Hipersomnia narkolepsi hastasıyım uyumaktan başka bişey yapamıyorum?

Arkadaşlar ben 19 yaşına bir gencim yaşım da öyle fazla değil ama bu yaşta ruh yaşım 60 ların üzerinde son bir senedir uyumaktan bıktım yani bende 5 yıldır bu durum varda bir senedir acayip arttı mesala sabah dershanem oluyor ya da herhangi bir işim uyanamıyorum uyanıp gidemiyorum. Alarm kursamda kalkamıyorum. Lise yıllarımda uyku sorunu yüzünden okula gitmezdim.. Zaten çokta hantalım kilolu ve kısa boyluyum gün boyu yatıyorum. Psikolojik sorunumda var anksiyeteliyim doktorlarla konuştum bu uyku durumunu modiwake diye ilaç verdi pahalıydı alamadım. SİZ NE ONERİRSİZ BANA YAŞAM KALİTEM DÜŞÜYOR


0|0
41

En İyi Erkek Görüşü

 • ne kadarki ilaç

  0|0
  0|0
  • 80 tl

  • Hepsini Göster
  • bakıcam çaresine yardımın ıcın sagol abımden ıstıcem olmadı

  • bu konusmayı unutma sakın eğer ulasamazsan dediğimi yap yapamazsanda benden yardım iste ben sgk yı arar prosedürleri öğrenirim birinden bişey istemek zorunda kalman ve gururunun kırılması durumu söz konusu değil gişeye dilekceni bırakıyosun oluyo bitiyo kimseye derdini anlatmıyosun bile

En İyi Kız Görüşü

 • Hipersomnia-Aşırı Uyuma

  Bu hastalık aşırı uyuma ve gündüzleri uyuklama olarak ikiye ayrılır. Kelime anlamı çok uyuma olan hipersomnia genellikle diğer psikiyatrik hastalıklara eşlik eder. Nadiren tek başına bulunarak birincil hipersomnia adını alır. Bu durumda uyarıcı ilaçlar kullanılır. Bağımlılık riski fazladır.

  Hipersomnia her zaman patolojik olmayabilir. Kişilik özelliklerinin veya ailesel yatkınlığın hipersomniaya yol açtığı kabul edilmektedir. Ayrıca ileri derecede akciğer, karaciğer hastalıklarında, beyin lezyonlarında ve kalp etmezliklerinde de hipersomnia bulgusu o labileceğinden dolayı, hipersomnialı hastalar mutlaka hekime götürülmelidir.

  Aşırı uykuyla gelişen bozukluklar

  Bunlar içinde iki klinik tablo önemlidir :

  a) Narkolepsi : Narkolepsi, çevresel ve gençlik faktörlerinin rol oynadığı bir uyku bozukluğudur. Her yaşta ortaya çıkabilirse de, genellikle 20-30 yaşlarında ilk belirtileri verir. Bu hastalarda gün içerisinde, 10-30 dakika süren, önlenemeyen uyku atakları vardır. Ayrıca katapleksi denilen düşme şeklinde ataklar, uyku başlangıcında ve uyanırken ortaya çıkan kısa süreli felçler, uykuya geçerken oluşan halüsinasyonlar klinik tabloya eşlik eder. Tedavisi mümkün bir hastalıktır.

  b) Uyku apnesi : Uyku sırasında çok sayıda genellikle 30'dan fazla, kısa süreli
  (10 saniyeden az) solunum durması (apne) ile seyreden uyku bozukluğudur. Normal kişilerde de, uyku sırasında az sayıda solunum durması atakları olabilir.

  İki ana tipi vardır.

  Birincisi solunum yollarını engelleyen olaylarla birlikte olan mekanik uyku apnesidir. Büyük bademcikler, burundaki deviasyon, çene anormallikleri, üst solunum yolu infeksiyonları en önemli mekanik uyku apnesi nedenleridir.
  İkinci neden ise merkezi uyku apnesidir. Daha çok beyin sapı denilen bölgenin hastalıkları bu tür uyku apnesine yol açar. Uyku apneli hastalarda, şişmanlık, apneleri arttırabilir. Bazen şişmanlık, tek başına bu apnelerin nedeni olabilir.

  0|0
  0|0
  • Horlama yine uyku apneli hastalarda sık görülen bir bulgudur. Diğer bir bulgu ise gün içindeki aşırı uyku halidir. Öncelikle solunum yollarını daraltan veya tıkayan engeller ortadan kaldırılmalıdır.

   Şişman hastalar, zayıflatıcı diyet programına alınmalı, varsa uyku apnesinin diğer nedenleri ortadan kaldırılmalıdır. Bunlarla sonuç alınamayan hastalarda, solunum yollarına devamlı pozitif basınç veren aygıtlarla tedavi gibi diğer yöntemler kullanılır.

   Parasomniler : Parasomniler başlığı altında çeşitli uyku bozuklukları tanımlanmıştır.

   1. Huzursuz bacak hastalığı
   2. Diş gıcırdatması
   3. Uyurgezerlik
   4. Çocuklarda gece yatak ıslatma
   5. Kabuslar
   6. Çocuklarda görülen gece korkuları

   Tedavisi mümkün Huzursuz bacak hastalığı: Huzursuz bacak hastalığı genellikle 11 ile 50 yaş üzerindeki kişilerde görülür. Olguları üçte biri ailevi özellik gösterir. Hastalar genellikle yattıklarında ayaklarında huzursuzluk hissederler.

  • Hepsini Göster
  • Bu hastalığı ile defa duydum. Yeşil reçete çıkartsın ailen. O zaman biraz daha rahat edersin.

  • o ne oluyor anlamadım ki

Senin görüşün var mı?

Erkekler Ne Diyor 0

Erkeklerden En İyi Görüş seçilmiş, ancak hala görüşünü paylaşarak katkıda bulunabilirsin.

Kızlar Ne Diyor 3

Yükleniyor... ;