Sınavlarda Karşılaşılan Sorunlar ve Çözüm Yolları

Arag0rn s

Herkese merhabalar. Hayatımızın önemli bir kısmında sürekli sınavlara giriyoruz. Çocukluk döneminde başlıyor ve kimisi yaşlılık döneminde bile sınavlara girebiliyor. Doğal olarak sayısız sınava girmiş oluyoruz. Ancak her sınav bizim için ayrı bir zorluk meydana getiriyor. Ben de bugüne kadar karşılaştığım zorlukları ve kendimce bunların çözümlerini benzer durumları yaşayanlara faydalı olması amacıyla bir araya getirdim.

Sınavlarda Karşılaşılan Sorunlar ve Çözüm Yolları

1. Sınav süresi yetmiyor, sorular yetişmiyor.

Sınavlarda Karşılaşılan Sorunlar ve Çözüm Yolları

Çözüm: Her ne kadar hızlı olduğumuzu düşünsek de demek ki soruları olması gerekenden geç çözüyoruz. Hızlanmak için denemelerde size verilen süreden daha kısa sürede soruları çözmeye çalışın. Örneğin 120 soruyu 120 dakikada çözmeniz gerekiyorsa sürenizi denemelerde 110 dakikaya hatta daha sonra 100 dakikaya düşürün bu psikolojiyle zamanla daha da hızlandığınızı fark edeceksiniz.

2. Dersi anlıyorum ama soruları çözemiyorum.

Sınavlarda Karşılaşılan Sorunlar ve Çözüm Yolları

Çözüm: En çok karşılaşılan sorunlardan bir tanesi. Özellikle de sayısal sorularda bu sorun daha fazla yaşanıyor. Bunun nedeni konu anlatımında anlatılan konuların, soru çözümünde pratik bir sekilde kullanılamamasıdır. Burada mümkünse kolay sorulardan başlanarak soru çözümüne başlanması ve zorluğun kademeleri artırılması. Kolay sorularda pratik yapıldıkça daha zor sorular da çözülmeye başlanacaktır. Ayrıca hoca ile birebir çözüm yapılması ya da çözümlü soru bankalarından yararlanılması bu pratiği artıracaktır.

3. Tüm konuları biliyorum ama sınav sonuçlarım kötü

Sınavlarda Karşılaşılan Sorunlar ve Çözüm Yolları

Çözüm: Bu konuda en çok karşılaştığım durum şu. Konuyu biliyorsunuz ama bir anda sınav ortamında aklınıza gelmeyebiliyor. Belki sınav stresi belki başka nedenlerden dolayı benzer durumları yaşamak olası. Bunun en iyi çözüm yolu ders çalışırken öğrendiğiniz konularla ilgili sorular hazırlamak ve konu çalışmaları bittikten sonra kendi kendinizi tıpkı sınavdaymışsınız gibi test etmek. Böylece sınavda yaşayacağınız bu sorunu sinava girmeden yaşayarak ve tekrarlar yaparak önlem almış olursunuz.

4. Sınavda yüksek stres ve baskı yaşıyorum. Elim ayağıma dolaşıyor ve soruları yapamıyorum.

Sınavlarda Karşılaşılan Sorunlar ve Çözüm Yolları

Çözüm: Bu sorunu herkes tek başına çözemeyebilir. O nedenle profesyonel destek alınması en doğrusu. Ancak kendiniz çözmeye çalışırsanız da derslerin ya da sınavların her şeyin bir sonu olmadığını düşünmemeye çalışın. Çünkü hayatta en değerli olan sizsiniz. Gerideki tüm zorlukları sadece amaca ulaşmak için sizi daha güçlü tutan araçlar olarak düşünün. Güçlü olduğunuzu ve tüm zorlukların üzerinden geleceginizi düşünerek kendinize güvenin. Unutmayın denemelerde yaşayacağınız her sorun ve başarısızlık bir sonraki adım için sizi daha da güçlendirecektir.

5. Sınavlarda çok rahatım, hiç stres yaşamıyorum ama çalışmış olmama ve denemelerim iyi olmasına rağmen başarılı olamıyorum.

Sınavlarda Karşılaşılan Sorunlar ve Çözüm Yolları

Çözüm: Özellikle test sınavlarında bu durum yaşanabiliyor. Sınav stresi ve yüksek baskı sınavlarda başarısızlığa yol açtığı kadar bunun az olması da odaklanmanızı ve sınavda başarınızın önüne engel olarak çıkabiliyor. Doğal olarak bir miktar kendinizde stres yaratmalısınız. Sınavlar ilgili arkadaşlarınızla iddaya girebilirsiniz örneğin kim daha yüksek alacak diye. Bu bir miktar sizin icin itici güç olacaktır ve sinavlarda daha iyi odaklanabilmenizi sağlayacaktır.

6. Sınavlarda sorular zor gelince moralim bozuluyor, motivasyonum düşüyor ve kalan soruları da yapamıyorum.

Sınavlarda Karşılaşılan Sorunlar ve Çözüm Yolları

Çözüm: Gerek denemelerde gerekse de normal sınavda soruların zorluk dereceleri değişebiliyor. Yıl boyunca çözdüğünüz sorulardan daha zor sorularla karşılaşıp umutsuzluğa kapılınca kalan soruları yapmak bile eziyete dönüşüyor. Böyle bir durumda aslında moral bozukluğuna gerek yok. Neden mi çünkü sınavlar bir rekabettir aslında. Size zor gelen sorular tüm sınava girenlere zor gelecektir. Dolayısıyla kazanmanız için farklı bir durum söz konusu değil. Dikkat ederseniz universite sınavlarında okul puanları her sene değişir. Genellikle sınav zor olduğunda düşer kolay olduğunda yükselir.

7. Sınav için belirli bir stratejim yok. Nasıl oluşturabilirim?

Sınavlarda Karşılaşılan Sorunlar ve Çözüm Yolları

Çözüm: Çalışmalarda ve denemelerde mutlaka kendinize bir strateji geliştirin. Örneğin hangi teste hangi dersten başlayacaksınız ya da ders sınavı ise hangi sorulardan başlayacaksınız bunu çok önceden belirleyin. Herkesin durumu farklı olmakla birlikte bazıları sözelden sonra sayısal, bazıları da sayısaldan sonra sözel soruları çözemeyebiliyor. O nedenle denemelerde mutlaka bu iki durumun tersini deneyin. Hangilerinde başarılı olursanız o streteji üzerinde ilerleyin. Ayrıca şunu unutmayın sınava kısa bir süre kala ya da sınav gününde stratejinizi asla değiştirmeyin.

Yazdıklarıma ek olarak yaşadığınız deneyimleri okuyacak olanlarla paylaşmak için görüşlerinizi ekleyebilirsiniz. Herkese faydalı olması dileğiyle..

Sınavlarda Karşılaşılan Sorunlar ve Çözüm Yolları
Sınavlarda Karşılaşılan Sorunlar ve Çözüm Yolları
27 Cevap