BEMBEYAZ VE SAĞLIKLI GÜLÜŞLER

Dilimizden Düşmeyen Ahlaki Konulara Başka Millet ve Dinlerin Bakış Açısı

Ahlak ve namus gibi konuları sadece bizim konuştuğumuzu düşünenler var. Hollywood etkisinde kalmış birçok şahıs, ''Millet uzaya çıkıyor biz hala bekareti konuşuyoruz.'' diyor. Zaten Türkler dışındaki her aile evde oturup roketin fırlatma gücünü hesaplıyor, Ay'ın belli dönemlerdeki çekim kuvvetini konuşuyorlar değil mi ? Türkiye'deki ahlaki sistemin başka yerlerde olduğuna inanmayanlar var. Bu da Hollywood etkisi. Çünkü televizyonlarda yabancılar sürekli rahat ve her önüne gelenle rahatça ilişki kurabilme potansiyele sahip insanlar olarak tanıtılıyor. Bazen Türk dizilerinde de öyle olmuyor mu ? Gerçek yaşam ile dizideki yaşam arasında farklar olmuyor mu ? Herkesin zihnindeki bu potu kırmak için bunu yazmaya karar verdim.

Namus kavramı sadece Türklerde konuşulmuyor

Birçok dinde ve kültürde ahlak ve namusun yeri büyük. Genelde namus deyince akla evlilik öncesi ilişki gelir. Fakat bünyesi Hollywood filmlerinin etkisinde kalmaya elverişli arkadaşlar Türklerden başka milletlerin bu konuları konuşmadığını zanneder.

Zina, bütün dinlerde yasak

Dilimizden Düşmeyen Ahlaki Konulara Başka Millet ve Dinlerin Bakış Açısı

Birçok arkadaş zinanın sadece İslam dininde yasak olduğunu biliyor. Birtakım bilgileri araştırmak yerine işitmekle yeltenen millet olduğumuz için bu kuralın sadece Müslümanlarda hatta ondan da önce Türklerde olduğunu kabul ediyoruz.

Kur'an-ı Kerim'in, İsra Suresi'nin 32'nci ayetinde ''Zinaya yaklaşmayın. Çünkü o, bir hayasızlık ve kötü bir yoldur.'' buyrulmaktadır. Ayrıca yolda yürürken karşı cins bir kimseye şehvetle bakmanın göz zinası sayılacağı da hadislerle bildirilmiştir.

Hristiyanlıkta zinanın yasak olduğu, İncil'in, Yasa'nın Tekrarı bölümünde ''Zina etmeyeceksin !'' ayetiyle ortaya konulmuştur. İncil'e göre ise cinsellik, sadece üremek için izin verilen bir insan davranışıdır.

Yahudilikte zina en büyük günahlar arasında yer alır. Örneğin; komşusuyla zina eden öldürülür. Bir adam, üvey annesiyle yatarsa ikisi de öldürülür. Bir adam geliniyle yatarsa ikisi de öldürülür. Bir erkek başka bir erkekle ilişki yaşarsa ikisi de öldürülür. Amcasının karısı, hala ve teyze gibi yakınlarla zina edenler öldürülür. Kadına tecavüz eden bir adam öldürülür.

Budizm ve Hinduizm gibi dinlerde de zina yapmak yasak.

Eski Türkler'de zina eden kimseler mahkemelerde yargılanırdı. Memlûklerde zina edenlerin recm (taşlanarak öldürülme) edilirdi. Selçuklularda ise bedenin yarısı kuma gömülüp recm edilirdi. Oğuz Türklerinde zina edenler, ağaçtan faydalanılan bir teknik ile bedenin iki parçaya ayrılacak şekilde kesilmesiyle öldürülürlerdi.

Birçok Hristiyan, Yahudi ve diğer dinlerdeki insanlar evlilik öncesi ilişkide kendilerine sınır belirler. Bu sebeple her yabancı insanı ahlaksız ve namussuz olarak görmek yanlış.

Başkasına fiziksel olarak zarar vermek

Dilimizden Düşmeyen Ahlaki Konulara Başka Millet ve Dinlerin Bakış Açısı

Hangi sebepten olursa olsun bir insana saldırmak toplumlarda insan dışı ve ahlaksızlık olarak algılanmıştır. İnsanı yaralamak ve onun da ötesinde öldürmek dünya üzerinde her yerde yasal olarak suç. Ayrıca bütün dinlerde suçsuz yere adam öldürmek de suç. Bu konuda çoğu dinin uyguladığı ceza da farklı. Özellikle Hollywood'un aksiyonlu filmlerinde çeşitli adam öldürme sahneleri yer almakta. Hollywood filmlerinden etkilenen birçok şahıs da bunları taklit etmekte. Birçok insanın; beyzbol sopası, muşta, bıçak ve diğer zarar verici aletleri üzerinde taşımaya başlaması buna örnek. Türkiye'nin cinayet suçu üzerindeki ortalaması, dünya üzerindeki cinayet suçu ortalamasından 3 kat daha az. Fakat tüm bunlara rağmen fiziksel zarar vermenin sadece bizde konuşulduğu zannedilir.

Kürtajın ahlaki tartışmasının sadece bizde konuşulduğunu zannedenler var; oysa ki 126 ülkede kürtaj yasak

Dilimizden Düşmeyen Ahlaki Konulara Başka Millet ve Dinlerin Bakış Açısı

Ahlaki konular arasında yer alan kürtajın da sadece bizde konuşulduğu zannedilir. Oysaki kürtaj, tam 126 ülkede yasak. 68 ülkede her ne olursa olsun kürtaj yapmak yasak. Kürtaja sadece belirli durumlarda izin veren ülkeler de var. Başta Suud-i Arabistan olmak üzere toplam 58 ülke, annenin sağlığının tehlike altına girmesi durumunda kürtajın yapılmasında bir sakınca görmüyor. Kürtaj, cinayet sayıldığından cinayetin yasak olduğu bütün dinlerde yasaklanmıştır. İslam dinine göre bebeğin doğumu annenin ölümüne neden olacaksa kürtaj yaptırılmasında bir sakınca yoktur. Bu durumda öncelik anneye tanınır. Bazı mazeretler de olsa insanımız buna olumlu bakmıyor. Bu konuların sadece bizde konuşulduğunu zannediyor. Oysa bu konu, Dünya Sağlık Örgütü'nün sürekli üstünde durduğu bir konu. Birçok ülkenin basınında da kürtaj konusu yankı uyandırıyor.

Türkiye gerçekten cinselliğin afrikası mı ?

Dilimizden Düşmeyen Ahlaki Konulara Başka Millet ve Dinlerin Bakış Açısı

Açlık denince akla ilk olarak Afrika gelir. Bu durumda Türkler cinselliğe aç bir millet ise onları tebrik etmek gerekir. Bu başlık altında da nesnel ve istatiksel olarak devam edelim. Dünya üzerinde tecavüzün en az yaşandığı ülkeler arasında Türkiye de yer almakta. Tecavüzün en düşük olduğu ülke Suud-i Arabistan, en yüksek olduğu ülke ise Brezilya. Bu kadar açlığa rağmen alt sıralarda olmak eleştiri hakkının bizden önce diğer ülkelere yönlendirilmesi gerektiğini gösteriyor. Türkiye'nin en alt sıralarda yer alması taktir edilecek bir durum değil elbet. Eğer taktir edilecek bir durum olsaydı Türkiye'deki tecavüz oranın %0 olması gerekirdi. Ama biz diğer milletlere oranla kıyaslama yapıyoruz. Ülkemizde birçok vatandaş tecavüz suçlamalarını diğer ülkelere kıyasla yapıyor. ''ABD, Rusya, Almanya gibi olmalıyız !'' diyorlar. Oysa bu ülkelerdeki tecavüz oranlarının Türkiye'ye oranla çok daha fazla olduğunun farkında değiller. Yolda yürürken bir kadına bakmak ve taciz etmek her toplumda konuşulan bir durum. Yani ses getirenler sadece biz Türkler değil.

Her dinde tecavüz etmenin bir cezası vardır. Ahlaki olarak da her bölgede olumsuz karşılanır. Bunun dışında ülkemizde konuşulan ahlaki konuşmalar birçok ülkede daha konuşuluyor. Fakat ben, bizde en çok konuşulanları ele aldım. Bu ülkede konuşulanlar sadece burada konuşulmuyor.

Okuduğunuz için teşekkür ederim. Hoşça kalın.


0|0
10

Benzer Benceler

Senin görüşün nedir?

Kızlar Ne Diyor 1

  • Emeğine sağlık

    0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 0

Kendi cinsiyetinde ilk görüşü sen paylaş ve
1 Xper puan fazladan kazan!

Yükleniyor...