1 ay

Opel'in GM Bünyesinden Çıkan Vectra Serisi Efsanesini Tanıyalım!

Cod2009

Opel önceleri GM Bünyesi altında Almandı. 2017 yılında GM Opel'i PSA Fransız üretici grubuna sattı. PSA Grubu Renault Peugeot firmalarını üreten firma.

Biz GM Opel'in Opel olduğu zamanlar GM otomobili Vectra serisini tanıyalım.

Opelin GM Bünyesinden Çıkan Vectra Serisi Efsanesini Tanıyalım!

Vectra ilk 1988 yılında D Segment Premium Sınıfı odaklı çıkan otomobildi. Bu seri en çok sevilen efsane seriydi, sevenler haklı da. Tasarımı dönemine göre başarılıydı. Motorları en çok tutulan motor 2.0 motordu. Turbo yok tabi ama aratmıyordu. Beygir tork gayet güçlüydü. Donanımda Gl GT GLS olanları vardı. GT performans odaklı spor donanımdı. Vites devir aralıkları kısaydı. Gl GLS devir oranları uzun biraz daha. Konfor odaklı spor sürüsüne göre değildi.

Opelin GM Bünyesinden Çıkan Vectra Serisi Efsanesini Tanıyalım!

Az da olsa 1.8 benzinli motoru vardır. Çok nadir de 1.7 Dti eski dizel motoru vardır. Çoğu manuel vitestir, otomatik olanları da vardır tabi. Tork konvertörlu 4 ileri tam otomatik şanzımandı, manuel de 5 ileri. Bazılarında sürücü Hava yastığı (Airbag) bulunuyordu. ABS yok diye biliyorum ama bazılarında o da vardı. Hidrolik direksiyon 1992'den sonra geldi.

Opelin GM Bünyesinden Çıkan Vectra Serisi Efsanesini Tanıyalım!
Opelin GM Bünyesinden Çıkan Vectra Serisi Efsanesini Tanıyalım!

Geçelim uzay kasa olarak tasarımda insanları cezbeden tamamen farklı kasa olan Vectra B.

Vectra B 1995 yılında çıktı ama tam 1996 yaygınlaştı. Vectra A kasaya göre güvenlik yalıtım tabi bi üst düzeye çıktı. ABS Standart geldi çoğunda mevcuttu. Vectra B'nin en boş donanımı Gl donanımdı. Gl de sadece şoför hava yastığı (Airbag) geliyordu, arka camlar manuel kafalık yoktu. GLS bi üst donanım oluyor. GLS'de klima da geliyordu, arka camlar yine manuel.

Opelin GM Bünyesinden Çıkan Vectra Serisi Efsanesini Tanıyalım!

Gelelim en dolu Vectra'yı D Segment yapan CD Donanıma.

CD en dolu yüksek donanımdı. Klima bazılarında ısıtmalı, koltuk ısıtmalı, yan dikiz aynası, 4 hava yastığı (Airbag), 4 cam, otomatik arka koltuk kafalık, arka kol dayama, ön kol dayama... Dönemine göre dolu araçtı. Sonra 1999 tılında Vectra B makyajlandı, Vectra B 2 adıyla geldi. İlk Vectra B'ye göre eksik iyileştirme yapıldı.

1999-2001 Vectra B en dolusu.

Cd Yerine CDX Donanım oldu. 2.0 benzinli motoru Vectra A kasadaki motorun aynısıydı, biraz daha gelişmişti sadece. Beygir aynı 136 HP Güç ve 196 Nm tork üretiyordu. Kasasıni çok rahat taşıyan seriydi bu yüzden çok sevildi zaten. LPG uyumlu motordu sadece biraz fazla yakıyordu, tek sorun buydu. Aynı zamanda diğer en çok tutulan motoru Vectra B'nin 1.6 Gri kapaklı Ecotec motordu. Bu motor başlangıç motordu.

Opelin GM Bünyesinden Çıkan Vectra Serisi Efsanesini Tanıyalım!

Tutulma nedeni malum ülkemizde vergiler yüksekti o dönemde, düşük vergi avantajı. 1.6 motor 100 HP güç ve 150 Nm tork üretiyordu, Astra G kasa motoru kullanıldı yani Vectra B'ye kasasına biraz ağır geliyordu. Tine de çekişi devirli torkun da kullanınca güzel çekiyordu.

Gelelim 2.0 Dti motoruna.

Bu motor Isuzu motoru dizel motordu. 100 HP güç ve 230 Nm tork üretiyordu. Avantajı hem az yakıyordu hem de torkdan avantajdı. Hızlanma olarak 1.6 göre yavaştı biraz ama yine başarılı motordu.

Opelin GM Bünyesinden Çıkan Vectra Serisi Efsanesini Tanıyalım!

Gelelim Vectra'nın son serisi olan Vectra C modeline.

Vectra C 2002 yılında çıktı, Türkiye'ye 2003 yılında geldi. Motorlar en çok tutulan bunda. 1.6 gri kapaklı önceki nesil Vectra B motorun aynısı kullanıldı, güç aynı 100 HP 150 tork LPG uyumlu motor. Sadece manuel 5 ileri vitesle satıldı. Vectra C kasası B kasaya göre biraz ağır geliyordu ama dediğim gibi torku alınca çok seri ilerliyor yüksek devirde. 1.8 motoru da satılmıştır, pek fazla tutulmadı 1.8 ama Vectra C kasaya minimum en uygun motoru 1.8'di. 122 HP güç ve 167 Nm tork üretiyordu 1.8 de benzinli motor.

Gelelim bi diğer çok tutulan motora 1.9 CDTI motoru.

Genellikle otomatik vitesle satılmıştır, manuel az vardır. 150 HP güç ve 320 Nm tork üretiyordu. Vectra C tam ideal motor 1.9 CDTI turbo dizel motoruydu, kasasını çok seri götürüyordu. Fiat firması ile Opel ortak geliştirilen motordu. Yakıtı da 1.6 ile hemen hemen aynı ama biraz daha az yakıyordu. 1.9 serilik kasayı rahat taşıma nedeniyle 2005 yılından 2008 kadar devam etmiştir.

1.9 CDTI 2005 öncesi 2003-2004 Vectra C de 2.2 Dti Isuzu motoru dizel kullanılmıştır. Hacim büyük ama motor çok güçlü değildi, yakıtı da normaldi, çok tutulmadı zaten.

Opelin GM Bünyesinden Çıkan Vectra Serisi Efsanesini Tanıyalım!

Gelelim 2.2 benzinli motor.

Bu da biraz yakıtı yüksekti ama başarılı motordu. Son olarak 2 motora gelince biri 2.0 T birisi de Vectra C tam makineye performans canavarı yapan 3.2 GTS V6 silindir motor. 2.0 T sadece elegance donanımla satıldı, en dolu donanım elegance bu arada. Vectra C de 175 HP güç ve 265 Nm tork üretiyordu. 3.2 GTS efsane motor Vectra C'nin en güçlü motoruydu. 211 HP güç 300 Nm tork üretiyor tam 8 saniye de hızlanıyor 0 -100. Çok efsane bi motor ya... O V6 sesi etkiliyor. Hatchback kasa olarak satılmıştır. Donanımlar Comfort giriş edition 2004 yılına özel çıkan spor donanım Comfort üstüne karartma far Xenon far CD vardı. Bildiğim kadarıyla desing edition 2005 gelen 2004 devamı edition bir üstü. Onda 3 kol direksiyon, Türkçe yol ekran, otomatik far, değişen tampon, ABS Standart vardı ama ESP sadece elegance da mevcut vardı. Ama 2007 2008 Comfort ESP mevcut diye biliyorum ve 2006 makyaj gördü. 2008'de bitti yerini Insignia'ya bıraktı.

Opelin GM Bünyesinden Çıkan Vectra Serisi Efsanesini Tanıyalım!
Opel'in GM Bünyesinden Çıkan Vectra Serisi Efsanesini Tanıyalım!
0
4
Görüşünü yaz
0Kız Görüşü
4Erkek Görüşü

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Kızlar & Erkekler Ne Diyor?

04
 • Mr-Brown

  A olanda benzinli 1.6 motorlu olanda vardi. Baya hantaldi ama o yuzden yok sayabiliriz😄 vectra a cok sessiz konforlu arabaydi. B ise araba dunyasinda cigir acti.

  Yorumla
 • Mahall

  Vectra B2 zamanında bizde vardı.. Hiç memnun kalmadık, araba çok sert ve gitmiyor.
  Kısa süre sonra da zaten arabayı satmıştık.

  Yorumla
 • Barış_LonelyForever

  iyi bir paylaşım

  Yorumla
 • IAmarPresterAen

  Kaleminize sağlık iyi paylaşım olmuş

  Yorumla

Kendi cinsiyetinde ilk görüşü sen paylaş ve
1 Xper puan fazladan kazan!

YÜKLENİYOR...