Çocuklara ölüm anlatılmalı mı? Anlatılırsa nasıl anlatılmalı?

Ehlivukuf u

9 yaşındayken babamdan civciv istemiştim... O da beni kırmayıp almıştı... O an yaşadığım mutluluğu dün gibi hatırlıyorum... Bütün gün civcivlerin başını bekledim... Evimiz müstakil iki katlı bir evdi... Merdivenlere kutu içinde bıraktığım civcivlerimi sabah kalktığımda kediler paramparça etmişti... O kadar derin bir üzüntü yaşadım ki, saatlerce ağladım...2 gün sonra da babaannemi kaybettik... Üzüntüm daha da büyümüştü... Babaannemi defnetmeye giderken babam elime üç tane erik verdi.." Bu erikleri ye, çekirdeklerini ben gelinceye kadar sakla " dedi... Ertesi gün bana evimizin bahçesine yediğim eriklerin çekirdeklerini ektirdi, babam... Etrafını taşlarla çevirdi... Her gün buraya biraz su dök, bir mucize göreceksin, dedi... Aradan ne kadar süre geçti bilmiyorum ama benim erik çekirdeklerimi ektiğim yerde filizlenmeler olmaya başladı... Her gün heyecanıma ortak olan babam filizleri görünce " Toprağın altına gömülmek yok olmak değildir, yeni bir hal ile yeniden var olmaktır... Senin ne babaannen yok oldu, ne de civcivlerin " dedi... O an ölüm gözümde o kadar güzelleşti ki...

Dilek Cesur...
8
5
Görüşünü yaz