Bebek Bakımı Nasıl Olmalı?

Birçok anne ve baba adaylarının veya aday adaylarının bu konuda pek bilgisi yok. Anne-baba olmadan önce çocuk bakımı nasıl olmalı bilmeliler bence. Tabi benim çocuğum yok ama amca demek baba yarısı demek olduğundan az çok ben de bebek bakımı nasıl olmalı amca olduğumdan biliyorum. Bebekler narin olduklarından yapacağınız en küçük hareket bile bebeğe zarar verebilir. Mesela yengem aniden yeğenimi kaldırmak isteyince kolundan kolu çıktı. Onun için hareketlerimizde ve davranışlarımızda dikkatli ve yavaş olmalıyız. Bebek bakımında dikkat edilecek şeyler neler mi olmalı ? Hep birlikte bakalım o zaman.

Bebek kundaklama

Bebek Bakımı Nasıl Olmalı ?
Bebek doğar doğmaz da zaten hemşireler kundaklıyor. Onun için doğum öncesi doğum çantasında kundaklar ve hastane çıkışı bezleri olmalı. Bebeğin kundaklanması bebek açısından kimileri iyi der kimileri ise kötü der. Ama bebek uykudayken hareket ettiğinden kendi hareketinden korkup ağlayarak uyanabilir. Ve kucağınıza aldığınız zaman kundaksız eklemleri pek gelişmediğinden ani hareket veya yanlış tutuşla bebeğin bir yerini incitebilirsiniz.

Bebekle alışverişe giderken dikkatli olmak lazım

Anne kucağı eşyası

Bazı uzmanlara göre bebek 6 aydan önce bu alete koyulmamalı. Özellikle erkek çocukları için iyi bir şey değil. Kısır kalmasına bile neden olabiliyormuş.

Bebeğin gazını çıkarırken dikkat etmek lazım

Biz büyükleri bile rahatsız eden gaz sıkışması bebekleri daha çok olumsuz etkiler elbette. Bunun için bebeğin karnı doymuşsa altı temizse ve ağlıyorsa gazı vardır muhakkak. Onun için bebeğin sırtını ovalayıp masaj yapmak lazım ki gazını rahat çıkarabilsin. Ben kimi zaman bacak arama alıp öyle çıkarırdım yeğenimin gazını. :)

Bebeğin bıcı bıcısı :)

Bebeklerin ve annelerin korkulu rüyasıdır bebeği yıkamak. Çünkü ağzına su kaçma tehlikesi vardır. Onun için bazı anneler yıkamaya korkarlar tek başına. Anne alışana kadar bebeğini tek başına yıkamamalı kesin. Soğukkanlı ve bilen bir kişi yardım etmeli. Bebeği önce uzatarak yıkamalı gövdesini. Başını yıkamaya geldiğinde ise başını öne hafif eğmeli ve öyle yıkamalı. Özel göz yakmayan şampuanlar ve lif yerine kumaşı iyi olan bebek bezleriyle vücudu ovalanıp yıkanmalı.

Bebeğin altını değiştirmek

Bebeğin altını değiştirmek sağlam bir burun ister elbette :) Hiç değiştiremedim çünkü feci bir koku geliyor. Kazağımı burnuma götürüp öyle yardım ediyordum yeğenimin altı değişince :) Bebeğin altı değişince tabi ki küçük sürprizlere de şahit oluyorsunuz. Yüzünüze işeyebilir ki şahit oldum :) Hatta kakasını bile yapabilir.

Bebeği uyutmak

Bebekleri uyutmak bir hayli sabır ve zaman ister :) Uzmanlara göre bebek müzik eşliğinde uyursa daha iyiymiş ve bebek tek başına uyumalı yatak odasında uyumamalı. Çocukların en tehlikeli olduğu dönemler bu dönemler çünkü eğer üzerindeki örtü üstüne gelebilirse ölebilirler. Ve mümkün olduğunca yan yatırılmalı. Çünkü yüz üstü olursa bazen kendi kusmuklarında veya tükürüklerinde boğulabilirler. Baba olmasam da bazen yeğenim uyuduğunda nefes alıp almıyor mu diye kontrol ediyorum. İşte amca olmak böyle bir şey :)

Bebeği emzirmek

Bebek annesinin ilk memesini ağzına aldığında çekmeyebilir. Bu gayet doğaldır. Çünkü ilk defa böyle bir şeye şahit oluyor. Bazen 3-4 gün bile annesinin memesini çekmediği olabiliyor. Burada annelere büyük görev düşüyor. Emmiyor diye üzülmemeli çünkü bazen annelerin üzülmesi sütünün zehirlenmesine ve bebeği zehirlenmesine neden olabiliyor. Ve mamaya hemen başlanmamalı. Olabildiğince anne sütüyle beslenmeli bebek. Bebek için çok faydalı bir besin kaynağıdır. Uzmanlarda zaten 6 ay anne sütü diyorlar. Mama işi çok zor. Abimden biliyorum. Yok su soğudu yok su çok sıcak soğutman lazım. Bayağı uğraştırıyor hem de masraflı.

Bu kadar zahmete rağmen iyi ki bu güzel mucizeler var. Çünkü bebekler evin neşe kaynağıdır. Onlar olmasa zaman geçmek bilmez. Kimi zaman sabah başınıza inen bir kaşıkla uyanabilir kimi zaman ayaklarınız gıdıklanabilir kimi zaman ise tokatla kalkabilirsiniz uykudan. Ama yine de muhteşem bir duygudur :) Allah herkese nasip etsin bu duyguyu.


4|1
143
Ehlivukuf KizlarSoruyor'da Editör
Editör kimdir?

En İyi Kız Görüşü

 • bebegin altını degıstırmek yanlıs anlatılmıs gorselde , pis bezi almadan bebegın altına temız bez konulmalı ve pis bezin kuru kismiyla popişte kalan kalıntılar temizlenmeli , daha sonra ıslak pamuk yardımıyla yukardan aşagı silinmeli.. aksı halde her yer batar tehlıkelı bır durum sezdiğinizde hemen temız bezı kapatabılırsınız ne de olsa :)

  0|1
  0|0

En İyi Erkek Görüşü

 • Ben kendi yüzüme işemişim lan annem altımı değişirken vay aqq

  0|1
  0|0

Senin görüşün nedir?

Kızlar Ne Diyor 13

Erkekler Ne Diyor 2

 • Bilgilendirme için teşekkürler eline sağlık :D

  0|1
  0|0
 • emeğine sağlık çok tatlılar ya

  0|1
  0|0
Yükleniyor...