Dini inancın, mantıklı ilmine uygun olmadığını biliyor muydunuz? İspat görmek ister misiniz?

Felsefeci-ugur

Öncelikle mantiktan kastim, insanlara kafasına göre içgüdüsel olarak oluştuğu mantiktqn bahsetmiyorum. Mantığın gerçek anlamından, ilkeleri olan mantıktan bahsediyorum. Bizim düşüncemiz bu ilkelere uyuyorsa mantıklıdır. Teistlere ( muslumanlara) sorduğumda çok iyi gözlemci ve araştırmacı gibi konuşup " ee her şey bi düzen içinde, sanatı yapan sanatçı vardır. " diyorlar. Bakin bu mantıklı bir cümle. Mantığa uyuyor evet. İlk tartışmada mantıkla başlasalar da tartışmayı mantıkla bitiremiyorlar. Aynı mantiktam devam edelim. Tüm bunları yaratanın İslam tanrısı olduğu ne malum? Bunu kim gözlemlemis, hangi bilim kanıtlamış? Dunyada 5 binden fazla din inancı, 1 milyondan fazla tanri inanisi var. Kaldı ki sanatı var eden sanatciyida var eden özellikler ve varlık vardir. Aynı mantiktan devam edelim tanrıyı var eden nedir onun kronolojik özellikleri nelerdir? Dediğiniz de mantıksız yanitlar alıyorsunuz. Çünkü mantık ilkelerine göre " varlığı var eden bir varlık mutlaka vardır." Yeter sebep ilkesine göre bu bilinemezse, Varlığın kabulü mantıken reddedilir. Yani sanatı yaratanın sanatciyi ariyorsan, o sanatciyi yaratanı da araman lazım Aynı mantık üzerinden. Eğer aramazsan, mantık hatası yapmış olursun

Dini inancın, mantıklı ilmine uygun olmadığını biliyor muydunuz? İspat görmek ister misiniz?