Özgürlük Nedir Sizce? Ya da Ne Kadar Özgürüz?

Gerçekten merak ettiğim bir şey bu sırf size değil sık sık kendime de sorduğum bir soru aslında.
Sorması ne kadar kolay di mi?

Ne kadar özgürüz?

Sahi nedir bu özgürlük? Hiç karışanınız olmadan bir ömür geçirmek mi ? Yoksa hiç çalışmak zorunda olmadan yaşayabilmek mi ? Hadi onları geçelim hiç kimsenin sevgisine muhtaç hissetmeden yaşamak mıdır yoksa özgürlük ? Ya da gürültüden uzak yaşamak mı ? Seçenekleri bile çok düşününce.

Özgürlüğün kişiden kişiye göre oluştuğu değiştiği durumlar var

Mesela geçen gün bir arkadaşımla konuştuğum konu buydu,"özgürüm kardeşim" dedi. Nasıl ? dedim
O hep istediği arabayı alabildiğini bundan başka bir şey hiç istemediğini söyledi. Ne güzel dedim. Demek ki onun için özgürlük istediğin bir şeyi almaktı. Ya ilerde o arabadan da sıkılınca ne olacak mesela ? Ya da çalışmak zorunda hayatını bir şekilde geçirmek zorunda olduğu için istediği zaman o arabayı kullanamayacak o da biliyor bunu peki özgürlük bunun neresinde kalıyor ? Bunları ona da sorunca zevkimi kaçırma kardeşim dedi düşünmek bile istemedi.

Bence sorunda bu aslında insan içten içe özgür olamadığını biliyor sadece düşünmekten kaçıyor kendine kısa süreli mutluluklar çıkarıp özgürlüğü onunla tatmaya çalışıyor.

Kendimden örnek vereyim mesela eskiden hiçbir işte çalışmazdım yani çalışamazdım özgürlüğüme el konulmuş gibi hisseder bırakır işi giderdim. Ya şöyle söyleyeyim, gerçekten hayatımda hiç olmadığım kadar özgür hissederdim kendimi, o işleri bıraktığım zaman, büyük bir yük kalkardı omuzlarımdan. Az zaman geçti biraz büyüdüm ve fark ettim aslında hiç özgür olamamışım ki..

Aç kalmamak için ekmeğe, susuz kalmamak için suya, hayatımı sürdürebilmek için de bir işe ihtiyacım vardı

Bazen hayatımız an istemediğimiz insanları çıkarabildiğimiz de özgür olduğumuzu düşünürüz bazen istemediğimiz bir işten çıkınca bazen de istediğimiz bir nesneye sahip olunca özgür olduğumuzu düşünürüz. Ama bence özgürlük bunların hiçbiri değil.

Yani bana sorarsanız özgürlük diye bir şey yok özgürlük diye tabir ettiğimiz şey ise sadece o an ihtiyaç duyduğumuz şey oluyor o kadar. Özgürlük bir rahatlama hissi gibi ve kalıcı da olmuyor bana göre.

Peki siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Siz ne kadar özgürsünüz? Siz özgür müsünüz hatta?


0|0
11

Senin görüşün nedir?

Kızlar Ne Diyor 1

  • Özgürlüğümü kuşkar çaldı.

    0|1
    0|0

Erkekler Ne Diyor 1

  • Ozgurluk , ulkeni dusman isgalinden kurtarani ve ulkene bagimsizlik kazandirani zamani gelince hain diye suclayabilmektir.

    0|1
    0|0
Yükleniyor... ;