YKS' ye Son 4 Gün Kala Öğrenci Dostlarıma Tavsiyeler!

Saglamkoc

Değerli KS Halkı ve Kıymetli YKS 2021 TAYFA' ya Selam Olsun!

Uzun zamandan beridir bir Bence yazmadım, bunu benden iyi biliyorsunuz.

Exam=Sınav
Exam=Sınav

Beni ve düşüncelerimi özlediğinizi düşünerek ve YKS 2021' in amacına uygun olarak sizlere bilgi ve tecrübeye dayalı olan fikirlerimi harmanlayarak yorumlayacağım. Bu yorum ve bilgi dolu metinler, YKS' ye girecek öğrenci arkadaşlarıma bir tavsiye ve öneri niteliği taşımaktadır.

Gelin Hadi Başlayalım!

1-) Sınava 4 gün kala ne yapmalıdır?

Öğrenci arkadaşım, lütfen paniğe kapılma! Yapacağını yaptın, yapamadığını hadi belki sonraki seneye dedin. Lütfen kararlı ol ve sınava girmekten vazgeçme. Zira bu şekilde bir yazı yazmamın sebebi son dakika vazgeçenler içindir. Bugün zaten geçti. Olarak düşünebilirsiniz, zira ben öyle düşünmüyorum. Bugün akşama kendine bir YKS denemesi yapabilirsiniz veya son olarak kafanıza takılan ve çözmek istediğiniz bir konu, problem veya deneme varsa onu da halledebilirsiniz.

2-) Sınava 3 gün kala ne yapmalıdır?

Geceden erkenden uyudun ve şimdi ise erkenden kalktın! Sakın unutma! İyi bir uyku o günü iyi geçirmenize yardımcı olan büyük bir etkendir. Lütfen uyku düzenini ayarlamaya çalış, uyku düzeniniz yoksa bile bunu bu hafta erken uyuyup, erken kalkacak şekilde ayarlayınız. Zira uyku önemlidir. Sabah kahvaltınızı yaptınız ve saat 10:00' da sanki sınava giriyormuşsunuz gibi deneme provası çözünüz. İlk önce TYT sonrasında ise yani öğleden sonra ise AYT çözünüz, akabinde akşam üzeri dinlenmeye geçin ve akşam olduğunda yemekten sonra yaptığınız netlere ve çalışmalara bakarak kendinizi rahatlatınız, çünkü siz birçok aşamayı aşarak bu seviyelere geldiniz.

Sınav esnasında.
Sınav esnasında.

3-) Sınava 2 gün kala ne yapmalıdır?

Sınavına çok iyi çalışmış arkadaşlarım için bugünlerde dinlenmelerini ve artık kafayı sınava değil, hedeflerine odaklamaları gerektiği düşüncesindeyim. Uyku düzeni ve kahvaltıya dikkat edilsin yeter! Bunun dışında sınava iyi çalıştığını düşünmeyen arkadaşlarıma ise tavsiyem bir önceki günün rutini olan TYT + AYT denemelerini çözmeleri gerekmektedir. Zira ne kadar çok çalışılırsa o kadar iyi verim alınacaktır. Bunun için yapmaları gereken şey, iyi uyku, iyi beslenme ve stressiz bir biçimde heyecanı ortadan kaldırmış bir biçimde yani iyi bir odaklanma ile soruları okumak ve çözmektir. Gün sonunda ise yanlışları ortaya çıkarmak ve onları çözüme kavuşturmaktır.

Sınavda.
Sınavda.

4-) Sınava son bir gün ve son gün kala ne yapılacak?

Artık son günler!

Sınava nasıl gidilecek? Sınav yeri görüldü mü? Bunlar büyükşehirlerde yaşayanlar için büyük bir sorun iken, küçük şehirlerde yaşayanlar için küçük bir sorundur. Önceki günden, sınav yeri görülmelidir. Sınavın yapılacağı okulun adresi internetten bulunduktan sonra, yani haritada yeri netleştirildikten sonra yapılması gereken tek şey o okulun yerini görmek olacaktır. Bunun için nasıl gidilecek sorusu devreye girmektedir?

- İETT, EGO... daha nice toplu taşıma çeşitleri.

- Taksi / Özel vasıta. gibi seçeneklerden en uygunu seçilmelidir. Zira sınav günü hiç bir adayın sorun yaşamasını istemem. Bundan dolayı kendi tecrübelerimden de yola çıkarak bunu size rahatlıkta söyleyebilirim. Çünkü sınav yerini bir gün önceden görmemize rağmen sınav günü trafikten kaynaklı olarak son 5 dk. kala zor yetiştim o gün. Kabus gibi bir gündü sınava girene kadar.

YKS sınavından önce.
YKS sınavından önce.

İstanbul' da girecekler için İETT hangi hatlardan binilmeli, bu bilinmesi gereken lüzumlu bir durum. Ayrıca taksi ile gidecekleri için bir öncesi günden taksici ile anlaşılması daha iyi olacaktır. Özel otomobili ile gidecekler için tavsiyem, otomobilin bakımları yerinde olsun yeter. Çünkü bir çuval civata, sizi o gün yarı yolda bırakabilir.

Tavsiyelerim şimdilik bu kadar.

Sınav öncesi bir Bence daha yazacağım, sınavdan bir gün önce ne yapılmalı ve sınav günü ne yapılmalı, bunun hakkında detaylı bir Bence ile karşınızda olmak isterim.

Okuduğunuz için teşekkür ederim.

Yazar: Eğitim ve Kariyer Fenomeni @Saglamkoc

TÜM ADAYLARA YKS SINAVINDA BAŞARILAR DİLERİM...

YKS' ye Son 4 Gün Kala Öğrenci Dostlarıma Tavsiyeler!
18 Görüş