Bir Asi Ruh: Teoman

Sizi siz yapan seçtikleriniz aslında

Aslında müzik seçimlerimiz, kendimizden bulduklarımız insanlarla şekillenir. Hiçbir yere bağlanamayan, sürekli yenilik arayan, yalnızlığı seven biri olarak bir çok şarkısında bulduğum adam Teoman. Bir çok konserine gitmiş biri olarak, ölmeden yapılacaklar listesine eklenmeli konserleri.

Farklı bir adam

1967 yılında İstanbul'da doğan Fazlı Teoman Yakupoğlu, ailesinin tek evladı. 3 yaşında babasını kaybeden sanatçı, Giresunlu. Başından bir evlilik geçen Teoman , İstanbul Boğaziçi Sosyoloji mezunu.

Müzik hayatı 1986 yılında kurduğu Mirage adlı grupta vokal yaparak başladı. Mavi sakal, Indians, Black Rose, Işığın Yansıması gibi gruplarda vokalistlik yapsa da çıkışı solo albümlerde buldu.

1996 yılına geldiğinde kendi ismiyle ilk albümünü çıkarmıştır. Albümündeki 'papatya' şarkısında Özlem Tekin ile, 'sessiz olmaz' şarkısında ise Şebnem Ferah ile düet yapmıştır. Aynı albümde yer alan 'ne ekmek ne de su' parçası haftalarca zirveden inmemiş, en iyi müzik ödülünü almıştır. Aynı sene 'yollar' şarkısı da en iyi söz ödülünü almıştır.

Yıllar 1998 yılını gösterdiğinde 'O' albümünü çıkarmış, albümdeki 'Gemiler' parçasıyla ödüller almıştır. Gemiler kaldırdığı yüreğimizden, hüzünler yaratmıştır.


Sen geçerken sahilden sessizce
Gemiler kalkar yüreğimden gizlice

En iyi pop sanatçısı ödülü

Asi ve kural tanımaz özellikleriyle tanıdığımız Teoman, 2000 yılında çıkardığı albümle, Altın Kelebek En İyi Pop Sanatçısı ödülünü almıştır. Albümdeki tüm şarkılar, çekilen kliplerle ölümsüzler arasına girmiş, hepsi de top 20'de haftalarca zirvede kalmıştır. En dikkat çekicileri ise, 17, Paramparça, zamparanın ölüme ve şebnem ferah ile düet yaptığı iki yabancıdır.Verdiği röportajlarda bu albüm için 2,5 yıl uğraştığını söylemiştir.


Bir şey söyledi, ki bence de doğru, bir bar filozofu
"Çok kadın hiç kadındır oğlum, yalnızlıktır sonu"

Yoktur üstüne senin, güzeli çirkin yapmakta
Suçuysa dünyaya atmakta

2001 yılına gelindiğinde 'Gönülçelen' albümünü çıkarmış, aynı albümde rahmetli Barış Manço'nun 'Anlıyorsun değil mi?' şarkısını seslendirmiştir. Aynı albümdeki 'İstanbul'da sonbahar' şarkısı, yıllar sonra da büyük beğeniyle dinlenmekte.


Yine 'Teoman' ismiyle 2003 yılında yaptığı albümde bu sefer Barış Manço'yla beraber Cem Karaca'nın da şarkılarını okuyup 'ustalara saygı' projesinde yer almıştır.

Amerika'da hazırlanan albümdeki nefes nefese ve kupa kızı & sinek valesi hit olmasıyla beraber söz -müzik yapımında da kendisini göstermiştir.


2006 yılına gelindiği 'Renkli Rüyalar Oteli' ile karşılıyordu bizi Teoman. Albümü oluşturan 10 parçadan 7'sinde söz-müzik ona aitti. Yine bir Barış Manço şarkısı olan 'unutamadım' da albümde yerini almıştı. Albümünün adını veren renkli rüyalar oteli dışında, aşk kırıntıları ve tesadüfler en çok beğeniyi almıştır.
Renkli Rüyalar oteli adlı şarkıyı yazıp, eski sevgilisine ithaf ettiğini söylemiştir.


Aşk kırıntısıyla doymaktansa
Tek başıma aç kalırım bu hayatta
Paylaşacak bir şey artık yoksa bir erkekle bir kadın arasında

2009 yılında yaptığı İnsanlık halleri ve 2011 yılında yaptığı aşk ve gurur albümlerinden sonra 2012 yılında müziği bırakma kararı almıştır. 26 senelik aktif müzik hayatına ancak 1 sene ara verebilmiştir.

2015 yılında çıkardığı 'Eski Bir Rüya Uğruna' albümden Serseri, N'apim Tabiatim Böyle şarkılarına klip çeken sanatçı, birçok kişinin de iç dünyasını ele geçirmiştir. N'apim Tabiatım Böyle şarkısında kendisini anlattığını, eşinden boşanma arifesinde yazdığını söylemiştir.

Vura vura dip oldum, ona buna dert oldum.

Yana yana söndüm, çelindi gönlüm.

Yaşamadan öldüm.

Sinema hayatı da en az müzik hayatı kadar başarılı

2002 yılında Erdal Murat Aktaş filmi olan Mumya Firarda oyunculuğu, 2005 yılında Balans ve Manevra filmiyle oyunculuk, yönetmenlik ve film müziklerini, 2007 yılında Sinan Çetin'in çektiği Romantik filminde oyunculuğunu izlediğimiz sanatçı, senaryo yazmayı çok sevdiğini ama başarılı olmasının zor olduğunu belirtmiştir. Seçtiği film alanında Zeki Demirkubuz, Nuri Bilge Ceylan gibi büyük isimler olduğunu, o yüzden de bunun bir heves olduğunu söylemiştir.

Diğer müzik bencelerim için:

Her Dinlediğinde Aynı Tadı Veren 100 Yıllık Şarkılar

Saatleri Anlamsızlaştıran Aşk Dolu Şarkılar

En Güzel Duyguların Adamı: Kıraç

Yardımsever Rockçı: Haluk Levent

Özel Bir Adam: Harun Kolçak

Bir Kadife Ses: Fatih Erkoç


12|5
173
majestetuncay KizlarSoruyor'da Editör
Editör kimdir?

En İyi Kız Görüşü

 • 5 yaşımdan beri dinlediğim, en sevdiğim sanatçı ve bu adam üstüne "bence"yazmam çünkü gerçekten tarif edebileceğim bir adam değil. İlk defa konserine bu yıl gidebildim ve zehirlenmem sonucu pek hoş geçtiğini söyleyemeyeceğim ama hayatım boyunca yaptığı gibi o konseri de bana birçok hayat dersi verdi. Tabii ki yılmadım bir daha gideceğim ve ölmeden önce gidebildiğim kadar çok gitmek istiyorum konserlerine. Ama adam 50 yaşına geldi ve çok fazla devam etmez gibi geliyor yani yakında müziği bırakması çok olası. Bu adamla ilgili diyebileceğim en net şey de:"Ben bu adamla paralel evrende, bir yerde, kesinlikle iletişimdeyim."Buna eminim yani:)
  -Gecen bol olsun.-

  0|0
  0|0

En İyi Erkek Görüşü

 • Farklı bir kişilik. Bence müzikal mücadelesine devam etmeli. Evet belki istediği kitleye bir türlü ulaşamadı ama hedef sadece bu olmamalı😊
  Eline sağlık.

  0|0
  0|0

Senin görüşün nedir?

Kızlar Ne Diyor 16

Erkekler Ne Diyor 2

 • İstanbulun ayrkırı çocuğu
  Teoman
  Severiz dinleriz okuruz

  0|0
  0|0
 • farklı bir kişilik ve çok rahat...
  doğal.. hayranlığım var açıkçası :D

  0|0
  0|0
Yükleniyor...