Dikkat! Yeni Doğan Bebek Bakımında Yapılan Hatalar!

Dikkat! Yeni Doğan Bebek Bakımında Yapılan Hatalar!

Merhabalar KS cemiyeti,

Yeni bir bebeğin dünyaya gelmesi haberi, bizim veya yakınımızın hatta tanımadığımız birinin bile bir bebeğinin dünyaya sağlıklı bir şekilde gelmesi, hepimizi istemsizce heyecanlandırır. Çünkü o evreyi onlar gibi bizlerde yaşadık. Her ne kadar hatırlamasak bile kodlarımızda bu mevcut. Bu yüzden istemsizce sevinme veya gülme eylemini o habere karşı güzel bir tepki olarak veriyoruz.

Peki "Yeni Doğan Bebek Bakımında Yapılan Hatalar!" Nedir?

Yeni doğan bebeğin bakımında yapılan hatalar sırasıyla;

 • Anneden gelen ilk sütün atılması,
 • Bebeğin sürekli olarak veya sık sık emzirilmesi,
 • Ebeveynlerin bebek uyurken bile sallaması,
 • Yeşil renkte olan dışkı nedeni ile üşüttüğünü sanmak,
 • Her bez değişiminde bebeğin poposuna ve bacak arasına pişik kremi kullanmak,
 • Tırnaklarının kesilmesi için bebeğin kırkının çıkması gerektiği düşüncesi,
 • Aman üşümesin diyerek her mevsim kalın kalın giydirmek,
 • Uyku öncesi ısrarlı bir şekilde mama vermek,
 • Bebeğin altını ıslak mendille temizlemek,
 • Uslu durması ve yemek yemesi için tv karşısında oturtmak.

Şimdi bunlara sırasıyla değinelim...

Anneden gelen ilk sütün atılması konusu,

Dikkat! Yeni Doğan Bebek Bakımında Yapılan Hatalar!

Anne sütü mucizedir, çünkü ilk gelen süt kolostrum adı verilen antikorlar, vitamin ve minareller yönünden zengin, besleyici özellikleri yüksek bir besindir. Bebeğin ilk besininin kolostrum olması, onun ileride birçok mide ve bağırsak hastalığına karşı korunmasını sağlar. Dolayısı ile ilk gelen sütün atılması kesinlikle yanlış bir uygulamadır.

Bebeğin sürekli olarak veya sık sık emzirilmesi konusu,

Yeni doğan bebekler, ortalama 2 saatte bir emzirilmelidir. İlk hafta bu sıklık hem olası fizyolojik sarılığın çabuk geçmesi, hem de sütün bebeğin ihtiyacı kadar artması için önemlidir. Sonraki günlerde bebeğin sürekli memede kalması süt birikmesine engel olacağı için bebeğin doymamasına, annenin göğüs uçlarının yara olmasına sebep olabilir ve bebek beslenme sorunu yaşayabilir.

Ebeveynlerin bebek uyurken bile sallaması konusu,

Dikkat! Yeni Doğan Bebek Bakımında Yapılan Hatalar!

Bebekler anne karnında sallanırlar. Sallama işlemi, orta kulaktaki vestibüler sistemin uyarılmasına sebep olduğu için denge yeteneğinin gelişmesine yardımcı olur. Hafif ve küçük ritimler halinde bebeği sallayabilirsiniz. Ancak bu sallama işlemi uyuduktan sonra aşırı bir süre boyunca devam etmemeli ve sallarken aşırı hızlı olunmamalıdır.

Yeşil renkte olan dışkı nedeni ile üşüttüğünü sanma konusu,

Dikkat! Yeni Doğan Bebek Bakımında Yapılan Hatalar!

Yeni doğan bir bebeğin her altı açıldığında kaka varsa bebek iyi besleniyor demektir. Yeni doğan bir bebek günde ortalama 4-8 kez kaka yapabilir. Kaka çıkışı yoksa, beslenme sorunu yaşıyor olabilir. Doğru ve düzenli meme emen bir bebeğin kakası sarı ve partiküllüdür. Yeşil kaka, bebeğin çok emdiğini gösterir. Bağırsaklarda işlenmiş kaka sarıdır. Yeşil kaka, çok emdiği için bağırsaklarda işlenmeden atıldığını gösterir. Üşütmekle herhangi ilişkisi yoktur.

Her bez değişiminde bebeğin poposuna ve bacak arasına pişik kremi kullanma konusu,

Dikkat! Yeni Doğan Bebek Bakımında Yapılan Hatalar!

Pişik kremleri bebek poposunun hava almasını önleyebilir. Bu yüzden sadece gerekli görüldüğünde pişik kremi sürülmelidir. Her ne kadar onun rahatı düşünüyor olsanız bile bu durum galatı meşhur olmuş bir yanlıştır. Hava almayan popo, pişik olmaya oldukça müsait olduğundan bu kremlerin sık sık kullanılması doğru değildir.

Tırnaklarının kesilmesi için bebeğin kırkının çıkması gerektiği düşüncesi konusu,

Bu konuda galatı meşhur olmuş bir konudur... Tabi ki bebek 40 günlük olmadan tırnağını kesmenin sağlık açısından bir sorunu yok. Eğer bebeğin tırnakları çok uzadıysa ve kendine zarar veriyorsa, doğru araç ve yöntemleri seçerek tırnaklarını kesebilirsin. Bu konuda fazla derin ve ince düşünmeye gerek yok...

Aman üşümesin diyerek her mevsim kalın kalın giydirme konusu,

Dikkat! Yeni Doğan Bebek Bakımında Yapılan Hatalar!

Bebeğin küçük ve savunmasız olduğu için hava şartlarından nasıl etkileneceğini bilemiyor, üşütmesinden korkuyor olmanız gayet doğal çünkü onun hasta olmasını hiç birimiz istemeyiz. Ancak bebeği muhakkak hava şartlarına uygun giydirmek onun sağlığı ve gelişimi için oldukça önemli. Eğer yaz sıcağında bebeğe uzun kollu, kalın kıyafetler giydirirsen aşırı terleme, pişik, isilik gibi sorunlarla karşı karşıya kalabilirsin.

Uyku öncesi ısrarlı bir şekilde mama verme konusu,

Bu sık sık yapılan bir yanlış. Bebeğe uyumadan önce mama vererek gece acıkmasını engellemek ve bu sayede uyanmamasını sağlamak, kesinlikle yapılmaması gereken büyük bir hata. Çünkü bebeğin boş kalori ve gereksiz kilo almasına neden olur ve sağlıksız bir bünyeye sahip edersiniz. Doğru olan, bebeği acıktıkça emzirmektir.

Bebeğin altını ıslak mendille temizleme konusu,

Dikkat! Yeni Doğan Bebek Bakımında Yapılan Hatalar!

Sık sık ebeveynler tarafından kullanılan ancak doğrulu bilinmeyen bir uygulamadır. Bu mendillerin içindeki alkol, parfüm ve kimyasallar bebeğin cildini tahriş ederek hassasiyet, pişik gibi sorunlara neden olur. Bebek bez bölgesi temizliğinde en doğrusu yalnızca temiz su kullanmaktır. Her defasında yıkayamıyorsanız pamuk ve su ikilisini de kullanabilirsin.

Uslu durması ve yemek yemesi için tv karşısında oturtma konusu,

Dikkat! Yeni Doğan Bebek Bakımında Yapılan Hatalar!

Bu konu ülkemizce çokça yapılan yanlışlardan birisidir. Yemek yemediği için bebeğin ilgisini televizyona, cep telefonuna ya da tablete çekmek, bu sayede yemek yemesini sağlamak bu durumu bir alışkanlığa çevirir. Bebek ilerleyen zamanlarda bunlar olmadan yemek yemek istemeyebilir. Bu yüzden video, çizgi film kullanmak yerine sohbet etmeyi ve zorlamamayı denemek daha doğru ve sağlıklı bir davranış olacak.

Dikkat! Yeni Doğan Bebek Bakımında Yapılan Hatalar!

Dolayısı ile onun (bebeğimizin) sağlığını her şeyden daha çok düşünmek bazen ona istemeden de olsa zarar verdiğimiz gerçeğini değiştirmiyor. Elimizden geldiğince onu düşünerek okumaya, bu konuda kitaplardan ve doğru insanlar, kaynaklardan bilgi almaya hatta tecrübelerden yararlanmaya özen göstermeliyiz. Onun geleceği, sağlığı anne ve babanın en öncelikli işidir...

Her şey gönlünüzce olsun 🤗

#aimPediatrician 😇 Sağlıcakla...

Konuya İlişkin Diğer Benceler;

Bonusumuz;

Dikkat! Yeni Doğan Bebek Bakımında Yapılan Hatalar!
21
21
Görüşünü yaz
Kapat

Bi’Bot Seçimi

Çok Süper Görüş
 • Muallime__
  Kesinlikle tüm anne baba ve adaylarının bilmesi gereken bilgiler.

  İnşallah okurlar da feyz alırlar 🌸🍀

  Çünkü kitaplardan okumayacakları bir kesin. Bari böyle doğru bilgi paylaşan sosyal sitelerden yararlansalar.
  Görüş hala geçerli mi?

En İyi Kız Görüşleri

 • Oda sıcaklığı da eklemek istiyorum. Odayı 26 derece yapanları gördüm ve 26 derece ilken oda yatağına sıcak su torbası koydular🤦🏻‍♀️ Cinnet geçirdim resmen.
  Bebek ölümleri çoğu zaman fazla ısıdan dolayı ortaya çıktığı araştırıldı
  Lütfen çocuğunuzun odası 18-19 derece olsun yeterli gerçekten zaten. Üstü örtülüyor paçama giydiriliyor.
  Danimarka ve Finlandiya gibi ülkelerde bebekler dışarda uyuyor ve o ülkeler soğuk!
  Eline sağlık 🙏🏼
  Görüş hala geçerli mi?
 • Whisky_Chocolate
  Tuzlamayı da ekleyelim oraya. Balık gibi kokmasın diye bebekleri tuzlu suyla yıkıyorlar🙄 sarılık olmasın diye şekerli su veriyorlar. Uyuturken ayakta sallıyorlar vs
  Görüş hala geçerli mi?

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Kızlar & Erkekler Ne Diyor

1821
 • Etipuffkarışık
  Pişik kremi konusuna katılmıyorum doktorumuz her açtığımda krem sürmemiz gerektiğini söylüyor aksine. Sürüyorum da hava almak falan değil mesele o bezle zaten hava alması güç yani idrardan tahriş olmaması için sürüyoruz. Pişik zaten islaklikla alakalı.

  Birde silme konusu her açmakta yıkamak zaten çok zor doğru da değil üşütme riski var çünkü onun icin de zaten alt silme pamukları var ama yinede ıslak mendille daha kolay silindiği için ben ıslak mendili gidip sıcak suyla iyice yıkıyorum öyle siliyorum kafa zehir dhdh 🙈😃
 • Sonjaa
  Çok teşekkür ederim. Ana olunca kullanırım. 😍😍
 • -Astridt
  Cok guzel paylasim.
 • ofbuneyauu
  Tamam
 • haticeyener
  Çok güzel bir bence olmuş ve daha vir sürü dikkat edilmesi gereken detay var. İlk süt sadece insansa değil her hayvanda çok önemlidir, en önemli mineralleri besinleri barındırır. ve su verilmemeli keisnlikle... çünkü süte yer kalmıyor yeni doğan midesi suyu da süt gibi algılıyor ne yazıkki bunu da çoğu ebeveyn bilmiyor en azından çevremdekiler.

  Ve yeni doğan bebeği kundaklamakta çok yanlış kalça çıkıklığı veya diğer sorunlara yol açabilir. Benim şimdilik aklımsa olanlar bunlar tekrar elinize emeğinize sağlık.
 • Ablackstar
  Herkes hata yapıyor yeni helede ilk çocukta yapılması gereken doğumdan önce anne ve baba adaylarinin eğitim alması bu konuyu araştırıp bilgilenmesi.
 • Faydalı bi bence olmuş eline sağlık ☺️🌸
 • Sivaslıbirmüslim
  Bilgiler için teşekkürler
 • Jfjshfsjf
  Birçoğumuz bence bunları biliyoruz ama ilk çocuğumuz olduğu zaman sanki bu bilgileri resetliyor gibi hiçbir şey bilmiyor gibi hareket ediyoruz. Herkes birşey söylediği için artık ne yapacağını şaşırıyor yeni ebeveyn olan kişiler
 • gülaltayy
  Kulaktan dolma anane bilgileriyle hareket etmeyin
 • meyvelisedaaaa
  ellerine sağlık👍🏻❤️
 • Miminimi
  Bir tane de ben ekleyim banyo yaptığı suya tuz atmak
 • cerenmnfs
  Anne olursam öğrendiğim iyi oldu derim
 • Magdurumabc
  Aynen
 • Gizli Üye
  Umarım birgün anne olurum ve bunları uygularım.. Çok istiyorum anne olmayı
 • Gizli Üye
  Güzel olmuş
 • Gizli Üye
  Güzel bilgi güzel paylaşım olmuş
 • papatyacan
  güzel bilgiler
 • Sadiaksoy
  bebek bakmak zor bir eylem
 • paradaxos
  İyi şükür hiçbirini yapmıyorum
 • Ateşgentlmen
  Bu konuda ki tek fikrim böyle kötü bir dünyaya bir çocuk getirmemek en mantıklısı..
 • Freestyllee
  Güzel yazı olmuş beğendim
 • Kamilerr
  bebekler çok güzeller ama bakımı da güzel olduğu kadar zor
 • derikemer
  Anne sütünü erken bırakmak
 • roJ49
  Güzel çalışma olmuş emeğine sağlık 👍
 • İfşavefotoyorumcusu
  Guzel anlamli paylasim tebrikler
 • Ressam006
  Oy kıyamam
 • hastaevliadam
  Çok faydali paylasim olmus tebrikler
 • baskaulkedeyasiyamam
  Eline sağlık güzel bir yazı olmuş
 • CinoSEVERR
  Bebek doğduktan sonra sürekli soru sorabileceğiniz bir doktora danışmak en iyisi
 • Jokerr_21
  güzel bilgiler emeğine sağlık
 • lastcomert
  Evlât Dünya'daki en güzel şeydir bence. Güzel Bence olmuş tebrikler... 👏👏👏
 • Abdullah_6700
  Yani evet bencede iyi yani
 • Dilers
  Güzel bir yazi
  uygulayın anneler..
 • Sams7v
  Çok iyibir yazı hemen not edeceğim.
 • haymatlos_
  Yaklaşık 2,5 sene öncesi geldi aklıma.
 • Gizli Üye
  Doğru söyledin eczacı dostum
 • superpsikolog
  Çok güzel ve değerli bilgiler edindim. Çok teşekkür ederim.
 • Çok güzel olmuş ellerine sağlık.
  Bu arada anne sütü biyolojik değerde kalitesi %100'e yakındır.
YÜKLENİYOR...