1 ay

Çarpışma Testlerinin Tarihi!

İlk otomobil ve ilk trafik kazası.

Fransız yüzbaşı Nicholas Joseph Cugnotun yaptığı ilk otomobil aynı zamanda ilk trafik kazasını yapmıştı
Fransız yüzbaşı Nicholas Joseph Cugnot'un yaptığı ilk otomobil aynı zamanda ilk trafik kazasını yapmıştı

Çarpışma testleri aslında zannettiğimizden çok daha eski tarihe sahiptir. İşin aslına bakarsanız 1769 yılında yapılan buhar makinasıyla çalışan ilk otomobille başlar ilk trafik kazası. O tarihten itibaren de otomobillerin tarihi boyunca hep trafik kazaları olmuştur. Bu kazalar maddi hasarlı olabildiği gibi ölüm ve sakatlanmalara neden olacak boyutlarda da oluyordu.


İlk Çarpışma Testleri Chicken Game ile Gerçekleştirilmiştir.

Chicken game ile çarpışmış iki araba
Chicken game ile çarpışmış iki araba

1950'li yıllardan 1970'lere kadar amerikalı gençlerin oynadığı, filmlerde de çokça gördüğümüz Chicken game (tavuk oyunu) vardı. Bu oyunda karşılıklı iki araba kafa kafaya çarpışacak şekilde hızla birbirine yaklaşır, direksiyonu ilk kıran korkak tavuk olurdu. Bu oyun bir nevi düello mahiyetindeydi. Çoğunlukla bir kıza ilgi duyan iki erkeğin cesaret gösterisi olarak veya aralarında gerilim olan iki erkekten birinin yenilgiyi kabul edip çekilmesi için başvurulan bir iddialaşma yöntemiydi.

O yıllarda kaza yapıp sağ kurtulmanız mucize gibi birşeydi
O yıllarda kaza yapıp sağ kurtulmanız mucize gibi birşeydi

Bu oyunlarda meydana gelen kazaların büyük çoğunluğu iki tarafında ölümüyle ya da ağır yaralanma ve sakatlanmalarla sonuçlanırdı. Arabalar çarpışmasa bile direksiyonu kıran araç savrulup takla atardı. Her iki durumda da araba içindeki sürücü ve varsa yolcular camdan veya kapıdan dışarı savrulurdu.1950'lerin başında cihicken game öyle yaygınlaşmıştı ki, ülke çapında hergün onlarca kaza gerçekleşiyor, ölümler, yaralanmalar ve sakatlanmalar oluyordu. Bunu fark eden ilk firma Chevrolet bu çarpışmaların sistematiğini incelemek ve gerek araçlara gerekse araç içindekilere nasıl zararlar geldiğini görüp anlayabilmek için 1957 yılında ilk çarpışma testlerini yapmaya başladı.

İlk çarpışma testine tabi tutulan Chevrolet
İlk çarpışma testine tabi tutulan Chevrolet

1966 yılına kadar Chevrolet de dahil birçok amerikalı üretici bir dizi çarpışma testi yaptı. Burada elde edilen verilere göre araç şasisini, direksiyon simidini, koltukları daha sağlam hale getirmek üzerine çalışmalar yapıldı.

Emniyet kemerleri ve Volvo

Chevroletin emniyet kemeri reklamı
Chevrolet'in emniyet kemeri reklamı

Aynı dönemde General Motors firması sürücüyü karınla bacakların birleşim noktasında tutan emniyet kemerlerini yaptılar. Fors ise sürücüyü omuzdan göğüse doğru çapraz geçen emniyet kemerini geliştirdi. Böylelikle sürücü ve yolcuların kaza anında savrulması önlenmiş oluyordu. Ama bu kemerler sabit yapıda olduğu için sürücü ve yolcu için emniyet sağlasa da fazlasıyla da eziyet oluyordu.

Fordun emniyet kemeri reklamı
Ford'un emniyet kemeri reklamı

1959 yılında Volvo bugün halenbütün dünyada kullanılan, sürücüyü omuz, göğüs ve karın bölgelerinden araç şasisine sabitleyen 3 noktalı aktif gergili emniyet kemerini geliştirdi. Bu sayede sürücü ve yolcunun kaza anında ön camdan veya açılan kapıdan savrulup ölmesine engel olunabiliyordu. Aynı zamanda sert bir darbeye maruz kalınmadığı sürece de kemer insanları sıkıp rahatsız etmiyordu.

Volvonun 1959da ilk defa tanıttığı üç noktadan bağlı aktif gergili emniyet kemeri
Volvo'nun 1959'da ilk defa tanıttığı üç noktadan bağlı aktif gergili emniyet kemeri
Emniyet kemeri kullanılmadan önce formula yarışlarında kaza anında arabadan savrulup uçan sürücü
Emniyet kemeri kullanılmadan önce formula yarışlarında kaza anında arabadan savrulup uçan sürücü

Çarpışma testlerinde ilk Standart

1966 yılında ABD hükümeti Milli taşımacılık güvenliği diye bir birim kurdu ve 1967 yılından itibaren de Chevrolet tarafından uygulanan test yöntemleri standart olarak belirlendi. Ancak bu testlerin insan sağlığı ve can güvenliğine yönelik kullanılmaya başlanması 1980'li yıllarda başlamıştır.

Standartlara göre yapılan ilk çarpışma testlerinin değerlendirmesi yapılırken
Standartlara göre yapılan ilk çarpışma testlerinin değerlendirmesi yapılırken

O döneme kadar amaç sürücü güvenliğini değil arabaların sağlamlığını sağlamaktı. Araç içindekilerin can emniyeti ikinci plandaydı. Helezon yaylarla desteklenip tamponların arkasına gizlenen darbe emici yapılar bu çarpışma testlerinin sonucunda geliştirilmişti. Amaç arabaya gelecek darbeyi emmek ve arabanın darbe almamasını sağlamaktı sonuçta

Çarpışma Testlerinin Tarihi!

1980'li yıllar ve Çarpışma Testleri

1977 yılında Avrupa'da özellikle E23 kasa kodlu BMW 7 serisi ve daha sonra buna rakip olarak piyasaya sürülen W124 kasa kodlu Merdeces modellerinin iddia ettiği sürücü ve yolcu güvenliğini test etmek için Euro N Cap testleri yapılmaya başlandı.

Mercedes-Benz kendi test laboratuvarında çarpışma testlerini yaparken
Mercedes-Benz kendi test laboratuvarında çarpışma testlerini yaparken

Bu testlerde ilk defa yüksek hızlı kameralar ve yüksek teknoloji sensörler kullanılarak arabanın sağlamlığı değil sürücü ve yolcuların can emniyeti test edilmeye başlandı. Ama Euro Ncap testlerinden önce Mercedes, BMW, Volvo, Saab gibi birmalar kendi test laboratuvarlarını kurup kendi belirledikleri kriterlerle çarpışma testlerini yapıyorlardı.

Çarpışma testlerinin bugünü

B segmenti Renault Clio çarpışma testlerinden bir görüntü
B segmenti Renault Clio çarpışma testlerinden bir görüntü

1970'li ve 80'li yıllarda çarpışma testleri sadece E segmenti otomobillerin güvenliğini test etmek için uygulanırken 1980'li yıllarda D segmenti, 1990'lı yılların sonunda C segmenti otomobillerin güvenliğinin ölçülmesi için uygulanmaya başlandı. 2000'li yıllara gelindiğinde artık A segmenti ve hatta mikro otomobiller için bile uygulanmaktadır. Bu testlerde önce çarpışma hızı 50 km/saat iken 2010 yılında Volvo yeni S60 modelinin çarpışma testlerini 65 km/saat hızla yapmaya başladı ve bu hız dünyada yeni standardı belirledi. Artık çarpışma testleri 65 km hızla yapılmaktadır.

Mikro otomobil Smart for two çarpışma testinden bir görüntü
Mikro otomobil Smart for two çarpışma testinden bir görüntü
Çarpışma Testlerinin Tarihi!
7
13
Görüşünü yaz
Kapat

En İyi Erkek Görüşü

 • canerozkum
  Çok güzel bahsetmişsin abi, eline sağlık. 3 senedir her gün araç kullanıyorum, aslında sabırsız ve trafikte sinirli biriyim. Hız yapmayı da severim ama yerine göre yapıyorum. Şimdiye kadar 2 tane kaza yaşadım. Caddede ben sakin sakin giderken, bir motor beni sollamak isteyip hızla soluma geçti. Önünde park halinde olan arabayı görmeden soluma geçip fark edince benim önüme kırdı ve egzoz kısmıyla benim tampona vurdu. Anında tampon yere yapıştı tabi egzoz demir olunca. Ben hemen durdum, o biraz sallandı ama yere düşmedi. Hemen trafikte sıvışırım ayağı ile kaçtı. Ben zaten plakayı görmüştüm ama abartmıyorum 60-70 yaşında bir amca sağ olsun, koştu plakayı verdi. Daha sonra tanıdıklar aracılığı ile buldum. Kendisi doktormuş ve motoru alalı 3 ayda 4 kaza yapmış. :) Tutanakta %100 haklı bulup tüm masrafları ödemek zorunda kaldı. O da öyle bir süreçti.

  Diğeri de ben caddeden giderken şak diye sokaktan bir araba çıkıp bana vurdu. O anın etkisiyle aşırı sinirlenip arabadan atlayıp kavga etmiştim.

  Kazaları pek sevmem, pek iyi sonuçlar doğurmuyor. Gerek maddi, gerek psikolojik. Allah beterlerini yaşatmasın.
  Görüş hala geçerli mi?
  • tastycock

   Geçmiş olsun. Allah daha büyüğünden saklasın.

  • canerozkum

   Amin abi, hepimizi.

En İyi Kız Görüşü

 • Eline sağlık. Uzun zaman önce geçirdiğim bir kazayı hatırladım görünce resimleri. Bu testler sayesinde ortaya çıkan gerçeklere dayanarak alınan önlemler sayesinde hayattayız kaza durumlarında tabii emniyet kemeri takıyorsak
  Görüş hala geçerli mi?

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Kızlar & Erkekler Ne Diyor

612
 • Benim korktuğum bir durum. Ellerine sağlık. herkese kazasız belasız günler dilerim :)
 • Anlat ben dinliyorum:))
 • Çok lazım olacak bilgiler
 • Güzel olmuş, eline sağlık!
 • Güzel Bence olmuş tebrikler... 👏👏👏
 • Farklı güzel bir paylaşım olmuş teşekkürler
 • yagizkurtulus
  Faydali bilgiler var. Emegine saglik
 • biradetmehmet
  Teşekkür ederiz
 • fangoria
  Güzel bilgiler için teşekkür ederiz
 • kibaradam8
  Çok güzel
 • Arazzaras
  Harika paylaşım olmuş
 • Sadiaksoy
  güzel olmuş, emeğine sağlık
 • Kamilerr
  güzel bir paylaşım ve gerekli uygulamalar
 • hastaevliadam
  Emegine saglik guzel arastirma ve paylasim olmus
 • Halalalay
  Çok lazım olacak bilgilet
 • Gizli Üye
  Elinize sağlık güzel bir bence olmuş
 • Gizli Üye
  Güzel olmuşş
 • Gizli Üye
  Kaderimiz de çarpışıp Allah'a kavuşmak varsa bu icatlar kaderi bozmaya yöneliktir , çok günah kâfir işi.
YÜKLENİYOR...