Bebek Bakımında Yapılan Yanlışlar

sizofrenkarinca

Bir bebek konulu benceme daha hoş geldiniz. Yayınlarımız sadece bu sitedeki üyeler tarafından değil, site dışından da takip edildiği için bugün bebek bakımında sıkça yapılan yanlışlardan bahsetmek istiyorum size.

Sütün/sütüm yetmiyor, mama ver/vermeliyim düşüncesi

Yeni anne olmuş herkese karşı kullanılan klasik bir cümledir bu. ''Sütün yetmiyor galiba, aç bu çocuk, mama ver mama'' Bir süre sonra o kadar söylenir ki bu cümleler anneler de gerçekten sütünün yetmediği kanısına vararak kendisini çocuğuna mama verirken bulur. Bu çok yanlış bir şeydir. Meme denen organ kendisini bebeğin emmesine göre hazırlar. Yani az emzirirseniz sütünüz az, çok emzirirseniz sütünüz çok olur. Kısacası ne kadar çok emzirirseniz sütünüz o kadar çok olur ve mamaya gerek kalmaz. Bizim bu konu ile ilgili felsefemiz ''bebek gak dese meme, guk dese meme'' dir. Bol su ve emzirme ile annenin sütü bebeğe gayet yetecektir.

sütüm yetmiyor
sütüm yetmiyor

Sarılık için şekerli su vermek

Bu da çokça yapılan yanlışlardan birisidir. Yenidoğan sarılığı neredeyse her bebekte görülebilen bir şeydir ve bunun da çözümü bol bol emzirmektir. Daha bir kaç günlük bebeğe şekerli su vermek zararlıdır.

6. ayına gelmeden ek gıdaya başlamak

Bu da oldukça fazla yapılan bir hatadır. Genelde anneler/kayınvalideler hatta konu komşu bile 'Aman ben 4 aylıkken yemeklerin suyundan veriyordum şimdi bak ne güzel yiyor' gibi cümleler kurar. Bebeğiniz varsa emin olun siz de duyacaksınız bu lafları. Ama ne olursa olsun tıkayın kulaklarınızı. Bunu doktorunuz, aile hekiminiz, hemşireniz dahi söylese derhal oradan koşarak uzaklaşın ve doktorunuzu değiştirin. 6. ayını doldurana kadar hiç bir şekilde bebeğinizin ağzına yemek vs vermeyin. Zaten bebeğin sindirim sistemi yeni yeni geliştiği için bebeğin hazmederken sıkıntı çekmesine sebnep olacaktır. Ve zaten ömrü boyunca zaten yiyeceği yemekleri vermek için neden bu kadar acele edesiniz ki? Anne sütündki mucizeyi bir daha neredn bulacak ki bu bebek? (Bu arada yeni ek gıdaya başlayacak olanlara da şahsi olarak BLW yöntemini öneririm)

ek gıdalara başlamak
ek gıdalara başlamak

6. Aydan önce su vermek

Bunu da genelde etraftan çok söylerler. Susar bu bebek su ver diye. Ama anne sütü bebeğin suya olan ihtiyacını da karşılar zaten. &.ayını doldurup ek gıdalara başlamadığınız sürece bebeğinize su vermenize gerek yoktur. Anne sütü 6.ayına kadar ihtiyacı olan tüm vitaminleri ve enerjiyi karşılar bebeğinizin. 1-2 yaş arasında is günlük enerjisinin %40ını karşılar. O yüzden su için de acele etmeyin lütfen.

Gereksiz fitil, ateş düşürücü vermek

Her anne çocuğu hasta olduğunda korkar ve hemen ilaca sarılır. Ancak bebeğinize verdiğiniz gereksiz fitiller, ateş düşürücüler bebeğinize faydadan çok zarar verir. Ateş bir nevi vücudun koruma kalkanıdır ve ateşi çıkan bebeğinizi öncelikle doğal yöntemler ile ateşini düşürmeye çalışmalısınız. Düşmediği takdirde doktorun önereceği bir destek kullanabilirsiniz. Nede olsa evde fitil var, vereyim de rahat rahat uyuyalım diye düşünmeyin sakın. Ayrıca bazı hemşireler aşıdan önce de bir tane fitil verin rahatlatır derler ama bunu da yapmayın. Ateşi daha olmayan bir bebeğe fitil vermek çok gereksizdir.Bana gelince ben ateşi ciddi seviyelere gelmediği sürece ilaç vermiyorum evde. Genelde çoraplarını limonlu suya batırarak giydirme, ılık duş aldırma, üzerini inceltme gibi doğal yöntmleri deniyorum. Ateş ısrarla yükseldiği taktirde doktora götürerek doktorun önerisine göre hareket ediyorum. 37 derecede bebeği fitile, şuruba boğan insanlar var. Yapmayın bunu bebeğinize.

Gereksiz ilaç lullanımı
Gereksiz ilaç lullanımı

Bebeği yürütece koymak

Genelde herkes bebeğinin daha erken yürümesini istediği veya bebek yürüteçteyken kendisi de rahatça işini gücünü yapabileceği için yürütece koyar bebeğini. Ama bu da çok yanlış. Hiç bir doktor bebeklere yürüteci önermez. Bebeğin yürüteçe koyulması bebekte skolyoz, kifoz gibi omurga eğriliği rahatsızlıklarına sebep olabilir. ayak yapısı hazır olmadığı için ayak deformiteleri olabilir. PArmak uçlarında yürümesine sebep olabilir. Ayrıca bebeklerin 1 yaşına kadar geçirdiği kafa travmalarının %90'ı da yürüteç kazalarından dolayı meydana gelmektedir. Yani kendi rahatınızdan biraz feragat etmeniz gerekebilir bu dönemde.

Bu bencemde sizlere kısaca bebek bakımındaki yanlışlardan bahsettim. Aslında daha sayılacak çok şey var ama sanırım şimdilik bu kadar yeterlidir. Bebek bakımı ile ilgili yazmamı istediğiniz benceleri ayrıca bildirirseniz ilgilenmeye çalışırım. Bebekler, çocuklar bizim geleceğimiz. Onlara iyi bakalım.

Bebek Bakımında Yapılan Yanlışlar
25
10
Görüşünü yaz
25Kız Görüşü
10Erkek Görüşü

En İyi Kız Görüşleri

 • _Burcu
  Benim gebeliğimi ve çocukların aşısını takip eden aile hekimliğindeki ebe arkadaşla konuşuyoruz geçenlerde. Ben çocukları yeterince iyi besleyemiyormuşum gibi geliyor Şunları Şunları veriyorum böyle yapıyorum falan diye anlatıyorum başka neler versem vs soruyorum. Ya Burcu bırak allasen dedi. Soruyorum kadına ek gıdaya geçtin mi çorbalardan falan ver yesin diyorum kadında bana geçtim tabi bin tane hazır çorba aldım hergün yapıyorum diyor kadın bana, çıldırıyorum diyor ebe arkadas :))

  Bir kemik suyuna çorba yapmak, sebze çorbası yapmak ne bileyim tarhana almak bunlar zor şeyler değil. Nasıl insanlar çocuklarına hazır çorba gibi raf ömrü uzun gıdalar veriyor anlamış değilim. Benim çocuklarım 2 yaşına girecek bir kere bebe bisküvisi yemişlikleri yok. Ne gerek var yahu mis gibi sütü hazır gıdayla mahvedeyim..
  Bir annenin evladına yapacağı en güzel şey onu sevmek ve sağlıkla büyütmektir.
  Üşengeç olmayın hanımlar totolar kalksın biraz.
  Güzel bence olmuş bu arada :))
  Görüş hala geçerli mi?
  • sizofrenkarinca

   Ay ben de anlamiyorum hic oylelerini. Hazir meyveli yogurtlar mi dersin, haziran çorbalar mi neler verenler var etrafimda. Herkese hayir gokceye bunu veriyoruz diye diye adim kotu anneye cikti 😁 ama ben kötüyüm cocuguma hazir biskuviler danoneler vermedigim için. Onlar iyi.
   Bizim de buzluk et suyu tavuk suyu dolu 😁😁

  • _Burcu

   Öyle valla. Sonra biz pimpirikli anne oluyoruz :))

 • Kızılımsı
  6. ayinda gelişim evresinde büyüyen bebek anne sütünden ayrilmalidir.
  w. yemek suyu besin ihtiyacini almasi için yedirilir ( anne sütüyle ölçülemez) evet.
  w. haşlanmiş sebze/meyve suyu içirilip posasi mama kivaminca yedirilebilir.
  w. 6. ayindan itibaren bebeğe suyu da verilmelidir. günlük 1 tatli kaşiği o bebeğe kafi

  bunu bebek beslenme uzmanlari israrla bebeğin yakinina mutlak suretle söyler/söylemelidir. bebeğin annesini sömürmesi şimarikliği aksi halde devam eder. yeğenim 3 yaşina kadar sirf bu ihtiyaçlardan annesi kaçininca emdi. kadin mecburen hatali olunca devam etti. doktorundan destek almaya karar verdiler. beslenme uzmani şikayetini baz alarak anneyi suçlu gördü bildiğin 'koca dana evladim' . küçük karincanin annesi elbet bekar kizildan bir tik daha biliyordur. fakat bu saydiklarim gözle görülür tecrübeler ibaret.
  Görüş hala geçerli mi?
  • sizofrenkarinca

   Dediğim gibi verilmemesi lazim değil. 6. aydan önce verilmemesi lazim. Bebek 1 y eelem ek gida alinca ona Ann sütü kadar faydali olmayacaktır.

  • Kızılımsı

   anne sütüyle kıyaslanamaz.

En İyi Erkek Görüşü

 • DerinKuyu
  Birde sütüm olsun diye dünyaları yiyen anneler var. :) Kilo aldığında da suç çocuğa kalır asdf
  Görüş hala geçerli mi?
  • sizofrenkarinca

   O yüzden yazdim zaten sütü arttıran tek şey emzirmek ve su içmek. Başka hic bir yiyecek arttirmaz 😀

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Kızlar & Erkekler Ne Diyor?

239
 • gzmdrcn
  Bebek mamasını güvenle alabildiğim tek site var gerçekten ürünlerinden memnunum sütünüzün kesildiği veya anne sütü veremediğiniz durumlarda kullanmamız doğru sonuçta bebeğimizin karnının doyması gerekiyor
 • Hao_Asakura
  ben 3 aylıkken doktor anneme sütün yanında mama da ver demiş. ben mamayı bir kez yedikten sonra süt içmemeye başlamışım, annemi ittiriyormuşum emzirmek istediğinde. o günden beri böyle aç bir insanım :p
  • sizofrenkarinca

   Ahjahah :D bu yüzden diyorum mama vermeyin diye :D Benim kızımın 2 gün sonra doğum günü. 2. yaşını dolduruyor ve ben daha sütten 10 gün önce kestim düşün ki :D

 • KirmiiziOjemm
  6. Aydan önce su vermek ilginçmiş 😂
  • sizofrenkarinca

   Çok var ya ver ver diye tutturan ve veren :D Bizzat bana da çok derlerdi ama ben umursamadan yoluma devam ettim :D

 • ezgidawson
  Yabancılar bu konuda çok dikkatliler bende ilk maddedeki hatayi yapacaktim eşim uyardi
 • Lotis
  Anne sütünün %90'ı su zaten. Su verilmemeli diye biliyorum. 6 aydan önce ek gıda, 7 aydan önce de hafif pütürli gıdalar verilmemeli.
 • Lunaks
  Bebekken ellerim ve ayaklarım kapalı olmasın istiyordum rahatsız oluyordum ama bunu söyleyemiyordum içim daralıyordu ailem de anlamıyordu...
 • Gizli Üye
  Doğruu
 • bndnnnsananee
  Anne olduğumda bunları hatırlayacağım😊
 • ojosasi
  Cok tesekkurler emegine saglik en kisa zamanda ikincisini bekliyoruz :)
 • Gizli Üye
  "rhatça işini gücünü yapabileceği için yürütece koyar bbeğini. Ama bu da çok yanlış. Hiç bir doktor bebeklere yürüteci önermez. Bebeğin yürüteçe koyulması bebekte skolyoz, kifoz gibi omurga eğriliği rahatsızlıklarına sebep olabilir. ayak yapısı hazır olmadığı için ayak deformiteleri olabilir. PArmak uçlarında." gibi bazı hataların dışında faydalı olmuş emeğine sağlık.
  • sizofrenkarinca

   Neresi hata bunların?

  • Gizli Üye

   rhatça, bbeğini, PArmak bunlar hata değil evet ben yanılıyorum

  • sizofrenkarinca

   Harf hatasi diye belirtmenizde fayda var o zaman. hata dediginiz zaman bilgilerde hata olduğu algisi oluşuyor.

 • yarenbirsen
  Çok beğendim cocuk gelişimci olarak katılıyorum
 • geldiğimgibigiderim
  çok güzel
 • DişiGirl
  Bu yazıyı 10 sene sonra da bulabilirmiyim? :D
 • Septin
  Çok bilgilendirici ve çok güzel bir bence olmuş , şimdiden öğrenmek en iyisi aslında önem veririm bende böyle şeylere bebek konusu sonuçta bilinçli davranmak lazım tabi , dikkatlice okudum gerçekten , bu yanlışları gördüğüm kişileri de uyarırım artık , emeğinize sağlık :)
  • sizofrenkarinca

   Teşekkürler 😊

  • Septin

   Rica ederim ne demek , umarım devamı gelir , sağlıkla büyür inşallah kızınızda çok iyi bir annesiniz :)

 • hemde-çoook
  Yegenim oldu büyükler dinlemedi nekadar söylediysemde. şeker suyuda verdiler pirinç suyuda birde bir inatcı oluyolar biz çocukmu büyütmedik sizi kim büyütdü bu geçnler hep böyle bla bla bide gelirler başına aç bu doymadı bu sütünmü yok senin bol şekerli kompostular. anlatmazsın anlamıyolar
  • sizofrenkarinca

   Anlamıyorlar cidden ama neyseki bizim aileler anlayisliydi da kimseyi karistirmadim.

 • Bücür_cadı
  özellikle yürüteç kısmını bilmiyordum eline sağlık belki ilerde lazım olur :)
  • sizofrenkarinca

   Epey zararlı ve yurt dişinda bazi ülkelerde satisi bile yasak.

  • Bücür_cadı

   evet düşününce mantıklı ayakları gelişmeden üstüne yamuk basabilir

 • siray
  Bence en büyük yanliş anneye karışan ve her konuda fikri olan insanlar fikir istesem zaten size danışırım.
  • sizofrenkarinca

   Zaten annelerin en çok hataya düşme sebebi de bu. Etrafa kulaklarini tikamayi öğrenmeleri lazim.

  • siray

   İlk çocuğumu kucağima aldiğimda 21yaşindaydım ve çok büyük bir baskıyla bozuk bir psikoloji ile buyuttum ama eğer bir gün 2. çocuğum olursa kimse umrumda olmayacak 😃.

  • sizofrenkarinca

   Ben hamile iken o kadar çok bebek bakimi ile ilgili araştırmalar yazilar vs okudum ki kendi annem dahil kimseyi karistirmadim kendim buyuttum ve hic de zorlanmadim şimdiye dek

  • Hepsini Göster
 • Cecilia2
  nasıl tatlı bişeyler yaa şu an bebek sevmek istedim :)))
 • mavişcikk
  Eline sağlık kuzum.
 • Gizli Üye
  Güzel benceydi ☺
 • yırtık-konvers
  Anne olunca dikkat edicem :)
  emeğine sağlık.
 • Gayetsakinim
  Fotograftaki bebişleri yersem😍 çok güzel bir bence olmuş, elinize sağlik. Özellikle konu çok dolu bir konu böyle benceler olmali 👍
  • sizofrenkarinca

   Teşekkürler. Bu tarz benceler yazmaya gayret ediyorum. En azindsn google kopyasi değil, kendi bilgilerin ☺

 • Dileek_
  Emegine saglık
 • PsikoCoban
  Teşekkür ederim :).
 • Gizli Üye
  güzel bir bence daha. teşekkürler.
 • mehmetcetiin09
  Vay be baba olasim geldi😍
 • Mavigozlu46
  Emeğine saglik
 • CARPE-VİTA
  Lütfen birisi suraya bebegin sirt ustu yatirilmamasi gerktigini yazsin. Kafasinin arkasi otoban gibi dumduz insanlar gormekten sikildim artik. Su tiplere bak abi kfasini arkasi duz olan adam brad pitt olsa ne yazar.
  www.newkidscenter.com/images/10401655/image001.jpg
  • sizofrenkarinca

   Sirt ustu yatirmak tehlikelidir zaten ama aklima gelmemişti yazmak.

 • StravberryRED
  Birde hamileyken oruç tutmalı anneler, çocuğa zararı olmuyor. Annem bende ve kardeşlerimde hep tuttu, gayette sağlıklı ve iyi kiloda doğdular.
  İlaç konusunda da katılıyorum, mümkün mertebe evham yapılmamalı, doğal yollarla halledilmeli.

  Ellerinize sağlık.
 • lenii
  profesör oldu herkes

  emeğe saygı
  • sizofrenkarinca

   Çocuğumu düzgün yetiştirmek için yaptigim arastirmalarin yarisini sen de yapan sen de profesör olursun

 • impPower
  bizim anneler çok pimpirikli oyüzden bebek büyütmede birçok hata yapıyorlar bilgiilendirmelerin daha yoğun olması dileğiyle xd
 • Askiyasamak
  Bunları öğrendiğim iyi oldu. İleride baba olduğumda aklımda olsun :)
YÜKLENİYOR...