Sınav Esnasında Sıklıkla Yapılan Yanlışlar

Acılıkoala

1-) Kodlamayı En Sona Bırakmak

Bütün soruları doğru cevaplamanın onları optiğe geçiremediğiniz sürece hiçbir önemi yok. Bu şekilde sona bırakıp sonra süresi yetmeyen veya hızlı hızlı geçirmeye çalışırken kaydırma yapan çok öğrenci var.

Soru soru kodlamayı da doğru bulmuyorum çünkü bu zaman kaybettirir ve kitapçığa olan dikkatinizi dağıtır. En iyi yöntem sayfayı çevirmeden önce kodlamaktır.

Sınav Esnasında Sıklıkla Yapılan Yanlışlar

2-)Çözülemeyen Soruda Takılı Kalmak

Hedefiniz yüksek olabilir 1 soru sizin için çok önemli olabilir ancak hiç kimse için 1 soru 10 sorudan daha önemli olamaz bu yüzden sorularla inatlaşmayın.

İnatlaşsanız bile bir çözüm yolu aklınıza geldiğinde zihninizi boşaltamadığınız için o çözüm yolunda sabit kalırsınız, gözünüzden kaçan bir şey varsa göremezsiniz yani harcadığınız zaman hiçbir işe yaramaz.

Unutmayın bu bir sıralama sınavı en zor soruyu çözebilen değil en çok soruyu çözebilen başarılı olur.

Çözemediğiniz soruyu geçip aklınızı başka şeylerle meşgul ettikten sonra o soruya geri döndüğünüzde aa bu çok kolaymış ben nasıl fark etmedim demenizin sebebi budur.

Sınav Esnasında Sıklıkla Yapılan Yanlışlar

3-)Bir Dersten Diğerine Geçip Durmak

Bir soruda takılı kalanların tam tersi sürekli ders değiştirip duran öğrencilerdir. Bu öğrenciler bir dersin 2 sorusunu art arda çözemezse panik olup hemen diğer derse geçer, sonra başka derse, oradan başka derse...

Bu öğrencilere sadece vakit ve dikkat kaybettirir. Ben sınavda bu şekilde ordan oraya atlayıp başarılı olan bir öğrenci bile görmedim.

Matematik çözüyorsanız birkaç soru çözdükten sonra dikkatinizi toplayıp hızlanırsınız çünkü beyniniz buna adapte olmuştur. Bir soruyu çözemeyip diğer derse geçtiğiniz zaman bunu bozarsınız yani bir o dersten bir bu dersten soru çözmek sizin soruyu çözebilme becerinizi de hızınızı da düşürür aynı zamanda yanlış kodlamanıza da zemin hazırlar bunu yapmayın.

Panik olduğunuzda derin bir nefes alın, bir yudum su için, kendinize telkinde bulunun daha sonra o soruyu geçip sakince kaldığınız yerden devam edin.
Sınav Esnasında Sıklıkla Yapılan Yanlışlar

4-) Sürekli Saate Bakmak

Siz saatte baktığınızda zaman daha yavaş geçmeyecek aksine dönen şeyler insanları hipnoz ettiği için bir süre saate odaklanıp vakit kaybedeceksiniz.

Süre yönetimi çok önemli ama bu sürekli gözünüz saatte olsun anlamına gelmiyor, bir dersi yarıladığınızda saate bakarsanız hem süreniz gitmek hem dikkatiniz dağılmaz.

Sınav Esnasında Sıklıkla Yapılan Yanlışlar

5-) Yeni Şeyler Denemek

Her öğrencinin kendine göre bir ders sıralaması vardır ve bu sıralama ile soru çözmeye alışmıştır. Ben Türkçe, matematik, sosyal, fen sıralaması ile çözüyordum mesela.

Bir arkadaş söyledi matematikten başlamak daha iyiymiş gibi gerekçelerle gerçek sınavda kendi düzeninizi bozmayın, bunun yeri gerçek sınav değil denemelerdir.

Sınav Esnasında Sıklıkla Yapılan Yanlışlar

6-) Sınıftaki Diğer Öğrencilere Bakmak

Sınava başladınız ilk sayfadasınız birden birileri sayfa çevirdi, pek çok öğrenci bu durumda kendisinin yavaş olduğunu düşünüp panikliyor ve gözü hep başka öğrencilerin ne yaptığında oluyor.

Millet yapıyor ben yapamadım diye düşünmek çok saçma. Siz o öğrencilerin seviyesini bilmiyorsunuz çoğu öğrenci soruları doğru düzgün okumadan öylesine çözüyor bazıları 1 soru çözüyor sayfa geçiyor. Bu sizin yavaş olduğunuz veya soruların kolay olduğu anlamına gelmiyor uzaktan her şey güllük gülistanlık görünebilir ama doğrusu öyle değildir.

Siz kendi kitapçığınıza odaklanın milleti boş verin her hızlı çözen başarılı olmuyor ve kimse ilk bitirip çıkana madalya vermiyor sürenizi doğru kullanın yeter kimseyle yarışmanıza gerek yok.

Sınav Esnasında Sıklıkla Yapılan Yanlışlar

7-) Sorulara Ön Yargı ile Yaklaşmak

Soru uzunsa, çok şey istiyorsa hemen ay bu soru zor diye hüküm vermek çok yanlış. Uzun soru = zor soru değildir sadece zor gösterip sizin stres yönetiminizi ölçmeye çalışıyorlar.

Özellikle TYT soruları zor gibi görünen ama sakin düşününce birkaç işlemde çözülebilen sorulardır ama siz bu soru zor diye düşündüğünüzde değişik ve zor çözümler üretmeye çalışırsınız halbuki basit düşünseniz yapacaksınız.

Bir şeye nasıl bakarsanız öyle görürsünüz. Aslında zor olmayan soruları kendiniz için zorlaştırmayın.

8-)Ben Bunu Zaten Yapamam Diye Geçmek

Sınav süresi bitmeden çıkan ama optiğinde bir sürü boş görünen öğrenciler görüyorum. Sınavdan erken çıkınca ne kazanıyorlar anlamış değilim, bu öğrencilerin özellikle matematik ve feni komple boş bıraktığı herkesin bildiği bir gerçek.

ÖSYM bazen çok kolay soruyor ama siz bakmadığınız için boş bırakıp geçiyorsunuz. Sınavdan sonra öylesine bakıp aa ben bunu yapabilirmişim keşke baksaydım diyorsunuz ama son pişmanlık neye yarar.

Sınavdan erken çıkmak veya boş boş beklemek size bir şey kazandırmaz zamanınız varsa her şeye bakmaya çalışın 1 net kaç kişi öne geçiriyor.

Sınav Esnasında Sıklıkla Yapılan Yanlışlar
Sınav Esnasında Sıklıkla Yapılan Yanlışlar
19
7
Görüşünü yaz
7Kız Görüşü
19Erkek Görüşü

En İyi Kız Görüşü

 • umutluolvegülümse

  Evet bir soruda sürekli takılı kalıyorum ve bu dezavantaj süre kaybı artık yapmamaya çalışıcağım teşekkür ederim.
  Elinize sağlık. 🙂

  Yorumla
  Görüş hala geçerli mi?

En İyi Erkek Görüşü

 • king4775

  Malesef bu sınavların bir tecrübesi olarak ÖSYM elbet Bir yerden öğrenciyi vurmasını biliyor ne kadar dikkatli olsak bile kacisimiz Yok

  Sevdim 1 Kişi
  Yorumla
  Görüş hala geçerli mi?

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Kızlar & Erkekler Ne Diyor?

618
 • Atlas_du

  Zor soruda oyalanmak , zorlayanı gec gec gec sonra bitir zaman vArsa dönersin

  Yorumla
 • IAmarPresterAen

  İnşallah kimse bu kadar yanlış yapmaz
  Emeğine sağlık

  Yorumla
 • ben_de_soruyom

  Osuruğu kimseye çaktırmadan sessizce atabileceğine inanmak

  Yorumla
 • ikizterazi

  Eğitim hayatımda bir kere olsun kaydırma yapmadım
  Ama saate bakan öğrenci bendim evet

  Yorumla
 • Emrecan3123

  Ya Ben bide burun estetiği olmuştum sınavda güneşte tam üzerimdeydi bide burnum öyle bir kanadı sınavdan ne yaptığımı bile bilemedim

  Yorumla
 • Darknessonshadow

  Odaklanma problemleri zor sorulardan başlamak ikide bir saati kontrol etmek sakin kalamamak bunların hepsi problem

  Yorumla
 • Toprak_-_Kokusu

  Teşekkürler paylaşım için

  Yorumla
 • Sonjin

  Eline sağlık güzel bence olmuş.

  Yorumla
 • wiosnna

  Çok doğru tespitler.

  Yorumla
 • EmirAdakul

  Çok haklısın

  Yorumla
 • SwordOfDemocles

  Sınav geçti artık

  Yorumla
  • Acılıkoala

   Ben sınavdan önce paylaşmıştım, bugün çok süper bence seçilmiş. Neyse başka sınavlar da var tek sınav YKS değil sonuçta.

  • Sen de haklısın. Kahrolsun bağzı şeyhler.

 • Disconnected

  Evet çok doğru hepsi

  Yorumla
 • uğurböceği0000

  Tebrikler 👏

  Yorumla
 • buzlusuu

  Hay allah razı olsun be. Hepsini yazdım aklıma.

  Yorumla
 • doanylmz

  Evet bunlar doğru

  Yorumla
 • küfürbazhaydo75

  Öğrendiğimi tekrardan pekistirmiş oldum.

  Yorumla
 • Gizli Üye

  Güzel yazı olmuş

  Yorumla
 • Gizli Üye

  İyiymiş

  Yorumla
 • Gizli Üye

  Guzel paylasim olmus

  Yorumla
 • Gizli Üye

  Keşke sknavdan önce karşıma çıksaydı 🥲

  Yorumla
 • Daha Fazla (4)
YÜKLENİYOR...