Özgür Ruhların Huzur Yasası

Özgürlüğe giden tek yol huzurdur. peki bu yolu nasıl bulacağız? İyi de toplumsal olaylar, aile içi meseleler, kahreden sevgili v.s. tüm bunların içinde nasıl huzurlu hissedeceğiz?

Güne eleştirmeden başlayın

Sabah uyandığınızdan itibaren kendinizi şartlandırın;

"Bu saatte uyanılır mı"

"Bu havada dışarı çıkılır mı"

"Çay demini almamış"

"Yüzümde sivilce var çok çirkin görünüyorum"

... gibi eleştirilerden uzak durun kendiniz dahil hiç bir şeyi eleştirmeyin.

Çünkü eleştiri bir olumsuzluk ibaresi olduğu için ruhunuzu erkenden yormaya başlar.

Sen haklısın; bunu ispatlamaya ihtiyacın yok

Genellikle haksız olduğumuz zaman zaten susarız. Ama haklı olduğumuz zaman kim tutar bizi "burnundan getireceğim onun nasıl bana bunu yapar" diyerek bir hışımla kalkarız yerimizden. Bu süreçte beyniniz o kadar efor sarf eder ki hayal bile edemezsiniz. An itibari ile rahatladığınızı düşünseniz de beyniniz artık yorgundur ve tebrikler o günden hiçbir zevk alamayacaksınız. Bu yüzden "Zaten haklıyım bunu zaman da gösterecek kendimi neden yorayım ki" diyerek susarsanız, hem elitliğinizden taviz vermez hemde zaten haklı çıkarsınız.

Yalan söylemeyin

Belki o anı kurtaracaksınız ama beyniniz sürekli "ya anlarsa" diyerek sizi meşgul edecek ve o günde papatyaların kokusunu alamayacaksınız. Bırakın kız arkadaşınıza "arkadaşlar içiyor ben sadece oturuyorum" yalanını. "bende içtim bir şeyler" deyin belki anlık kızar ama emin olun dürüstlüğünüzü çok sevecektir.

"Yurttayım anne ne olsun" yalanına inanıyor mu sence? söyle ve rahatla "ayşeyle biraz kafa dağıtalım dedik vizeler çok yordu" de. Beynini boş yere yorma bak yıldız kaydı ve sen tedirgin olduğun için gökyüzüne bakamadın.

Tutamayacağın sözler verme

Ahmet seni aradı "hadi partiye gitmiyormuyuz!" dedi.

Kahretsin bu partide nerden çıktı? sen yarım saat sonra Ayşe ile buluşmak için hazırlanıyorsun!

Evet sen geçen cumartesi Ahmet "partiye gidelimmi" dediğinde. "Gidelim tabi kambersiz düğün olurmu!" demiştin. yine tebrikler arkadaşına "annem rahatsızlandı, gelemiyorum" diyerek idare ettin ama; şu an Ayşe ile buluşmandan gram zevk almıyorsun. Bedavaya canın sıkıldı "O gün gelsin bakarız" ya da "Randevum var daha sonra" diyemediğin için.

Kafana takma

"Bugün Kpss sınavı var ya geçemezsem!"

Ders çalıştın geceni gündüzüne kattın ve sınav günü geldi. Peki bu stres ne? yapman gerekeni yaptın elinden gelen buydu. neden kafaya takıyorsun? Araba almak istiyorsun ama paran yok, paran yoksa alamayacaksın düşünmenin anlamı yok, neden kafaya takıyorsun? Önümüzdeki 6 ay daha yürümek zorunda olabilirsin ama kafanı öne eğip arabayı düşünme zaten araba almak için çabalıyorsun elinden gelen bu; neden kafaya takıyorsun?

Bak leyleklerin göç mevsimi, araba yerde değil, yere bakma ama kuşlar gökyüzünde!

Kimseyi suçlama

Kendin dahil kimseyi suçlama.

"Senin yüzünden böyle hissediyorum!"

Hayır senin nasıl hissetmen gerektiğini o seçmedi. Öğretmen sana ders yapmadığın için kızdı ya da İş yerinde biri üstüne iftira attığı için patron sana kızdı. Öyle hissetmen için değil. Böyle durumlarda nesnel adımlar atılması gerekir, kendini suçlama yahut başkasını suçlama duygusu ve "keşke böyle yapsaydım" cümlesi yine sizin yatakta dönüp uyuyamamanıza sebep olacaktır. Oysaki planlı hareket edip dersinizi yapsaydınız yahut atılan iftirayı delillerle ve şahitlerle asimile etseydiniz bu gece pencerenizdeki yıldızlar size şiir okuyup uyutacaktı.

Huzur varsa farkedersin gökkuşağının tonla renklerini...

-Ömer YILMAZ


0|0
10

Senin görüşün nedir?

Kızlar Ne Diyor 1

  • Ben sınavlara gerektiği kadar çalışıyorum ama sınava girmeden önce ellerim terlemeye başlıyor. Onu n'apcaz?

    0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 0

Kendi cinsiyetinde ilk görüşü sen paylaş ve
1 Xper puan fazladan kazan!

Yükleniyor... ;