YKS'ye 30 Gün Kala Neler Yapılmalı? İşte Taktikler!

_1melese_

Merhaba KScanlar :)

YKS'ye kısa süre kala neler yapmalıyız ? Ders çalışma, deneme çözme ve kaygı sorunlarına dair bilgilendirmeler ve gerekli programlar oluşturmak amacında olacağım.

Gerekeni yap ve güce sahip ol.
Gerekeni yap ve güce sahip ol.

1.Kaygı ve Odaklanma Sorunları

Benceme bu konudan başlamak istedim çünkü kalan sürede hem ders çalışmak için hem de sınav esnasında başarılı olmak için kaygı ve odaklanma sorunlarınızı geride bırakmanız gerekiyor.

Konularınız yetişmemiş olabilir, kalan kısımları nasıl yetiştireceğiniz ve birçok soruyu sorun olarak görüyor olabilirsiniz. Ancak önemli nokta şu ki : bulunduğunuz nokta her ne olursa olsun sorunlarınızı gözünüzün önüne getirip içinden çıkılmaz bir durum görmek yerine umutla ve hırsla derslere sarılmalısınız.

İster istemez sınav nasıl geçer vs. diye bir telaş oluyor ama şöyle düşünün : "Sizi gerçekten motive edebilen tek kişi kendinizdir." diyor Shaquille O’Neal yani kendi doktorunuz olmasınız ve siz kendiniz için ne kadar olumlu düşünmeye çalışırsanız bu süreçte o kadar ders çalışmadaki heves artar. Tabi size dersleri salın, çalışmayın demiyorum ama umutlu olun. Umudunuzu son anda dahi kaybetmeyin.

Çok büyük sorunlar yaşamış olabilirsiniz belki pandemi döneminde evde çalışma ortamı yakalayamamışta olabilirsiniz. Ancak şimdi başarmak istediğinizden eminsiniz di mi ? Hepinizin hedefleri var. O zaman masaya geçtiğinizde tüm olumsuzlukları geride bırakın. Ve tüm enerjinizle derse yoğunlaşın.

Ayrıca ! Önemli bir yöntemde sunacağım sizlere. Bu yöntem bilim adamlarınca kanıtlanmış bir yöntemdir. Ders çalışmaya başlamadan önce zihninizi dinç ve rahatlamış şekilde başlamak için mutlaka deneyin. Bir kağıt alın. İçinizdeki her şeyi yazabilirsiniz. Sinir olduğunuz şeyleri, olumsuzlukları ya da hikayenizi kağıda dökün. Ardından kağıdı yırtıp çöpe atın. Biraz daha ferahlamış hissedeceksiniz.

Şu anda da dikkatini derse veremeyen arkadaşlar ya da sosyal medyada çok fazla takılan arkadaşlar, hiç kimse ya da hiçbir şey önemli değil. İstemeden de olsa siz kendinizi düşünmemiş oluyorsunuz. "Sosyal medyada pek takılmıyorum ama bir reklam, bir mesaj geldiğinde hemen dikkatim dağılıyor" diyen arkadaşlar sizler içinde şunları söylemek istiyorum : Size Yotube'un aynısı olan ancak reklam göstermeyen uygulama olan uygulamanın linkini bırakacağım. Ayrıca bildirim gelmemesi için ayarlardan engelleyebilirsiniz.

Videotube Vanced kit

Yazma terapisini derse başlamadan önce uygulayın.
Yazma terapisini derse başlamadan önce uygulayın.

2. Kalan Sürede Ders Çalışma Metotları

Şu ana kadar çok çalışmış ya da az çalışmış / ara vermiş herkese hitap etme amacındayım.

Öncelikle kalan süre için uygulamalardan çalışma programı vs. yapmanızın zamanı olmadığını düşünüyorum. Çalışmanızın başında olsaydınız belki olabilirdi fakat zaten en önemli nokta kendi verim aldığınız zamanlarda ve metotlarda çalışmanız.

Şimdi 30 gününüz var. 30 gün boyunca tabi son günler için ayrıca açıklama yapacağım. Kalan sürede düzenli paragraf çözümünü ihmal etmemelisiniz. ÖSYM her yıl daha çok anlama dayalı soruyor. Paragraf soruları haricinde de anlama kabiliyetinizin gelişmesine yardımcı olur.

Bunun haricinde genel olarak TYT'deki derslerde eksikleri olanlar. Konuları baştan mı tekrar edeyim yoksa eksik konulara mı bakayım derseniz konuları yapabildiklerinizi biraz daha hızlı ve verimli zamanlar içerinde geçirerek kalan konularınıza daha çok süre ayırabilirsiniz.

Konuları mı yetiştireyim, soru mu çözeyim diye bir ikilemde kaldıysanız yapmanız gereken şey şu : konu tekrarlarınızı vs. çalışmalarınızı yine sürdürün ama çok test kitaplarına dalmak yerine artık kalan sürede ÖSYM'nin son 20 yılda sorduğu soruları çözün. Biliyorsunuz ki bu sene karşılaşabileceğiniz soru tarzlarına en yakın sorular ÖSYM'nin geçmiş yıllardaki sorduğu sorulardır.

Başarı için devamlılık esastır.
Başarı için devamlılık esastır.

A ) Deneme Çözmek

Hafta da 2 TYT denemesi,5 gün AYT denemesi gibi metotlar uygulayabilirsiniz. Daha fazla ya da az olması durumu sizin seviyenize ve tercihinize göre değişiklik gösterebilir.

Birde ben yalnızca deneme çözerek öğreneyim diyenler için denemeye ağırlık vermeyi düşünüyorsanız bile konu çalışmalarını tamamen kesmemelisiniz. Konuyu bilmeden ne kadar soru tarzı bilirseniz bilin bir yerlerde takılırsınız.

Peki denemeler ile konuları nasıl yetiştirebilir miyim sorusu için şu an sizin hangi konularda olduğunuzu bilmediğim için net bir şey söylemeyeceğim ama yorum bırakırsanız cevaplarım.

Denemeden çıkan sonuçlar, sonuca en yakın netler olur. Ama kesinlikle bir denemede netleriniz düşük geldi diye olmuyor, çalışmalar işe yaramıyor diye endişe etmeyin. Eğer çalıştığınız deneme TYT üzerine ise konu eksiklerinizde soru çözün. Ve size çok kolay gelen konular için soru çözüp durmayın. Aslında yapabileceğiniz ama detaya eksiklerinizi giderebileceğiniz konulara bakın. Eğer çözdüğünüz deneme AYT üzerine ise sözel ve eşit ağırlık öğrencisi iseniz ( sözel kısımlar için ) denemelerinizin düşük olmasından korkmayın. Aksine çözdükçe öğrenmek çok önemli ve özellikle çıkmış sorulardaki bilgileri bir kağıda da ufak notlar alıp masanıza yapıştırabilirsiniz son zamanlar tam eksikleriniz için ezberin zamanı diyebiliriz. Sayısal öğrencileri için ise sizin için ezbere dayalı tek yön bazı formüller. Onun dışında mantık yürütmek ve bunun içinde konuyu anlamak ve sorular ile pekiştirmek. Ancak gözünüzde içinden çıkılmaz bir mesele gibi görmek yerine zaten bu alan sizin ilgi alanınız ne durumda olursanız olun kalan vakti verimli çabasında olursanız elbette başarı elde edersiniz.

YKSye 30 Gün Kala Neler Yapılmalı? İşte Taktikler!

B ) Kaynaklardan Yararlanmak

Öncelikle ben burada hiçbir kuruma bağlı olarak tanıtım amaçlı kanal tavsiyesinde bulunmuyorum. Tek amacım sizlere yararlı olabilmek. Burada linkini belirtmediğim dersler içinde yorumlardan ulaşırsanız yazarım.

TYT Türkçe : Benim hocam " Öznur Saat Yıldırım", Rüştü Hoca, Tonguç ve Tarık Hoca ile Türkçe - edebiyata bakabilirsiniz.

TYT Matematik : Şenol Hoca, Tonguç Akademi

TYT Coğrafya

TYT Tarih

C ) Son Günlerde Ders Çalışmak Konusu

Artık çevrenizin de " ders çalışma, ne olduysa yeter " gibi söylemleri çok fazla oluyor. Ama onların bu tutumları birazda eleştiriye kaydığı için can sıkıcı olabiliyor. Siz kendinizin doktorusunuz. Güzel düşünüp umutlu olmak, temel bilinciniz. Sonrasında ise yöntemler aramak.

Son günlerde neye göre çalışmalı ya da çalışmamalıyız ? Tabi zihninizi artık yormama zamanına girmiş olursunuz. TYT için paragraf soruları çözmesini azaltarak bitirin. Diğer konular için bir gözden geçirme yapabilirsiniz ama genel anlamda paniğe yer vermeden güzel düşüncelerle hareket etmelisiniz. AYT' de sözelci ve eşit ağırlıkçılarda son gün dahi baksanız yararı var. Son dakika baktığınız bir bilginin çıkma ihtimali bile çok yüksek. Çıkmış soruları zaten çözmüş olmanız gerekiyor. Çalışmaları bırakmayın. Sayısalcılar da zaten sayısal mantığa dayalı yetişmeyecek diyerek son 1 ayı verimsiz geçirmesinler aksine daha hırslı olsunlar lütfen. Son günlerde çalışmanın çok büyük bir yararı olmaz ama formülleri ya da gözden geçirmeniz gereken noktalara bakıp zihninizi dinlendirmeyi deneyebilirsiniz.

Gelecek, hayallerinin güzelliğine inananlarındır.
Gelecek, hayallerinin güzelliğine inananlarındır.
YKS'ye 30 Gün Kala Neler Yapılmalı? İşte Taktikler!
10
2
Görüşünü yaz
2Kız Görüşü
10Erkek Görüşü

En İyi Kız Görüşü

 • __melikeyy

  Muhteşem bence olmuş. Buna ihtiyacım vardı. Çok teşekkür ederim. Ben dahi herkese başarılar.

  Sevdim 1 Kişi
  Yorumla
  Görüş hala geçerli mi?

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Kızlar & Erkekler Ne Diyor?

110
 • xxbzfr

  Lgs deki çocukların işi daha da zor korkmayın velet değilim ama yazdığım geliyor o çocuklara
  Lgs ci ve yks ci herkese başarılar dilerim

  Sevdim 1 Kişi
  Yorumla
 • MecaziAdam

  Cok ta kafaya takmamak gerek ciddi bi sekilde calistiysaniz rahat olun hayat bi sinav zaten

  Yorumla
 • burakistan35

  sınava gıreceklere basarılar .

  Sevdim 1 Kişi
  Yorumla
 • Managermann

  Sınava gireceklere başarılar dilerim.

  Sevdim 1 Kişi
  Yorumla
 • Kaan6565zz

  Çok bilgilendirici ellerinize sağlık

  Yorumla
 • kenansehzadeoglu

  Strese gerek yok relax arkadaslar

  Sevdim 2 Kişi
  Yorumla
 • yasin_s

  Bende giricem matematik den korkuyorum

  Yorumla
 • benbenbenben11

  Dua edilmeli

  Sevdim 1 Kişi
  Yorumla
 • 07ATLAS07

  Rahat olmalılar

  Sevdim 1 Kişi
  Yorumla
 • Bey__Bora

  başarılar herkese

  Yorumla
 • Gizli Üye

  Insallah

  Sevdim 1 Kişi
  Yorumla
YÜKLENİYOR...