1 ay

EURO NCAP ve Benzeri Test Firmaları!

Son Yıllarda Sıklıkla Duyduğumuz: Euro NCAP Testleri

Euro NCAP nedir?

EURO NCAP ve Benzeri Test Firmaları!

Euro Ncap 1997 yılında kurulan bağımsız bir firma ve ismi de Avrupa Yeni araba değerlendirme programı kelimelerinin kısaltması. Euro Ncap dünyada otomobillerin güvenliğini artıracak önlemler konusunda bir referans firma olarak kuruldu. Bu firmayı 7 avrupa ülkesinin hükümetleri ve bazı STK ve vakıflar finanse ediyor. Bu 7 ülkede birer test laboratuvarı var. Ancak en önemli konu şu ki; otomobil üreticisi firmalar bu firmaya ne ortak olabiliyor, ne de maddi destek sağlayabiliyor. 1997 yılındaki standartlara göre 50 km hızla yapılan çarpışma testleri 2009 yılında saatte 64 km olarak güncellendi ve bütün testlerde daha ağır kriterler getirildi.

Euro NCAP hangi araçları test eder?

2016 Toyota Hilux testlerde
2016 Toyota Hilux testlerde

Euro NCAP'in bir otomobili test etmesi için kriterleri var. Öncelikle prototip veya konsept otomobillerin testlerini yapmıyor. Çünkü orası üretici firmaların arge departmanlarının iş sahasıdır. En temel kriterler test edilecek otomobilin standart, seri üretim otomobil olmasıdır. Avrupa birliği üyesi veya Türkiye gibi AB standartlarını benimseyen ülkelerde üretilen ve bu ülkelerin birinde satılmak istenen veya satılan otomobiller test edilir.

2012 VW Passat
2012 VW Passat

Ayrıca bir firmanın sadece bir ülke iç piyasası için, o ülkeye özel üretmekte olduğu otomobillerle Bugatti, Lamborghini, Ferrari, Maybach, Bentley, Rolls Royce gibi özel üretim otomobiller de bu testlere alınmaz. Bu testlerde en temel konulardan biri de otomobiller ve SUV sınıfı araçlar için olmasıdır. Panelvan, kamyon, otobüs gibi araçlar da bu testlere alınmaz.

Euro NCAP şeffaf mıdır?

F30 kasa BMW Euro Ncap yanal çarpma testinde
F30 kasa BMW Euro Ncap yanal çarpma testinde

Euro NCAP testlerine alınacak otomobilleri ya otomobil üreticileri kendileri talepte bulunur. Benim şu aracımı test edin diye. Ya da Euro NCAP yetkilileri kendi istedikleri bir firmanın otomobilini teste alabilir. Bu konuda hükümetler bazında atılan ve bağlayıcılığı olan imzalardan dolayı üretici firmalar ben bu arabamı teste sokmak istemiyorum diyemiyorlar. Test sonuçları ister başarılı, ister başarısız olsun bütün sonuçlar internet ortamında paylaşılır. Üretici firmaların test sonucunun gizli kalmasını talep etme hakları yoktur.

Euro Ncap testlerinden en yüksek puan alan arabalardan biri 2018 Smart for two
Euro Ncap testlerinden en yüksek puan alan arabalardan biri 2018 Smart for two

Ayrıca yapılan testler otomobillerin büyük veya küçük olmasına göre farklı standartlara göre yapılmayıp Mikro otomobil seviyesindeki Smart For two'dan E segmenti 7 Serisi BMW'ye varana kadar aynı standarda göre test edilir.

Euro NCAP testlerine neden güven duymalıyız?

Euro NCap testlerine birbirinin aynısı 4 otomobil birden alınır. Bu otomobilleri Otomobil üreticisi firma kendisi getirmez. Firmadan gelen talep üzerine Euro Ncap yetkilileri ya haber vermeden bir anda fabrikaya gidip seri üretim bandından rast gele 4 otomobili seçer, ya da farklı bayilere gidip parasını ödeyerek normal bir müşteri gibi 4 adet otomobili satın alır.

Mercedes G500 yanal çarpma testinden çok kötü puan almıştı
Mercedes G500 yanal çarpma testinden çok kötü puan almıştı

Burada kriter ise tamamen aynı donanım özelliklerine sahip 4 otomobil 4 farklı bayiden satın alınır ve asla firmalara haber verilmez. Tamamen keyfi bir zamanlamayla tamamen keyfi olarak seçilen bayilere gidilir. Dolayısıyla üretici firmanın standart dışı özel üretilmiş, özel güçlendirilmiş otomobiller yani testlere özel otomobil yapıp getirmesi ve tüketiciyi yanıltması engellenmiş olur. Sadece ucuz otomobillerin bu testlerde çakıldığını düşünmeyin. 2015 Ford Mustang, 2012 Audi A4 ve 2015 Audi Q5 bu testlerde çakılan en ünlü otomobillerden sadece üç tanesidir. ve dünyaya da ifşa edilmiştir. Diğer yandan 2016 Audi A3 sedan ve 2018 Smart For two ise bu testlerde en yüksek puanı alıp zirveye oturan otomobillere iki örnektir. Yani dünyada kalite sembolü diye bilinen firmaların bile her arabası güvenli değildir.

2015 Ford Mustang Euro Ncap testlerinde en kötü puan alan arabalardan biriydi
2015 Ford Mustang Euro Ncap testlerinde en kötü puan alan arabalardan biriydi

Euro Ncap firması dünyada tek midir?

Latin Ncap testlerinde 2016 Kia Rio Sedan
Latin Ncap testlerinde 2016 Kia Rio Sedan

Euro Ncap sadece Avrupa ülkelerinde üretilen veya Avrupa ülkelerine başka coğrafyalardan ithal edilen otomobillerin güvenlik testlerini yapmaktadır. Benzer şekilde ABD ve Kanada piyasasındaki otomobilleri test eden IHHS, Latin Amerika coğrafyasında üretilen otomobillerin güvenlik testlerini testlerini yapan Latin Ncap, Asya'da üretilen otomobillerin testlerini yapan Asean Ncap ve ANCAP firmaları vardır.

Honcda Accord 2019 Asean Ncap testlerinde
Honcda Accord 2019 Asean Ncap testlerinde

Bir de istediği her coğrafyada ister lokal piyasa, ister uluslararası üretim yapan firmaların otomobillerinin güvenlik testlerini yapan Global Ncap firması vardır. Bu firmaların her birinin kendince farklılık gösteren kriterleri vardır. Ama temel hedef aynıdır: Kaza yapan otomobildekilerin canının ne kadar emniyette olduğunu test etmek ve can güvenliğini korumaya yönelik tasarım çalışmaları yapması için firmaları zorlamak.

Euro Ncap ve benzer firmaların etkinliği ne boyuttadır?

Euro Ncap standart testlerinin başladığı 1997 yılından itibaren Avrupa'da üretilen otomobil sayısı yüzmilyonlara, trafik kazası sayıları yüzbinlere çıkmış ama ölümle veya kalıcı sakatlıkla sonuçlanan kaza miktarı ters orantılı olarak azalmıştır.

Global Ncap tarafından yapılan Nissan Versa-Nissan Tsuru çarpışma testi
Global Ncap tarafından yapılan Nissan Versa-Nissan Tsuru çarpışma testi

Türkiye'nin imzaladığı gümrük birliği anlaşmaları sonucu R12, R9 ve Tofaş kuş serisi otomobiller üretimden kaldırılmış ve bunların yerine her biri Euro Ncap güvenlik testlerine giren ve Avrupa Birliği standartlarına göre üretilen otomobiller üretilmeye ve ithal edilmeye başlanmıştır. Özellikle üretimden kaldırılan otomobillerin piyasada sayıları azaldıkça Türkiye'de de ölüm ve kalıcı sakatlıkla sonuçlanan trafik kazası sayısı ciddi derecede azalmış ve azalmaya da devam etmektedir. Euro Ncap ve benzeri firmaların testleri sonucu üretimden kaldırılan arabalar bile vardır. Örneğin Global Ncap firmasının yaptığı testle Meksika'da üzretilen ve bir zamanlar Türkiye ve Avrupada Nissan Sunny adıyla satılan Nissan Tsuru otomobiliyle ile ABD piyasasında satılan Nissan Versa arabaları kafa kafaya çarpışma testine tabi tutulmuş ve testin sonunda gazete kağıdı gibi buruşan Nissan Tsuru 1 yıl iiçinde üretimden kaldırılmıştır.

Global Ncap testlerinde gazete kağıdı gibi buruşan Nissan Tsuru üretimden kaldırıldı.
Global Ncap testlerinde gazete kağıdı gibi buruşan Nissan Tsuru üretimden kaldırıldı.
EURO NCAP ve Benzeri Test Firmaları!
15
16
Görüşünü yaz

En İyi Erkek Görüşleri

 • Gizli Üye
  Bu tip faliyetler insan sagligi we güwenligi icin cok gerekli faaliyetlerdir ama her kaza 50 km ya da 64 km ile gerceklesmiyor? buradaki en temel unsur insandir yani söförler? Siz dünyanin en saglam arabasini yapin ama o arabanin direksiyonuna egitimsiz we bilincsiz bi insani söför diye oturtun we ncaplardan alinan 5x5 puanlarlada binsin we ortaligi kan revana cewirsin ewet ewela egitim we kurallar yaptirici we kaliteli olmali , sanal zeka araci sürebilir ama acıyı et we kemikten yapilmis insanlar ceker lütfen kendimizi egitelim
  Görüş hala geçerli mi?
  • Gizli Üye

   Hayattaki en büyük hastaligim otomobillerdir ama insanlar olmadan araclarda olmaz eig wermeseydinizde olurdu burada önemli olan insanlara dogru olani dogru cümlelerle anlatabilmektir tesekkürler

  • tastycock

   Bir konuya dikkatini çekmek istiyorum. Türkçede W harfi yoktur. V kullanımlası gereken her yere W kullanmışsın.

  • Gizli Üye

   Benim klawyem benim özel alanim , türkcede olmayan cok sey war , the by tdk

 • miamiami
  Yanı baştan sona kadar okudum tek kelime atlamadım sınav yapabilirsin🙂 passat nasıl acaba merak ettim. Araç alırken görselliğe önem veriyoruz aslinda testler çok önemli
  Görüş hala geçerli mi?
  • miamiami

   Teşekkür ederim

  • tastycock

   Passat konusunda şunu söyleyeyim:
   2014 yılında 1,6 tdi105HP comfortline manuel viteslisini aldım. 2,5 yıl kullandım. 142.000 km yol yaptım. Şimdiye kadar bindiğim en iyi arabalardan biriydi. Yakıt ekonomisi harika, ses yalıtımı ve süspansiyonu çok iyi. Rahatlık konusunda da on numara arabaydı.

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Kızlar & Erkekler Ne Diyor

1514
 • Bu araba ne hale gelmiş ana. E peki karı ne bunun dört farklı arabaal perte cikarne kazaniyor ki burasi
 • Alarasmin
  Bilinclendirmek adina güzel bir analiz olmus emeginize saglik
 • lastcomert
  Çok önemli bir iş yapıyorlar kesinlikle. Güzel Bence olmuş tebrikler... 👏👏👏
 • roJ49
  Herkesin okuması gereken bir bence olmuş emeğine sağlık 👍
 • ncap genede iyidir hız ne kadar düşük tutulsa da arabaları denemek acısından güzel
 • findom
  Hiç ilgim yok arabalarla ilgili şeylere, sayende genel kültürüm arttı.
 • İşime yarar mı bilmem de teşekkür ederim
 • zenci21
  ncap hız ne kadar düşük tutulsa da arabaları denemek acısından o kadar güzeldir
 • ncap genede iyidir hız ne kadar düşük tutulsa da arabaları denemek acısından güzel
 • Teşekkürler
 • bilgi için teşekkürler
 • Cramella
  Guzel pay
 • detaylı bilgiler teşekkürler
 • Aa şaşırtıcı bir bilgi ℹ
 • Emeğinize sağlık teşekkürler güzel paylaşım olmuş
 • SonDişBükücü35
  Bilgiler için teşekkürler.
 • Dilers
  Copy past güzel...
 • Volvo
 • eceözmen
  evet cok hızlı bunlar
 • Sadiaksoy
  güzel olmuş
 • Dilaraeowiw
  Guzel olms
 • aşkınyolu0106
  Çok güzel olmuş eline sağlık
 • SuPesisi
  Keşke benim olsa
 • Mervebbbs
  Mükemmel bir yazı olmuş ellerinize sağlık
 • Arazzaras
  Güzel ama bilgilendirici değil
  • tastycock

   Bir bence de sen yaz, bilgilendir bizi. Ben de sana orada teşekkür edeyim.

  • Arazzaras

   Yazarım konuşuruz üzerine

  • tastycock

   Beklerim

 • Ressam006
  Harika araba ya
 • yagizy
  Tövbe Estağfirullah ya
 • Halalalayh
  Yapılıyıda bize mi tapılıyo zengine hep
 • Gizli Üye
  Çok güzel paylaşım olmuş.
YÜKLENİYOR...