Edition donanım Comfort donanımın üzerine biraz daha donanım eklenen spor donanımdir. Comfort'a ek olarak Xenon farlar, far yıkama vardır.

En büyük fark Vectra C farlar beyaz olarak gelir hepsinde, Edition donanımda füme karartılmış farlar mevcut. CD çalar da mevcut. Kaset Comfort'da mevcuttu zaten. Ön kapıların üzerinde E işareti mevcut buradan Edition olduğunu anlayabilirsiniz, fabrika çıkışlı yazıdır.

Opel Vectra C Kasa İle Vectra C2 Arasındaki Farklar

Sonra 2005 yılında Design Edition donanım gelir. Bu donanım 2004 gelen Edition donanımın devamıdır. Üzerine biraz daha ek donanım gelmiştir. Design Edition'daki en büyük değişim ön tamponlar, sis farı ve direksiyon ilk 3 kollu direksiyon. 2005 yılı Design Edition'da gelmiştir ve bu direksiyonla devam etmiştir. Yol bilgisayarı Türkçe dil eklenmiştir. 2005 öncesi İngilizce 2005 ve sonrası Türkçe'dir. Comfort'da olmak üzere 2005 yılından itibaren otomatik far da eklenmiştir.

Aynı zamanda 1.9 CDTI turbo dizel motor Gelmiştir. 150 HP güç ve 320 NM tork motordur. Fiat-Opel ortaklığı motor en çok tutulan bir diğer motordur. 2006 yılında makyajlanir ve ön yüz komple değişir. Makyajda gelen artı ve eksi önce gelen artısı 1.6 motor yakıt tüketimi biraz iyileştirilir, çok fark yoktur, biraz fark olmuştur.

Opel Vectra C Kasa İle Vectra C2 Arasındaki Farklar

2006 1.6 motor siyah kapaklı Twinport motora geçmiştir ama sadece 2006 makyajlı kasada, önceki gri kapaklı Ecotec motor olanları da vardır. 2 versiyonla bulunur ama 2007 ve 2008 yılı Vectra C sadece siyah kapaklı Twinport motordur. Bu motor 105 HP güç ve Tork, 150 HP tork gri kapaklı Ecotec motor ile aynıdır torku.

Kaldırılan eksiklikler: Vectra C ilk makyaj olmayan kasada kaput Amortisör bulunuyor iken makyajda 2006 itibaren Amortisör kaldırıp klâsik demir tutucu kullanır kaputta. Yolcu cam, bagaj açma tuşu ve kapıları kilitleme tuşu kaldırılır sadece cam tuşu bulunur makyajda. Sonra arka kapı, küçük hoparlör kaldırılır, sadece cam tuşu bulunur ve gösterge paneli devir saati altındaki dijital ekran kaldırılır makyajda.

Opel Vectra C Kasa İle Vectra C2 Arasındaki Farklar

Ama 2007-2008 Vectra C'de ESP Comfort'da standart gelir artık ve 2008'de Vectra C son olarak üretilip 2009'dan itibaren yerini Insignia bırakır. En güçlü motor 3.2 GTS V6 silindir motordur. Turbosuz benzinli 211 HP güç ve 300 NM tork motora sahip. Vectra C Hatchback kasa olarak satılmıştır. Vites manuelde 5 ileri, otomatik vites ise tam otomatik. Tork konvertörlu 6 ileri şanzıman bulunur.

Opel Vectra C Kasa İle Vectra C2 Arasındaki Farklar
3 Cevap